Badanie graczy w gry wideo

Przedział wiekowy to porażka, mając -25 lat aż tak nie odczuwałem p2w bo poprostu nie miałem na tyle pieniędzy aby myśleć o tym aby wdawać na ItemShop… teraz mając 30lat i jakąś już stabilizacje finansową dopiero teraz mogę sobie pozwolić na P2W i rozważania czy wydać 50zł na +10ataku.

1lajk

Typowo badający nie ma pojęcia o temacie, który bada i robi ankietę pod to by potwierdzić swoją wyssaną z palca tezę.

1lajk

Najlepsze jest to, że to nie jest jakiś tam Janusz z Bieszczad. Tylko konkretne miejsce, nawet dosyć poważne. To jest tragedia kiedy dziadki 60+ biorą się za takie tematy żeby jeszcze zabłysnąć a nie mają zielonego pojęcia o co chodzi. Jeszcze używają terminu “międzynarodowe pojęcie p2w” chyba z wikipedii lol.

To jest celowa ankieta o uzależnieniu od hazardu pod przykrywką p2w.

I o jakie p2w chodzi? Bo chyba nie można nazwać konkretnej korzyści w grze hazardem, chyba że chodzi o popularne w grach mobilnych boxy np. z itemami gdzie masz % szans na jakiś przedmiot i korzyść jest nie pewna. Po za tym co ma wspólnego hazard z kupowaniem przewagi w grze? Czy ktoś w ogóle zweryfikował ankietę przed wrzuceniem jej na główną stronę portalu? Według mnie to nie ankieta o p2w a o hazardzie…

1. Czy ma Pan/Pani 18-25 lat?
Zaznaczyłem Nie i co?
Koniec ankiety. Czyli co? Jestem za stary, żeby grać w gry? Jaka osoba przygotowała takie coś? Ewidentnie czymś mi tutaj zalatuje i mam wrażenie, że nie będzie to obiektywne względem społeczności graczy.

1lajk

Twórca ankiety w ogóle nie jest w temacie i nie chyba nie wie że top gracze, top gildie itp. to ludzie przeważnie dorośli i świadomi. Pewnie po tej ankiecie za jakiś czas się pojawi artykuł że gracze mmo to dzieci, nałogowcy, wydający pieniądze rodziców hazardziści zawalający szkołę itp.

W ankiecie nie chodzi o p2w lecz o hazard. Ludzie nie dajcie sie nabrać.

1lajk

Problemem nie jest definicja, tylko interpretacja. Wykorzystaliście poprawna definicję, ale założyliście, że wszystkie gry z mikrotransakcjami to P2W. A tymczasem należałoby spojrzeć na owe mikrotransakcje, bo nie wszystkie dają przewagę, duża część jest czysto kosmetyczna, jak kostiumy, mounty, pety itd., a potrafią generować potwornie wielkie pieniądze, jak skiny z Fortinite albo skóki z LoL’a.

1lajk

Zadziwia mnie linia obrony na pytania od ludzi ze stosujecie miedzynarodowe pojecie. Sprawdzam w necie i niewidze takowego.
P2p/ Pay to Play - schemat płać i graj. Z reguły subskrypcja miesieczna pozwalajaca na granie w dany tytuł. W wiekszosci niezawiera mikrotranzakcji (itemshop) chyba ze kosmetycznego.
F2P / Free to play - Graj za darmo czesto ogranicza lub ustanawie wysokie progi odblokowania pewnych rzeczy w grze bez placenia. Niekoniecznie bedzie zawieralo mikrotranzakcje dajace przewage.
Freemium - Wieksza czesc kontentu jest dostepna ale bez oplacenia niemamy dostepu do wszystkiego (oplacenie moze byc pojedyncze lub jako subskrypcja).
B2P - Kup gre i graj dalej jak na warunkach F2P.
P2W - Pay to Win jest czyms co wystepuje w innych przypadkach i jest to “wlepka” nakladane przez graczy na gre a nie gra sama w sobie.
P2W to moment kiedy za realne pieniadze wykupujemy sobie przewage w stosunku do innych graczy i ta przewaga jest praktycznie nie osiagalna do zdobycia przez kogos kto niezaplaci. Przyklady:

  1. MMOFPS - karabin AK-47 15 obrazen do ataku, 50zl+ AK-47 25 obrazen.
  2. MMORPG: Peleryna ktora neguje 10% calkowitych obrazen tylko do kupienia.
    Mozna sie spierac czy boosty do LVL to P2W bo duza ilosc gier ma cap ktory bedzie osiagniety przez osobe ktora nieplaci.
    Nieznam gry OFFLINE ktora mogla by byc P2W bo niema z kim konkurowac.
    Do osob ktore uwazaja ze kupowania champow w LOL to p2w to niezle 150 bohaterow kup pierwszego dnia. Zaliczysz 150 porazek grajac kazda pokoleji i nastepnie 30 kolejnych zaczym ograniesz 1 postac ktora z 150 ci sie spodoba. Mozna poswiec tych 30 gier na pierwsza posiadana postac i szybiej nabijac punkty na wygranych meczach zeby kolejne postacie odblokowac.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odzewem z Waszej strony. Widzimy, że społeczność skupiona wokół forum jest grupą ludzi niebojących się stawiać trudnych pytań i poszukiwać właściwych odpowiedzi. Tym bardziej dziękujemy za przyjęcie nas do Waszej grupy, a niezdecydowanych w dalszym ciągu zachęcamy do wypełnienia ankiety.
Cieszymy się, że ankieta wzbudza tak duże zainteresowanie, tym bardziej, że to dopiero pierwszy etap naszych badań. Kolejnym etapem będą wywiady indywidualne, do których będziemy chcieli zaprosić także osoby z tego forum. Byłaby to doskonała okazja do pogłębienia wątków pojawiających się w literaturze oraz w Waszych komentarzach. Jeżeli będziecie mieli ochotę podzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami w ramach osobistego spotkania to zapraszamy do kontaktu (lwieczorek@ipin.edu.pl). Pierwsze spotkania planujemy po wstępnej analizie ankiet online, na co będziemy potrzebowali jeszcze trochę czasu.
Dotychczas skontaktowała się z nami jedna osoba z forum z prośbą o artykuły będące podstawą badania. Projektując badanie przeanalizowano ponad 40 różnych artykułów i publikacji, na podstawie których utworzyliśmy definicję operacyjną gier pay2win. Kilka z nich przesłaliśmy do użytkownika forum. Przekazujemy także krótką odpowiedź, którą zamieściliśmy w mailu.
‘W załączeniu podsyłam kilka artykułów, na podstawie których utworzyliśmy definicję operacyjną gier pay2win. Jednocześnie proszę zauważyć, że nie zakładamy że otrzymanie konkretnych korzyści za wydane pieniądze jest hazardem, tak samo jak nie zakładamy, że zakup dokonany w ramach gier pay2win nim jest. Do wystąpienia zaburzeń hazardowych konieczne jest wystąpienie zachowań utrzymujących się przez pewien czas. Projektując badanie, opieraliśmy się na literaturze międzynarodowej, według której granie w tego typu gry zwiększa ryzyko grania w gry hazardowe i może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń hazardowych.’

Życzymy wszystkim dobrego dnia

1lajk

I to jest właśnie problem. Utworzyliście własną definicję, która nijak ma się do rzeczywistości. Może zamiast opierać się na badaniach naukowych, stworzonych przez innych naukowców (którzy pojęcia nie mają jak to działa), następnym razem spytacie graczy? Spytajcie graczy czym dla nich jest p2w. Spytajcie jaka kwota mieści się w granicach “zdrowego rozsądku” co do p2w. Nie mieszajcie p2w z hazardem, bo to serio nie jest jedno i to samo (może chcieliście ankietę o lootboxach, nie p2w?). No i niestety, wasza wiedza na temat gier… pytaliście o hazard, uzależnienie i p2w, podając jako przykłady gier w które najczęściej gramy, tytuły single player.

Dzięki za podesłanie materiału, z definicją osobiście się nie zgadzam, przeczytałem te artykuły. Loot boxy nie dają gwarancji na uzyskanie przewagi, dają szanse i nie nazwał bym tego typowym p2w tylko… niech będzie hazardem. Sorry nic a nic mnie nie przekonałeś, lecz utwierdziłeś mnie w tym że nie macie zbyt dużego pojęcia ani doświadczenia w grach online, a sugerujecie się badaniami o nie pewnej wygranej źle je interpretując i podpisując pod swoje definicje. Ankieta powinna nazywać się o Loot Boxach a nie pay to win. Dalej nie rozumiem jak można nazwać harazrdem człowieka który świadomie kupuje 100% pewną przewagę (Np. 10 do ataku) w grze … owszem w pewnym stopniu ryzykuje bo zawsze może znaleść się ktoś kto wyda więcej i będzie miał większą przewagę, jak dla mnie ro nie znaczy że jest hazardzistą. To tak jak by Janusz który chce być OP na osiedlu kupił merca za 200k dla szpanu ale zawsze może znaleść się inny Janusz który wyda 250k za 20 koni więcej, to ten pierwszy też jest hazardzistą? Po za tym ta ankieta ma określać tylko PL graczy? Czy ogólnie graczy? Bo inaczej będzie odbierał wydawanie pieniędzy gracz z Polski, Niemiec, Ameryki, Rosji itp… jeśli ceny w IS są np. Tylko w dolarach lub euro dla każdego takie same, inne zarobki dla każdego z krajów inny punkt widzenia na to co drogie w grze a co nie, dla jednych drogie dla innych grosze.

  1. Artykuł ni jak nie pasuje mi do p2w.
    "This study, therefore, seeks to investigate relationships between
    the consumption of video games, esports and three different forms
    of gambling: offline, online, and video game-related gambling. The
    final category includes activities such as: betting on esports
    matches, playing fantasy esports, paying to access randomly
    generated in-game items, using in-game items or currencies as
    wagers in third-party gambling sites, and social network gambling
    games. Both offline and online gambling refer to established

practices such as betting, playing the lottery etc., in specific con-
texts."
resztę artykułu przeleciałem szczątkowo i nie znalazłem nic konkretnego o pewnej korzyści za zakup w grze.

2 artykuł o loot boxach, i tu się zgodzę z tym że jest to hazard, bo ryzykujesz wydajesz pieniądze a korzyść jest nie pewna. Myślę że nie można wrzucać tego do jednego wora z typowym p2w w tym pewną korzyść.

3 "This conceptual paper explores some
potential social responsibility measures for monetized gaming products to stimulate further
discussion and developments in this area. Loot boxes are a focus of this discussion given the
current debate on their legality, i.e., similarity to electronic gambling machines. "

tu znowu głównie o loot boxach dalej już nawet nie czytałem…

  1. “Abstract
    Loot boxes are items in video games that can be paid for with real-world money and contain
    randomised contents. In recent years, loot boxes have become increasingly common.”
    i znów całkowicie o loot boxach…

Ps. Ankiety nie wysłałem bo lat mam 30 ale oszukałem i sprawdziłem pytania bo chciałbym poznać jakieś dane, badania itp. Na temat tego co myślą ludzie o grach typowo p2w, bo nagonka na takie gry jest wielka jednak takie gry ciągle żyją I powstają nowe.

1lajk

Dodam jeszcze to co SenmiMsS, polecam stworzyć własne badania a nie sugerować się innymi bo nie wiadomo czy te osoby miały pojęcie o temacie i jaki pogląd miały na dany temat. Najlepszym źródłem badań są sami gracze (i pewnie za darmo wezmą w nich udział) a nie inne badania…

1lajk

Czytam i wypełniam tą ankietę mimo że się w wieku nie mieszczę(gram w mmo ponad 13 lat), pytania o p2w są w znacznej części błędne, przykład:
31 Jak często w ciągu ostatnich 12 miesięcy:
stawiając ryzykował/a Pan/Pani więcej niż w rzeczywistości mógł/a Pan/Pani sobie na to pozwolić?
Serio jedyna odpowiedz to tak, bo wiadome że w rzeczywistości bym nie zaryzykował walki z bossem gdzie mogę zginąć za jakiś tam loot, czy walki od tak z innym graczem.
Cała ta ankieta bardziej niż do gier mmo(multiplayer) typu p2w wygląda jak ankieta dla uzależnionych od hazardu typu poker/lotto/zakłady bukmacherskie. Całą ankietę należy zmienić, albo w innym przypadku wcale nie pasuje do waszej tezy i jest o kant dupy rozbić, ewentualnie poziom góra końcówka klas podstawowych(w przypadku aktualnego systemu 8 klasowego zamiast gimnazjalnego) .
Najprawdopodobniej robisz licencjat lub magisterkę pomimo braku wiedzy na temat w którym chcesz się wypowiadać. Pograj chwilę w gry mmo(multiplayer) z p2w i bez, Jeżeli promotor wam narzucił tego typu pytania, najzwyklej postaw się mu i powiedz jak to wygląda w rzeczywistości, bo ewidentnie się na tym nie zna i nie powinien ci niczego sugerować jeżeli jest poza tematem danej dziedziny, albo całkowicie zmień temat, bo jeśli osoba sprawdzająca to zobaczy i będzie znała się na tym cokolwiek, to powinna ci wystawić 2 z miejsca za niezgodność badań z ich tematem.

Dajcie IG tej Pani co jej zdjęcie jest na głównej do tego tematu.
Jestem stulejarzem.