BDO start świeżaka

Zamierzam sobie pograć w tego Black Deserta właśnie zakupiłem gierkę ale miałbym kilka pytań odnośnie klas postaci. Tak przeglądałem czym można pograć i chyba wybiorę Dark Knighta. Interesują mnie w sumie takie aspekty gry:

  • jak radzi sobie z grindowaniem
  • czy sprawdza się na pvp
  • czy jest to w miarę mobilna postać bo nie chce stać w miejscu i naparzać :smiley:
  • ma on jakieś obszarowe skile?
  • jak z dmg i przeżywalnością?
    Ewentualnie Sorcerer albo Wizard zamiast DK.

Każda postać jest dobra do grindu i pvp, kwestia tylko ogrania. Fakt, niektóre będą czyściły pewne spoty szybciej od innych, ale z kolei inne klasy szybciej będą czyściły drugie spoty. To samo z pvp.

Generalnie przy wyborze maina sugeruj się tylko i wyłącznie gustem - w końcu spędzisz z tą postacią setki/tysiące godzin. Dark Knight przed awakeningiem jest swego typu wiedźminem - walczy półtoraręcznym mieczem i wspomaga się lekką magią ofensywną. Nawet styl walki jest podobny - doskakuje do przeciwnika i tnie go na plasterki. Po awakeningu z kolei postać walczy widmowym dwuręcznym mieczem który może rozszczepić na dwa jednoręczne miecze. W tym “trybie” o WIELE bardziej skupia się na magii niż walce bronią zyskując większy zasięg i szerokość (AoE). Warto tutaj wspomnieć że DK na awakeningu ma problem z leczeniem… ale większość jego skilli przesuwa go do przodu lub do tyłu oraz… blokuje ataki od frontu. Więc styl walki polega na tym by zgrać odpalanie pewnych skilli z atakami przeciwników tak żeby ciągle zadawać dmg, a jednocześnie blokować ciosy.

Jak nie oglądałeś to polecam wejść na główną stronę BDO, zjechać do klas, wybrać DK, przełączyć strzałką po prawej na awakening i obejrzeć filmik. Bo ciężko w sumie jakoś lepiej opisać ten awakening, a ich awakeningowe trailery są bardzo dobre - pokazują dosłownie wszystkie skille postaci

2lajki

Jeśli zaczynasz grę to Dark Knight nie jest najlepszą postacią, aby wciągnąć się w grę albowiem:

  • w pvp zaczyna coś działać jak osiąga pułap 261 ap+ ( poniżej tego poziomu nie ma szału, ale nie licz na cudawianki)
  • Mobilność w BDO ma praktycznie każda klasa, jedyne czym się różni to trudnością jej wykonywania - DK ma w miarę łatwą do ogarnięcia mobilność
  • Ma ich kilka, jednakże największe obrażenia zadaje z umiejętności bliskiego zasięgu
  • DMG jak wspominałem zaczyna się pojawiać powyżej 261 AP, przeżywalność… raczej słaba, ale nie najgorsza :slight_smile:

Sorcerer - przyjemna klasa, ale wymaga SPORO czasu i poświęcenia, aby być dobrym ( czyt. bez tego też się da grać i walczyć)
Wizard - bardzo fajna i przyjemna klasa na start, bonusowe +80 AP dla summona pozwala na łatwiejszy start, niezbędna przy walkach na dużą skalę, w pojedynkach 1v1 jest raczej kiepsko ( nie jego dziedzina).

Nie da się polecić jednej klasy, która jest “najlepsza”, lepiej wybierz klasę, która Ci się podoba i nią graj :slight_smile: Na pewno nie licz, że będziesz w stanie po miesiącu gry lub pół roku być konkurencyjny do reszty ( chyba, że wydasz masę pieniędzy, która da Ci ekwipunek, ale to i tak nie sprawi, że będziesz w stanie walczyć z innymi) :wink:

Z mojej strony mogę polecić postać Mystic :stuck_out_tongue: ze wszystkich które ograłem ta dawała mi najwięcej frajdy jeśli chodzi o samą frajdę z gry i wygląd skilki :slight_smile:

Witam, żeby nie zakładać nowego tematu pozwolę sobie zapytać tutaj. A więc tak, czy istniejie/ją jakieś poradniki odnośnie tego gdzie expic po 56 lvlu (zamierzam grać Rangerem albo Steikerem, jeśli to istotne). Zależy mi bardzie na screena h mapy świata BDO, a na nim zaznaczone spoty i opisane, na którym lvlu expic na danym spocie.

Z góry dziękuję za pomoc.

Tutaj to e pisz bardziej od tego ile masz ap niż level. Po 56 proponuję nagi fogany piraty gahazy

Duża część z tego jest nieaktualna i sugerowane AP (pomijam DP) spowoduje, że to będzie katorga :stuck_out_tongue: Poradników jest mnóstwo, poszukaj na youtube :slight_smile:
Zamierzasz? Striker jest dobry w pvp i low-tier expowiskach, później jego skalowanie AP jest beznadziejne, więc szału nie ma :wink:
Ranger - Meme klasa, jednakże jak lubisz animacje i styl walki to czemu nie :wink:

Na start lepiej wybrałbym Striker/Mystic/Archer/ Musa ( uwaga, klasa ta zaczyna być “silna” w momencie jak masz ekwipunek 235+ ap ( 261+ preferowany), ale jest to najlepsza klasa dla niskiego AP i spotów, gdzie spędzisz 90% grindu na lepszy ekwipunek :slight_smile:

http://www.somethinglovely.net/bdo/

Proszę, mapka z której korzystają chyba wszyscy weterani BDO - po lewej stronie można wybrać co ma pokazywać. Jeśli chcesz zobaczyć spoty to polecam wyłączyć/odhaczyć wszystko, łącznie z “nodes” i zaznaczyć tylko leveling areas.

Strefy generalnie się dzielą na dwa typy : określony level, gdzie w przeciętnym eq dasz radę expić, oraz spoty z podanym wymaganiem gearu (najczęściej spoty lvl 56+). W tym drugim przypadku raczej lepiej się sugerować tylko i wyłącznie gearem (zwłaszcza na pierwszej postaci), bo i tak wyjątkowo szybko będziesz miał za duży level, a za słabe eq :stuck_out_tongue:.

PS. Nie znaczy to oczywiście że na spocie z rekomendowanym 170AP nie dasz rady mając 167 AP, ale raczej bym się tam nie wybierał z 110 AP :stuck_out_tongue:.

W tej chwili wizard został z de klasyfikowany przez archera który ma tonę CC.

W sumie jedna rzecz nie daje mi spokoju, mianowicie, czy da się jakoś ustawić jakiś skill guide. Gram na xboxie, sytuacjia ma się tak że gdy wejdę w panel skili, to mam opisane, jaką kombinacja klawiszy użyć danego skila, ale nie mam podglądu podczas walki. Czy gra zmusza mnie do uczenia się na pamięć wszystkich kombinacji.?! :scream:

**odkurzam pytanie

Gram na kompie, nie na xboxie, ale wydaje mi się że odpowiedź jest prosta - tak , zmusza do nauczenia się kombinacji. Gram dopiero jakieś 2-3 miesiące więc na pewno nie mogę uchodzić za znawcę, ale z obserwacji i opisu skili wnioskuję że większość działa na zasadzie kombinacji - do tego przed aww i po, sporo tego do nauczenia i wymaga “ogrania”

https://www.gry-online.pl/S024.asp?ID=1672&PART=3015
Tutaj piszą, a nawet na screenach jest pokazane że podczas walki, z boku postaci pojawiają się kombinacje które możemy połączyć w combo z wcześniej użyta umiejętnością, ja tego nie mam, ani na PC ani na xboxie…

to jest w ustawieniach, niestety jako, że nie mam obecnie gry na dysku to nie pomogę gdzie to było ale chyba nazywało się combo guide albo jakoś podobnie.

Hmm nie wiem czy przypadkiem jedną z opcji żeby wyłączyć / włączyć jest ESC -> EDIT UI i tam powinna być opcja aby wyłączyć / włączyć skill guide czy jakoś tak.
Jak wyżej też pisałem powinna być opcja aby to włączyć / wyłączyć w ustawieniach gry ale tam już nie pamiętam.

Wydaje mi się że pyta o kombinację do użycia skila - combo to już raczej “wyżasza szkoła jazdy” w tym przypadku :stuck_out_tongue_winking_eye:

Jeszcze dziś sprawdzę czy coś takiego znajdę i dam znać czy działa :wink: