Crafting podstawy podstaw

Jestem niby nowym graczem ale starym bo kupiłem GW2 zaraz po premierze jednak długo nie pograłem bo nie było czasu ani ekipy. Craftingu nawet nie ruszyłem i jestem w nim zielony. Teraz po tych kilku dobrych latach wracam i dokupiłem sobie PoF.
Moja sytuacja wygląda tak że mam jakiś badziewny set składający się z masterworków i rarów plus jeden exotic. Na początek ogarniania tego wszystkiego nowego (bo zmiany są kolosalne) postanowiłem wymaksować sobie crafting żeby zrobić jakiś sensowny gear. Gram necro i mam kilka pytań:

  1. Jakie rzemiosła wybrać pod necro ? ( trailor i artificier) ? czy inna kombinacja ?
  2. Jak się sprawnie craftuje żeby nie marnować za bardzo materiałów ? (chodzi mi o to czy tworzyć całą masę tych samych podstawowych przedmiotów czy jest jakiś lepszy sposób)
  3. Gdzie zarabiać na crafting (jestem raczej weekendowym graczem, nie mam czasu ani ochoty poznawać mechaniki dungeonów, raidów i fractali a nie chce tylko ludziom wadzić plus to że słabo znam angielski i nie wiem często co ludzie do mnie piszą. Piszą jeszcze slangiem i skrótami a ja tylko rozkładam ręce i zbieram teksty typu noob. Wolę raczej te mapy typu Silverwaste)
    Jakieś gildie to co chwile mnie wyrzucają bo rzadko gram ale gram sobie dla przyjemności więc raczej jestem typowym samotnym wilkiem, gra solo wchodzi tylko w grę.
  1. necro korzysta z light armora, więc na pewno tailoring. Natomiast co do craftingu broni… z jakich broni najczęsciej korzystasz? Artificer tworzy focus, scepter, staff, trident (typowo magiczne rzeczy), podczas gdy weaponsmith tworzy wszystkie metaliczne bronie takie jak sword, greatsword, hammer, axe, dagger. Do tego jeszcze jest huntsman (Czy jak się tam to nazywało) co pozwala tworzyć bronie myśliwskie typu krótki/długi łuk, warhorn, torch. Tutaj to już zależy od twoich upodobań :).
  2. do levelowania craftu polecam stronkę http://gw2crafts.net/ . Na samej górze masz rozwijane menu - “normal guides” daje ci najtańszy sposób na wbicie levela, “fast guides” oferuje najlepszy mix ceny i szybkości (coś w stylu “zrób 20x coś tam”). Przy czym warto zwrócić uwagę że jeszcze jest trzecia zakładka “400-500”, są to ostatnie poziomy craftu. Są w osobnej kategorii gdyż kosztują najwięcej, ale są wymagane do wbicia craftu na maxa. Poradniki zakładają brak jakichkolwiek buffów, jednak polecam użyć jakie się tylko ma - czy to na zwrot części surowców, czy to na podwójny craft, czy to na crafting exp, czy na cokolwiek. Wtedy oszczędzisz co nie co na materiałach
  3. Tutaj to rozdzielę na podpunkty :
    a) sposobów na zarobek na crafcie są setki, albo i jeszcze więcej. Od siebie rzucę oczywistą oczywistość, a mianowicie to że dobrym sposobem jest zbieranie surowców i tworzenie materiałów które możesz stworzyć tylko raz dziennie. Jak łatwo się domyślić - zawsze znajdą się chętni na przyśpieszenie craftingu :stuck_out_tongue:.
    b) nie bój się, w gw2 nigdzie nie gryzą (nie licząc raidów). Większość dungeonów obecnie to spacerek po łące, chyba że kompletnie nikt niczego nie ogarnia… ale to wtedy raczej nie będą się ciebie czepiać xD. Fractale też są całkiem proste, do T2 nikt ci złego słowa nie powie choćbyś umiał tylko używać auto ataku. Fakt, faktem - są skróty które są wręcz wymagane do zrozumienia by się jakoś komunikować. Dla przykładu przy wyższych fractalach często jest “P/F” (potion/food) co znaczy że chcą tam ludzi z potionami fractalowymi i jedzonkiem dającym darmowe statystyki. Jaka tu jest moja rada? Dołącz do drużyny i po prostu napisz “hi, can you explain what you mean by [tutaj wklej to czego nie rozumiesz z ich ogloszenia]?”. Jak się okaże że coś czego nie masz to po prostu podziękuj i wyjdź, nikt ci złego słowa nie powie :).
    c) taki mały bonusik ode mnie. Do craftingu potrzebujesz surowców. Surowce wydobywasz na mapach przy pomocy narzędzi, kupujesz od innych graczy, albo… rozkładasz itemy na części przy użyciu salvage kit. Przy czym pierwsza metoda to bardziej dodatek (chyba że szukasz konkretnych surowców), druga to ostateczność (gdy chcesz mieć coś “na już”), a trzecia to główne źródło surowców.

Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź. Ta stronka jest bardzo pomocna.
Może faktycznie trochę przesadzam z tymi fractalami/dungami bo obejrzałem trochę filmików, trochę poczytałem i nie ma się czym stresować ale czy to jest teraz aktualnie dobre źródło dochodu ? Nie lepiej będzie farmić Domain of Istan lub SW ?

Fractale T4 są do farmienia golda (i to chyba nie wszystkie, trzeba by było pogoolować jak to z tym jest), a tamte fractale to już jednak nie jest taka lajtowa przebieżka i wymagają wysokiego Agony Resistance.

Ja osobiście polecam do farmienia golda Domain of Istan, w ostatnim patchu naprawili zbugowanych championów więc znowu jest viable, pomimo tego, że ten sposób farmienia był już znerfiony. Średni zarobek to 30g na godzinę, i jest to zarobek pewny, a nie tak jak w przypadku RIBA, że trzeba mieć osobną postać do otwierania bagów, a to co może z nich wypaść nie zawsze przynosi duży zysk.