Szukasz MMORPG nastawionego na PvP? Polecam Guild Wars 2!

Guild Wars 2 ma ponad 7 lat, także wielu z Was pewnie słyszało już nie jedno o tej produkcji. Wokół tego tytułu narosło sporo mitów, ale powiedziano przez te wszystkie lata też dużo prawdy. Każdy po prostu widzi tą grę trochę inaczej, bo oczekiwania graczy są różne. I to jest największy problem. Do Guild Wars 2 często przychodzą osoby, które chcą grać w sposób, którego ta gra najzwyczajniej w świecie nie wspiera. I prędko okazuje się, że gra totalnie im nie leży.

Trzeba sobie jasno powiedzieć: GW2 to nie MMORPG nastawione na grupowe PvE. Nigdy takim nie było. I jeśli nie wydarzy się jakiś cud, to pewnie nigdy też nie będzie. A przynajmniej nie tak mocno jak WoW, czy FF14. Oczywiście przeciętny gracz, dla którego jedynym doświadczeniem w PvE było dotychczas grindowanie lvli w różnych (często azjatyckich) p2w produkcjach, PvE z GW2 będzie rzeczywiście czymś konkretnym. Bo znajdzie tu porządne lore, fabułę, grupowe eventy, mapy, role play itp. Ale nie o tym.

Na co stawia GW2 i czym faktycznie wyróżnia się ta gra na tle innych? Jaka jest mocna strona tej produkcji? A no PvP.

Po wejściu do Guild Wars 2 można od razu zacząć grać PvP. Nie potrzebujesz lvla, czy eq. Tworzysz postać. Ustawiasz build i grasz. Jedyna rzecz jaka ma znaczenie, to Twoje umiejętności. Dlatego jeśli tylko chcesz, to możesz bez żadnego problemu całe swoje granie w GW2 spędzać na PvP.

No dobra. Ale na czym to PvP tak ogólnie polega? Są to w głównej mierze arenki 5v5, na których nie jest ważne tylko to jak grasz swoją postacią (także nie jest to jakaś bezmyślna nawalanka), bo równie istotne jest poruszanie się po mapie (są 3 punkty do przejmowania i bronienia). Tryb jest naprawdę dobrze zrobiony. Trzeba jednak pograć trochę dłużej, by całkiem docenić i w ogóle zauważyć jego potencjał.

W grze są:

  • Rankedy (tylko solo/duo) gdzie można casualowo ćwiczyć sobie grę, a przy okazji piąć się w górę w tabelce. Jest to fajny tryb, chociaż na dłuższą metę nie ma co traktować go zbyt poważnie. Ot dobre miejsce do pogrania kiedy twoja drużyna jest aktualnie offline. Dla zabicia czasu.

  • Unkrankedy (z możliwością zapisywania się w 5 osobowych grupach). To dobre miejsce do ćwiczenia gry wraz z drużyną.

  • No i najważniejsze, czyli Automatyczne Turnieje. Miejsce, do którego nie zapisujecie się solo, ani duo. Tylko wraz ze swoją drużyną. I rywalizujecie z innymi. Oczywiście zależnie od tego jakie miejsce zajmiecie, tak dobre nagrody otrzymacie. Takie turnieje odbywają się codziennie. Co 3 godziny. Są aktualnie o stałych porach, także łatwo można zaplanować sobie granie z drużyną. Przykładowo jeden taki turniej jest zawsze o 20:15.
    Co też warto zaznaczyć. Codzienne turnieje są tylko wstępem do najważniejszego, który odbywa się raz w miesiącu. A z niego można zgarnąć naprawdę świetne nagrody.

  • Dodatkowo od czasu do czasu są również organizowane zewnętrzne turnieje. A w niektórych z nich trafiają się nawet nagrody pieniężne.

Uważam, że jest teraz bardzo dobry czas, by dać szansę PvP w GW2. Ponieważ Turnieje Automatyczne mają wreszcie ręce i nogi. I dodatkowo, co dla wielu może być wręcz kluczową informacją. Tworcy gry w końcu ulegli i oddzielili całkowicie PvP od PvE. Powstał specjalny team, który zajmuje się tylko i wyłącznie PvP i np. balansowaniem go. I nie przewodzi temu teamowi przypadkowa osoba, a CMC - gość, który grał w GW2 PvP na bardzo wysokim poziomie.

Zachęcam do dyskusji. I jeśli macie pytania - to śmiało.

szkoda że nie biorą nic z pvp w GW1 które bije to z GW2 na głowę

1lajk