10 najbardziej wyczekiwanych MMORPG'ów - by guru

Jak juz cytujesz, to rob to w calosci. "10 najbardziej wyczekiwanych MMORPG'ów - by guru". Jest to subiektywna lista gier, na ktore czeka Guru, a nie maly Azjata ze skosnymi oczkami, nie gruby Amerykanin wcinajacy burgera i rowniez nie jakis albinos-fin. Tylko Guru.

To nie jest do końca prawda :P W newsie na stronie głównej napisał

Tym razem nie kierowałem się własną oceną (chociaż bardzo bym chciał), tylko popularnością danego produktu, także w Naszym serwisie.

Aczkolwiek ja też traktuję to jak bardziej subiektywną listę i wcale do Guru nie mam zastrzeżeń ;)

Jak juz cytujesz, to rob to w calosci. "10 najbardziej wyczekiwanych MMORPG'ów - by guru". Jest to subiektywna lista gier, na ktore czeka Guru, a nie maly Azjata ze skosnymi oczkami, nie gruby Amerykanin wcinajacy burgera i rowniez nie jakis albinos-fin. Tylko Guru.
A wiesz dlaczego tam jest myślnik i jest napisane "by" a nie "przez"?

To jest tylko podpisanie sie, zasygnowanie swojej pracy swoim nickiem. Jeżeli tego nie widzisz to nie mamy o czym rozmawiać.

A dla mnie umieszczenie go na liscie byloby failem.

Achaaaa, czyli TOR nie jest wyczekiwany? Okas.

@up

Widzę, że gra jeszcze nie wyszła, a już ma fanboyów. Co do nazwy.. to nie jest to podpisanie się i jednocześnie stwierdzenie, że jest to jego osobista i w pełni subiektywna ocena. Nie podlega ona ocenie, więc sobie odpuść. My możemy tylko sobie mówić, co byśmy zmienili w swojej liście. Lecz oceniać tej listy nie możemy, bo to wyłącznie kwestia gustu.

Chyba zaszło pewne nieporozumienie. Owszem, kierowałem się popularnością danych gier, jednak w dalszym ciągu jest to moja lista, złożona z moich typów. Nie ukrywam jednak, że GW2 postawiłem na 1 miejscu ze względu na ogromne zainteresowanie, bo według Mnie dzieło NCSoft znalazło by się znacznie niżej.

SWTOR - długo myślałem, ale coś musiało odpaść i padło niestety na tę gierkę. Jeśli tworzyłbym konkretną listę, to musiałbym zrobić TOP30, a nie TOP10:)

Chyba zaszło pewne nieporozumienie. Owszem, kierowałem się popularnością danych gier, jednak w dalszym ciągu jest to moja lista, złożona z moich typów. Nie ukrywam jednak, że GW2 postawiłem na 1 miejscu ze względu na ogromne zainteresowanie, bo według Mnie dzieło NCSoft znalazło by się znacznie niżej. SWTOR - długo myślałem, ale coś musiało odpaść i padło niestety na tę gierkę. Jeśli tworzyłbym konkretną listę, to musiałbym zrobić TOP30, a nie TOP10:)

Juz to mowiles. Problem w tym, że TOR w kwesti "popularności" zasługuje na podium, a nie na 11+ miejsce, gdyż jest rozchwytywany na całym świecie.

Widzę, że gra jeszcze nie wyszła, a już ma fanboyów.

Dokladnie. Jest to w zasadzie jedyna gra na którą czekam i nie tylko ja tak mam (co widac chocby po poscie Hani). To świadczy tylko o pupalrności tytułu i oczekiwaniami z nim związanych, a chyba o to tu chodzi?

Lecz oceniać tej listy nie możemy, bo to wyłącznie kwestia gustu.

Ależ oczywiście, że możemy. Gust nie gust, w tej liscie chodzi o co innego. Jak juz mowilem - ta lista sili się na obiektywizm co sam guru przyznał. Ofc to dalej jego lista, gdyż popularnosci i oczekiwań nie zmierzysz - potrzebne są tu czyjeś obserwacje. Subiektywne moze byc tylko dostrzeżenie tegoż. Sam TOR to gra, z ktorą wiazane sa ogromne oczekiwania. Kazdy kto mial stycznosc z mmo kojarzy ten tytuł. Liczni fanboye juz przed premierą, fantastyczne uniwersum i odpowiedzialna za ten projekt firma, ktora slynie z najlepszych rpg-ow w histori. To wszystko kreuje ten tytuł jako coś wyjątkowego, coś, na co warto czekać i czeka - ogromna rzesza ludzi. Na pewno większa niż połowa, czy nawet 3/4 tytułów z tej listy. Zaryzykuje nawet stwiedzenie, że pod tym względem zasługuje na 1 miejsce na podium, bo popularność ten tytuł ma przeogromną. Ewentualnie przyznalbym racje, jakby byl na 2 zaraz po GW2, bo tez jest rozchwytywany. Ale, na boga, 11+ miejsce? Coś tu jest nie halo i to bardzo.

Altair, napisze to jeszcze raz. To jest lista Guru, on na TOR nie czeka, dlatego nie umiescil tej gry. Jak chcesz, to mozesz zrobic swoja liste i wstawic TOR na miejscach od 1 do 10. Jak Guru napisal, kierowal sie swoim gustem, a tylko wspomagal sie tym, na co ludzie czekaja na serwiscie mmorpg.org. Moze na TOR'a wcale tyle osob nie czeka (nie mowie o calym swiecie, ale tylko o mmorpg.org)? Zreszta, to nie ma znaczenia, liczy sie tylko to, ze jest to lista Guru. A i co do tego niby podpisania sie...To ma dwojakie znaczenie, lista Guru, a sam podpis raczej jest zbedny, bo i tak widac go w newsie, czy tez na forum, wiec dla mnie, jak zreszta przyznal Guru, jest to nie podpis, a zaznaczenie, ze lista jetss jego subiektywna lista. Zreszta, gdyby to mialo byc obiektywne, to na stronce powinna pojawic sie ankieta, moze wtedy cos by z tego wyszlo. Ale po co? Ja wole taka wersje, a nie inna.

fantastyczne uniwersum

Ktore obdarte zostalo ze Star Warsowego klimatu.

odpowiedzialna za ten projekt firma, ktora slynie z najlepszych rpg-ow w histori

Jakie RPG'i masz na mysli?

I na tym etapie dziękuję za wspaniałą "konwersacje".

Odnosze wrażenie, że nie przeczytałeś ani mojego posta ani guru, tylko na siłę drążysz te same błędne ideologie co na początku. Jak grochem o ściane. Nie mam nic więcej do dodania. Dziękuje, dobranoc.

W takim razie ciesze sie, ze rozmowa zostala zakonczona, rowniez dziekuje i zycze dobrej nocy.

Jakie RPG'i masz na mysli?

Knights of the Old Republic, Baldur's Gate, Neverwinter Nights.

Nevera bym w to nie mieszal, KoTOR jest bardzo(bardzo!) dobry, a Baldur 2 magiczny...Ale problem jest taki, ze ostatnia dobra gra wyszla w 2003 roku. Od tego czasu firma nie zrobila niczego genialnego, a wydaje mi sie nawet, ze robi gry gorsze i gorsze. Ja nie wiem, moze tam jacys ludzie odeszli z firmy? Nie interesuje sie tym, ale to wyglada tak, jakby ich gry zaczeli robic zupelnie inni ludzie. No i to EA...

Ok, kiedys robili dobre gry RPG, ale teraz juz tak nie jest, stad moje pytanie. Dla mnie to dwie rozne firmy, stare BioWare i nowe.

Witam. Tym razem nie kierowałem się własną oceną (chociaż bardzo chciałbym) tylko popularnością danego dzieła, także w Naszym serwisie. Jak pewnie widzicie tekstu jest znacznie mniej niż w ostatnich TOP10, jednak jest to spowodowane tym, że wszystkie z tych gier nie weszły bezpośrednio do codziennego użytku, więc i opowiadać o nich jest o wiele trudniej. Mam nadzieję, ze lista się spodoba i pokryję się z Waszymi typami. Zapraszam do komentowania!

#10 Forsaken World

O Forsaken World było już głośno na początku tego roku, kiedy to Perfect World Entertainment zapowiedziało wydanie unikalnego MMORPG’a, z mnóstwem postaci i – co najważniejsze dla Mnie – rozgrywką w party. Rzadko kiedy przecież zdarza się, by gracz miał dostęp do takich postaci jak: Vampire czy Bard. Może zbyt „nachalnie” widać podobieństwo do sztandarowego dzieła PWE – Perfect World, ale i tak Forsaken World jest jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów w najbliższych miesiącach.

29728963.jpg

Rodzaj: Fantasy | Wydawca: Perfect World Entertainment | Status: Free To Play | Premiera: grudzień 2010/styczeń 2011

#9 Dragon Nest (angielska wersja)

Dragon Nest już teraz cieszy się ogromną popularnością (także wśród naszych użytkowników), pomimo tego, że jesteśmy poniekąd zmuszeni grać na wersji azjatyckiej. Na szczęście restrykcje dotyczące rejestracji są na tyle małe, że wystarczy kilkanaście minut (oczywiście z poradnikiem) by założyć własne konto i rozpocząć pobieranie gry. Niewątpliwym atutem Dragon Nest jest fajne połączenie mangowej grafiki z „dorosłym” klimatem. Oczywiście nie należy zapominać o dynamice – zresztą jak w każdym „krzaczkowatym” MMO.

dragonnest.gif

Wydawca: ??? | Rodzaj: Fantasy| Status: Free To Play (?) | Premiera: ???

#8 All Points Bulletin

APB to prawdziwa, „gangsterska” gra – nie przez przypadek nazywana sieciowym Grand Theft Auto. Zamiast mieczy, łuków i wszelkiej magii, używamy różnej maści broni, od pistoletów po wyrzutnie rakiet. Już teraz jestem pewien, że All Points Bulletin będzie hitem, jednak martwi mnie coś innego. Chodzi mianowicie o wydawcę, czyli – Gamersfirst, które znane jest ze swojej „miłości” do Item Shop oraz baaardzo rzadkich aktualizacji. Miejmy jednak nadzieję, że APB potraktują bardzo poważnie i dadzą nam (nie tylko) grywalny tytuł, ale też spore wsparcie techniczne.

apb.jpg

Wydawca: Gamersfirst | Rodzaj: Real Life | Status: Free To Play | Premiera: pierwsza połowa 2011 roku

#7 Mythos

Jeśli chodzi o mnie samego, to Mythos umieścił bym na jednym z pierwszych miejsc. Od lat brakuje na rynku prawdziwego MMORPG, który korzystał by z największych atutów serii Diablo, a właśnie takim tytułem ma być wspomniana gra. Fabuła będzie tu mieć drugorzędne znaczenie, bo i tak największą frajdę będzie dawać eliminacja setek przeciwników, przy użyciu miecza, magii, a nawet... bomb i pułapek. Podobnie jak w przypadku APB, możemy mieć jedynie wątpliwości co do wyboru dystrybutora (Frogster), jednak to chyba nie będzie miało zbyt wielkiego znaczenia, jeśli dostaniemy super-grywalny tytuł.

mythos.jpg

Wydawca: Frogster Interactive | Rodzaj: Fantasy | Status: Free To Play | Premiera: pierwsza połowa 2011 roku

#6 Blade & Soul

NCSoft kojarzony jest przede wszystkim z serii Guild Wars i Lineage 2. W takim towarzystwie trudno jest się wybić Blade & Soul, jednak i w tym wypadku koreańscy przyjaciele serwują nam (mam nadzieję) jeden z najlepszych MMORPG’ów ostatnich lat. W odróżnieniu od innych tego typu gier, B&S będzie nastawiony na fabułę i klimat, choć dynamiki i efektów na pewno tutaj nie zabraknie. Miejmy nadzieję, że gra znajdzie swoich stałych odbiorców i nie „zginie” w natłoku wyżej promowanych kolegów.

57138812.png

Wydawca: NCSoft | Rodzaj: Fantasy | Status: nie potwierdzony, prawdopodobnie Pay To Play | Premiera: 2011/2012

#5 TERA Online

I oto do akcji wkracza dzieło mało znanej firmy Bluehole Studio, które szturmem podbiło tegoroczne targi E3 i Gamescom. Przepiękna i szczegółowa grafika, żywy świat i dynamika – to główne atuty TERA Online. Równie ciekawie przedstawia się system walki, który jest tutaj skonstruowany typowo zręcznościowo i „manualnie”. Niestety, za taką przyjemność trzeba będzie słono zapłacić. Od samego początku wiadomo, że TERA będzie działała na zasadzie systemu Pay To Play, więc radzę już oszczędzać.

terah.jpg

Wydawca: Bluehole Studios/Enn Masse Entertainment | Rodzaj: Fantasy | Status: Pay To Play | Premiera: 2011 rok

#4 Vindictus (europejska wersja)

Zwycięzca, jeśli chodzi o popularność newsów w Naszym serwisie. Artykuł zapowiadający start amerykańskiej pre-Open Bety został wyświetlony... ponad 29,000 razy (w jeden dzień), więc już sama liczba mówi za siebie. Vindictus to bardzo dziwny MMORPG. Z jednej strony, brak otwartego świata i typowych rozwiązań nie napawa optymistycznie, jednak jeśli wejdziemy do pierwszego, lepszego Dungeon’u... wszystkie pretensje i braki automatycznie znikają. Dynamika, kombosy, możliwość rzucania przedmiotami z ziemii, walka – wystarczy?

vinb.jpg

Wydawca: Nexon | Rodzaj: Fantasy | Status: Free To Play | Premiera: grudzień 2010/początek 2011

#3 CABAL 2

Już teraz, pierwsza część gry jest jedną z najbardziej obleganych „darmówek” na rynku, więc strach pomyśleć co się będzie działo, gdy wyjdzie CABAL 2. Jeśli sequel zachowa podobny klimat, proste zasady i wygodny interfejs to nikt chyba nie ma wątpliwości, że gra zdobędzie rynek, bez względu jak dobre tytuły będą wtedy okupywały monitory graczy. Jak na razie twórcy nie rozpieszczają nas nowymi informacjami, ale nie ma się co dziwić, bo CABAL 2 jest jak na razie we wczesnej fazie produkcji.

casbal.jpg

Wydawca: ??? | Rodzaj: Fantasy | Status: prawdopodobnie Pay To Play | Premiera: 2012 rok

#2 Continent of the Ninth (angielska wersja)

Wszyscy gracze (nie tylko z serwisu MMORPG.ORG.PL) pytani – „Na jaką grę czekasz?”, bez wahania odpowiadają – Continent of the Ninth. Trudno się zresztą dziwić, bo dawno nie mieliśmy na rynku (na razie tylko koreańskim) tak dobrego i – co najważniejsze – grywalnego tytułu. C9 posiada w sobie wszystkie atuty „azjatyckich” MMORPG’ów, łącznie z dynamicznością i grafiką. Angielską wersję gry wyda Webzen, jednak trudno mówić o ewentualnej premierze.

89346717.jpg

Wydawca: Webzen | Rodzaj: Fantasy | Status: Free To Play | Premiera: 2011 rok (???)

#1 Guild Wars 2

Jeśli jakaś gra może przerwać sześcioletnią dominację World of Warcraft na rynku MMORPG’ów – to może to być tylko Guild Wars 2. Już sam ogrom przedsięwzięcia potwierdza, że NCSoft celuje tylko w TOP1. Koszty nie grają roli, bo w innym wypadku nie tworzono by kilkuset godzin nagrań dźwiękowych i nowego silnika graficznego. Dodatkowych atutem jest także system płatności, oznaczony jako Buy To Play. Wystarczy, że zakupimy pudełko, a resztę zabawy zagramy bez ograniczeń czasowych i pieniężnych. Martwi jedynie ciągle obsuwająca się data premiery, ale przecież nie można mieć wszystkiego.

gw2.gif

Wydawca: NCSoft | Rodzaj: Fantasy | Status: Buy To Play | Premiera: 2011/2012