#1 Hot MMO - Sierpień!

logo12a.png

Witam Was bardzo serdecznie. Postanowiłem napisać ten felieton, który będzie ukazywał się mniej więcej co miesiąc, a to powodu naprawdę ogromu tematów w dziale "Szukam MMO". Postaram się tutaj zaserwować najlepsze premiery w danym miesiącu, a także najpopularniejsze produkcje z naszego forum. Mam nadzieję, że ta seria artykułów przysłuży się nieco osobom, które wciąż nie są zdecydowane na tytuł dla siebie. Tak więc, zapraszam Was na pierwszy odcinek Hot MMO.

aion_logo.png

Aion ostatnio zrobił się bardzo popularny na naszym forum, szczególnie za pośrednictwem prywatnego serwera, zwanego Infinite. Gracze na forum zintegrowali się ponownie, przed zakończeniem roku miała miejsce pierwsza próba zagrania na Infinite, niestety zakończona niepowodzeniem, głównie ze względu na garstkę osób. Aion to MMORPG od NCSoftu, firmy znanej oczywiście z Lineage 2. Co prawda, obydwie produkcje mają ze sobą mało wspólnego, bo Aion to przede wszystkim bardzo baśniowa, fantazyjna, a zarazem brutalna i twarda gra. Mamy do wyboru dwie frakcje, Elyos i Asmodians (większość rodaków gra po stronie Asmodian) oraz kilka standardowych klas do wyboru. Gra miała potencjał na coś większego, jeżeli chodzi o sam aspekt klas postaci. Na rasy nie można narzekać, bo co prawda są tylko dwie, jednakże bardzo oryginalne i klimatyczne. Podczas gry nie znajdziemy na szczęście dużo bugów, możemy cieszyć się pięknem całej rozgrywki. Do tego mamy do dyspozycji jeden z najbardziej zaawansowanych edytorów postaci w całej branży gier MMO.

3598670081_f0c61a4715.jpg

Minusem może być tylko zamknięty świat, który przemierzamy kawałek po kawałku - od początku nie możemy przejść przez wszystkie krainy i miasta. Po za tym miłośnicy PvP będą tutaj czuć się jak w domu, gdyż to głównie dla nich została stworzona ta gra. Istnieje specjalne terytorium, które służy do walk pomiędzy frakcjami. Zdobywamy podczas nich pewne punkty, które potem możemy wymieniać na epicki ekwipunek. Zachęcam zajrzeć do działu Gildie/Klany na forum i dopisać się do ekipy grającej na Infinite Aion.

bbe989da01893c15431916ba1c61f665.JPG

Black Crusade to produkcja przeglądarkowa od bardzo młodego, ambitnego i co najważniejsze - polskiego studia developerskiego, TODESIGN. Gra jest osadzona w epoce średniowiecza, z małą domieszką elementów fantasy. Wcielimy się w rolę rycerza, któremu przyjdzie wykonywać najprzeróżniejsze zadania oraz pokonywać wiele bestii. Najbardziej rzucającym się elementem gry jest oprawa graficzna, która jest wprost fenomenalna. Szczególnie na rodzimym rynku nie znajdziemy tak dobrze skomponowanego layout'a, który zarazem jest bardzo funkcjonalny i prosty w obsłudze. Omawiana produkcja zawiera również Item Shop, jednakże jest on bardzo tani i nie wpływa mocno na rozgrywkę (oprócz pieniędzy). Sądzę, że dwa złote nie zbawią nikogo, a szczególnie weteranom tej gry dostarczą o wiele więcej frajdy. Tytuł mechanicznie jest bardzo zaawansowany i nie mówię tutaj o standardowych elementach gier RPG, które oczywiście tutaj znajdziemy. Poruszanie się po mapie naszą postacią jest bardzo intuicyjny, zaś walki wyglądają nieco standardowo - typowa tekstówka, tak jak kiedyś na MS-Dos'ie.

g_03.jpg

Produkcja - rzecz jasna - pozwala nam na stworzenie swojej gildii, zdobywanie zamków na mapach, czy ulepszanie bazy, która dostarcza później wiele dodatkowych statystyk. Paradoksalnym elementem jest zaś świątynia, gdzie możemy modlić się do bogów o zwiększenie statystyk postaci. Gra jest póki co w fazie Open Bety, a twórcy zamierzają wprowadzić na prawdę wiele zmian. Co prawda produkcja przeglądarkowa, ale na prawdę warto zwrócić uwagę na ten tytuł. Niektórzy pozakładali już gildie, mamy również forumową, ale nic nie stoi na przeszkodzie zbierać więcej osób w dziale.

Dragon_Nest_logo.jpg

Dragon Nest to kolejna produkcja MMORPG osadzona w realiach fantasy z grafiką 3D. Produkcja posiada grafikę mocno inspirowaną na japońskich serialach anime. Świat w którym spędzimy długie godziny nazywa się Lemurii i składa się z pewnych segmentów, które będziemy odblokowywać wraz ze zdobywanymi poziomami. Najbardziej interesującym elementem tej gry jest na pewno system non-target, który jest wykonany naprawdę bardzo dobrze. W przeciwieństwie do innych instancjonowanych produkcji, Dragon Nest oferuje randomizowane lochy, przez co cały czas będziemy mieli świeży content.

2475146_01.jpg

Produkcja jest mocno nastawiona na grę w party, a różne poziomy trudności instancji wymagają dobrego zgrania drużyny. Najbardziej hardkorowy jest Abyss, na którym przy każdym etapie mamy mini-bossa, gdzie szanse na szybki zgon są bardzo wysokie. Gra właściwie na dniach wkroczyła do fazy Open Bety i wszyscy chętni mogą zaopatrzyć się w clienta gry.

scarlet_legacy_mmorpg.jpg

Scarlet Legacy to typowa "chińszczyzna", która jest wydawana przez GamesCampus. Co może wyróżnić ją spośród innych tego typu gier? No cóż, niewiele. Cztery klasy postaci, z których żadna nie jest w ogóle oryginalna - Warrior, Assassin, Monk i Mystic. Sami odpowiednicy stereotypów z innych produkcji. Do tego dostaniemy japońsko/chińską architekturę i ten specyficzny klimat, który panuje w wielu azjatyckich produktach. Co może nam zaimponować? Jeżeli to Wam się spodoba, to cała masa questów do wykonania, możliwość łączenia combosów w potężne ataki i stworzenie własnego stylu bitewnego. Szczerze mówiąc na mnie to nie robi w ogóle wrażenia. Co jest dla mnie troszeczkę niezrozumiałe, omawiana produkcja zebrała już sporo pozytywnych opinii. Open Beta już ruszyła, więc na własną skórę muszę sprawdzić ten tytuł. Chętnie z kimś rozpocznę zabawę, mam nadzieję, że niedługo pojawi się jakiś temat w dziale Gildie/Klany.

ScarletLegacyDungeon_t.jpg

Tutaj dobiegamy do końca pierwszego wydania Hot MMO. Bardzo proszę o komentarze, czy podoba Wam się tego typu zestawienie gier na dany miesiąc. Co prawda, pominąłem kilka tytułów, ale uwierzcie, że ciężko by było wszystko zmieścić w jednym temacie. Staram się wybierać gry sensowniejsze, które mają jakieś szanse na "przeżycie". Jak wcześniej mówiłem, nie pogardzę opiniami.

Artur "Artcik" Pyśk

Ciekawy artykuł, jednak stwierdzenie ,,chińskie anime" to grzech :D. Tytuły trafne, tylko brakuje mi vindictusa ;]

Gra Dragon Nest, to strzał w dziesiątkę gra jest naprawdę dobra :).W tej grze ludzie są bardzo mili i pomocni grafika jak dla mnie w sam raz i tryb non-target sporo komentarzy padło,że gra staje się monotonna według mnie, gdy będziemy grać z jakąś niewielką grupką osób, wtedy nie ma czasu na nude:).Zawsze w mmorpg grałem solo, ale tutaj w życiu z ludzmi gra się o wiele lepiej.Polecam grę wszystkim, którzy jeszcze nie grali.

@Artcik -dobrze dobrałeś gry:) czekam na następne Twoje teksty ;).

Ciekawie napisany artykuł, może zachęci graczy do sprawdzenia opisanych przez Ciebie gier.

Mam tylko jedno zastrzeżenie - zdecydowanie zbyt często pada słowo "produkcja". Można by je zastąpić jakimś synonimem.

Czytając o Aionie przyszedł mi na myśl Rift.

Rift jest świetną grą i dlatego mi jej tu brakuje :)

@Pelek, fajnie że brakuje ci gry, w którą zagramy dopiero pod koniec roku...

Fajny taki artykuł, jak będą się pojawiać kolejne, to na pewno ułatwi to wybór MMO. ;]

Mi się podoba.

Ludzie k**wa. On pisał o MMORPG, które pojawiły się w ostatnich tygodniach (za wyjątkiem Aion, bo miał na myśli priv serwer), a wy chcecie jakiegoś Vindictusa, RIFTA czy nie wiadomo co.

Bardzo fajny artykuł :) Co do Aiona i całego NCSoft, to nie tylko jest znany z Lineage II ale także i z pierwszej części.

Jak wiadomo, bez pierwszej części nie było by drugiej :) A wybór ras w Aionie, można porównać do WoW'a (Alliance - Horda).

Takie małe informacje ode mnie :) A za artykuł duży + dla Ciebie ;)

Scarlet legacy jest naprawde super mi sie bardzo podoba a gralem juz w WoW, aion, silkroad, l2 :)

wciaga max

Artcik, od kiedy to Aion ma zamknięty świat!? Aion jest full open, zamknięte są tylko instancje. Skoryguj :)

Artcik, od kiedy to Aion ma zamknięty świat!? Aion jest full open, zamknięte są tylko instancje. Skoryguj

Grając na początku chodzisz po zamkniętych strefach, na 30-40 levelu już nie wiem jak jest, ale pamiętam początek, bo grałem.

Eee... Chodzi ci o to, że żeby dostać się do kolejnej miejscówki, musisz użyć teleporta? Jak tak, to 90% gier ma zamknięty świat.

Teraz to już jest przesada, tekst od miesiąca leżał i czekał na korekty a wy mu teraz wytykacie błędy?

Błędy były wytknięte - teraz komentujemy.

Eee... Chodzi ci o to, że żeby dostać się do kolejnej miejscówki, musisz użyć teleporta? Jak tak, to 90% gier ma zamknięty świat.

Ale od razu nie możesz przenosić się do wszystkich miejsc, right?

Pomysł na serię artykułów dobry, na pewno pomoże tym, którzy szukają jakiejś nowej gry. Język ok, podoba mi się wypisywanie własnego zdania autora (włącznie z przypisem, że to jego osobiste odczucia). Dobór gier jest trafny, ale przydałby się jeszcze jeden tytuł lub 2 (jednak to jest rzecz losowa zależna od premier na rynku mmo). Co do twojego pomysłu na wydawanie kolejnej części co tydzień, to pomysł chybiony, bo właśnie rynek mmo jest sezonowy i lepiej byłoby pisać artykuł dwa razy na miesiąc (mniej więcej co 2 tygodnie).

Byłoby też fajnie jakbyś do omawianej gry dodał odnośnik do opisu gry (jeżeli już taka pozycja została dodana).

To była pomyłeczka, przepraszam. Co miesiąc, nie co tydzień.

Dzieki Artcik dzieki tobie jakos zachcialo mi sie zagrac w Aiona na infinity. Bo jak do tej pory ie ma zadnego konkretnego tytulu jak dla mnie. I zaprawszam milosnikow zajbis... pvp do AION'a.

Całkiem porządny tekst. Fajnie raz na jakiś czas poczytać coś konkretnego. Myślę żebyś zbierał wszystkie tytuły, które wyszyły w danym miesiącu + jakieś kultowe priv-serwery. Warto nawet nieraz napisać parę zdań o jakiejś słabej produkcji przeglądarkowej, której brakło na głównej stronie portalu - może komuś przypadnie do gustu.