Komputer do 3 tyś

Ryzen 1600 mozna latwo zdobyc za 500zl, niedawno byla nawet przecena na xkomie i morele wlasnie za 500/520 zl

i tak wlasnie lepiej zaoszczedzic kase i wykupic lepsza karte graficzna niz bawic sie w inne rzeczy i ladowac w cpu ktory praktycznie jest ten sam ale przez to ze pozniej wyszedl to ceny jeszcze sie nie unormowaly

to samo co teraz z gtx 1660, kiedys z gtx 1070ti lub rtx, przyklad rtx 2060vs gtx 1070, praktycznie te same karty wydajnosciowo ale cenowo to juz nie, to wszystko jest bezsensu przez to ze ceny sa podwyzszane na polski rynek, skomplikowane to jest i nie chce mi sie tlumaczyc.

ale ogolnie to wyglada tak ze na amazon za $ lub euro mozna dostac tansze rzeczy lub roznice miedzy 1070/ti/80 to kwestia 10/20/50$ a u nast kilka stow lub nawet czasami tysiace, dlatego to wszystki jest bez sensu, wydac iles tam stow wiecej zeby zyskac 5/10% wiecej mocy

Wiem o co ci chodzi :slight_smile: po prostu kwestia wstrzelenia się w promocję. Co do GTX 1660 to karta jest lepsza zarówno od RX 580 jak i od GTX 1060, w tej cenie teraz się nic nie kupi lepszego. Niestety nasze sklepy doliczają nie tylko VAT, ale i tzw. “januszowe”. Bo tak naprawdę gdyby ten GTX 1660 kosztował tyle ile powinien… czyli do 850zł to dopiero moglibyśmy mówić o hicie sprzedażowym. Tak czy inaczej do budżetowego kompa to albo kupować Ryzena 2400G z Vegą 11 albo Ryzena 1400 z GTXem 1660. Co do czegoś mocniejszego to nie ma co się bawić w różne wynalazki tylko po prostu kupować najtańszego RTXa 2060 z dwoma wentylami.

Komputer do gier MMO to skarbonka bez dna, jeśli nie masz hajsu to nawet nie wciągaj się w ten świat ;[

@michikun

Sklepy doliczają marżę. “Januszowe” to jest myślenie o tym jak o chciwości.
Sklepy nie zarabiają VAT-em.

W zasadzie, to tobie potrzebny jest taki pc by “w miarę wydajnie działał”, bo w takiej kwocie nie oczekiwałbym gry na ultra full detalu (zwłaszcza w najnowszych tytułach), a gry mmo, to nie tylko tibia którą odpalisz na integrze.
Jeśli gry rzeczywiście mają dla ciebie priorytet, zaznaczam gry - priorytet, to jedyną słuszną opcją jest wybór procesora od intela, tak wiem fani AMD mnie zjedzą (bo czerwone są w polsce bardzo popularne z jednej oczywistej przyczyny - są tanie), w podkręcanie myślę bawił się nie będziesz, no musiałbyś wyłożyć więcej kasiory na płytę główną czy zasilacz, więc idealnym prockiem pod twoje wymagania byłby Intel Core i5-9400 (z F albo bez, kwestia braku integry), na morelach możesz kupić już za 769zł, a jakbyś poszukał na alledrogo, to pewnie dorwałbyś i taniej.
Do tego taką płytę główną od GIGABYTE, zasilacz max 500 (taki o ) ci starczy, procka kręcił nie będziesz, grafiki raczej też nie, no chyba że zdecydujesz się na kartę od czerwonych, to wtedy możesz myśleć o 600 (tak w razie w), bo oczywistym jest, że czerwone mimo że słabsze, to o połowę więcej prądu ciągną jak zielone. Na procek oczywiście chłodzenie, a że nie możesz kręcić, to nie musisz się spuszczać, wystarczy takie o (nie mniej ja bym dołożył 20 zł do wersji PRO), do tego wymagana jest wręcz pasta od thermal grizzly polecam kryonaut. Ramu ci nie polecę, bo to jest kwestia zależna od ciebie, czy wolisz szybszy, czy wolniejszy, droższy, czy tańszy, tak czy inaczej jeśli masz zamiar grać w gry, to minimum na dzień dzisiejszy jakie musisz spełnić to 16GB, możesz na początek 2x4GB wsadzić, jednak już na starcie zauważysz, że to jest mało, więc polecam wypompować się więcej teraz i kupić 2x8GB, niż potem wymieniać całość, bo będzie ci za mało.
Z resztą ram teraz tanieje w zastraszającym tempie, poczekałbym ze 2-3 miesiące i będzie jeszcze tańszy (już teraz ceny spadły w zasadzie o 30%).
Pod winde wybrałbym dysk 128GB NVMe SSD (M.2) Taki o, system będzie śmigał jak strzała, jako bank danych przy takim ujmijmy to “budżetowym” pc styknie ci zwykły HDD, który sam możesz sobie wygooglować, cenowo wszystkie stoją podobnie. Grafika, ja polecam pality, sam mam palita (wyższy model niż ten co ci proponuję), są stosunkowo tanie, ale wydajne.
A więc tak, masz dwie a w zasadzie 3 opcje do wyboru, możesz wybrać opcję nr1 (ale musisz sporo dorzucić do twojego zestawu, nie mniej będzie o poziom wyżej - 2060 OC, albo 1660 (kosztuje o ponad 600 zł mniej jak rtx, jednakże kosztem mocy i wydajności), ewentualnie masz wersję TI, która teoretycznie jest lepsza od zwykłej(+300zł), ale bądźmy szczerzy, nie w takim stopniu jak rtx.
Tak czy siak, zwykły 1660 powinien pozwolić na swobodna rozgrywkę w najnowsze tytuły na mediumie/high.
Obudowę sobie wybierz sam, na koniec jak już będziesz miał cały sprzęt, by nie było niespodzianek, że to, czy tamto się nie mieści.

1lajk

ryzen 1600 na allegro za 550zl mozna zdobyc, poczekasz lub poszukasz na necie i pewnie znajdziesz za taniej
gtx 1070 od 1300-1500 w zaleznosci od producenta
psu z tej listy > https://linustechtips.com/main/topic/986897-psu-tier-list-30/
jak chcesz miec sprawdzony i wytrzymaly/trwaly ktory nie jest z chinskich podzespolow to na tej stronie znajdziesz, popatrz sobie nawet na tier D bo wyzsze tiery sa bardziej pod high end/sli lub dobrosc producenta jak np dobry support/wymiana na nowy sprzet bez glupich rozmow/problemow lub dozywotnie gwarancje.
I na waty nie oplaca sie patrzec, 500 wat wystarcza praktycznie na wszystko i jeszcze zostaje, https://outervision.com/power-supply-calculator , zaznacz na dole basic i pododawaj komponenty i zobaczysz ze te wszystkie “800 wat do gtx 1080 bo sie spali” to glupoty.
threadripper+titan i wystarczy 600wat.

I tak jak pisalem gdy bedziesz juz mial dobre te pierwsze i najwazniejsze rzeczy, to wtedy popatrz nad plyta glowna(b350 wystarczy) 250-300zl, ramy tez okolo 350-400zl za 16gb(8gb tez wystarczy ale musialbys patrzac zeby nie miec pelno tabow na google otwarych lub ogolnie zwracac uwage na pulpit)
obodowe nawet za 100zl mozna kupic dobra, chyba ze zalezy ci na airflow to wtedy od 300+zl.

ogolnie problem jest w tym ze ludzie nie znaja sie na tym wszystkim i maja 0 doswiadczenia i ogolnie kieruja sie tym co ludzie na necie im poweidza lub filmik obejrza a pozniej “trza kupic najnowsze karty najnowsze generacji aby grac w NAJNOWSZE gry” gdzie te glupoty to zwykly sponsoring, ale ludzie o tym nie wiedza i mysla ze to prawda bo “specjalisci” na yt tak mowia.
dzis w najnowsze gry jak witcher 3 lub gta 5 lub nawet taki DMC5 mozna grac na kompie za 1k, intel g4560/gtx 750 ti i grasz na srednich/max ustawieniach, 60/30fps

Najnowsze komponenty sa po to zeby pchac rynek 4k do przodu, gdzie zwyklemu graczowi wystarcza komponenty z sredniej polki.

a najlepsze jest to ze nawet gtx 1070 i ryzen 1600 daje rade na 4k w wiekszosci grach, tylko 30fps, dodac do tego freesync/gsync i jazda bez stutteringow

gdy chcesz miec kompa tylko do gier mmo to nawet gtx 1060 to za duzo, patrzac na gry z “dobra” grafika, black desert, ta gra ma nadal problemy z optymalizacja, mieli ja naprawic juz od chyba roku i nadal nic, ludzie na gtx 1080ti maja ciagle problemy bo gra chodzi jak gowno, wiec nie oplaca sie robic kompa pod mmo bo one malo kiedy sa zoptymalizowane.

a gdy chcesz miec kompa “ok” to wystarczy to co napisalem, mam kolegow z gorszymi komputerami i nadal nie maja problemow, jak i jednego ktory majac rx 580 i ryzen 1600, i streamuja gry dzien w dzien bez problemow na 144hz

RTX 2060 od Palita z dwoma wentylami, można kupić na Xtreem za 1550zł, więc gdyby miał zamawiać części w oddzielnych sklepach bez sensu, żeby pakował 1400 czy 1500 w GTX 1070 skoro może ciut podbić cenę i kupić kartę, która po tzw. narzucie sterownika po aktualizacjach będzie miała identyczną wydajność co GTX 1080.
Natomiast co do procesorów Intela to masz rację co do jednego tam, gdzie gry nie są zoptymalizowane pod pracę na wielu wątkach CPU Intela ma znaczną przewagę bo po prostu pojedynczo rdzeń zawsze lepiej trzyma taktowanie u Intela, a przy okazji te taktowanie często jest wyższe. Dlatego właśnie w starszych grach tak dobrze sprawdzają się Pentiumy. Tylko, że… zestaw należy składać tak, żeby nie wpakować się w bottlenecka tak by GPU nie “zabijało” CPU.
Co do listy od linusa jest spoko, ale należy pamiętać, że jednak ceny w USA, a ceny w PL… znacznie się różnią. Od siebie powiem, żeby nie pakować się w zasilacze od Silentium bo ta firma jest bardzo przereklamowana na polskim rynku przez fakt, że robią świetne obudowy, natomiast z zasilaczami już nie jest tak kolorowo. Tak czy siak taki be quiet! SYSTEM POWER 9 można wyrwać za mniej niż 220zł, a do obudowy Zalman Neo 1 można śmiało dobrać np. Zalman 600XT, tu już za 600W wychodzi 217zł, więc cena ok, a dodatkowo ma podświetlany wiatrak.
Co do Ryzenów, które mają więcej niż cztery wątki warto pamiętać o tym, żeby płyta główna miała radiatory na sekcjach zasilania, chipsecie itp. Ja bym się nie bawił w półśrodki, czyli.
Zestaw 1: Oparty o Ryzen 1400
Zestaw 2: Oparty o Ryzen 2600
Zestaw 3: Oparty o Ryzen 2400G, czyli pakujesz wszystko w jak najlepsze komponenty, robisz sobie bazę, a dedykowaną grafikę dokupisz w późniejszym czasie. Na tym Ryzenie spokojnie można pograć w takie gry jak Diablo 3 czy Path of Exile :slight_smile:

Jak już kupować to na x-kom’mie. Mają lepsze ceny od Morele. A tutaj troche ponad 3tys chyba że znajdziesz gdzieś promocję lub jakąś używkę na allegro:

  1. AMD Ryzen 5 1600X 3.6GHz
  2. Gigabyte B450 AORUS ELITE
  3. G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16
  4. Gigabyte Radeon RX 580 GAMING 8GB GDDR5*
  5. SilentiumPC Signum SG1 TG
  6. SilentiumPC 600W Vero M2 Bronze
  7. Crucial 500GB 2,5″ SATA SSD MX500
  8. SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012
    Zestaw nastawiony na podkręcenie procesora i w tej konfiguracji się to zaleca.

Ten RX 580 kosztuje 959zł, a na zachwalanym przez Ciebie x-komie masz GTXa 1660 OC za 1029zł, który nie dość, że “je” połowę mniej prądu to w dodatku jest znacznie wydajniejszy.


Edit: tutaj jest ładne porównanie GTX 1660 z linka do RX’a 590, który przecież jest wydajniejszy od RXa 580. Jak widać GTX 1660 wypada lepiej w 95% gier.

Tak to jest gdy w polszczy ceny sa z dupy wiec porownywanie kart tez.

przez mining ludzie sprzedaja karty uzywane za grosze, przez co sklepy nie zarabiaja wiec znizaja ceny, rx 580 mozna zdobyc nawet za 120$-450/500zl lub taniej, oczywiscie nie unas tylko na craigslist lub newegg, amazon pewnie tez, a na ebay nie patrzylem.

Tak czy inaczej jak by porownywac to z normalnymi kosztami czyli 120-140$ za rx 580 vs gtx 1660 ti ktory chodzi ponad 280-300$, i dodac “moc” czyli wydac 2x tyle kasy zeby miec o 10/15% wiecej fps to jest to logiczne ze nikt takiej glupoty nie zrobi.

ale przez to ze my jestesmy wrzodem w europie lub calym swiecie, bo gdziekolwiek indziej chyba poza australia ceny sa normalne i przypasowane do euro czyli nie ma ze gdy cos jest po 50euro to po przewalutowaniu i dodaniu innych “januszowych” jak to pisaliscie wychodzi ponad 100euro, gdzie w innych krajach ciagle tyle samo.

nawet patrzac na przysylki, ostatnio patrzylem sobie przesylki na EU, i polska jako jedyna miala najwieksze o 10euro :smiley:

w oficialnym sklepie od producentow mozna znalezc gtx 1080 za 450/500$- 1700-1900zl, Strix lub Evga a u nas za mniej niz 2.7/3k zl sie tego nie znajdzie

Tak widziałem nie jestem zainteresowany używanym sprzętem.

Nie chce kupować laptopów.

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi myślę że pod pod koniec miesiąca się na coś zdecyduje tymczasem będę szukać przecen :wink:

Tu masz jeszcze taki zestaw max econo :slight_smile: “po taniości”. Procka można podmienić na 2400G jakbyś chciał mocniejszą integrę.

Chyba nie zaznaczyłem, że komputer kupiony był w połowie grudnia 2018. Od tego czasu został włączony 62 razy, całkowity czas pracy to 240h, a faktyczny użytkowy to kilkadziesiąt sesji w Black Desert Online oraz ESO, reszta to czas w którym komputer pobierał te gry (mam wolne łącze 1MB) oraz praca na przeglądarce. Więc sprzęt jest praktycznie nowy

Kolego naprawdę nie spamuj :wink: napisałem jasno nie jestem zainteresowany używanym sprzętem. Jest masa miejsc gdzie możesz wystawić swoją ofertę natomiast nie jest to ten wątek.