Rozpoczęcie przygody z BDO

Cześć!
Planuję rozpocząć przygodę w BDO. Długo szukałem MMO i czytałem wiele negatywnych opini: gra jest p2w, trzeba płacić ogromne sumy $$ aby coś osiągnąć, grindownik, itp itd. Jednak chcę dać tej grze szansę i mam parę pytań. Nie ściągnąłem jeszcze gry więc niektóre z nich będą głupie :stuck_out_tongue:

  1. Na jakim serverze (o ile jest kilka) gra najwięcej polaków?
  2. Czy są jakieś “kody zaproszeniowe”, które pomogą mi lub komus kto taki kod udostępni? :wink:
  3. Czy gra serio jest p2w? Czytałem wiele komentarzy, że płacenie pomaga w szybkości progresu. (jakoś to się nazywało. Pay to Progress?)
  4. Jak to jest z klasami postaci? Czytałem, że Sorc jest najlepszy pod wieloma względami ale klas jest bardzo dużo. Gdzie znajdę jakiś poradnik lub “tier list class”? Póki co jestem zdecydowany na sroca :wink:
  5. Czy po za hardcore’owym grindem są czynności do wykonywania w grupach/party? Dungi?
  6. Z tego co widziałem nie ma “święcej trójcy”. Jeżeli się mylę to czy są postacie typu tank/healer/support/dps?
    Chyba na tyle. Aktualnie czekam na diablo 4 i staram się zabić czas i znaleźć zajęcie na zimne, ciemne jesienno-zimowe wieczory :wink: Podobnie na celowniku mam New World Online - ale to dopiero w przyszłym roku. :smiley:

Próbuj, mi się podobało, ale faktycznie zajmuje mnóstwo czasu.

  1. Serwer jest bez znaczenia, możesz sobie je zmieniać w każdym momencie.
  2. Dunno
  3. Jeśli chcesz być pro-elo graczem, który widnieje w rankingach, to tak. Przy PvP też warto się trochę zainteresować sklepikiem, ale fakt jest taki, że najwięcej daje znajomość swojej klasy - tutaj wbija się combosy z ręki i jeśli trafisz na typa, który co prawda wydał kupę hajsu, ale nie wie jak grać, to masz go na strzała.
  4. https://grumpygreen.cricket/class-tier-list/
    Sorc jest trudny do opanowania, ale mocny. Jakby klasa Ci się nie podobała, to nie zrażaj się, spróbuj inne. Mi dopiero trzecia z kolei postać podpasowała, padło na Lahn.
  5. Nie ma dungów. W party ludzie głównie biegają na world bossy (nie da się ich zabić w pojedynkę, rzucają ludźmi jak szmatami), ale zależy też od profilu danej glidii: niektórzy są pod pvp, inni sobie pływają na statkach (bez party trudno polować na morskie potwory) itp. Grinduje się za to często samemu.
  6. W sumie to nie. Każda postać tutaj dobrze sobie radzi sama. Niektóre mają więcej defensu, inne to cannon glassy, ale każda bez wyjątku mocno tłucze. Jedynie Shai jest specyficzna, niby jest healerem i na PvP nic nią nie zrobisz, ale ludzie używają jej do farmienia dropu.
2lajki
  1. Jeden serwer.
  2. Chyba już nie, wiem, że były jakieś refferal ale nie pomagały nowym graczom.
  3. Tutaj niestety muszę się nie zgodzić z jednym. Jeśli spotkasz kogoś kto wydał tysiące $ na postać to nigdy go nie zabijesz. Akurat w miejscach gdzie musisz mieć naprawdę dobre itemy są ludzie nieśmiertelni przez ilość DEF (DP w grze, evasion i damage resistance) jakie posiadają, lecz dojście do takiego end-game spota zajmuje dość dużo czasu.
  4. Sorc trudny ale na Awakening, w grze po 56 poziomie masz dwie drogi rozwoju dla każdej klasy Awakening i Succession. O ile sorc na Awakening może sprawiać trudności o tyle na Succession jest dość prostą klasą. Na początku każda klasa może wydawać się ciężka.

Ad.1. j.w - serwer bez znaczenia lecz aktualnie trwa Sezon 2 (event a’la w diablo 3 czyli co 3 miesiące można założyć postać sezonową [max 1 na konto] która po tym okresie czasu zostaje “normalną” postacią. W trakcie trwania sezonu dla postaci biorącej w nim udział przysługują rozmaite bonusy i ułatwienia dlatego polecam założyć taką postać nowemu graczowi. W edytorze kracji postaci, przy wyborze nicku odhaczasz okienko sezonowej postaci i tyle, grasz wtedy na sezonowych serwerach [200% expa + wspomniane bonusy])

Ad2. Są kody (https://www.blackdesertonline.com/news/view/3780)
Osoba udostępniający kod dostaje jakieś tam drobne pierdołki, nieco lepsze dostaje osoba kod wykorzystująca ale są to drobnostki więc nie ma co z takimi kodami cisnąć lecz darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda :wink: By otrzymać duperelki za kod musisz wbić jakieś tam progi levelowe, nie pamiętam jakie poziomy. W razie czego chwytaj mój kod: EEWPXMC203
Wbijasz go na stronie www swojego konta lub shop->Reedem code (nie mam pewności ale na pewno dasz radę)
Ad.3. Płacisz za dogadzanie sobie. Gra jest mega upierdliwa, płacąc ułatwiasz sobie życie ale nie tak, że płacąc dostajesz gear +milionpińcet tylko zwiększasz np. udźwig i gdy płacący będzie koxił na mobkach przez 2h zanim będzie zmuszony wrócić do miasta by sprzedać fanty, to nie płacący na koxowisku spędzi 30minut czyli reasumując płacący wyciągną dożo większe zyski co przekłada się na gear jaki mogą sobie kupić na ogólnodostępnym marketplejsie. Śliska sprawa z tym P2W w tej grze, niby go nie ma ale jednak jest :wink: (imo. bez zwiększonego udźwigu poprzez $ nie ma co grać, przynajmniej nie w roli zabójcy potworów bo możesz zostać np. hodowcą koni który z udźwigu już tak wielkiego pożytku nie będzie miał)

Ad.4. Sugeruj się filingiem klasy, nie słupkami czy innymi statystykami bo na pvp i tak nie pobijesz graczy grający od X lat, a w pve nic prócz filingu/subiektywnej ocenie nie ma znaczenia. W razie czegu tu masz dane z tego roku oparte na ankiecie przeprowadzanej wśród graczy bdo: https://grumpygreen.cricket/class-tier-list/

Ad.5. Szczerze pisząc to 98% swojego czasu spędzasz w tej grze solo (przynajmniej ja tak mam :P), dungeonami tutaj są nazwane koxowiska z mocniejszymi potworkami które ciężko ubić solo, a tak to nie ma tu typowych dungeonów/raidów/aktywności grupowych znanych z innych gier mmo

Ad.6. Nie ma trójcy bo nie ma takiej potrzeby. Jak wyżej wspomniałem 98% czasu grasz solo, a wszystkie klasy są w jakimś stopniu samowystarczalne.

Odpowiedzi subiektywnie napisane na podstawie organoleptycznych doświadczeń własnych :wink:

Zacznij grę na postaci sezonowej ( niestety można zrobić jedną postać na sezon więc trzeba się “grubo” zastanowić jaką klasę wybrać). Postać sezonowa dostaje ogromnego boosta praktycznie do wszystkiego - począwszy od expa a kończąc na soft capowym gearze. Wychodząc z sezonu postać jest gotowa na większość spotów dostępnych w grze, ma sporo silvera oraz dodatkowych itemów. Obecnie przez 2/3 miesiące robi się to na co dawniej należało przeznaczyć grubo ponad rok gry.

Serwery/kanały są w sumie bez znaczenia lecz na kanałach sezonowych mogą przebywać jedynie postacie sezonowe (postać sezonowa może wybierać dowolne kanały). Kanał Olvia jest zarezerwowany tylko dla nowych oraz powracających graczy - ogólnie całkiem tam mało osób więc przyjemnie się grinduje na każdym spocie.

Co do Sorki i reszty klas. Sorka jest specyficzna - ciężko ją ogarnąć i jeszcze ciężej dojść do perfekcji. Na sam początek raczej bym nie polecał tej klasy. Dobrą opcją na początek jest wizard (obecnie przeżywa drugą młodość) lub guardianka. Obie klasy mają niski próg wejścia a skalowanie AP jest niesamowite (nie potrzeba na nich ogromnego AP by poczuć moc klasy).

Co do p2w - topki graczy i tak nie ma szans dogonić więc raczej nie należy się tym przejmować, lecz jeżeli gra przypadnie do gustu to raczej powinno się zainwestować ok 100$ w konto i mieć większość z głowy.

Sorry ale zależy jak na to spojrzysz, jeśli chodzi o spoty na Open world (kagtumy, star’s end, grzybki itp.) wrzuczasz wszystko na konia. Jeśli Aakman/Hystria to wtedy Maid są OP xD
Plus, na późniejszych spotach zbierasz o wiele mniej śmiecia niż na początku.

Uzupełnię temat swoimi opiniami na kilka pytań :

  • ciężko o p2w w grze gdzie 99.99% czasu spędzasz na PvE. Ot, farmisz i progresujesz sobie w swoim tempie. Jak będziesz patrzył na innych to tylko nabawisz się kompleksów, bo zawsze znajdzie się osoba która będzie farmiła szybciej/wydajniej/miała większy udźwig/spędzi więcej czasu na grze itd. W tej grze chodzi o podróż, nie o cel.
  • klasę wybierz TYLKO I WYŁĄCZNIE pod względem swoich preferencji wizualnych. Postać musi ci się podobać, inaczej szybko się znudzisz i odpadniesz. A to jest gra z kategorii tych w której na 1 postaci spędzisz ponad 1000 godzin, więc lepiej niech to będzie coś co ci się podoba. Balans klas jest całkiem, całkiem - nie ma klasy bezużytecznej, nie ma też klasy turbo-mega mocnej. Wszystko sprowadza się do ogarnięcia postaci. Przy czym nie sugeruj się wyglądem postaci, a bardziej jej skilli. Jeśli np podoba ci się Valkiria, ale nie chcesz biegać z rudymi włosami to możesz je zmienić, tak samo rysy twarzy itd. Ale wyglądu skilli już nie zmienisz :stuck_out_tongue:
  • w party głównie się farmi na końcowych spotach (ale nie wszystkich), bo tak jest szybciej, lepiej i wydajniej. W party robi się też scrolle - każda osoba przynosi np 10 scrolli, a nagrody dostaje każdy w party. Wiec zamiast 10 nagród dostajesz np 40.
  1. Na jakim serverze (o ile jest kilka) gra najwięcej polaków?
  • Jest jeden mega serwerver dla kazdego regionu (eu, na, sea itd), potem masz serwery jest ich kilka i kazdy nazywa sie od nazwy jakiegos regionu w grze potem do kazdego serwera masz 6 kanałów i miedzy (kanałami i serwerami) mozesz przeskakiwac co 15 minut.
  1. Czy są jakieś “kody zaproszeniowe”, które pomogą mi lub komus kto taki kod udostępni? :wink:
  • Kodów jest duzo i sa to refferale tylko nie wiem czy coś z tego jest dla osoby która robi konto na tym i kupuje gamepassa, jest bonus dla osoby która kupuje ci gifta (najtansza wersje gry za 10euro), ogolnie gra czesto jest za free rozdawana wiec tylko poczekac.
    Tu masz mój: AL70R9TTMZ
  1. Czy gra serio jest p2w? Czytałem wiele komentarzy, że płacenie pomaga w szybkości progresu. (jakoś to się nazywało. Pay to Progress?)
  • Moje wydatki to kupno gry oraz strój camu dzieki któremu nicku nie widac na pvp ale serio duzo to nie daje, jak skile sa aoe i tak podchodzi i lezysz. Jedyny duzy plus to kupno namiotu bo daje sporo ale kosztuje jakies 50euro.
  1. Jak to jest z klasami postaci? Czytałem, że Sorc jest najlepszy pod wieloma względami ale klas jest bardzo dużo. Gdzie znajdę jakiś poradnik lub “tier list class”? Póki co jestem zdecydowany na sroca :wink:
  • Podział klass jest różny jedne bogami sa w pve inne w pvp, jedne bardziej skupiaja sile na eq (lepszy endgame) inne mniej (wazniejszy skill ale silne sa juz w early), masz 2 style walki (rozne bronie) na kazdej klasie mianowicie succession i awakening. Musisz poszukac, poogladac gameplaye itd. Jest meta class które sa dobre w danym momencie i sie zmienia co jakis czas bo jedne buffuja inne nerfia itd. (balans przy takiej ilosci klass jest ciezki do ogarniecia)
  1. Czy po za hardcore’owym grindem są czynności do wykonywania w grupach/party? Dungi?
  • Party masz SMH (Sea monster Hunting) czyli robisz sobie łódke (jest pare tierów i chwile to zajmuje) i wyplywasz na wody walic potworki z gildia przewaznie. Ogolnie jest coraz wiecej conntentu dla party jak nowe endgame spoty itp.
  • Jest jeden dungeon nazywa sie Altar of blood mozna go robic wiele razy dziennie póki posiada się energie na postaci. (wymaga 3 osoby). No i w przyszlosci planuja wprowadzic wiecej dungów.
  • Pamietaj ze jesli nie interesuje cie grind na mobach mozesz sobie robic life skille a jest ich pare i na kazdym masz jakis hajs ^^
  1. Z tego co widziałem nie ma “święcej trójcy”. Jeżeli się mylę to czy są postacie typu tank/healer/support/dps?
  • Kazda klasa jest sobie tankiem healerem i dpsem. Np witch i wizard posiada aoe heal i protect (immu na dmg). Na skilach klasy posiadaja ss(super amor) ktory broni przed cc z kazdej strony lub forward guard ktory broni tylko przed toba. Sa buildy pod DP(dr) czyli armor lub pod evasion(uniki) lub full atack i kazda klase roznie sie buduje taka shai( pseudo pierwszy sup/tank) zbudowana pod DP na endgame jest nie do zabicia ^^

Ogolnie BDO to maraton grasz po pare tysiecy godzin i ogarniasz eq. Ważne by logowac sie codziennie (duzo bonusow jest za sam fakt ze jestes w grze), i eq tak naprawde samo sie robi. :smiley:

Grasz na Europejskim, ogólnie skacze się między serwerami, więc bez znaczenia który wybierzesz. Niektóre gildie mają Swoje ulubione. Kwestia gustu na jakim wolisz grasz.

tak, każdy z stałych graczy może dać Ci kod zaproszeniowy, dzięki któremu dostajesz parę miłych przedmiotów startowych.

p2w, krótko tak :slight_smile: chodź dla mnie to akurat plus, a nie minus. Jak masz stałą, dobrze płatną pracę, 30 lat, dziecko w drodze, a masz ochotę od czasu do czasu pograć, a czasu na samą grę by grindować jak dzieciaki po szkole po 8 h - nie, to doładowujesz sobie perły za PLN i cieszysz się szybszym postępem i lamentem innych że gra jest P2W :smiley: . Chodź głównie P2W to głównie kosmetyka, ułatwiacze i przyspieszacze. Jak, to ktoś napisał wcześniej, traktuj grę jak przygodę to nie musisz ładować ani 1 zł. Jeśli zaś masz jakieś cele by być w TOP to aby dogonić ich bez p2w nie ma szans.

każda jest inna, różnią się mechaniką i sposobem gry. Jedne prostsze, drugie trudniejsze. Nie ma idealnej. Musisz patrzeć pod siebie i zdecydować, którą najprzyjemniej Ci się gra. Balans jest w miarę zoptymalizowany, choć są postacie ciut mocniejsze od innych. Jednakże jak wytrenujesz combo i technikę walki jesteś w stanie bez problemu pokonać w PVP ludzi ładujących dużo PLN i być od nich lepszy.

Nie ma dungów. Content party dość ubogi - głównie mocniejsze spoty (Mirumoki), bosy światowe, scrole (kwestia opłacalności), i kontent morski. Gra bardziej nastawiona na grę solo jeśli chodzi o PVE.
Co do hardcorowości, do takiego KalOnline to dzielą go całe kilometry. Jednakże przy innych MMORPG jakie mamy na rynku, to BDO jest rzeczywiście Grindownikiem przez duże G. Bo o ile w hardcorowych grindownikach 1 st miejsce jest dla KalOnline, 2nd dla BDO, to 3 ewentualnie Tibia przychodzi mi na myśl. Dalej długo, długo nic. Duże rzeczy jest zautomatyzowanych co jest mega fajne :slight_smile:

Nie ma świętej trójcy. Każda postać jest samowystarczalna na spotkach i nie potrzebuje pomocy do grindu. Są natomiast postacie nastawione na heal - Shaini, tanki (berk/valkiria/warrior/guardianka) i dps (cała reszta), co nie zmienia faktu, że takie Shani potrafią rozlepać ludzi na PVP. Więc nie sugeruj się tym, gdzie jaka postać ma predyspozycje, a bardziej zwróć uwagę na rozrywkę jaką Ci daje gra daną klasą.

Tutaj serio chyba nikt nie zna pojęcia P2W… To, że płacący expi i bogaci się szybciej od darmozjada nie jest P2W.
P2W masz w Runes of Magic, Vindictusie, Aionie i praktycznie każdej grze pod skrzydłami gameforge. Weźcie się wreszcie tego nauczcie bo szlag człowieka trafia czytając takie brednie. Idąc waszym tokiem myślenia nie ma aktualnie gry mmo nie p2w. Nawet takie PoE można podpiąć pod wasze myślenie bo przecież biedak ma tylko 4 sloty w banku, a płacący może mieć ich w cholerę. Do tego kolorować, opisywać itd. Nosz to jest niesprawiedliwe!

4lajki

Mam rozegrane ponad 1000 godzin w BDO, ale to maluuutko XD mimo to pozwolę sobie się wypowiedzieć.

  1. Jest jeden wielki serwer, gracze skaczą sobie tylko po mniejszych serwerkach (channelach). Jest 15 minut cooldownu między zmienianiem tych channeli. Nowi gracze mają dostęp do channeli ovilvia, gdzie jest boost do expa, są również sezonowe channele, gdzie dostaje się jeszcze lepsze nagrody za granie na nim, ale sezonowy serwer nie odzwierciedla realiów gry. To trzeba podkreślić.

  2. Gra nie jest p2w. Jedyna rzecz w IS, która daje ci przewagę to namiot. Ja osobiście z niego nie korzystam, przez co co jakieś 3h musze latać się naprawić. Namiot pozwala ci siedzieć na spocie bez przerwy, bo możesz się w nim naprawić, sprzedać itemy i zgarnąć buffki (i to chyba te buffki są tylko p2w). BTW w grze liczy się kasa więc, im więcej grasz, im więcej grindujesz tym więcej masz kasy = lepszego eq i nawet ziomek z IS ci nie podskoczy więc luz.

  3. Zjadłem z kodami pytanie, już opowiadam. Są kody, każdy gracz może ci podać swój kod (zaproszeniowy), w grze także można wysłać niewielką paczuszkę z potami i jakimś tam ringiem, ale szału nie ma.

  4. Jak wyszła Guardianka to był hype, że ona jest op. Teraz Haszyszman wyszedł i w sumie… dla mnie to postać z kijem w dupie, trochę za wolny jak na zabójcę, ale ogółem każda klasa postaci ma inny styl gry i specjalizuje się w czymś innym. Sorc należy do najtrudniejszych postaci do opanowania. Nie wiem czym się kierujesz wybierając klasę, ale ja osobiście preferuje postacie, które są w stanie chociaż odrobinę się leczyć, bo targanie potów ze sobą to śmiech na sali. Udźwig to największe zło tej gry, ale za loyale może go sobie powiększyć.

  5. Oprócz grindu są jeszcze life skille. Łowienie rybek, barter, gotowanko i cała masa innych rzeczy, więc nudzić się nie będziesz.

  6. Tank? Healer? Support? - Shai to wszystko w jednym. Cała reszta to DPS, no może z wyjątkiem Valkiri. W grze nie uświadczysz świętej trójcy, nie ma raidów czy dungów, a jak field boss się pojawi lub world boss, to każdy gracz jest traktowany jako kolejna para rąk do bicia potwora XD

Takie zdanie ode mnie, BDO jest grą w którą trzeba zainwestować horrendalną ilość czasu. Gra polega na kosmicznym grindzie, więc znajdź sobie klasę postaci, którą ci się przyjemnie walczy, bo to będziesz robił 90% czasu.

@ TEB
W namiocie niestety (bądź stety) nie można sprzedawać itemów. Jedynie można wymieniać silvera na sztabki.
Buffki można brać pod warunkiem, że ma się aktywny Old Moon Book lub wykupioną willę. Same buffy można brać prosto z willi nie posiadając namiotu ale jest to dość uciążliwe,

Co do Guardianki - płacz o to, że jest OP był chyba tylko i wyłącznie na serwerze EU. Oczywiście miała i ma nadal masywny dmg i z tego wynikał cały płacz, lecz ludzie nie brali pod uwagę, że ma ona strasznie słabą mobilność oraz okropnie długie animacje skilli. Obecnie jest to chyba najgorsza klasa w 1vs1. Wystarczy tylko nie stać jak słup :slight_smile:
Co do Hassassina - awk leży i kwiczy. Animacje skilli dość długie, połowa z nich bez cancela oraz większość skilli słabo chroniona lub bez ochrony . Na PVE nie ma tragedii ale pvp żenada.
Succesion za to całkiem przyjemne. Animacje średnio długie ale większość można trochę urwać. Skille całkiem dobrze chronione. Na pve mana jest wystarczająca - spokojnie można biegać bez butelek. Na pvp jest z maną problem jak u większości klas na succesion.

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Dzięki Waszym komentarzom zaoszczędziłem czas i miejsce na dysku. Cóż. Szukam dalej :wink: Może diablo4 wyjdzie w przyszłym roku lub new world mnie wciągnie! :smiley:

Cześć, również zastanawiam się nad BDO. Zainstalowałem chwilę temu i albo mi się wydaje albo potwory to praktycznie tylko stoją i powinni rozdawać achievementy jak komuś uda się paść. Czy to przez wzgląd na lokacje początkowe czy rzeczywiście IQ SI = -100?

Może tylko na początku tak jest? :face_with_monocle:
W każdym razie, w większości gier jest tak że mechanika walk na początkowych etapach gry jest inna niż w endgame. Może w endgame np przeciwników jest więcej, mają więcej HP i plują zabójczymi AoE, wtedy dopiero zaczniesz dostawać achievementy za to że nie padniesz. :wink:

@Szeptun “Nie znam się, ale się wypowiem”.

Nie potrzubjesz, aż tak ostro grindować, żeby zrobić gear i się wykoksać. Ja tam preferowałem zawsze enchant. 600gs w 3 miechy po 2, 3 godz. dziennie przy markecie grając od 0 na nowym końcie.

@Merol93
Znamiennym jest, iż nie dostrzegłeś tego że cała moja wypowiedź jest utrzymana w tonie żartobliwie przypuszczającym. Ale co tam, jest jakaś odrobina możliwości aby dokopać - to się korzysta, prawda?