Poradnik dla początkującego gracza Path of Exile

Witam Was serdecznie,

Kim jestem? Dlaczego piszę poradnik?

Jestem graczem PoE, i z okazji zbliżającej się ligi (1 czerwiec szykuję się miodnie :slight_smile:) , postanowiłem napisać dla Was taki poradnik dla beginnera. Sam w PoE gram od 2014r, przegrałem ok. 3000h więc co nie co wiem i chciałbym się podzielić z Wami moją wiedzą, bo zauważyłem że ludzi często odrzuca ten, umówmy się nie zbyt ciekawy początek jaki oferuje nam GGG, który później przeradza się w naprawdę, porządnie zbudowanego HnS. Możliwości craftowania, grindowanie etc. to główny smaczek tej gry, a niestety te rzeczy wyglądają solidnie dopiero troszkę później, a szkoda bo dla nowego gracza faktycznie, levelowanie swojej pierwszej postaci może troszkę przypominać WoWa z 2004 roku :wink:

Na samym początku chciałbym dać do zrozumienia, że poradnik skierowany jest do graczy, którzy chcą zacząć swoją przygodę z PoE i ma on na celu, ułatwić Wam start i zrozumienie gry. Nie będę tutaj się rozpisywał na temat buildów etc.

Tak więc, jeżeli chcesz zacząć grać w PoE ale nie wiesz jak się za to zabrać, to ten poradnik jest dla Ciebie!

Tryby%20rozgrywki

W Path of Exile możemy zagrać na SOFTCORE co oznacza, że po Waszej śmierci, jedynie co jesteście w stanie stracić, to exp Waszej postaci (5% po przejściu 5 aktu i 10% po ukończeniu 10 aktu) oraz na HARDCORE gdzie Wasza śmierć oznacza, przeniesienie Waszej postaci na SOFTCORE i ew. jeżeli gracie na LIDZE wyrzucenie z niej. Warto tutaj wspomnieć o tym co tak naprawde tracicie: tracicie cały Wasz ekwipunek jaki mieliście aktualnie ubrany, oraz to co mieliśnie przy sobie. Stashe (czyli te skrzynki które stoją w miastach, gdzie przechowywujecie przedmioty) zostają.

Łatwiej to będzie zrozumieć jeżeli spojrzycie na obrazek poniżej:

Leagues

Co to jest LIGA? W skrócie, tymczasowy tryb rozgrywki zazwyczaj trwający ok. 3 miesięcy, posiadający swoją jakąś własną unikalną mechanikę np. pojawiają się jakieś moby, bądź mamy dostęp do lokacji gdzie gracze którzy są po za ligą, nie mają dostępu. Gracze, często czekają na start takiej ligi, ponieważ oznacza ona dla nich świeży start, restart ekonomii etc.

Co to jest SSF? (Solo Self Found) Tryb w którym macie wyłączone granie w party oraz nie macie dostępu do handlu, po prostu jesteście w 100% zdani sami na siebie.

Jeżeli nie mieliście nigdy styczności z grami HackNSlash, polecam zacząć na SOFTCORZE, nauczycie się gry, nie będziecie musieli się denerwować, pamiętajmy że najważniejszy jest fun z gry. Dodatkowo, polecam Wam zacząć na lidze, spotkacie tam więcej osób i tak jak wcześniej pisałem, będziecie mieć dostęp do kilku unikalnych mechanik, których normalnie nie spotkacie.

filtr

Przed rozpoczęciem gry, warto wrzucić sobie filtr do gry. Dzięki niemu na ziemi, będą pokazywać się tylko te itemki które są warte uwagi. Uwierzcie że to naprawdę sporo daje. Oprócz tego jeżeli wypadnie Wam coś wartościowego, usłyszycie specyficzny dźwięk. Ja od siebie polecę filtr od NeverSinka:

https://www.pathofexile.com/forum/view-thread/1246208

Proces instalacji jest opisany w temacie z filtrem. (^)

jakzaczacfix

Takie najbardziej szablonowe pytanie nowego gracza, to jaką klasą zacząć. Tutaj warto wiedzieć, że w PoE, klasa nie odgrywa jakiegoś kolosalnego znaczenia. To że zaczniecie grać wróżką, nie oznacza że nie możecie nią grać melee, czy łukiem. Możecie tak naprawdę zacząć czym chcecie. Jedynie odradzałbym panią rangerke, ponieważ expienie w PoE łucznikiem bez posiadania do tego specjalnych itemków, potrafi być frustrujące. Weźcie to, co odpowiada Waszemu stylowi gry.

Podczas levelowania postaci traficie na takie próby (łącznie będzie ich 6), po ukończeniu wszystkich w 3 akcie, będziecie mieć możliość wejścia do labiryntu. Po ukończeniu go, będziecie mieć możliwość awansowania Waszej klasy na inną. Będziecie mieć 3 do wyboru. Każda z nich zaoferuje Wam dostęp do unikalnego drzewka umiejętności, które będzie bardzo przydatne, nie tylko podczas expienia ale i w end-game.

Pamiętajcie o flaskach, starajcie je się wraz z levelem ulepszać. Szczególnie te od HP. Spróbujcie sobie ogarnąć tak 2 sztuki Quicksilver Flask, przydadzą się Wam do szybszego przemieszczania się po lokacji

passivefix

Po wejściu do gry, i naciśnięciu “P”, ukaże Wam się nie małych rozmiarów, drzewko umiejętności, jednakże spokojnie. Mimo swoich rozmiarów, z czasem naprawdę zrozumiecie że jest bardzo czytelne. Wymaga jedynie, czasu aby to ogarnąć. Teraz tak, jeżeli chcecie sobie sami robić postać, to warto poświęcić trochę czasu aby popatrzeć jak to drzewko jest zbudowane.

Nie będę się rozpisywał na temat drzewka, bo by to zajeło kilkanaście stron więc to sobie odpouszcze. Ale logicznie myślać, chcecie zrobić sobie swoją postać przykładowo melee pod one-hand siekierki, to zbieracie te punkty w drzewku które Wam dają melee physical, one hand damage, etc. nie zapominając o Waszej żywotności. Musicie być przygotowani na to, że jeżeli sami robicie postać, to prawdopodobnie nie będzie ona udana. Warto sobie przed rozpoczęciem gry, ułożyć już gotowe drzewko i wiedzieć jak chcecie inwestować punkty.

Budowaniepostacifix

Podczas budowania Waszej postaci, musicie pamiętać zarówno o ofensywie jak i o defensywie. Jak będziecie przeglądać drzewko, na pewno zauważycie takie większe punkciki np. w odróżnieniu od mniejszego który da nam 5% increased max health da 10% etc. Warto je zbierać. Oprócz Tych punkcików, znajdą się tam takie puste sloty. Można tam włożyć Jewele, który dobrze zcraftowane dadzą więcej niż nie jeden perk w drzewku. Istnieją również takie unikaty, które potrafią zmienić działanie Waszego skilla.

RESISTY, nie możecie tego lekceważyć w żadnym wypadku. Podstawowy Cap Waszych resistów wynosi 75% (można go zwiększać na różne sposoby ale póki co trzymajmy się tego). Przechodząc 5 akt, zostaniecie przeklęci i stracicie po 30% każdego resista. Przechodząc 10 akt stracie kolejne 30% co łącznie da Wam -60%. Musicie o to zadbać, ponieważ jest to niezwykle istotne. Jedynie możecie sobie odpuścić capowanie Chaos Resista, ponieważ jest to dość trudne i tak większość sobie to odpuszcza, nie ma aż tak dużej ilości mobów plujących w nas Chaos Damagem.

UPDATE: !!! Liga Incursion dodała do gry świątynie, w których spotkamy dość sporą liczbę mobów strzelających w nas Chaos Damagem, warto mieć chociaż te 0% po wejściu na mapy

Podczas expienia postaci, podnoście itemki które dodają Wam +maximum health, + to fire/cold/lightning resistance (ew. +to all). Na butach warto mieć jakiś movement speed no i oczywiście na Waszych broniach szukajcie ofensywnych stat które pomogą Wam w zabijaniu przeciwników. Dla casterów będzie zazwyczaj będzie to po prostu spell damage i cast speed, natomiast dla fizycznych obrażeń, to prostu bronie które dadzą Wam phys dmg attack speed i flatowe obrażenia czyli np. adds 6 to 10 phys dmg etc.

gemy

Nie będę chciał tutaj drążyć tematu, na temat tego jak łączyć skille etc. ponieważ wszystko będziecie mieć ładnie, obrazkowo opisane w tutorialu o którym napiszę niżej. W dużym skrócie, w PoE nie istnieje coś takiego jak drzewko skilli. Tutaj wypadają gemy które możemy włożyć do naszego ekwipunku a z czasem połączyć je z innymi wspierającymi, aby zwiększyć ich efektywność. Dla przykładu: Kiedy połączymy np. Cleave z Faster Attacks Support, to ten wspierający gem sprawi że używając Cleave będziemy szybciej atakować. Musimy wiedzieć że te gemy sie levelują, z każdym poziomem gema, stanie się on po prostu silnijeszy. Ważne aby o tym pamiętać, jest to dość istotne i ma znaczący wpływ na damage jakiś jest w stanie nam zaoferować dany gem.

tutorial

Ja rozumiem, że większość tutoriali w grach, jest zazwyczaj nudna i zbyteczna bo opiera się ona na tym jak chodzić i czym skakać. Jednak tutaj, trzeba przyznać że GGG naprawdę świetnie zbudowało ich tutorial. Macie tam krok po kroku praktycznie, opisany każdy aspekt gry wraz z animowanym obrazkami. Naprawdę, !!!nie skipujcie tego tutoriala!!!, bo dla nowego gracza jest on naprawdę mega mega dobrze ogarnięty.

Waluta

Tak naprawdę, nie ma waluty jako takiej w grze jak np. gold w MMO. Tutaj walutą są wszelkiego rodzju orby, dlatego też zbierajcie wszystko co w nazwie ma orb. Najbardziej wartościowe i popularne w handlu są: Chaos Orby, Fusing Orby oraz Exalted Orby. Istnieje również w grze coś co się nazywamy Mirror of Kalandra. Jednak wydropienie tego itemka, graniczy z cudem. Jest on niezwykle unikalny i bardzo wartościowy warty tyle, że jeśli go wydropicie, to teoretycznie jesteście ustawieni do końca ligi.

gotowiec

Jeżeli zdecydowaliście, że wolicie jednak wziąć od kogoś gotowego builda (oczywiście nie ma nic w tym złego) i nie wiecie gdzie go szukać, to chciałbym polecić Wam kilku ludzi którzy świetnie rozpisują swoje buildy, opisując każdy krok po kroku.

LiftingNerdBro

https://www.youtube.com/user/LiftingNerdBro

Engineering Eternity

https://www.youtube.com/channel/UCaFHfrY-6uGSAvmczp_7a6Q

Zizarian

https://www.youtube.com/user/Pcchild88

RaizQT

https://www.youtube.com/user/RaizQT (nie chce mi go wczytać :confused: więc link)

Oprócz tego, na forum również znajdziecie masę poradników. Szukajcie tych które mają w nazwie Beginner, Beginner-Friendly etc. a powinniście znaleźć fajnie opisany build.

sklep

Na początek powiem Wam tylko, że w wersji PC nie instnieje Auction House i prawdopodobnie nigdy nie będzie istniał. Nie wiem, jak to wygląda w wersji na konsole, ale chyba tam coś takiego działa.

W wersji na blaszaka, musicie sami integrować się graczami poprzez pisanie np. na trade chacie że chcecie coś sprzedać, jednak umówmy się, jest to mało efektywne metoda.

Jeżeli macie Premium Taba, możecie po prostu poprzez naciśnięcie prawego przycisku na itemie w tym stashu, wystawić ten item na forum i czekać aż ktoś się zgłosi o kupno. Na szczęście, możemy pobrać program który umożliwi nam wykorzystanie zwykłych tabów do handlu o nazwie Acquisition.

https://www.youtube.com/watch?v=HeqU9jkWRy0

Proces instalacji w filmiku wyżej (^)

Wystawione itemki, możecie przeglądać na tej stronie: http://poe.trade/

koniec

I na tym zakończę mój poradnik. O tej grze można by pisać i pisać, jest tak wiele zagadnień które można omówić, że napisanie tego, naprawdę zajeło by sporo czasu, po za tym komu by się chciało to czytać…

Pamiętajcie, w Waszej grze ma się liczyć przede wszystkim fun i tego się trzymajcie. Jeżeli widzicie, że coś nie idzie, nie podoba Wam się jakiś styl gry, spróbujcie czegoś innego, bawcie się grą. Nie załamujcie się początkiem, faktem jest że nie jest łatwo, ale ważne by pamiętać o naszym samouczku, jest on niezwykle przydatny.

Mam nadzieję że udało mi się choć trochę pomóc. Od siebie dodam że warto poczekać teraz do 1 czerwca, ponieważ wtedy startuje nowa liga i tam najwięcej graczy będzie grać.

Powodzenia na Wraeclast!

5lajków

wow

2lajki

Całkiem fajnie wytłumaczone poszczególne elementy. Mi się nie przyda, bo sam jestem po 800 godzinach zabawy, ale inni jak najbardziej się czegoś dowiedzą. Przypnę temat do tagu z PoE.

1lajk

Ja tak samo prawie 1000godzin xd ale podziwiam że miał chęci to pisać :D.

napisz właściwości orbów ludzie czesto pytaja o nie

np chaos orb normalny item robi w rare

Mam pytanie, takie hipotetyczne co tak naprawdę liczy się grając w lidze, że będę w topce bo przedlem wszystkie mapy na hardcore, zrobiłem to w 2h i mam 150 lvl? Co taka osoba robi przez najbliższe 3 miesiące mając po 2-3 dniach max itemy i 10x najlepszych orbow w grze, nie ma waluty więc nie może tego sprzedać i wymienić na itemy bo już nosi najlepsze i jak nie ma pvp to nie może z nikim walczyć na arenie albo mapach pvp. Wie jak robić i przychodzic każda mape to każda kolejna liga jest taka sama tylko dochodzą nowe mapy

Po pierwsze, wbicie lvl capa (100) na hc to jakis miesiac dla doswiadczonego gracza (gdzie i tak w zasadzie wymagane jest granie po 6/8h dziennie) wiec troche map przejdziesz zanim wbijesz maks. Po drugie, w 2-3 dni nie zdobedziesz najlepszych itemow jako zwykly gracz, w grupie moze jedno/dwa 6l zrobicie jesli gracie 24/7 (mowa tu o starcie ligi, gdzie wszystko jest o wiele tansze, lecz trudniej dostepne), a najbardziej porzadane itemy (unikatowe, np: headhunter, zerphi heart) chodza po kilkadziesiat exaltow, a to jest znow zabawa na przynajmniej tydzien dla zwyklego gracza. Po trzecie, sa bossy. Jesli chcesz je farmic na hc to zbudowanie takiej postaci nie zajmuje kilku dni, zreszta jest wiele mechanik do nauczenia jaka gra posiada by moc je odpowiednie wykorzystac.

Dla wiekszosci ludzi celem w trakcie ligi to wbicie 36/40 challange’y dla najlepszego mtxa/totema, 100 lvl dla wlasnej satysfakcji, posiadanie mirrored itemow (a ich cena to setki exow wliczajac mirrora) czy ogolnie zabijanie mobow, bo glownie w okol tego gra sie obraca

Podziwiam, że Ci się chciało :slight_smile: Imo PoE to jedna z najlepszych gier w jakie grałem. Sam mam ok 2-2.5k już przegrane - sam nie wiem ile, ciężko oszacować, bo gram poza steamem od open bety i mogę dodać od siebie jedno - PoE ma duży próg wejścia. Sporo ludzi lubi proste gierki, aby odsapnąć po pracy i nie ma w tym nic złego, ale poe do prostych nie należy, dlatego wielu odrzuca tą grę już na starcie. Przynajmniej tak mi się wydaje. Zabawa tak na prawdę zaczyna się po ogarnięciu mechanik, dojściu do ~90lvl, wyfarmieniu paru itemów, trochę currency. To wszystko trwa. Jeśli kogoś to nie zraża, to się w PoE prędzej czy później odnajdzie.

@Silas Zależy co kto lubi, mi się najbardziej podoba etap 75-90. :slight_smile:

W sumie masz racje, co się komu podoba. Każdy powinien czerpać przyjemność z gry na swój sposób, też jestem za tym :wink:

Tylko jaka przyjemnosc z gry jak nie ma pvp i co kilka miesięcy tracimy co wcześniej zdobyliśmy i gramy od nowa, trochę takie to dziwne

1lajk

Co kilka miesięcy startuje tylko nowa liga ze świeżą ekonomią i nowymi mechanikami. Wszystkie przedmioty i postacie z poprzednich lig trafiają na standard - nic nie tracisz.
Może byś tak przeczytał ze zrozumieniem najpierw, albo spróbował samemu z czym, co się je, zanim napiszesz głupoty?

1lajk

Mogę się wciąć w temat “budowania postaci” i wrzucić nieco rozszerzony opis? :wink: Pomyślałem, że skoro i tak się rozpisałem, tyle że w innym temacie, a ten jest stworzony typowo pod poradniki, to tu opisowi będzie lepiej :slight_smile:

Przy wyborze swojego buildu zwrócić musicie uwagę na szereg rzeczy. Zacznijmy od tego, że buildy się różnią między sobą nie tylko itemami, skilami etc. czyli dość oczywistymi rzeczami, ale również mało oczywistymi. Mamy na przykład buildy, które wymagają specyficznych itemów do funkcjonowania, czasem bardzo drogich. Niektóre z takich buildów można zacząć od zera, czyli słabszych/tańszych itemów i farmić, farmić, farmić aby uzyskać te droższe. Niektóre znowu wymagają drogich itemów i tylko z nimi działają.

Buildy się różnią między sobą też przede wszystkim zastosowaniem. I to jest główny wątek do którego chciałem nawiązać.

Przy wyborze zatem musicie wziąć pod uwagę kilka czynników. Podzielił bym to, na:

  • co chcesz robić w grze*
  • czy jest już jakiś skill, którego funkcjonowanie Ci się podoba - lub grupa skili. Może to być tylko wybór czysto wizaulny przykładowo. Najlepiej i najdłużej się gra buildami, które się po prostu podobają.
  • ile jesteś w stanie realnie poświęcić czasu na grę (nie ile deklarujesz, ale ile faktycznie grasz zanim Cię coś znudzi i przechodzisz dalej)
  • jakie już masz doświadczenie związane z PoE (ile już grasz, czy to twój 1, 2, 3 build, czy 20)

*To, co chcesz robić w grze, również podzieliłbym na kilka rzeczy, ponieważ nie każdy build jest w stanie zrobić cały content gry. I nie powinien imo, dzięki temu w PoE jest taka różnorodność. W zależności od tego jaki cel się sobie postawiło i co daje komu frajdę, taki build tworzy. Jest to również uwarunkowane doświadczeniem, ilością czasu włożonego w postać itp. ale nie da się wszystkiego opisać, więc będę generalizował. Proszę tu zatem o wybaczenie doświadczonych graczy, ale zakładam, że jeśli to czytasz, to przede wszystkim jesteś początkującym, więc ta wiedza Ci się przyda:

  1. “Speedfarm build” - czyli farmienie tony potworków w szybkim, lub bardzo szybkim tempie. Plusem jest oczywiście prędkość. Buildy te mają „czyścić” jak najszybciej mapy, co przekłada się na ilość zdobytej currency (waluty – orby itp.) oraz doświadczenia, co przekłada się już na sam lvl postaci. Najbogatsi są zazwyczaj Ci, którzy zainwestowali w „demona prędkości” i mają ogrom czasu na grę. Takie buildy zawsze są w “top”, ponieważ najszybciej wbijają 100lvl na nowych ligach. Minusem jest to, że zazwyczaj takie buildy gorzej sobie radzą na bossach, jak i również mają słabszy end game, ale nie do tego służą. Oczywiście też, nie każdy lubi taki styl gry.

  2. Farmienie bossów. Imo mało opłacalne w tej grze, ale po 1 nie wszyscy lubią zapier***ć przez tony potworów jak struś pędziwiatr, po 2 nie każdy gra dla „opłacalności”, tylko dla przyjemności (co jest podstawą każdej gry!). Plusem dużym jest, że przynajmniej nie masz problemów z bossami, ani z wyższym contentem gry generalnie. Grasz sobie powoli – w swoim tempie i czyścisz wszystko po kolei. Minusem, że takie buildy zazwyczaj wolno, lub bardzo wolno „czyszczą” mapy z potworów, przynajmniej w porównaniu do pierwszej grupy, co właśnie przekłada się na ilość lootu z mobów. Mnie osobiście pasuje taki styl gry.

  3. “Lab runner” - czyli farmienie end-game’owego labiryntu. Plusem jest tu oczywiście to, że znając pewne mechaniki rządzące PoE i samym labiryntem, można w łatwy sposób się dorobić, nie zważając za bardzo na RNG. Minusem, że z czasem jest to nudne, ponieważ latasz ciągle jedno i to samo. Ale oczywiście – co kto lubi. Niektórzy co ligę robią na początku „lab farmera” i pasuje im to, dorabiają się a potem robią jakiś inny build. Sam kiedyś poszedłem w tą stronę, ale to nie dla mnie.

  4. Magic find build. Opiera się to na tym, że postać jest generalnie słaba, ale ma w miarę szybko farmić mobki, mając na sobie set, który zwiększa ilość dropu z potworów. W praktyce ludzie robią mf build i latają ciągle 1-2 mapy, te które się najbardziej opłacają w danej chwili. Plusem oczywiście jest ilość lootu - można się łatwo wzbogacić mając odpowiednią ilość czasu etc. Minusem, że ponownie jak w przypadku lab farmera – jest to po czasie nudne.

  5. Tak zwany “all-around”. Czyli build, który w miarę szybko czyści mapy, można nim w miarę łatwo zabijać bosy, jak i również pójść na najtrudniejszy kontent gry (czyli tzw. end-game). Plusy są oczywiste. Minusy - takie buildy są najczęściej drogie, więc musisz mieć dużo currency żeby taki build zrobić i żeby “działał”. I prawdopodobnie sporo czasu. Zazwyczaj takie buildy są powiązane z pozostałymi grupami i w miarę progresu, zdobywania currency, nowych, lepszych itemów i doświadczenia można się “przekształcić” z np. powolnego tanka, w szybkiego tanka :wink:

Nie wiem czy o czymś nie zapomniałem ofc. Jeśli przeczytałeś ten walltext i chciałbyś jakąś poradę to napisz co Cię interesuje – niesiony doświadczeniami z innych gier, lub doświadczeniem z PoE a ja spróbuję coś podpowiedzieć.

@Ashamper1 Chciałbym się odnieść do części, w której opisujesz Tryby Rozgrywki i dodać coś od siebie. Wiele osób i tak ma problemy ze zrozumieniem Lig Tymczasowych oraz Lig Permanentnych - czyli Standard / Hardcore, oraz różnic i przede wszystkim tego, czy nie stracą swojego wyposażenia, gdy grają na ligach tymczasowych.

Od razu odpowiem - NIE TRACI SIĘ NIC GRAJĄC NA LIDZE TYMCZASOWEJ. Dłuższa odpowiedź niżej.

Spróbuję to opisać “po swojemu”, może komuś to coś rozjaśni.

W skrócie:

Ligi tymczasowe - są to zazwyczaj miesięczne lub trzymiesięczne “ewenty”. Startujemy równo ze wszystkimi od zera i zdobywamy lvl, currency, ekwipunek od początku. Wyróżnia je to, że zawsze mają jakieś mody dodatkowe, które mogą dodawać do gry nowe mechaniki, nowe itemy itp. Po ich zakończeniu wszystkie itemy, wraz z postaciami lądują na Lidze Standard lub Hardcore - więc się nic nie traci.
Wyjątkiem są Ligi Tymczasowe zwane “Void”, są one jasno i wyraźnie oznaczone – przy nazwie takiego ewentu widnieje jak byk słowo VOID. Są to bardzo rzadkie ligi, ponieważ większość ludzi za nimi nie przepada, ale jest część społeczności, która wręcz przeciwnie – uwielbia je. Dla zainteresowanych powiem, że voidy zawsze mają multum modów dodatkowych, zwiększających trudność, ale i frajdę, oraz dropi na nich o wiele więcej lootu (przedmiotów). Z tego ostatniego powodu nic z nich nie przechodzi na standard/hardcore, żeby nie pogłębiać jeszcze bardziej inflacji.

Ligi Permanentne - czyli Standard oraz Hardcore.

Na początek Standard:
Jest ona nazywana mianem „Ligi”, ale możecie o niej myśleć jako o podstawowym serwerze gry. Najstarszym – bo trwa od open bety (a może nawet i jeszcze od closed bety). Jest na niej ogromna inflacja, z tej racji, że przez te wszystkie lata gracze zgromadzili ogrom itemów i currency. Wszystko na niej jest drogie. Najbogatsi mają tutaj bardzo dobre itemy, tak zwane „mirrorowe”. Wiele z nich jest już niedostępnych do zdobycia na ligach tymczasowych, albo zostały znerfione (osłabione) – bo były za silne, są to tak zwane „legacy itemy”. To główne powody, dlaczego wszyscy lubią świeże ligi tymczasowe, gdzie każdy ma równe szanse i potencjalnie nie ma „broken itemów”. Od ligi Hardcore odróżnia ją to, że postać ginąc tutaj traci jedynie expa, co się odczuwa jedynie na wysokich poziomach – 90+, ponieważ wbicie 1 lvl dla zwykłego śmiertelnika powyżej na przykład 95lvl to godziny grania, które można stracić paroma zgonami w ciągu 5min.

Hardcore:
Tutaj się zaczynają schody, ale spokojnie – nic nadzwyczajnego. Powoli przez to przejdziemy.
Panuje tu podobna zasada co na Lidze Standard, przy czym – zgon na Lidze Hardcore równa się przeniesieniu postaci na Ligę Standard. Ludzie tu grający nie przyzwyczajają się za bardzo do swoich postaci, bo w każdym momencie mogą „zginąć”. Ginąc robią po prostu nową postać i tyle. Postać w momencie „śmierci” jest przenoszona na Ligę Standard z całym ekwipunkiem, który miała na sobie i w plecaku (inventory). Natomiast depozyt (warehouse) pozostaje dalej na lidze hardkorowej. Więc to co udało się zgromadzić w depo postaci hardkorowej można wykorzystać bez problemu na innej. I tak to się kręci na Lidze Hardcore. Tutaj jest o wiele mniejsza inflacja niż na Std (Liga Standard), ponieważ wiele itemów “przepada” z tej ligi wraz ze zgonem postaci. Itemy są przez to tańsze. To i dreszczyk emocji przy śmierci powoduje, że jest spora ilość osób, które grają tylko na HC (Liga Hardcore).

Na podobnej zasadzie działają Ligi Tymczasowe. Dzielą się one na Standard/Hardcore.
Postać ginąc na Lidze Tymczasowej Standardowej po prostu traci expa.
Natomiast postać ginąca na Lidze Tymczasowej Hardkorowej ląduje na Lidze Standard (czyli tej podstawowej, która działa od początku PoE), a nie na Lidze Tymczasowej Standardowej.

@PASKI91,

Jeśli znajdę kiedyś chwile i zbiorę chęci, to na pewno będę chciał nieco rozszerzyć poradnik, a także napisać jego kolejną część, powiedzmy bardziej zaawansowaną. btw. Chaos orb nie ulepsza normal do rara, tylko reforguje rare =) pewnie Ci się pomyliło, ale to tak tylko na marginesie.

@fredmen1,

Powiedziałbym że tak naprawdę liczy się przede wszystkim, progressowanie Twojej postaci, bawienie się nową ligą, wbijanie challengy, robienie coraz to trudniejszych encounterów, jest naprawdę co robić, chodź sam muszę przyznać, że nigdy nie gram całych 3 miesięcy na ligach =) po prostu później to faktycznie, zaczyna się zwyczajnie nudzić, aczkolwiek znajdą się i tacy, których to pochłonie do tego stopnia że będą grać i te 3 miesiaki.

@Silas,

Dziękuje =) masz rację, gra jest mega rozbudowana i każdy, a szczególnie początkujący gracz, potrzebuje sporej ilości czasu by ogarnąć tą produkcję.

Przy okazji, jeśli się zgodzisz, mógłbym dodać Twoją część, na temat budowy i progressu, oraz “trybów” gry do poradnika, oraz podpisać że jest to napisane przez Ciebie =) Daj mi tylko znać

@Ashamper1 Śmiało :wink: Jeśli będę miał wenę twórczą to dopiszę jeszcze to i owo. Mam nadzieję, że nasze community skorzysta :slight_smile:


poradnik dla orbów też się może przydać :wink: