Wakfu czy Dofus

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zagraniem w coś innego, coś dla mnie nowego bo jestem znudzony już tymi wszystkimi grami z piedestału najlepszych gier mmo dostępnych na teraz. Szukając wpadłem na gry wymienione w temacie i tu pojawia się problem, którą wybrać?
Może mi ktoś coś doradzić? Jakie są między nimi różnice bo obie wydają mi się podobne, czy któraś z nich jest zauważalnie lepsza? Jak wygląda sytuacja z populacją gracz i czy warto zaczynać czy może poszukać czegoś innego? Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam :slight_smile:

Bump bo sama się zastanawiam w którą z nich zagrać, a zależy mi na żywym community

Według steamcharts w Dofusie jest średnio 2 graczy, a w Wakfu po 600, więc podejrzewam, że Wakfu będzie na pewno bardziej żywe.

@moromax tak to jest jak sie tylko steama sprawdza w dofusa sie gra poza steamem https://statofus.com/en/total srednio na wszystkich serverach 600k ludzi.

@abcy Tylko i wyłacznie Dofus. Wakfu niestety jest nieudanym tytułem który był przebudowywany kilka razy i nic to nie dało.
Co do dofusa serverów troche do wyboru jest, stary patch 1.29 , aktualne patche, monoacc servery i inne servery czasowe! Graczy pełno, dużo rzeczy aktualnie do robienia w grze osobiscie polecam servery monoacc ponieważ innaczej ludzie graja czesto sami na 6-8 kont. A po wiecej info najlepiej popytać na discordzie dofusa tam pomoga dobrac serverek :slight_smile:

Jest ktoś chętny do gry od początku w Wakfu/Dofus?

Dofus serwer ilyzaelle najwięcej graczy, wakfu martwe. :smiley:

i polecam na czacie zapytać o kodzik do darmowego p2p

Grałem dawno temu w obie gry po kilka lat. I obie są fajne, ale mają jednak spore różnice między sobą (których nie wymienię bo mi się nie chce, sorry).
Nie wiem jak dokładnie wyglądają teraz obie gry, ale mi więcej zabawy dawało Wakfu. Jednak w Wakfu gra zawsze mało ludzi i ma często jakieś dziwne zmiany co się nie podoba wielu osobom.
Myślę, że pod względem populacji jakby podzielić ją nawet kilka razy u Dofusa to wciąż będzie jej więcej w Dofusie niż w Wakfu.
Polecam przetestować jeden dzień Wakfu, a potem przez drugi dzień Dofusa i się samemu przekonać która gra się bardziej podoba ; )

Z racji tego, że mam chwilę czasu to dorzuce swoje 3 grosze.
Dofus ma nieporównywalnie większe community niż Wakfu.
Wakfu działa na javie, Dofus ciągle używa flasha. Ilość contentu powoduje, że Dofus ledwo zipie od strony technicznej(pojawiają się memory leaki i trzeba sobie gierke zrestartować raz na 2-3 godziny, bo inaczej gra działa jakby chciała a nie mogła).
Wakfu posiada system spell decków - w walce masz ograniczoną ilość czarów. Jest to głupie i fajne, zależy z której strony spojrzeć. W Dofusie masz dostęp do wszystkich spelli w walce.
Postacie w Wakfu mają trochę więcej mechanik niż ich odpowiedniki w Dofusie, ale nie jest to jakiś kompletny “game changer”.
Ekwpiunek(bronie, sety) i crafting w Wakfu są skopane. Zbieractwo jest trochę lepsze. Dofus posiada również nieporównywalnie lepszy system magowania przedmiotów i jest to jej zdecydowanie jeden z największy plus, i wyróżników w świecie MMO.
Wakfu jest w pełni f2p, Dofus działa w systemie p2p. Z tym, że w Wakfu również są premki dające spore bonusy w tym jedna premka za chyba 50 złotych na miesiąc pozwalająca grać 3 postaciami na jednym koncie. Jak się pewnie domyślasz praktycznie całe community tak gra.
Dofus nie jest w ogóle solo-player-friendly. Jeśli nie masz znajomych z którymi możesz zacząć grę, masz problemy w grach MMO by dołączyć do większej gildii lub nie masz 8-10h dziennie na gre, to lepiej dać szanse Wakfu. Jest w Dofusie trochę tych aktywności solo, da się zarobić na premkę w grze, ale hmmm… Jeśli będziesz polegał na randomach z chatu bedąc bez gildii, to spokojnie doświadczysz sytuacji, że będziesz szukać ludzi do zrobienia jednego questa fight 2-3 dni po 10h dziennie. Tutaj nie ma group findera. Na dungeony end game’owe też przyjdzie ci rekrutować ludzi długo z chatu lub płacić komuś by ci to wysolował, bo ty sam nie grasz odpowiednią postacią. Dlatego gildia w tej grze jest kluczowa już tak naprawdę od samego początku, by nie tracić dni na zrobienie jakiejś totalnej głupoty.
Wakfu ma zapowiedziany merge serverów od dwóch lat. W Dofusie natomiast masz 2(w sumie to 3) serwery do wyboru: Ilyzaelle, Jahash i Echo. Ilyz i Jahash są serwerami monoaccount, pozwalają na logowanie tylko jednego konta na raz, musisz mieć także od razu suba + zweryfikowane konto telefonem. Jahash jest nowym serwer, wystartował na koniec marca, ponieważ na Ilyz przez koronawirusa były 3 godzinne kolejki. Echo jest stary serwerem, który powstał po merge’u wszystkich serwerów international. Warto zaznaczyć, że Jahash jak i Ilyz są zalane przez francuzów z racji braku reklamy tych gier poza francje. Niemniej jednak jak napiszesz na english community chacie w grze, to znajdziesz ludzi do grania.

Obie gry można sprawdzić za darmo i chyba najlepiej od tego zacząć. Pewnie o czymś zapomniałem, jak mi się coś przypomni ważnego to zedytuje post.

1lajk

Grałem w wakfu i aktualnie gram w dofusa. Wakfu jest o wiele łatwiejsze, mniej satysfakcjonujące. Do tego jest o wiele mniejszy content, o wiele wiele mniejsza ilość graczy, aktualizacji też jest bardzo mało. Na plus za to ma grafikę i animacje. W dofusie za to nie brak graczy - serwery są pełne, nie da się na niektórych zrobić postaci. Osobiście gram na “echo”. Po 2-3 dniach grania znalazłem sobie gildie (a ogólnie gram kilka miesięcy), każdy każdemu sobie pomaga. Community jest akurat mega :smiley:
Do tego rozbudowany system rozwoju postaci. Premka na miesiąc kosztuje chyba 22 złote + dostajesz zawsze jakieś pierdółki. Ogólnie nie ma nudy, zawsze jest co robić ^^
A to jak kolega wyżej napisał o 8-10 godzin dziennie na grę to bzdura. Czasem wbije na godzinę, czasem na kilka godzin, czasem w ogóle i normalnie grasz na luzie d:
A i na steamcharts nie patrz bo praktycznie wszyscy grają przez oficjalny launcher.

Jeszcze bym dodał ze przy aktualnym stanie Dofusa który stał sie tytułem jak to ujałeś “solo-player-friendly” ponieważ stary dofus taki nie był to teraz dzieki questom oraz treasure huntom P2P mozesz sobie smiało kupic za walute w grze bez zadnego problemu :slight_smile: Po prostu pierwsza premke kupic korzystajac z promocji na pierwszy zakup a potem juz ingame !

Zatem, jest ktoś nowy kto chce zacząć? Pograłbym a jak wiadomo w grupie raźniej. Jakiś serwer niech ktoś poda czy co tam się wybiera.

Zacząłem wczoraj przygodę z dofus. Serwer: jahash. Zapraszam :wink: