Ram, Dopinanie kości ramu(problem)

Prawdopodobnie płyta główna chciała wymusić dual channel. Komp nie pikał, bo pika tylko wtedy kiedy płyta nie ma komunikacji z kośćmi, a tutaj komunikacja była, kości były sprawne. Zostały poprawnie zweryfikowane jako sprawne.

Śmieszne jest to, że kiedy masz

1GB |1GB |2GB|-

To płyta nie potrafi się kapnąć, że te kości nie będą współpracowały.

Najwyraźniej płyta główna rozpoznaje możliwość dual-channelu po wielkości pamięci i -prawdopodobnie- jej częstotliwości. Dlatego dopiero w konfiguracji:

1GB | 2GB | 1GB | -

Potrafi rozpoznać, że kość druga jest większa od pierwszej i dual-channel nie jest możliwy.

Jak pamięci 1GB są tego samego producenta i mają banki pamięci tak samo rozłożone to nie ma innego wyjaśnienia.

@donek

Obiecałem wrócić do tej teorii o tym, że nie można mieć pamięci różnych producentów.

Po lewej Patriot 2GB 1333MHz po prawej Kingstone 2GB 1333MHz. Mało tego, kości mają inną budowę. Patriot jest jednostronny a Kingstone dwustronny, więc po za tym, że można montować kości różnych producentów to można też mieszać pamięci jednostronne z dwustronnymi.

Co prawda dual channelu nie ma i nie próbowałem tego zmienić, ale pamięci działają.

Najprawdopodobniej nie da się ich ustawić w dual-channel nawet jeżeli w BIOS byłoby to wyłączone, ponieważ kości mają inną architekturę.

Tak jak DivumHerold napisał, niektóre pamięci się ze sobą gryzą. Na necie piszą nawet, że czasem Goodramy potrafią ze sobą nie współpracować, choć pochodzą z jednej linii produkcyjnej. Przed zakupem drugiej kości należy też się upewnić czy płyta ją obsługuje, bo z tym jest podobnie jak z konfliktami między-pamięciowymi.

EDIT. Każdy system 32bit w przybliżeniu wykorzystuje 3,25GB RAM i więcej nie da rady. Z przekładaniem chodziło mu o to, że napisał wcześniej, że to może być rozwiązaniem problemu.

Jak chcesz mieć pełne 4GB to musisz zmienić system na 64bit.

acha, ok dziku dzieki za wyjasnienia, jak narazie mam dylemat bo wykrywa 4ramy

zrobilem test w systemie i ramy są ok bez problemu niby(jakis tam test w panelu sterowania)
ale, w kompie pisze mi "4GB ram, dostepne:3GB"

powiedz mi prosze, Mam ogolnie 3gb ramu a 1gb jest w ogole, jakby go nie było?

czy system zarezerwowal sobie 1gb ramu i w sumie i tak jest 4?

mam wersje 32bit, z moją plyta glowna i prockiem slabym, warto przejsc na wersje 64bity?

glownie gram w gry mmo i przegladam internet;) doradzisz?

- System 32-bitowy może używać max. 4 GB RAM, z czego około 1 GB rezerwowane jest na potrzeby systemu.
- System 64-bitowy może używać właściwie tyle RAM ile Ci się w slotach zmieści, niektóre nowe gry wymagają właśnie takowego systemu (np. The Crew, Titanfall...)

Ja z 64-bitowej 8, przeniosłem się z powrotem na 32-bitową 7. W nowe gry nie gram, a 4 GB RAM-u w zupełności mi wystarczają. W przeglądaniu internetu itd. właściwie nie odczuwa się żadnej różnicy. Jeżeli masz słaby sprzęt to lepiej pozostań na 32-bitach i tak w nic nowego nie pograsz. Pozdro ; )

Masz 4 GB ale system korzysta tylko z 3GB i tyle pokazuje. BIOS zawsze pokazuje prawdę i tam w razie potrzeby trzeba szukać informacji. Na pewno gdybyś tam wszedł to byłoby napisane, że masz 4 GB RAM.

Miałem tego procka co Ty. Podkręcał mnie się do 2,4-2,6GHz bez zmiany napięcia. :)

Różnicy po zmianie na win 7 64bit nie odczułem. Może dlatego, że miałem właśnie 3 GB RAM a procesor był na tyle słaby, że przepustowość jaką oferują 64bity nie była potrzebna.

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym to przy najbliższej okazji, ale nie formatowałbym specjalnie kompa po to, żeby zmienić sobie system. Upgrade chyba niestety nie można zrobić, trzeba zainstalować nowy system.

Podsumowując. Kiedy masz 32bitowy system(nie ważne jaki) nigdy nie wykryje Ci 4GB RAM, bo nie pozwala na to oprogramowanie. Żeby korzystać z 4GB i większej ilości pamięci RAM trzeba mieć 64 bitowy system.

PS. Zauważ, że 64bitowy system potrzebuje sterowników pod 64bity więc czeka Cię dodatkowe pobieranie.

ok, chyba zostane przy tym co mam ;) skoro mowicie ze i tak system pobiera 1gb, a do dyspozycji mam 3gb to i tak tak samo by bylo w 64wersji ;) tak wiec zostaje

"- System 32-bitowy może używać max. 4 GB RAM, z czego około 1 GB rezerwowane jest na potrzeby systemu."

Źle zrozumiałeś kolegę.

Chodziło mu o to, że Windows 7 ogólnie potrzebuje ok. 1GB RAMu. To nie oznacza, że będzie pokazywało 3GB.

Przykładowo masz 2GB RAM,system potrzebuje 1GB no to zostaje Ci 1GB do użytku. System wykrywa 2GB i tyle pokazuje we właściwościach systemu (PPM na mój komputer->właściwości).

Jak masz 3GB RAM to zostaje Ci do użytku 2GB. Po prostu napisał ile może zżerać system.

Mnie przy 3GB i Twoim procku system pożerał ok. 700MB RAM.

acha rozumiem, ale przeciez system 64bitowy to wieksze obciazenie chyba(niz mój 32)

wiec co, system bedzie korzystal z 4rech a nie z 3ch G'ramów(to na plus)

ale procek będzie cierpiał bo bedzie mial potężniejszy (64x) system do uciągnięcia(to na minus xP) i koniec końców wyjdzie na to samo? ya xD?;P

zainstalowac system 64 to nie problem bo wczoraj robilem reset systemu więc moge zrobic ale czy warto

Czyli Twoim zdaniem kolego donek nie można mieć 3 GB RAMu i kości różnych* producentów podpiętych pod tę samą płytę główną? No to Pana doneka zagniemy ok. godziny 18:00 .

Kogo bys nie zapytal w servisach kazdy ci powie , ze nie powinno sie mieszkac kosci mistrzu bo sie gryza....no ale skoro ty mieszasz to mieszaj dalej :) tak samo nie powinno sie wrzucac 1x2gb do 2x1gb co jest totalna glupota ....no ale coz skoro wiesz lepiej no to trudno.Nie bede dodawal odnosnie dual chanelu , ktory przyspiesza ramy nvm.

to lepiej zebym mial dwie takie same 1gb (=2gb) niz 2x1gb + 1x2gb? (czyli 4?)

lel?

Kogo bys nie zapytal w servisach kazdy ci powie , ze nie powinno sie mieszkac kosci mistrzu bo sie gryza....no ale skoro ty mieszasz to mieszaj dalej tak samo nie powinno sie wrzucac 1x2gb do 2x1gb co jest totalna glupota ....no ale coz skoro wiesz lepiej no to trudno.Nie bede dodawal odnosnie dual chanelu , ktory przyspiesza ramy nvm.

Zabobony z podwórka. Tak się składa, że pracuje w serwisie laptopów. Dual channela nie będzie miał, ale nie o tym jest temat. Znalazł pamięci, które chciał zamontować, a ty specu serwisancie obeznany powiedziałeś mu, że nie może tego zrobić. Pozdrawiam, życzę szybkiego powrotu do rzeczywistości marzycielu.

64bitowy system nie powoduje spowolnienia procesora. On mu umożliwia szerszą współpracę z resztą komputera. Więc to jest na +, jak duży + zależy od procka i reszty sprzętu.

Nie słuchaj kolegi doneka, bo on chyba nie rozumie po co założyłeś ten temat.

ja tam niewiem , ale na logike chyba lepiej miec 4gb ramu (nawet jakby tylko troche dzialaly) niz 2gb ramu, ale mowie.. nie znam sie ;)

mhm, rozumiem, a bylbys w stanie jeszcze mi powiedziec, bo mowisz ze 32 a 64 zalezy od procka, czy warto w takim razie, przy moim procku?
Procesor AMD Atrhlon 64 x2 Dual core Processor 4000+ 2.10GHz

robic go na 64?
ps, warto podkręcać? mam jakiś HEDI czy HEDY zasilacz 500, ale karte graf hd7770 niedawno kupioną boje sie o shajcenie jej ;P

robic go na 64?

Jeśli chcesz mieć 4GB RAM zamiast 3GB to robić. Nic innego Ci to nie da, a przynajmniej nie zauważysz tego przy codziennym użytkowaniu kompa. Za to ten 1GB RAMU może dość zauważalnie poprawić wydajność w niektórych grach.

Po raz chyba trzeci piszę Ci, że warto.

Jeśli chodzi o podkręcanie, to przed zabawą poczytaj sobie i nie zmieniaj napięcia bo zasilacz masz słaby. Bez zmiany napięć też można trochę podkręcić.

Najważniejsze, żeby wcześniej sobie poczytać.

Dokładnie, poczytaj sobie, bo zmiana jednej wartości powyżej normy może uszkodzić procesor. Podkręcanie to nie jest prosta sprawa, a testy stabilności też trochę czasu Ci zajmą.

Zacznij czytać, jak już samo czytanie Ci się znudzi, to znaczy, że po prostu nie powinieneś nic podkręcać :)

Druga sprawa. Do podkręcania trzeba mieć porządny zasilacz i dobre chłodzenie procka. Seryjny wiatrak w większości przypadków jest za słaby nawet do niepodkręconego proca.

A różnica po podkręceniu może i tak być niewielka.

Ja swojego Q6600 jak puściłem z 2,4 na 3, to nie widziałem żadnej różnicy w większości grach, ale za to w pokoju miałem cieplutko :)

rozumiem, więc nie bede podkręcał bo szczerze niemam o tym pojęcia;) lepiej powoli zaczne rozgladac sie za jakims sprzętem, gdyby ktos mial cos ciekawego do zaproponowania prosze wysylac ;) dzieki

Poszukaj i poczytaj o PAE w windows XP sp3 bylo to dziecinnie proste moze jest taka opcja w windows 7

Witam, założyłem temat ponieważ mam problem z kością ram, jednak gdyby ktos potrafił bardzo prosilbym o pomoc w innych problemach

Posiadam komputer :

- Procesor AMD Atrhlon 64 x2 Dual core Processor 4000+ 2.10GHz

- Ram 2x1GB

- Karta graficzna Gigabyte HD7770

- Windows 7

jak wiadomo w wiekszosc gier (neverwinter, tera, aion, gw2, archeage,) ciezko grać nawet na minimalnych

Posiadam kość 2x1gb Kingstone luzem, i tutaj pojawia sie problem, niewiem, czy jest ona zepsuta, czy nie potrafie jej podłączyć,

W komputerze mam 2 sloty białe, dwa zolte. dwa mam zajęte, a jak podłącze do trzeciego (innego koloru) dodatkową pamięć 2gb, komputer po wlaczeniu ma czarny ekran cały czas. bez zadnego pikania. Mógłby ktoś doradzić czy kość jest padnięta, czy moze robie coś źle? próbowałem zamienić tą jedną kość (2gb) zamiast jednej 1gb i tez komp sie nie wlaczal

a Drugie pytanie, bede odkladal powoli na ulepszenie kompa

Czy dobrze rozumiem ze bede musial w moim przypadku kupić odrazu Płytę główną nową+ procesor + Ramy ddr3? jaki przedział pieniezny musze miec zeby kupić jakiś zestaw?