ATLAS - moje wrażenia po kilku dniach grania i czekania (długa recenzja)

Zacznijmy od tego, że twórcy 3 razy przekładali premierę gry tłumacząc się WIELKIM bugiem, a później optymalizacją serwerów, ale nawet wtedy kiedy gra była już dostępna na Steam to i tak nie można było jej kupić ponieważ… było tyle chętnych, że Steam po prostu nie wyrabiał, nie była to wina twórców gry, ale na pewno spora ilość osób była niezadowolona. Mi grę udało się kupić wyjątkowo szybko bo zaledwie kilka minut od premiery gry w EA, myślałem, że kiedy zainstaluję grę, będę mógł normalnie grać, tak się jednak nie stało, mało tego, serwery stały do końca dnia i nie dało zrobić się nic. Kilka godzin wcześniej każdy mógł oglądać rozgrywkę z gry u różnych streamerów którzy otrzymali klucze do gry. Ja z ręką na sercu mogę powiedzieć, że zagrałem dopiero(!) po 3 dniach, naprawdę musiałem czekać 3 dni aż zagram normalnie, wcześniej grałem tylko kilka minut ponieważ gra była po prostu niegrywalna, brak jakiejkolwiek optymalizacji a ping był naprawdę wysoki. Po tych 3 dniach czekania nareszcie sam przekonać się czym tak naprawdę jest Atlas i nawet nie wiem czy ta gra powinna właśnie tak sie nazywać, wczoraj okazało się, że tak naprawdę ta gra miała być DLC do gry… ARK i gdyby twórcy właśnie tak zrobili to czy ktoś wtedy miałby pretensje? nie, ARK to dobra gra i takie DLC mogło by być czymś naprawdę świetnym, ale twórcy widać chcieli zarobić i to im sie udało bo jesli ktoś przekroczył 2h gry to nie miał już szans na zwrot. Był to dość cwany zabieg, dlaczego? twórcy obiecali, że gra będzie mogła na 1 serwerze zmieścić 40k graczy, problem w tym, że tych serwerów było aż 4 (każdy jeden powinien pomieścić te 40k osób) a ilośc graczy nie przekraczała tych 40 tysięcy na Steam, dlatego nie powinno być żadnych problemów. Jak dobrze wiecie były nawet przez kilka dni. Nawet jeśli chciałeś/aś tylko przetestować grę a po 2h ewentualnie zwrócić to praktycznie nie miałeś/aś szans. Ładowanie serwera zajmuje czasem nawet 8-10 min + wyrzucenie do menu i ponowne dołączenie = kolejne 10 min. Jeśli ktoś robił to kilka razy to nawet jeśli wyłączał grę i wracał na drugi dzień i robił to samo to czas leciał bardzo szybko. Wiele osób po prostu przekroczyło czas o niewiele i tak grę musiało zatrzymać. Dobrze, ale teraz przejdźmy do samej gry.
Jesteś fanem/fanką gry ARK? tak? no to w tej grze odnajdziesz się szybko i to tylko zależeć będzie od ciebie czy poczujesz ARK’a czy jednak coś nowego. Jeśli jednak nie przepadasz za grą ARK to ta gra… jest tak naprawdę oparta na ARK’u więc tutaj raczej nie znajdziesz czegoś innego, to ta sama gra, ten sam silnik tylko z piratami i okrętami.

Jeśli chodzi o rzeczy związane z wydajnością to muszę przyznać, że nie jest dobrze, przez kilka dni było tragicznie, teraz nawet nie jest dobrze, ale na pewno trochę lepiej (głównie chodzi mi o te słabsze PCty na których ARK chodził w 50-60 klatach) Bez mocnego PC tutaj nie pograsz, a przynajmniej gra nie będzie działa płynnie. Mam dwa PCty, średniak, procesor i5, karta gtx 750ti 8gb ramu, w GTA 5 - 60 klatek na srednio-wysokich, Wiedźmin 3 - 60 klatek na wysokich, jak chodzi Atlas? na najniższych mam 20-30fpsów. Na moim głównym PC nie mam żadnych większych problemów, i7, gtx 1080ti i 16GB RAMu. Drugą rzeczą jest ping, twórcy od kilku dni w menu głównym wprowadzają w błąd pisząc, że jest np 30-50 pingu, kiedy tylko wejdziesz na taki serwer zobaczysz, że zamiast niskiego pingu jest nawet często powyżej 130.

Przyjmijmy, że mamy dobry sprzęt i nic nie stoi nam na przeszkodzie aby móc cieszyć się grą, wtedy po uruchomieniu gry w menu mamy do wyboru 4 serwery
EU PVP, EU PVE, NA PVP i NA PVE, po wybraniu, któregoś z nich ukażą nam się kolejne serwery, a dokładniej miejsca w których możemy zacząć naszą przygodę, mamy do dyspozycji (w chwili obecnej) ok 74 takie miejsca (regiony) po wybraniu jednego nasza postać będzie znajdowała się w mieście, przy brzegu wyspy albo na wyspie, wtedy możemy zacząć grać i tutaj pojawiają nam się podstawy…ARK, praktycznie cały interfejs jest bardzo podobny do tego z ARK, tak samo jest z tworzeniem przedmiotów, zbieraniem surowców a także występuje ten sam schemat dolegliwości co w ARKu. Tak więc zbieramy surowce na naszą pierwszą małą łódź, gra dopiero wtedy nabiera klimatu, schematy takiej łodzi stawiamy na wcześniej wybudowanym mini porcie. Mi udało się wybudować statek (ten z 2 dużymi żaglami) Jeśli grasz PVP to musisz opuścić jak najszybciej pierwszą wyspę, zbuduj tratwę lub zdobądź szybko umiejętność szybkiego pływania (pojawia się od razu w zakładce skills) i odpłyń na inną, którą widzisz gdzieś dalej na horyzoncie, na takiej wyspie nowi gracze nie mogą się odrodzić.

Na trailerze dużo dzieje się na morzu, a jak jest naprawdę? tutaj muszę przyznać, że nawet podobnie, są trąby powietrzne, statki widmo, wraki okrętów aczkolwiek statki widmo nie są takie straszne, natomiast zawiodłem się na wrakach statków, oprócz powiadomienia o odkrytej, nowej lokacji nic tam nie znalazłem, a byłem już na pięciu takich wrakach. Na morzu znajdziemy dość dużo pływających rzeczy, które mogą nam się przydać. Kiedy już znajdziemy naszą wymarzoną wyspę to możemy zacząć budować schronienie, tutaj budowanie również mocno przypomina ARKa. Gra mocno przesadza z takimi rzeczami jak “jest ci zbyt gorąco” dopiero co odrodziłem sie na serwerze, jestem nawet w wodzie i już pojawia się taki komunikat, podobnie jest z zimnem, kiedy nurkuję to po kilku sekundach mojej postaci jest po prostu zimno co jest kompletnie nie realistyczne. Na minus zasługują NPC, zachowują się bardzo sztywno, jeśli kiedyś narzekałeś/aś na NPCów z Glorii Victis to tam jest dobrze bo to co robią ludzie i zwierzęta w tej grze to po prostu jakiś dramat, wydaje mi się, że chyba nikt nie sprawdzał jak to one sie zachowują…

Na chwilę obecną w grze podobała mi się muzyka w menu oraz ekranie wczytywania serwera jest naprawdę ładna :slight_smile: podczas gry jakoś nie pojawia się zbyt często a przynajmniej mi żadna nie utkwiła w pamięci. Grafika nie powala, gram na najwyższych ustawieniach graficznych i mimo, ze tu błyszczy pistolet, tam szabla to i tak jest to po prostu ARK, nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Warto też przypomnieć, że gra posiada nowszą wersję silnika od tej, która jest w ARK a mimo tego u mnie gra i tak działa gorzej i na mocnym PC i na średnim.

Obecnie po kilku dniach ciężko jest ocenić czym ta gra chce być w przyszłości, ale już teraz można powiedzieć, że jest to po prostu ARK - Sea DLC
Czy polecam tę grę? nie, na chwilę obecną nie, jest to po prostu strata pieniędzy, warto się wstrzymać aż poprawią ping i optymalizację. Warto pamiętać o tym, że gra dopiero wyszła i jest przecież w EA więc tak jak w każdej innej grze tak i w tej problemy będą występować, ale jeśli masz dobry PC, masz gdzieś to, że jest wysoki ping, lubisz ARKa i nie przeszkadza ci to, że Atlas jest właśnie na nim oparty, żyrafy chodzą głową po piasku, a kozy same ścinają palmy to tak, ta gra może być właśnie dla ciebie!

Atlas zaczyna sie dopiero na morzu, kiedy widzisz ląd to tak naprawdę czeka tam na ciebie ARK.

1lajk

Czyli jednym słowem dałeś sie ponieść hypowi, a wyszło jak wyszło.

To mnie rozwaliło https://www.youtube.com/watch?time_continue=23&v=yzDTdBsW1GU

1lajk

Ja już dawno pisałem że specjalnie kupie Atlas bo inni użytkownicy mmorpg.pl nie wiedzieli czy to jest crap czy jakaś fajna gra i wahali się kupić. Kupiłem, testowałem no i cóż wyszło jak wyszło, mialem napisac recenzje to i napsialem, mi pieniędzy nie jest szkoda, a graczy którzy już nie otrzymają zwrotu kasy bo tak długo czekali że przekroczyli te 2h Twórcy chcieli zarobić i to im się udało :frowning: A ten gościu na tym filmie ma rację,tak właśnie jest :confused:

@Ukryty
Jestem zainteresowany kontem steam
Login: CheapGamesYTlife22
Proszę skontaktuj się ze mną skovronxd@gmail.com