Ankieta - Dlaczego gramy w gry MMORPG? Motywacje dorosłych graczy i wpływ gier na ich życie prywatne

Cześć,
Chciałabym poprosić Was o wypełnienie poniższej ankiety. Jest ona częścią pisanej przeze mnie pracy magisterskiej, a jej celem jest poznanie motywacji dorosłych graczy MMORPG oraz wpływu gier na ich życie. Jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 5-10 minut, proszę też o dokładne czytanie pytań i odpowiedzi.
Jeśli więc jesteś osobą pełnoletnią, oraz jesteś aktywnym graczem MMORPG to będę ogromnie wdzięczna za pomoc.

Ślicznie dziękuję :slight_smile:

1lajk

Przykro mi o tym informować jednak, jest kilka niedociągnięć w ankiecie. Pierwszym problemem jaki mogę zauważyć jest to, że typy gier mmorpg są zgoła inne, lecz ja bym uznała je nie jako typy, a ustalone gatunki, które można podzielić. Następna rzecz metryczka i pytanie ‘Czy jest pani…’ Raczej powinno być z zamkniętą możliwością, ponieważ z przyczyn czysto profilaktycznych nie można mieć pewności, że osoba wypełniająca ankietę na pewno będzie szczera.
Wypełniona ankieta i powodzenia :3

Poszło. Jeżeli miałbym coś zarzucić, to w którymś pytaniu był zwrot “w realu”, który jest raczej zwrotem potocznym wykorzystywanym głównie w “internetach”. Jeśli jest to praca dyplomowa, to lepiej “w świecie realnym / w świecie rzeczywistym”. Poza tym jest git, powodzenia :wink:

25 pytanie - Czy zdarzyło się Pan/Pani wydawać realne pieniądze na grę?

Nie jest to zbyt jasne pytanie. Chodzi o to czy kupiłem kiedyś grę czy wydałem pieniądze na mikrotransakcje?

Zrobione!

I to i to. Pytanie jest ogólne, prawdopodobnie ma na celu zbadanie czy dorośli gracze wydają swoje pieniądze na gry

Pytanie 24 - Czy kiedykolwiek przejawiał/przejawiała Pan/Pani jakieś z poniższych objawów? *

  • Nadpobudliwość
  • Zaburzenia lękowe
  • Izolowanie się
  • Zaburzenia i zmiany nastroju
  • Problemy z zasypianiem i bezsenność
  • Problemy z koncentracją
  • Zaniedbywanie obowiązków
  • Stałe myślenie o grze
  • Dominacja czasu spędzonego przy komputerze nad innymi aktywnościami
  • Złe samopoczucie, agresja i rozdrażnienie podczas braku możliwości korzystania z komputera
  • Nie, żadne z powyższych

Nie do końca rozumiem co ma jedno do drugiego - jedynie “stałe myślenie o grze” jest związane z grami, reszta może wystąpić z zupełnie niezwiązanych przyczyn. Ot choćby, jak ktoś pracuje w IT to “Dominacja czasu spędzonego przy komputerze nad innymi aktywnościami” jest raczej zjawiskiem spodziewanym i zupełnie normalnym, nawet jeśli w gry nie gra się w ogóle.

Nie do końca. Osoby uzależnione od gier, i jak mówię uzależnione, to mam na myśli tak bardzo bardzo uzależnione, przejawiają właśnie takie objawy. Jednak nie masz się co bać. Nikt na podstawie tej ankiety nie wykona twojego profilu psychologicznego, nie zostaną nawet wyciągnięte żadne dogłębne wnioski, gdyż po prostu ilość pytań jak i prostota sformułowania jest zbyt prosta, a nawet gdyby nie były takie, to i tak lipa bo aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski należy poznać, praktycznie, czyjeś całe życie. Co i tak nadal pozostawia wiele do życzenia, gdyż nie mamy sposobu na to, aby poczuć to samo co czuje druga osoba. Może wtedy by się udało.

No ale nie zbaczając z tematu. Ankietę wykonałem, chociaż jestem zawiedziony. Myślałem, że przyszli magistrzy, a więc z języka ang. Mistrzowie, pokażą poziom mistrzowski. Niestety. Ankieta zrobiona bardzo prosto, aby nie rzec, że wręcz prostacko. Pytań malutko, ich zakres jest całkowicie podstawowy i nie zgłębia w żaden sposób tematu, a do tego za mało pytań które pozwalają na całkowicie swobodną wypowiedź. Ja wiem, że robisz to aby zaliczyć i raczej nie pragniesz czytania 10 tysięcy stron wywodów, jednak czytając to i wypełniając, miałem nieodparte wrażenie, że wypełniam ankietę zrobioną przez co najwyżej przyszłego licencjata.

Nie odbieraj tego za atak proszę. To jest moja konstruktywna krytyka i nie miała na celu Cię zniechęcić, a właśnie zmotywować do jeszcze lepszych wyników. Pozdrawiam :wink:

Jak to dlaczego gramy w gry mmorpg? Ponieważ jesteśmy uzależnieni, to proste. Z tego samego powodu odwiedzamy regularnie ten portal przecież.
Poza tym gry (szeczególnie mmo) są tak skonstruowane, żeby uzależniać i wyciągać jak najwięcej kasy, małym nakładem pracy developerskiej jak np. skórki czy kolory w sklepie gry. Przecież każdy zdaje sobie chyba z tego sprawę… Nie bez powodu Blizzard odniósł przecież taki sukces finansowy, który każda firma chce powtórzyć. Przez to powstają coraz skuteczniejsze mechanizmy uzależniania ludzi od gier. Co nawet zakrawa o hazard (lootboxy), a jak wiadomo hazard jest silnie uzależniający.

Ankieta wysłana około 5 minut od tego momentu, jeżeli byłoby to możliwe to może pani zobaczyć moje wyczerpujące odpowiedzi, mam nadzieję, że uzyska pani to co potrzebuje z tej ankiety.