Win10 format bez płyty?

Witam
jako że nigdy tego nie robiłem to mam takie pytanie
kompa kupiłem chyba 2 lata temu i od tego czasu nie był robiony format a widze że już trochę system zamula
Czy jest możliwość zrobienia formatu bez płyty ? mam tylko klucz aktywacyjny do win10

najprościej
ustawienia > aktualizacja i zabezpieczenia > odzyskiwanie > resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego i dalej według instrukcji wyświetlających się na ekranie

lub pobierasz tutaj https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 i instalujesz np. z pendrive lub płyty

Zrób sobie bootowalny pendrive i wgraj system. Możesz to zrobić ręcznie albo użyć do tego np. Rufus. A jak będziesz instalować system, to musisz wcześniej zmienić w biosie , z którego nośnika ma się bootować system. Zresztą znajdziesz pełno poradników na ten temat.

jeszcze takie pytanko
czym różni się ta opcja “resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” z opcją instalacji z pendriv’a ?

W przypadku resetowania instaluje się ta sama wersja, którą już masz. Więc, gdy jakaś aktualizacja lub błąd zje*** ci system, będzie to wielce prawdopodobne, że nic się nie zmieni.

W drugim przypadku możesz sobie pobrać z linka który podałem wcześniej najnowszy stabilny build i zainstalować z pendrive, jest tam kreator, który cię przez to przeprowadzi, a jak zmienić ustawienia w biosie to jak kolega wcześniej napisał podejrzysz w internecie.

czyli ta opcja z resetowaniem zadziała jeśli komp muli lub są jakieś problemy przez np wirusa ?
i jeszcze takie pytanko bo na filmikach które widziałem nie było o tym mówione. Jak w biosie przed instalacją zmienię na te uruchamianie z usb to czy po zainstalowaniu już systemu znów muszę coś zmienić w tym biosie ?

Niby pomaga na zamulanie kompa, na wirusy niekoniecznie, chyba że wyczyścisz dysk, to może i ta.
Po instalacji z usb nie musisz zmieniać z powrotem żeby przestało z usb odpalać, tylko może będzie się pół sekundy dłużej uruchamiać .

sory nie moge sie powstrzymać jebane głupie pytania zamiast sobie zrobić sam i sprawdzić, bo nic się nie stanie to kombinujesz na forum jakimś i youtube xDD

INSTRUKCJE SIE NAUCZCIE CZYTAĆ ĆWIERĆMÓZGI A NIE ZAWRACACIE DUPE I MARNUJECIE CZAS INNYM LUDZIOM

Jak zamula to może problem z dyskiem masz albo ramem , zrób pierw diagnostykę ? Co to za komp jakie parametry? Dysk SSD? Win 10 to nie xp gdzie dla komfortu pracy trzeba było raz na rok reinstalke zrobić. Reinstalke to ostateczność. Wyłącz te programy które masz najebane na start systemu.