Co teraz czytacie?

Seria Mroczna Wieża, autorstwa S. Kinga. Aktualnie tom 4, "Czarnoksiężnik i kryształ". Serdecznie polecam, jedno z lepszych fantasy jakie czytałem. Wszyscy znają Kinga, jako pisarza dreszczowców i horrorów, ale to właśnie tę serię fantasy, o rewolwerowcu Rolandzie, uważa on za swoje największe dzieło.

tutaj więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mroczna_Wie%C5%BCa

"The Heir of Night", autorka Helen Lowe. Dorwałem w swoje łapki 2 pierwsze książki z serii "The Wall of Night"(nie mam pojęcia czy będzie więcej) w języku oryginalnym(czyt. angielskim) i czyta się naprawdę dobrze, mimo że trochę dłużej jak po polsku, ale zawsze trochę języka podłapie :).

http://en.wikipedia.org/wiki/Helen_Lowe

Obecnie Brisingr, księga trzecia Dziedzictwa Christophera Paoliniego. Postanowiłem przeczytać wszystko od nowa, by odświeżyć sobie wszystko przed przeczytaniem ostatniego tomu.

Charakteryzować tego nie muszę, jednak opiszę krótko mimo to: Eragon, chłopak z farmy wuja Garrowa znajduje smocze jajo w górach Kościec. Wkrótce po wykluciu smoczycy Saphiry odnajduje go imperium i ucieka z bajarzem Bromem. Tak trafia niedługo do Vardenów, gdzie uczestniczy w bitwach przeciw imperium i wyjeżdża na szkolenie na Smoczego Jeźdźca. Seria opowiada też o przygodach kuzyna Eragona - Roranie.

Gdy już rozprawię się z Dziedzictwem przypuszczalnie zaatakuję coś Tolkienowskiego. Czas pokaże.

"cykl inkwizytorski" Jacek Piekara, 8 tom "ja inkwizytor, bicz boży"

Cykl opowiada o alternatywnej rzeczywistości w której to Jezus Chrystus zszedł z krzyża i zabijał swoich wrogów, podbił rzym. Akcja toczy sie w XVII-XVIII w.. Inkwizytor Mordimer Madderin swoim gorliwym żarem wiary sieje spustoszenie wśród heretyków, czarowników i wiedźmy.

"The last ring-bearer"

Jest to historia konfliktu znanego z powieści Władca Pierścieni widzianego oczami drugiej strony, tj. głównie żołnierzy armii Saurona. W zamyśle autora miała być to realistyczna opowieść o starciu dwóch cywilizacji: kraju, który jest właśnie w przededniu rewolucji przemysłowej (Mordor) i władców feudalnych oraz czarowników broniących status quo. Chociaż podstawowe fakty są zgodne, to przyczyny konfliktu, charakter postaci i szczegóły wielu zdarzeń różnią się zasadniczo od tych opisanych przez Tolkiena. W książce można znaleźć wiele odniesień do powieści Tolkiena wskazujących na to, że taki sposób przedstawienia historii wynikał tylko z potrzeb propagandowych, np. ludzkie nacje tworzące państwo Mordoru przedstawiono jako potwory, by uzasadnić wszczęcie konfliktu oraz usprawiedliwić okrucieństwo i zbrodnie wojenne.

Od siebie dodam, że to bardzo starannie napisana powieść wojenno-szpiegowska. Logicznie opisany świat. W kategorii fantasy rzecz wyśmienita. Polecam

"Cykl Barokowy" Neal Stephenson, obecnie tom II z serii Żywe srebro

można powiedzieć że o rozwoju myśli racjonalnej na świecie

Obecnie przerabiam klasykę- Serię Świata Dysku T. Prachetta, a konkretnie "Mort", który opowiada o tym, jak Śmierć wziął sobie wakacje.

Czas Silnych Istot

Aktualnie Pieśń Lodu i Ognia piąty tom i czekać będę na następne, a jak skończę już ten 'aktualnie ostatni' to może po raz n'ty zajrzę i przeczytam coś Koontz'a lub King'a :)

Świat Finansjery - T. Prachett

Joyland Kinga, zapowiada się średnio jako ogólnie motyw, ale 'Stefan' jak zwykle od pierwszych stron trzyma niesamowity poziom i klimat.

Kończe właśnie Kłamcę 3 Jakuba Ćwieka, intrygujący pisarz jak i książka. Koncepcja wiary tutaj jest interesująca.

W tym momencie "Siewca Wiatru" Kossakowskiej. Książka opowiada o starciu aniołów z antykreatorem - przeciwieństwem Boga. Według mnie jest dość przeciętna i nie mam pojęcia czemu jest taka popularna, no ale to już mój gust

Mało czytam, przebrnąłem przez podstawówkę i gimnazjum bez przeczytania słowa lektury, ale ostatnio kupiłem sobie książkę Diablo III. Są to krótkie opowieści o wszystkich klasach(i nie tylko) przed wydarzeniami z Diablo 3. Książka bardzo mnie wciągnęła i szukałem podobnej, ale niestety większość to dzieła, które mają kilkaset stron. Czy znacie może właśnie takie zbiory krótkich opowiadań niekoniecznie w mrocznym kilmacie jak w Diablo? Surowe średniowiecze mile widziane tak samo jak klimaty Sherlocka Holmes'a. Dla niektórych krótkie opowiadanie to np. 200 stron, dla mnie natomiast, jest to mniej niż 100 stron. Dynamiczna narracja, wewnętrzne przemyślenia bohaterów - mniam.

Możesz sprawdzić opowiadania Sapkowskiego tj. Miecz przeznaczenia,ostatnie życzenie. Bardzo ciekawe zbiory opowiadań na temat naszego Geralta i jego krótkie aczkolwiek bardzo ciekawe historie i to nie są książki wchodzące w skład sagi o wiedźminie.

Jakie książki Sapkowskiego polecicie? Do teraz przeczytałem tylko Wiedźmina.

@EDIT

Chyba zły temat. Jeśli tak, to prosiłbym o przeniesienie ;)

Jakie książki Sapkowskiego polecicie? Do teraz przeczytałem tylko Wiedźmina.@EDITChyba zły temat. Jeśli tak, to prosiłbym o przeniesienie

Sapka polecam bardzo Trylogię husycką. Według mnie jest świetnie napisana i równie wciągająca co Wiedźmiń. Oczywiście są to inne klimaty, bardziej walka z herezją, inkwizycja, konspiracje, oczywiście Czesi, itp., a w samym środku tej "wojny" główny bohater z wyjątkowym podejściem do życia i wplątywania się w kłopoty, Reynevan (Reinmar z Bielawy). I tom Narrenturm, II tom Boży bojownicy i III tom Lux perpetua.

74FED9F0-4DEC-42C8-9445-466D313FD24A.JPEG

Dla samej ciekawości możesz też kiedyś zajrzeć do kompedium wiedzy o fantasy Asa. Sam mam i od czasu do czasu zaglądam do 'rękopisu' gdy tylko mam okazję i chęci, albo czegoś potrzebuję. Naprawdę Sapkowski postarał się w tej książce. Są tam klasyki fantasy, tak tytuły jak i autorzy- komentarze i ogólne informacje, np. o uniwersum Conana. Dodatkowo dlaczego co i kiedy powstało, co było pierwsze i jak to potem się rozwijało, jeżeli chodzi o ten gatunek literatury. To także spis postaci fantasy i ich charakterystyka (tak bohaterów jak i bestiariusz). I kilka innych bajerów do których można zasięgnąć kiedy tylko chcemy:

"Ucieczka z Festung Breslau" Ziemiańskiego.

Sensacyjna, rozgrywająca się w błyskawicznym tempie akcja ma za scenerię Festung Breslau a od zimy 1945 r. broniącej się przed atakami Armii Czerwonej i kapitulującej dopiero 6 maja. W tych dramatycznych okolicznościach agenci różnych wywiadów tropią zagadkę tajemniczych zgonów ludzi powiązanych z wywożeniem z miasta dzieł sztuki. Główni bohaterowie, oficer Abwehry (absolwent Oksfordu i pacyfista) Schielke oraz tajemniczy osobnik o nazwisku Holmes, próbują nie tylko przetrwać wojnę, ale i zapewnić sobie lepsze życie, planując wielki przekręt w gangsterskim stylu.

Kończę czytać "Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins

Przyszłość. Na Terenie niegdyś północnej Ameryki Południowej Rozkwita państwo Panem w skład którego wchodzi Kapitol , oraz podległe mu 13 dystryktów . Ostatni dystrykt się buntuje w skutek czego wybucha wojna między nim a Kapitolem . Trzynastka zostaje zrównana z ziemią a jako nauczkę dla pozostałych dystryktów , co roku każdy losują 1 chłopca i 1 dziewczynkę w wieku 13-18 lat na publicznych dożynkach po czym 24 Trybutów zostaje przetransportowanych do Kapitolu aby walczyć na Arenie na śmierć i życie . Ostatnia żywa osoba może żyć w dostatku wraz ze swoją rodziną do końca swoich dni. Główna bohaterka Katniss Everdeen zostaje wybrana na trybuta i przeżywa niezwykłe przygody

Aktualnie pieśni lodu i ognia "Uczta dla Wron. Cienie Śmierci" George'a R. R. Martina do niedzieli będę starał się skończyć ostatnie 3 książki i biorę się za "Siewca Wiatru" Kossakowskiej lub "Cykl Inkwizytorski" Piekary. Nie będę opisywał bo wszystkie z wymienionych zostały wcześniej opisane.