Blog o projektowaniu gier

Mam małe doświadczenie i to właśnie je staram się kumulować na blogu. Mam dużą świadomość tego, że zaprojektowanie sensownej gry nie jest łatwe. Ciekawi mnie, jakie elementy świata Cię zainteresowały.

Mam duże obawy, czy poradzę sobie ze spójnością świata, dlatego też staram się wystawiać pracę na widok publiczny. Czasem zdarzą się sensowne uwagi :)

Właśnie staram się stworzyć prostą gierkę bez żadnej fabuły za pomocą UE.

Zabrałem się do projektowania (imho) z dobrej strony. Zacząłem od wypisania featursów, które chciałbym umieścić w takiej grze RPG, później część odrzuciłem jako mało istotną/zbyt skomplikowaną/bezsensowną, później określiłem, które featursy powinny mieć uzasadnienie w budowie świata/elementach. Dla przykładu portale są bezpośrednio wpisane jako element świata (często denerwowało mnie to, że w grach są portale, ale jakoś słabo umiejscowione w fabule), następnie przeszedłem do ogólnego zarysu geograficznego świata, następnie rozmieściłem miasta, wioski, teraz staram się stworzyć historię, postaci i inne elementy. Równolegle staram się też powoli nakreślać mechanikę gry.

Możesz wskazać mi, który tekst wchodzi na tło? Nie widzę tego, a chciałbym poprawić. Postaram się ładniej rozdzielać akapity i paragrafy :)

Dzięki, za komentarz i czas!

Mam pytanie ile masz lat bo chce wiedzieć czy mam do czynienia z markiem zuckerbergiem czy z 40 latkiem który umie programować od 2 lat.

Druga sprawa to powstaje tu mała firma z grami.

Trzecia to stwórz portale które wyrzucają cie to tak zwanych wyrw, gdzie będzie walka ze złymi potworami (raidy)

Nie chciałbym żeby to zabrzmiało jako coś złego, ale ogólnie wyjaśnienie dlaczego portale w grze istnieją jest w małej grze raczej bezcelowe, jeżeli piszesz grę fantasy to każdy gracz automatycznie dopasowuje się w to uniwersum i są bo tak, traktuje je jako coś naturalnego (najczęściej pozostałość dawnej magii).

Jeżeli poszukujesz wsparcia, czy konstruktywnych uwag to lepiej zajrzyj na witrynę, gdzie ludzie się tym zajmują bardziej profesjonalnie, na tym forum wiele takich osób raczej nie znajdziejsz.

Polecam ci wrzucić swój projekt na warsztat.gd, gdzie na pewno ktoś ci coś poradzi.

@up

Rozumiem, że gracze zawieszają swoją niewiarę wchodząc do świata gry. Zawsze miałem jednak taką zadrę w tyłu za sprawą tych portali i w swoim projekcie chciałem je ładnie usadowić.

Warsztat dość często przeglądam :)

Jednak projekt ten jest jeszcze zbyt "pusty", a ja sam mam jeszcze za małe doświadczenie w tworzeniu gier. Jest to powód, dla którego uczę się ciągle UE. Chcę dokładnie znać wysiłek jaki trzeba włożyć w wykonanie elementu, który wymyślę.

@upup

Nie wiem, co wiek ma do rzeczy. 28.

Rozważam trochę inne rozwiązanie dla raidów, oraz zastosowanie dla portali.

Staram się jeszcze unikać projektowania elementów, które zdeterminują przeznaczenie tego świata dla konkretnego gatunku RPG. Czasami staram się tworzyć kilka opcji. W założeniu, że gra powstanie jako MMORPG, cczęść raidów chcę umieścić w otwartym świecie, gdzie każdy mógłby się wepchać. Rozważam ciągle ZA oraz PRZECIW takiemu rozwiązaniu, oraz myślę, jak rozwiązać to w sensowny i ciekawy sposób. Część portali ma działać jako zwyczajne połączenie punktu A z B. Część jednak połączona jest z A teraz z A przeszłość (głównie) lub przyszłość. W takim portalu gracze mogliby mieć wpływ na teraźniejszość.

To, co wyżej napisałem, to głównie jeszcze gdybanie, proszę nie brać tego zbyt poważnie.

ref

Powstała już finalna wersja mapy.

Dość dużoważy 54MB, dlatego można ją zobaczyć pod linkiem.

http://sta.sh/02b597pxtdty

Opisy znajdują się na blogu gry.lcs.pl

W międzyczasie na blogu pojawiło się kilka wywiadów z twórcami gier, grafikiem oraz inne liczne teksty związane z projektowaniem gier.

Ja z kolei mam prośbę, aby w nastepnych tekstach znalazło się co nieco na temat sandboxów.

Postaram się spełnić Twoją prośbę w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Niestety ostatnio mam bardzo mało czasu, gdyż ku mojej uciesze dostałem zlecenie na zaprojektowanie gry na androida :) Postaram się jednak dodawać 2-3 posty tygodniowo.

Twoje życzenie zostanie spełnione w czwartek.

Jeżeli chodzi o zakładkę pokazującą mini portfolio Dastaun'a, to powinieneś wrzucić tam pracę low poly, bo rendery tam umieszczone nijak się mają do game art'u. :)

hmm prawda. Będę musiał z nim o tym pogadać. Dzięki za tipsa :)

Ostatnio dodałem concept art krasnoluda maga ziemi. W przygotowaniu jest concept art Eterecznego maga - gotowy będzie zapewne na jutro.

Jest coś jeszcze o czym chcielibyście abym napisał? Aktualnie przygotowuję materiał o zarabianiu na produkcji gier oraz dodatkowe historie z świata fantasy,

Zmiana adresu na:

projektowanie-gier.pl

Zaparkuj na tej domenie zamiast przekierowywać na starą :P

przyznaję się:

Nie wiem jak to zrobić z tym wordpressem. Próbowałem już kilku rozwiązań, które ludzie mi podrzucili, ale nie pomogło. Jeśli masz wiedzę jak to zrobić chętnie posłucham.

Problem z przekierowaniem został rozwiązany :)

Na stronie doszło dużo nowego contentu. Niedługo pojawią się pierwsze grafiki z gry, którą współtworzę.

No i stało się. Grafiki z gry znajdują się już na blogu. Po wydaniu gry wszystkie grafiki zostaną udostępnione na licencji CC

Dodatkowo na blogu pojawił się wpis o grze MU Online, który wywołuje troszkę kontrowersji. Daj znać co o tym myślisz!

http://projektowanie-gier.pl/?p=734

Całkiem fajnie się rozwija ten projekt :)

Chcę poinformować was o konkursie, który ma miejsce na blogu. Do wygrania różnorakie gry. Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać mi swój pomysł na grę. Więcej informacji tutaj: http://projektowanie-gier.pl/?p=785

Przed chwilą na blogu wystartował kolejny konkurs związany z grą Madness of Little Emma.

Konkurs polega na opisaniu swoich marzeń lub pomysłów na to co powinno znajdować się w grze typu Roguelike Akcji. Należy opisać pewne elementy mechaniki, które wydają się Ci kluczowe dla tego typu gry, nie chodzi o opisywanie jej całej.

Gra będzie miała swoją premierę na Steam 21 Grudnia i jest to termin nadsyłania prac na maila smerf123@gmail.com
W ciągu tygodnia autor Emmy – Bartosz wybierze i nagrodzi kluczem najlepszą pracę.