Głośny i ciepły komputer

Od jakiegoś czasu mój komputer stał się o wiele głośniejszy oraz bucha z niego dziwne ciepełko. Często go odkurzam więc wina kurzu odpada. Sciągnąłem program HWMonitor jednak nie znam się zbytnio na tym jednak widze, że jeden wentylatorek osiąga 37000 RPM ( chociaż nie słychać żeby działał jak odrzutowiec ).

Przesyłam dane z program HWMonitor
asdf.txt (20,2 KB)

Z góry dziękuję za pomoc.

Zacznijmy od podstaw :slight_smile:
Jak dawno pasta na procesorze była wymieniana oraz czy posiadasz chłodzenie boksowe czy coś mocniejszego? :slight_smile:

Przy 37000 rpm to raczej było by dość spektakularnie. Zakładając że wentylatora by wcześniej nie rozerwało.
A odkurzanie ma niewielkie znaczenie (i do tego nie jest zbyt bezpieczne), zbierasz tylko co grubsze śmieci a to co najgorsze czyli drobny, mniej widoczny pył zostaje. Nie mówiąc o pastach jak pisze kolega wyżej, jak ich nie wymieniasz to możesz odkurzać do woli i nic to nie da i w najlepszym razie komp się przegrzeje.
Jak już chcesz dbać o kompa to najlepiej go przedmuchiwać sprężonym powietrzem co jakiś czas.

Sprawdź na początek czy wszystkie wiatraczki chodzą w miarę normalnie, czy nie zwalniają, czy ciężko się kręcą. Warto też sprawdzić czy są dobrze przykręcone np frontowy wciąga powietrze do obudowy, a tylny wyciąga. Dobrze by było rozkręcić co nie co i przeczyścić oraz nasmarować wiatraki jeśli jest taka możliwość. Tak samo jak nałożyć na procesor/grafikę nową pastę.

Jeśli się na tym nie znasz oddaj kompa na kilka godzin do serwisu, małym kosztem powinno to zrobić.