1080p na monitorze 1440p

Mam następujący problem. Chociaż problem to raczej zbyt duże słowo w tym przypadku chodzi o zabieg wręcz kosmetyczny. Posiadam monitor 1440p wszystko jest w porządku kiedy odpalam grę, film którego rozdzielczość jest większa bądź równa 1440p. Jednakże przy odpalaniu rzeczy, która nie jest zoptymalizowana pod tą rozdzielczość obraz wydaje się delikatnie rozmazany. Wiadomo jest to spowodowane tym że punkt który na monitorze 1080p jest wyświetlany przez jeden piksel na wyższej rozdzielczości wyświetlany jest przez ich większą ilość.

Teraz moje pytanie czy istnieje możliwość (np. jakiś program) skalowania monitora do mniejszej rozdzielczości. Nie chodzi o to żeby zmienić jego rozdzielczość w ustawieniach tylko żeby obraz był wyświetlany np na pewnej jego częśći. Chodzi o to oby obraz był wyraźny i ostry. Powiedzmy, że mamy film 720p, jak zrobić żeby obraz się nie rozciągał tylko wyskalował do 720p a w około tego filmu została czarna obwódka.

@Edit: Nie wiem czy wystarczająco dobrze to wytłumaczyłem. W prostych słowach: Chciałbym zobaczyć jak by to wyglądało gdyby to nie obraz dostosowywał się do monitora (odpowiednio rozciągał) tylko monitor dostosowywał się do rozdzielczości obrazu poprzez wyświetlanie go na mniejszej częsci monitora.

Nie wiem jak to będzie wyglądać i czy takie zabiegi w ogóle mają sens. Czekam na wasze opinie.

Odpalaj w oknie, najlepiej bez ramek. Jako tapety użyj po prostu czarnego koloru i ukryj pasek start :3 Najszybsza opcja. Co do programu - nie mam bladego pojęcia, ale może ktoś będzie coś wiedział.

W przypadku nieproporcjonalnych rozdzielczości, np 4:3, 5:4 albo 16:10 na monitorze 16:9, ramki zrobią się same na full screenie. W przypadku proporcjonalnych rozdzielczości obraz w fullscreenie niestety się rozciąga i 1920x1080 praktycznie wygląda jak 640x480. Wtedy trzeba uruchomić w oknie i zastosować taki czarny pulpit i schować start, tak jak kolega wyżej wspomniał. Nie wiem czy istnieją jakieś inne sposoby. Wiem że niektóre monitory Benq mają takie opcje, ze sobie możesz wyświetlić np 19 calowy obraz na 25 calowym monitorze, a reszta to czarne ramki. Ale czy jest taki program, nie wiem. Choć fakt że przydałby się taki odwrócony DSR, który by zmniejszał rozdzielczość zamiast zwiększać. W grach takich jak np. Wiedźmin 3 dobrze by było zejść z tych 1440p na 1080p, 20-25 FPS do przodu.

Najszybsza (i najlepsza?) z opcji to ta którą podali powyżej, po co bawić się w zewnętrzne programy jeśli takowe istnieją.

Sytuacja inaczej by wyglądała w przypadku monitora 4k, bo wtedy 4piksele składały by sie na 1... i wyglądało by to znośnie (na pełnym ekranie) niestety w przypadku mniejszych rozdzielczości jak 4k obraz źle się skaluje. Czemu? To jest akurat proste piksel jest pikselem i przykładało trzy piksele miały by tworzyć dwa? Jest to awykonalne.

Swoją droga do oglądania filmów używam VLC.. a tam jest opcja wyłączenia dopasowania do okna wtedy masz obraz w jego natywnej rozdzielczości.

http://imgur.com/a/KaLOB

Program zwie się SMPlayer i jest generalnie bardzo dobry do oglądania wszystkiego :).

dobra, super! to temat filmów mamy zamknięty, myślę że oba pomysły są naprawdę niezłe i zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce

teraz zostaje kwestia gier. Jak Krzych słusznie zauważył różnica np. w Wiedźminie 3 pomiędzy 1080p a 1440p to dodatkowe obciążenie na karcie i spadek płynności o nawet 25 fps. Jak rozwiązać problem w tym przypadku czy znacie jakieś programy? Odpalanie w oknie jest też dobrym pomysłem tylko chyba trzeba by utworzyć do tego specjalny pulpit (mam W10) żeby za każdym razem nie przełączać tapety i nie wyłączać paska. Macie jakieś dobre pomysły?

@Edit: bo np zmieniając tapete na jednym z pulpitów wirtualnych zmieniają się tapety na wszyskich. Tak samo z aplikacjami, warto by mieć pulpit podstawowy oraz jeden pulpit "czysty" bez żadnych ikonek i skrótów

Na te chwile widzę tylko ustawienie czarnego tla i ukrycie ikonek (dwa kliknięcia), natomiast pytanie czy jest to konieczne?

Osobiście często (prawie zawsze) gram w oknie bez ramek, obok wisi teamspeak i kawałek przeglądarki, jakoś mi to nie przeszkadza aczkolwiek to kwestia przyzwyczajenia.

Mam następujący problem. Chociaż problem to raczej zbyt duże słowo w tym przypadku chodzi o zabieg wręcz kosmetyczny. Posiadam monitor 1440p wszystko jest w porządku kiedy odpalam grę, film którego rozdzielczość jest większa bądź równa 1440p. Jednakże przy odpalaniu rzeczy, która nie jest zoptymalizowana pod tą rozdzielczość obraz wydaje się delikatnie rozmazany. Wiadomo jest to spowodowane tym że punkt który na monitorze 1080p jest wyświetlany przez jeden piksel na wyższej rozdzielczości wyświetlany jest przez ich większą ilość.

Teraz moje pytanie czy istnieje możliwość (np. jakiś program) skalowania monitora do mniejszej rozdzielczości. Nie chodzi o to żeby zmienić jego rozdzielczość w ustawieniach tylko żeby obraz był wyświetlany np na pewnej jego częśći. Chodzi o to oby obraz był wyraźny i ostry. Powiedzmy, że mamy film 720p, jak zrobić żeby obraz się nie rozciągał tylko wyskalował do 720p a w około tego filmu została czarna obwódka.

@Edit: Nie wiem czy wystarczająco dobrze to wytłumaczyłem. W prostych słowach: Chciałbym zobaczyć jak by to wyglądało gdyby to nie obraz dostosowywał się do monitora (odpowiednio rozciągał) tylko monitor dostosowywał się do rozdzielczości obrazu poprzez wyświetlanie go na mniejszej częsci monitora.

Nie wiem jak to będzie wyglądać i czy takie zabiegi w ogóle mają sens. Czekam na wasze opinie.