Panie, Panowie, Pomocy!

 Aion - po prostu jakoś nie czułem tej gry, sam nie wiem czemu właściwie

To nie kłótnia, ale co temat o "szukam MMO" to Adartaer poleca Aiona, choć autor posta grał w tę gre 5 lat. Troszke to dziwne jak bardzo "kocha" swoją ulubioną gre, że wciska ją każdemu 

Ja nigdzie nie widzę żeby było napisane, że autor tematu grał w Aion'a 5 lat. Polecam go bo to po prostu dobre mmorpg. Jedno z ostatnich "prawdziwych mmorpg" gdzie trzeba jeszcze myśleć, gdzie nie ma autotracker'a itp.

Ja nigdzie nie widzę żeby było napisane, że autor tematu grał w Aion'a 5 lat. Polecam go bo to po prostu dobre mmorpg. Jedno z ostatnich "prawdziwych mmorpg" gdzie trzeba jeszcze myśleć, gdzie nie ma autotracker'a itp.

Może kiedyś był dobry, teraz ta gra jest praktycznie martwa, online to 300-1100osób w godzinach szczytu ( można sprawdzić na Aion info - pojemność serwerów to 5,5k ). W Aiona grałem bardzo długo, jeszcze od wersji na abonament.

Co z tego, że nie ma autotrackera itp skoro po 5.0 nie ma nawet sensu logować do tej gry, bo wiekszość contentu pvp jest martwa, a pve limitowane przez tygodniowe wejścia

Żyjesz w przekonaniu, że p2w w Aionie nie istnieje. Tak było do 4.6. Teraz gdy wszystko jest trade'owalne, a itemy nie mają limitu enchantu, donejter z fartem zawsze będzie miał przewagę. Do tego dochodzą eventy jak ten z kartami, który oferuje piórko +14, Estimy +8, Manastony +10, 100% do slotów, GSy 10%.

Kamienie +10 kiedyś wbijesz, ale piórka +14 nigdy nie zrobisz, bo nawet +10 jest praktycznie nie do wbicia ( wątpie żeby Ci spory kredyt wystarczył na wbicie piórka +14 przy uzyciu serumek ).

A najbardziej p2w itemek z tego eventu, którego nie ma szans zdobyć w żaden inny sposób to GS 10%. Posiadacz takiego silence 10% na 10s może casterów bić z samego AA i tak wygra

Gatunek: RPG (nie moba, nie Hack and Slash, nie karcianka, po prostu mmorpg  w otwartym świecie)

Sprzęt: Spoko luz, pójdzie wszystko

Cechy:

- Otwarty świat,

- Grind, Dungi albo oba,

- Jakieś robótki na boku (craftowanie, łowienie, inne takie),

- Może być p2p, b2p, freemium, albo jakiś shop w którym wystarczy że kupię tylko jakąś określoną ilość itemów,

- Brak p2w (jako p2w rozumiem nie pay to progress faster, tylko to że ktoś sobie kupi coś czego ja nigdy nie osiągnę grając darmo, nawet po miesiącu grindu na to)

- Styl graficzny obojętny (może być i słodkie anime i ciężki średniowieczny styl)

- Święta trójca jakby była to miło (lubię healerów jak i dps'ów, raczej nie gram tankami)

- Żywa - muszą być jacyś ludzie z którymi można grać

- Oficjalny serwer - nie lubię privów, bo albo upadają, albo są daleko z tyłu, za dużo z nimi problemów

- Na fabułach nigdy się nie skupiałem w mmo więc w/e może być, może nie istnieć

- EndGame - ta gra ma być na dłużej, dlatego oprócz dni na grindzie/ powtarzaniu tego samego dunga do pożygu chciałbym mieć co robić

- PvP - lubię więc fajnie jakby były różne wersje (wojny gildii, 1v1, 5v5, otwarte pvp, itp.)

- z target i non-target preferuje to drugie, ale nie mam nic do pierwszego

- język gry/społeczności może być polski albo angielski,

 

 

Gry z których zrezygnowałem z jakiegoś powodu, ale mi się podobały (jak ktoś by miał dobre argumenty żeby do nich wrócić, to można to rozważyć):

ArcheAge - grałem na starcie serwerów, wtedy syf bo p2w i problemy z serwerami, więc zrezygnowałem, może coś się zmieniło (?)

TERA -  grałem na wersji steam, strasznie mało tam graczy i łatwo wszystko osiągnąć (nuda)

Black Desert - mam wersję non-steam, podoba mi się tu mnogość pobocznych rzeczy do robienia i grind, zniechęcił brak jakichś radów/dungów i nie wiedziałem ile trzeba wydać żeby grać wygodnie (pety, udźwig, miejsce w eq(?), gwizdki dla konia(?) - dużo tego)

Guild Wars - uwielbiałem, niestety przez wyjście dwójki poznikali gracze, nie ma z kim pograć teraz (wiem że praktycznie można solo, ale wtedy to nie mmorpg, tylko rpg)

Guild Wars 2 - jakiś czas grałem tylko na podstawce, brakuje mi tu świętej trójcy chyba najbardziej

RaiderZ - bardzo fajna, podobna dość do TERA, problem że chyba umarła z tego co się orientuję

Blade & Soul - ostatnio trochę pogrywałem, ale się w tym nie odnajduję, brakuje mi tej świętej trójcy, mam dopiero 30lvl, więc póki nie znajdę odpowiedniego zamiennika gram w to

 

Tytuły które mi się nie podobały:

Allods - p2w, chociaż jedyny klon WoWa który mi się podobał z mechaniki gry i świata

Skyforge - wydawał się martwy i zawsze mogłem wszystko robić solo, bez nikogo do pomocy

The Elder Scrolls Online - teraz był darmowy tydzień, odpaliłem, strasznie mi się walka nie podoba

Rift - klon WoW'a, do tego jak na moje bardzo słaby

Aion - po prostu jakoś nie czułem tej gry, sam nie wiem czemu właściwie

Dungeons and Dragons Neverwinter - pograłem chwilę, ale mnie nie zaciekawiła, brak otwartości świata, gra prowadziła mnie za rączkę

Metin2 - p2w (chociaż lubiłem grind), no i te rozwiązania że jeden gracz trzyma se całą drużynę, bardzo słabe

Savage Hunt - odpaliłem i te drewniane animacje mnie strasznie odstraszyły, do tego kolejny klon WoWa który po prostu nie

 

Oczywiste odpowiedzi:

WoW - grałem trochę na tej wersji próbnej co można sobie postać do chyba 30lvl zrobić, podobało mi się nawet, problem że nie rozumiem do końca tego czy skoro wyszedł dodatek Legion, który praktycznie tworzy cały endgame, to oczywiście trzeba go kupić na start, ale co z early contentem, martwy czy da się znaleźć ludzi?

FF XIV - też grałem chwilę, tu znowu dodatki, które nie wiem jak wpływają na early game, do tego tu kompletnie nie wiem czy grindownik czy dungi, czy oba

Lineage 2 - tu czytałem gdzieś że oficjal to p2w, nie orientuje się też z ilością graczy na oficjalnym serwerze, kiedyś myślałem o L2, problem że w to grają już chyba tylko zapaleni gracze tej gry, do tego ciężko się ogarnąć w tych wszystkich serwerach privach i oficjalnych

 

Osobiście wolałbym coś innego niż te dwa, ale najpewniej jak nie znajdę nic innego, to wybiorę któregoś z nich.

WoW. Jezeli nie chcesz martwic siesir o ilosc graczy, content, zyjacy swiat, wspaniala fabule jak na mmo, mnostwo ukrytuch smaczkow,czasami tak bekowe questy ze idzie sie posikac (polecam czytac questy ;) I ogolnie jak nie strach ci placic co miesiac abonament to nie widze lepszego wyjscia. Nie graj w, Aiona bo to jest dobra gra z ch*jowym wydawca, nie masz wiec co nawet liczyc na uczciwa zabawe

Black Desert - mam wersję non-steam, podoba mi się tu mnogość pobocznych rzeczy do robienia i grind, zniechęcił brak jakichś radów/dungów i nie wiedziałem ile trzeba wydać żeby grać wygodnie (pety, udźwig, miejsce w eq(?), gwizdki dla konia(?) - dużo tego)

Jeżeli chodzi o Black Desert to mogę odpowiedzieć że nie musisz nic wydawać na tą grę z item shopu. Miejsca w inventory możesz uzbierać z zadań w grze i ta liczba Tobie wystarczy na wszystko bo prędzej udźwig się skończy niż sloty. Gwizdki dla konia nie są potrzebne a nawet jeśli byś chciał to możesz je dostać bez wydawania pieniędzy (za loyalty[waluta którą się dostaje za codzienne logowanie]). Pety możesz kupić na marketplace za silver z gry albo dostaniesz je za darmo na różnych eventach. Jeśli chodzi o udźwig to zbieraj loyalty i kup 4x udźwig za nie. Dostaje się także z eventów udźwig jak i możesz trade paczke założyć na plecy postaci i ustawić afk chodzenie z paczką aby podnieść statystyke siły która daje udźwig.

Moje statystyki postaci: 731 udźwigu, 70 slotów inventory, gwizdki 7d parę w plecaku, 2-3 outfity, 4 pety.

Nie wydałem żadnych pereł.

A co się tyczy gier sugerowanych to polecałbym EvE Online. Tylko że tam nie ma dungów/raidów. Ani świętej trójcy bo to zupełnie inny gameplay. Ale jest tam bardzo rozbudowane pvp, pve, eskploracja i wszystko co chciałbyś robić w otwartym świecie. Aktualnie parę dni temu ulepszyli alfa konta (darmowe triale bez limitu czasowego) na których można teraz świetnie się bawić oraz spokojnie bez żadnego grindu dozbierać na abonament (PLEX taki itemek w grze który daje 30 dni abonamentu).

Jedno ale jest do tej gry. Mianowicie trzeba myśleć od samego początku bo gra poza małym tutorialem nie ciągnie Ciebie za rączke. Dostajesz 5k isków, mały statek na start i wsio. Rób co chcesz.

Osobiście polecę
The division
DC universe online

Chyba wrócę do Black Desert, słyszałem że wyszła jakaś nowa postać. @Krido Skoro mówisz że da się dorwać pety i inne rzeczy za silver to brzmi dobrze. Pytanie tylko ile to silvera by kosztowało? Mam aktualnie jakieś 100kk, może ciut więcej. Orientujesz się może po ile średnio chodzą? Do tego tak z przymrużeniem oka, jak często ktoś peta sprzedaje? Nie chce siedzieć cały czas na Markecie przez tydzień żeby nie zobaczyć nie :/ Rozumiem że taka ilość czasu jest dość relatywna, raz 5min, raz więcej. Ale np. ile to tobie zajęło? Albo jak często coś takiego widzisz markecie?

Do Twoich wymagań bardzo dobrze pasuje Chronicles of Legacy lub Chronicles of Arcadia.

Jest to Runes of Magic, okrzyknięty najlepszym klonem WOW'a ale u nowego wydawcy.

Postaram się bezpośrednio odnieść to Twojego posta, omawiając szczegóły.

Gatunek: MMORPG

Otwarty świat: jest, po kilku latach od wydania ilość dużych stref do questów oscyluje w okolicach 30 a instancji jest co najmniej dwa razy tyle.

Grind i dungeony: jest ogromna ilość jak wspomniałem wyżej.

Robótki na boku: craft, pety (tutaj jest to mega rozbudowane bo są pety gracza do przywoływania i walki z nimi, pety do buffów, pety do atrybutów), tytuły, karty, eventy, world bossy, rankingi.

Gra jest Free2Play, z IS który pozwala zdobyć rzeczy szybciej, ale wszystko można zdobyć bez tego. Jest sporo topowych graczy którzy nie włożyli ani złotówki. Na serwerach tego wydawcy walutę (diamenty) zdobywasz za aktywność w grze - farmę pamiątek/złota.

Styl graficzny: najlepiej żebyś obadał sobie na filmach:

https://www.youtube.com/watch?v=1bPlmT7ik2A

https://www.youtube.com/watch?v=ZpTiJHa1a8A

https://www.youtube.com/watch?v=ApsJ1CXlYEE

Święta trójca: jest, i rzekł bym odwzorowana idealnie

Żywa: nie ma problemów z liczebnością graczy, zapełnieniem Domu aukcyjnego, czy instancjami. Jeśli zależy Ci na dużej ilości polaków polecam Legacy (mniej graczy ogółem), jeżeli na jak największej społeczności wybierz Arcadię (większa ilość graczy ogólnie, mniej polaków ale jest jedna duża polska gildia).

Oficjalny serwer: tak, gra wydawana jest od roku 2014 przez holenderskiego wydawcę, w dwóch wersjach

EndGame: tu zaczyna się cała zabawa, najlepszym przykładem niech będą osoby które przez kilka dobrych lat nie mogą się oderwać, w tej grze zawsze jest co robić

PVP: 1v1 3v3 6v6, pola bitew, wojny gildii, wojny wyzwaniowe na otwartych strefach

Target/Non-Target: target, z możliwością pozostania na konkretnym przeciwniku lub zrobienia non targetu poprzez addon

Język: multijęzykowe, z polskimi gildiami, polskim wsparciem technicznym

Jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z tą grą lepszym wyborem wydaje się Legacy, Arcadia zawiera przepotężną ilość contentu :)

Jak będziesz miał jakieś pytania to pisz śmiało na PM.

Na forum MMORPG jest już sporo informacji więc pozwolę sobie podlinkować:

Invite link:

https://playernetgames.com/games/runesofmagic-arcadia/web/invite_pl

Linki z MMORPG:
https://mmorpg.org.pl/forum/topic/96036-runes-of-magic-arcadiainsomnia/
https://mmorpg.org.pl/forum/topic/96041-runes-of-magic-arcadiainsomnia/
https://mmorpg.org.pl/forum/topic/96103-runes-of-magic-legacy/
https://mmorpg.org.pl/forum/topic/95181-insomnia-runs-of-magic
https://mmorpg.org.pl/forum/topic/75668-runes-of-magic-nowe-aktualizacje/?do=findComment&comment=654732

Tutaj temat o jakimś już padniętym dawno privie, ale ludzie też wypowiadają się pozytywnie na temat Arcadii/Legacy więc warto przeczytać:
https://mmorpg.org.pl/forum/topic/88880-super-oficjalnoprywatny-server-runes-of-magic

SWTOR

Do Twoich wymagań bardzo dobrze pasuje Chronicles of Legacy lub Chronicles of Arcadia.

Jest to Runes of Magic, okrzyknięty najlepszym klonem WOW'a ale u nowego wydawcy.

 

Postaram się bezpośrednio odnieść to Twojego posta, omawiając szczegóły.

 

Gatunek: MMORPG

Otwarty świat: jest, po kilku latach od wydania ilość dużych stref do questów oscyluje w okolicach 30 a instancji jest co najmniej dwa razy tyle.

Grind i dungeony: jest ogromna ilość jak wspomniałem wyżej.

Robótki na boku: craft, pety (tutaj jest to mega rozbudowane bo są pety gracza do przywoływania i walki z nimi, pety do buffów, pety do atrybutów), tytuły, karty, eventy, world bossy, rankingi.

Gra jest Free2Play, z IS który pozwala zdobyć rzeczy szybciej, ale wszystko można zdobyć bez tego. Jest sporo topowych graczy którzy nie włożyli ani złotówki. Na serwerach tego wydawcy walutę (diamenty) zdobywasz za aktywność w grze - farmę pamiątek/złota.

Styl graficzny: najlepiej żebyś obadał sobie na filmach:

https://www.youtube.com/watch?v=1bPlmT7ik2A

https://www.youtube.com/watch?v=ZpTiJHa1a8A

https://www.youtube.com/watch?v=ApsJ1CXlYEE

Święta trójca: jest, i rzekł bym odwzorowana idealnie

Żywa: nie ma problemów z liczebnością graczy, zapełnieniem Domu aukcyjnego, czy instancjami. Jeśli zależy Ci na dużej ilości polaków polecam Legacy (mniej graczy ogółem), jeżeli na jak największej społeczności wybierz Arcadię (większa ilość graczy ogólnie, mniej polaków ale jest jedna duża polska gildia).

Oficjalny serwer: tak, gra wydawana jest od roku 2014 przez holenderskiego wydawcę, w dwóch wersjach

EndGame: tu zaczyna się cała zabawa, najlepszym przykładem niech będą osoby które przez kilka dobrych lat nie mogą się oderwać, w tej grze zawsze jest co robić

PVP: 1v1 3v3 6v6, pola bitew, wojny gildii, wojny wyzwaniowe na otwartych strefach

Target/Non-Target: target, z możliwością pozostania na konkretnym przeciwniku lub zrobienia non targetu poprzez addon

Język: multijęzykowe, z polskimi gildiami, polskim wsparciem technicznym

 

Jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z tą grą lepszym wyborem wydaje się Legacy, Arcadia zawiera przepotężną ilość contentu 

Jak będziesz miał jakieś pytania to pisz śmiało na PM.

Na forum MMORPG jest już sporo informacji więc pozwolę sobie podlinkować:

Invite link:

https://playernetgames.com/games/runesofmagic-arcadia/web/invite_pl

 

Linki z MMORPG:https://mmorpg.org.pl/forum/topic/96036-runes-of-magic-arcadiainsomnia/https://mmorpg.org.pl/forum/topic/96041-runes-of-magic-arcadiainsomnia/https://mmorpg.org.pl/forum/topic/96103-runes-of-magic-legacy/https://mmorpg.org.pl/forum/topic/95181-insomnia-runs-of-magichttps://mmorpg.org.pl/forum/topic/75668-runes-of-magic-nowe-aktualizacje/?do=findComment&comment=654732
Tutaj temat o jakimś już padniętym dawno privie, ale ludzie też wypowiadają się pozytywnie na temat Arcadii/Legacy więc warto przeczytać:https://mmorpg.org.pl/forum/topic/88880-super-oficjalnoprywatny-server-runes-of-magic

Siema, chciałbym zacząć przygodę, ale nie wiem jeszcze co mam pobrać? Legacy lub Arcadia ? Czy znalazła by się osoba do pomocy :D? Grałem dawno temu w RoM, ale już nic nie pamiętam. Proszę o PM

	</div>
</div>
hyba wrócę do Black Desert, słyszałem że wyszła jakaś nowa postać. @Krido Skoro mówisz że da się dorwać pety i inne rzeczy za silver to brzmi dobrze. Pytanie tylko ile to silvera by kosztowało? Mam aktualnie jakieś 100kk, może ciut więcej. Orientujesz się może po ile średnio chodzą? Do tego tak z przymrużeniem oka, jak często ktoś peta sprzedaje? Nie chce siedzieć cały czas na Markecie przez tydzień żeby nie zobaczyć nie :/ Rozumiem że taka ilość czasu jest dość relatywna, raz 5min, raz więcej. Ale np. ile to tobie zajęło? Albo jak często coś takiego widzisz markecie?

Ogólnie z wystawianiem przez ludzi itemów z item shopa w tym petów nie jest źle. Gorzej jest że wszyscy gracze na serwerze próbują je kupić :D. A to jest jeden wielki random bo system kupowania jest taki że klikasz "bid" przy kupowaniu raz i tak samo klikają inni gracze i ktoś dostanie. Pety kosztują 6-8kk silvera na markecie.

Ogólnie to jest tak że ktoś może mieć szczęście i kupić zestaw 5 petów w tydzień a inna osoba przez miesiąc ani jednego nie kupi. Czyli RNG jak większość rzeczy w tej grze :D

Pamiętaj tylko aby nie wierzyć ludziom co piszą "WTB, WTS, WTT for something" bo ty możesz zrobić im donate naprzykład pereł za to że wystawią ale ty nie masz pewności że otrzymasz przedmiot ponieważ na markecie każdy może go kupić.

Edit: Jest osiągnięcie takie że jak będziesz zalogowany na jednej postaci przez 5k godzin to otrzymujesz za darmo kota albo psa do wyboru. Jest wiele aktywności afk do dobrego zarabiania silvera dlatego nie trudno to zdobyć. To tylko kwestia tego czy chcesz aby komputer chodził dniami i nocami :D

Blade &amp; Soul - ostatnio trochę pogrywałem, ale się w tym nie odnajduję, brakuje mi tej świętej trójcy, mam dopiero 30lvl, więc póki nie znajdę odpowiedniego zamiennika gram w to

Na 30 lvlu to mało co można zobaczyć. Do 55 lvl to praktycznie samouczek, który robisz solo. Prawdziwa gra zaczyna się dopiero na HM lvlach. Mówisz, że brakuje ci w BnS'ie trójcy no ale na tym lvl co jesteś nie jest ona potrzebna no i prawdopodobnie nie korzystałeś jeszcze z lobby f8 tam cały czas wypisują, że potrzeba tanka(BM,KFM), buffa(WL,Sin,KFM) czy heala(Summ,SF) no i rzadko kiedy dpsa(cała reszta). Na raidach również bez zgranego teamu i tej bnsowskie trójcy ani rusz.

Z tym otwartym światem w FF XIV to nie do konca sie zgodze

mapy są z loading screenami jak w TESO

W 100% otwarty świat to jest w WoWie czy Black Desert gdzie z mapy do mapy przechodzisz bez loading screenów

wracając do Twojego wpisu nt. WoWa, to głównie wszyscy progresują nowy dodatek więc jeśli byś zaczął to polecam wylevelować postać i wejść od razu w Legion

Na stare dodatki wracasz robić achievementy, questy, dropić mounty, pety czy zabawki

Polecam tez FF XIV aczkolwiek tam jak dla mnie na minus brak otwartego PVP jak w WoWie a lubię się nawalać z graczami na otwartej mapie. no i na minus w FF XIV tez wiecznie wystepujące sciany/blokady widma, nie mozesz zeskoczyc z mostu bo się nie da, nie mozesz zeskoczyć ze ściany bo ci sciana-widmo blokuje, strasznie sztucznie to wygląda


Ze swojej strony również polecam FFXIV :)

Siema, chciałbym zacząć przygodę, ale nie wiem jeszcze co mam pobrać? Legacy lub Arcadia ?  Czy znalazła by się osoba do pomocy ? Grałem dawno temu w RoM, ale już nic nie pamiętam. Proszę o PM

Widzę że już trafiłeś do właściwego tematu :)

Zostawiam tam moją odpowiedź.

@Krido jakby co odpaliłem i pobawiłem się trochę w BDO, jak masz ochotę możesz mnie dodać, mój rodzinny nick (tak to się nazywa?) to Thunderweaver. Gram DK, najbardziej mi się spodobała :D

Ja nigdzie nie widzę żeby było napisane, że autor tematu grał w Aion'a 5 lat. Polecam go bo to po prostu dobre mmorpg. Jedno z ostatnich "prawdziwych mmorpg" gdzie trzeba jeszcze myśleć, gdzie nie ma autotracker'a itp.

Zapomniałeś o The Secret World Legend tam to dopiero trzeba myśleć. Gram już jakiś czas i powiem, ze w zadnym mmorpg nie spotkałem sie z takim klimatem ;)

proponuje zagrać a pewnie Cię wciągnie ;)

Gatunek: RPG (nie moba, nie Hack and Slash, nie karcianka, po prostu mmorpg w otwartym świecie)

Sprzęt: Spoko luz, pójdzie wszystko

Cechy:

- Otwarty świat,

- Grind, Dungi albo oba,

- Jakieś robótki na boku (craftowanie, łowienie, inne takie),

- Może być p2p, b2p, freemium, albo jakiś shop w którym wystarczy że kupię tylko jakąś określoną ilość itemów,

- Brak p2w (jako p2w rozumiem nie pay to progress faster, tylko to że ktoś sobie kupi coś czego ja nigdy nie osiągnę grając darmo, nawet po miesiącu grindu na to)

- Styl graficzny obojętny (może być i słodkie anime i ciężki średniowieczny styl)

- Święta trójca jakby była to miło (lubię healerów jak i dps'ów, raczej nie gram tankami)

- Żywa - muszą być jacyś ludzie z którymi można grać

- Oficjalny serwer - nie lubię privów, bo albo upadają, albo są daleko z tyłu, za dużo z nimi problemów

- Na fabułach nigdy się nie skupiałem w mmo więc w/e może być, może nie istnieć

- EndGame - ta gra ma być na dłużej, dlatego oprócz dni na grindzie/ powtarzaniu tego samego dunga do pożygu chciałbym mieć co robić

- PvP - lubię więc fajnie jakby były różne wersje (wojny gildii, 1v1, 5v5, otwarte pvp, itp.)

- z target i non-target preferuje to drugie, ale nie mam nic do pierwszego

- język gry/społeczności może być polski albo angielski,

Gry z których zrezygnowałem z jakiegoś powodu, ale mi się podobały (jak ktoś by miał dobre argumenty żeby do nich wrócić, to można to rozważyć):

ArcheAge - grałem na starcie serwerów, wtedy syf bo p2w i problemy z serwerami, więc zrezygnowałem, może coś się zmieniło (?)

TERA - grałem na wersji steam, strasznie mało tam graczy i łatwo wszystko osiągnąć (nuda)

Black Desert - mam wersję non-steam, podoba mi się tu mnogość pobocznych rzeczy do robienia i grind, zniechęcił brak jakichś radów/dungów i nie wiedziałem ile trzeba wydać żeby grać wygodnie (pety, udźwig, miejsce w eq(?), gwizdki dla konia(?) - dużo tego)

Guild Wars - uwielbiałem, niestety przez wyjście dwójki poznikali gracze, nie ma z kim pograć teraz (wiem że praktycznie można solo, ale wtedy to nie mmorpg, tylko rpg)

Guild Wars 2 - jakiś czas grałem tylko na podstawce, brakuje mi tu świętej trójcy chyba najbardziej

RaiderZ - bardzo fajna, podobna dość do TERA, problem że chyba umarła z tego co się orientuję

Blade & Soul - ostatnio trochę pogrywałem, ale się w tym nie odnajduję, brakuje mi tej świętej trójcy, mam dopiero 30lvl, więc póki nie znajdę odpowiedniego zamiennika gram w to

Tytuły które mi się nie podobały:

Allods - p2w, chociaż jedyny klon WoWa który mi się podobał z mechaniki gry i świata

Skyforge - wydawał się martwy i zawsze mogłem wszystko robić solo, bez nikogo do pomocy

The Elder Scrolls Online - teraz był darmowy tydzień, odpaliłem, strasznie mi się walka nie podoba

Rift - klon WoW'a, do tego jak na moje bardzo słaby

Aion - po prostu jakoś nie czułem tej gry, sam nie wiem czemu właściwie

Dungeons and Dragons Neverwinter - pograłem chwilę, ale mnie nie zaciekawiła, brak otwartości świata, gra prowadziła mnie za rączkę

Metin2 - p2w (chociaż lubiłem grind), no i te rozwiązania że jeden gracz trzyma se całą drużynę, bardzo słabe

Savage Hunt - odpaliłem i te drewniane animacje mnie strasznie odstraszyły, do tego kolejny klon WoWa który po prostu nie

Oczywiste odpowiedzi:

WoW - grałem trochę na tej wersji próbnej co można sobie postać do chyba 30lvl zrobić, podobało mi się nawet, problem że nie rozumiem do końca tego czy skoro wyszedł dodatek Legion, który praktycznie tworzy cały endgame, to oczywiście trzeba go kupić na start, ale co z early contentem, martwy czy da się znaleźć ludzi?

FF XIV - też grałem chwilę, tu znowu dodatki, które nie wiem jak wpływają na early game, do tego tu kompletnie nie wiem czy grindownik czy dungi, czy oba

Lineage 2 - tu czytałem gdzieś że oficjal to p2w, nie orientuje się też z ilością graczy na oficjalnym serwerze, kiedyś myślałem o L2, problem że w to grają już chyba tylko zapaleni gracze tej gry, do tego ciężko się ogarnąć w tych wszystkich serwerach privach i oficjalnych

Osobiście wolałbym coś innego niż te dwa, ale najpewniej jak nie znajdę nic innego, to wybiorę któregoś z nich.