Kolejność nieprzypadkowa
1. Czas Apokalipsy (1979) - Mój ulubiony film, oglądałem go kilkakrotnie i zapewne jeszcze nieraz obejrzę, film kompletny, nawet po przeszło 30 latach od premiery sceny w nim zawarte zawstydzają dzisiejsze produkcje. Coppola w swoim dziele poszedł na wiele kompromisów (obsada, zachowanie Marlona Brando), jednak w rezultacie dostajemy film doskonały pod każdym niemal względem.
2. Full Metal Jacket (1987) - Bez ogródek powiem: moim zdaniem najlepszy film Kubrick'a. Film który można śmiało podzielić na dwie części, z których każda jest świetna i zupełnie inna, chociaż nie zmieniają się bohaterowie, zmienia się miejsce akcji, z obozu szkoleniowego marines trafiają do Wietnamu. Wyraziste postacie, klimat, świetnie dawkowana akcja.
3. Pluton (1986) - Trzeci film w zestawieniu i jednocześnie trzeci którego akcja dotyczy wojny wietnamskiej, świetna rola Willema Dafoe, niezapomniana scena jego śmierci, obraz Stonea został nagrodzony czterema Oskarami.
4. Patton (1970) - Biograficzny obraz osadzony podczas działań wojennych na frontach II Wojny Światowej, wyśmienita kreacja Georgea C. Scotta.
5. Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej (2005) - Film którego akcja rozpoczyna się w obozie szkoleniowym USM, a kończy w Iraku, nie zaznamy tu wartkiej akcji, za to mamy świetną sposobność by poznać psychikę żołnierza i wpływ jaki wywiera na nią wojna.
6. Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969) - Moim znaniem najlepszy polski film, przygody Franka Dolasa, chociaż tyle razy już wałkowane, chyba nigdy mi się nie znudzą i chociaż jest to film zgoła inny niż konkurencja, to komedia ta bezwarunkowo ma tu swoje pewne miejsce.
7. Imperium Słońca (1987) - Film nie nawiązuje bezpośrednio do działań wojennych, jego bohaterem jest mały chłopiec imieniem Jim ( w tej roli Christian Bale), który podczas II Wojny Światowej zostaje oddzielony od rodziców, obraz Stevena Spielberga został nominowany do Oskarów w dziesięciu kategoriach.
8. Szeregowiec Ryan (1998) - Kolejny obraz Spielberga, najbardziej rozpoznawalny film wojenny, chyba każdy miał z nim styczność, więc nie ma sensu rozpisywania się nad nim dłużej.
9. Łowca jeleni (1978) - Film nie dla każdego konesera kina wojennego, bo na dobrą sprawę wojny w nim nie za wiele, film pokazuje jak wojna zmienia ludzi i ich relację, jeden z tych filmów które się ubóstwa, lub nie cierpi, świetna osada: Robert De Niro, John Cazale, Christopher Walken, Meryl Streep.
10. Sztandar chwały (2006) - Obraz wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda, akcja filmu rozpoczyna się na Iwo Jima, gdzie grupa żołnierzy podczas działań kończących walki wbija w ziemi amerykańską flagę, co zostaje zarejestrowane aparatem fotograficznym. Zdjęcie te stało się najbardziej rozpoznawalną fotografią z II Wojny Światowej.
11. Ofiary wojny (1989) - No i ponownie wracamy do Wietnamu, tym razem głównym wątkiem stają się relacje pomiędzy amerykańskimi żołnierzami, początkiem konfliktu jest gwałt amerykańskich wietnamskiej dziewczyny. Dobra rola Seana Penna.
12. W księżycową jasną noc (1992) - Adaptacja powieści o tym samym tytule, pokazująca inny aspekt wojny, po czym jednak brutalnie ucząc, że pomimo "Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia."
13. Hamburger Hill (1987) - Film wojenny, a raczej antywojenny, pokazujący dramat ludzi, którzy bronili tytułowego wzgórza, jako punty strategicznego podczas wojny w Wietnamie.
14. Wróg u bram (2001) - Film znany i lubiany, przedstawia historię rosyjskiego strzelca wyborowego, historia częściowo prawdziwa, ubarwiona na potrzeby filmu.
15. C.K. Dezerterzy (1985) - Drugi film rodzimej produkcji, również komedia wojenna. Szkoda, że już nie robią w Polsce takich filmów, gwarantowany ubaw po pachy, za każdym razem.
16. 9 kompania (2005) - Film przedstawia historię żołnierzy rosyjskich wysłanych do Afganistanu, ich losy śledzimy od samego początku w obozie szkoleniowym, gdzie pod okiem nadgorliwego dowódcy szykują się do zasilenia kontyngentu.
17. Helikopter w ogniu (2001) - Historia opisana w filmie, to oparta na faktach akcja amerykańskich sił zbrojnych w Somalii, film dawkuje akcje w strasznym tempie, więc jeśli głównie jej szukasz, nie sugeruj się numerem 17 na liście, to film dla Ciebie.
18. Good Morning, Vietnam (1987) - Czyli o wojnie inaczej, bohaterem filmu jest nietuzinkowy Adrian Cronauer (w tej roli Robin Williams), który prowadzi wojskowe audycje radiowe w Wietnamie, swoim zachowaniem zaskrabia sobie przychylność żołnierzy, jednak jego przełożeni mają na ten temat zgoła inne zdanie.
19. Ostatnia bitwa (2007) - Chyba największa tego typu chińska produkcja, nawiązujące do ich wojny domowej, akcja filmu zaczyna się w 1948 roku, bohaterem którego losy będziemy od tej pory śledzić jest Kapitan Guzidi.
20. Pułkownik Kwiatkowski (1995) - Listę zamyka trzecia w tym zestawieniu polska komedia. Główną rolę jak i w "C.K Dezerterzy" również i tu zagrał Marek Kondrat, film przedstawia historię lekarza, który wciągnięty w ciąg zdarzeń zaczyna podawać się za pułkownika UB.