Czy World of Warcraft czeka upadek?

Jak ktoś zna “amerykański” i ma trochę oleju w głowie to naprawdę warto przesłuchać co gość ma do powiedzenia i ja się z tym zgadzam, zresztą każdy rozsądny człowiek by się z tym zgodził. Tylko stulejarze i internetowi napinacze (czyli 98% tego portalu) się z tym nie zgodzą dodam tylko, że to zazwyczaj ci sami którzy zawsze w komentarzach na stronie i na facebooku piszą: “asmongold to głupek” if you know what I mean :sunglasses:

Jeśli WoW się skończył dawno temu, to oznacza, że właściwie cały gatunek MMORPG również.

2lajki

A co ma piernik do wiatraka? XD

WoW to zwykłe P2W, i blizzard do tego doprowadzil, za gold mozna kupic prawie wszystko od full cleara mythic rajdu po 2400+ rate na arenach i rgb. Podziekować blizzardowi za tokena. Teraz z chciwosci zamordowali classic tbc, najpierw smieszne 2 tygodnie pre-patcha i dodanie boosta na 58 lvl ktorego kupowali glownie boterzy, sporo ludzi nawet nie zaczela grac, serwery classica umarly praktycznie, a tbc coraz bardziej puste. Blizzard, a raczej Activision swoja polityka zamordowalo blizzarda ktory teraz jest poprostu etykietka :stuck_out_tongue:

1lajk

Pojęcie P2W jest proste - płacisz realne pieniądze twórcą, a w zamian dostajesz jakieś profity dzięki którym uzyskujesz przewagę nad innymi graczami.
Poziom akceptacji dla tego typu zjawiska wśród graczy jest różny, jednym coś może przeszkadzać innym mniej, a jeszcze innym nie przeszkadzać. Dlatego tak często są o to spory pod niektórymi tytułami. Tak jak np. ty @Adartaer i inni napinacze upieracie się, że w Elyon nie ma i nie będzie p2w ;p

W WoWie zaczęło się od tego co mamy teraz w Finalu czyli do abonamentu został dodany item shop i wyciąganie kasy od kolekcjonerów oraz ludzi którzy “chcą mieć”. Niby nic strasznego same badziewia w IS nie dające absolutni nic, ale to jednak gra z abonamentem, więc gracze byli oczywiście przeciwni temu.

Potem wprowadzili to co jest w Black Desert, czyli QoL oraz pośrednio Pay for Progress oczywiście to też graczom przeszkadzało. Tokeny na początku nie były jednak aż tak inwazyjne z prostego powodu, bo nie były potrzebne do normalnej gry. Wtedy więcej ludzi je kupowało za golda niż pieniądze i cena za nie wystrzeliła z 30k golda do chyba ponad 500k. Dla większości graczy wtedy problemem była ta cena 500k a nie to, że ktoś może sobie kupić boosta, bo na pvp było wtedy skalowanie a raidy i ogólnie pve ludzie robili dla siebie i zabawy na wyścigi o world firsta nie miało to wpływu bo nie było od kogo tego boosta kupić skoro jako pierwszy przedzierało się szlaki.
Teraz ze względu na celowe i niecelowe działania blizzarda, który to wprowadzał sztuczne przedłużanie contentu oraz np. mounta za 5 milionów golda. Do tego gearowanie w pvp na początku bardzo chwalone okazało się jedną z największych wad.

Odkąd zwykły gracz, który wcześniej nie miał problemu z normalną rozgrywką, a teraz musiał farmić godzinami albo grać areny, żeby grać pve lub grać pve żeby grać areny i ślęczyć godzinami nad contentem który go nie interesuje lub w tym samym czasie kupić sobie token a za golda z niego boosta to już zaczęło wyglądać inaczej.
Przez błędy w designie doszło do takiej sytuacji, że żeby grać pve trzeba było mieć itemki pvp, żeby mieć itemki pvp trzeba mieć itemki pvp, a nie zdobędziesz ich bez boosta. Przez właśnie zły design, gdzie zostając w tyle nie miałeś większych szans na odrobienie strat co jeszcze pogłębiał fakt co jakiś czas napotykanych boosterów. Nagle mały problem niezauważalny wręcz przerodził się w duży, który do tego chciano przemycić na classica, co zresztą częściowo się udało.

Gracze w większości się z tym zgadzają co jest przedstawione w materiale wystarczy poczytać reakcje pod tego rodzaju filmikami oraz zwrócić uwagę na pewne kuriozum jakim jest strata ponad 20% graczy w 2020 roku czasie izolacji i pandemii w którym to wiele gier biło swoje rekordy wszechczasów.

No i tak jest kiedyś w WoWie było 13 milionów subskrybentów, teraz nikt nie jest w stanie temu dorównać pomimo, że graczy na świecie jest coraz więcej. Można napisać, że jest więcej gier, ale gry MMO z ponad milionem można policzyć na palcach jednej ręki…

@Hardy1, ja jedynie sprostuję, że IS w FFXIV pojawił się dlatego, że środki z zakupu dodatków i abonamentu idą ponoć na inne projekty, a team utrzymuje się w całości z wpływów z IS. Podobna może być zależność Blizzarda z Activision.

Wydaje mi się jednak, że w przypadku blizz-acti nie jest tak samo(choć nie powiem, że to co napisałaś jakoś mi się podoba). Ogólnie blizz zarabia najmniej ze spółki i to co się działo ostatnio z monetyzacją jest zwykłym chamskim wyciąganiem kasy od graczy za które zresztą Bobby dostał 200 milionów nagrody za zwiększenie przychodów…

@Hardy1
Dla mnie pojęcie P2W jest jeszcze prostsze. P2W jest wtedy kiedy w IS są przedmioty których nie możesz zdobyć w inny sposób niż płacąc za nie, czyli grając bez wydawania realnej gotówki. Nie ważne czy gra jest F2P czy B2P. Nie ma nic za darmo na tym świecie. Wszystkie gry sieciowe / mmo / mmorpg to zazwyczaj projekty na “długie lata” także z czegoś trzeba utrzymać to wszystko. Najlepszym rozwiązaniem jest Abonament jak w FFXIV lub wow bo inaczej na dobrą sprawę wszystkie gry są P2W zaczynając od Call of Duty w którym masz co miesiąc nowy BattlePass z nowymi Skin’ami.
Sry za offtop

@Adartaer, więc jeśli możesz kupić sobie w IS mounta, którego nie możesz zdobyć w grze, to jest to już P2W?

Czyli właściwie to WoW nie jest P2W i nawet jest F2P bo abonament a nawet dodatki możesz sobie zdobyć za golda zarobionego w grze ;p

Musisz lepiej zdefiniować to swoje pojęcie P2W w takim wypadku…

1lajk

https://www.youtube.com/watch?v=VSv9u4OVKw0

Tu masz odpowiedź odnosnie bana gildii :stuck_out_tongue:

@Hardy1 @Nitka30
Zapomniałem, że jesteśmy na mmorpg.org i tutaj ludziom trzeba tłumaczyć wszystko jak dzieciom specjalnej troski pokroju @n0time4u
Bo komu innemu by przyszło na myśl, że nie chodzi mi o Itemy takie jak Mounty etc. Przecież to chyba powinno być logiczne, że mowa o Itemach które dają jakąś przewagę w grze, ale po co myśleć lepiej się przyjebać. To takie Polskie ^^

Ogólnie fajnie to podsumował jeden z użytkowników Discord’a na którym jestem aż sobie zrobiłem Screena i postanowiłem zachować. Uważam, że w tej sytuacji akurat jest to bardzo trafione stwierdzenie.
Screenshot_20210728-153056_Discord

nie wydaje mi się żeby ktoś brał cię na poważnie stąd nie otrzymujesz feedbacku a nie dlatego że cie nie rozumiemy :smiley:

Jeśli WoW jest dla was P2W to będę się modlił do pana boga żeby inne gry były tak P2W jak WoW

@Adartaer, 1. Napisz, że dla ciebie P2W to IS z przedmiotami, których nie można zdobyć w grze.
2. Ktoś podaje Ci przykład takiego przedmiotu i pyta, czy to P2W.
3. Obraź się i płacz, że nikt Cię nie rozumie.
Nie mam więcej pytań.

3lajki

Weź chłopie, bo nie wiem czy trollujesz (patrząc na twój avatar) czy nie, ale jeżeli nie i naprawdę jesteś tak ślepo zapatrzony w tego wowa to może my powinniśmy się modlić za ciebie żeby bozia ci wlała trochę oleju do głowy.

Na górze masz “dyskusję” dotyczącą P2W i tak jak wielu jest ludzi na świecie i wielu graczy w internecie tak wiele będzie “definicji” P2W.

Teraz opowiem ci moją historię z wow’a.

Jak wyszło SL wszyscy robili Torghast dla Legendarki. Posłużę się tutaj Screen’ami ile można zdobyć Ashes tygodniowo a ile Ashes + innych Item’ów potrzeba na dany Item + trzeba to zrobić, co na początku nie było takie łatwe, bo wiadomo jak to blizzard zawsze musiało coś spieprzyć, więc jedne klasy robiły to solo z łatwizną a inne miały po prostu ciężej + jak ktoś jest “casual’em” i nie ma czasu + trzeba zrobić wszystkie piętra + jak ktoś chcę zrobić inne rzeczy to już nie było to takie łatwe na początku i przed wszystkimi Nerf’ami i Patch’ami Balansującymi no i dodatkowo jest to zamknięte za tzw. Time Gate. Teraz tak:
Screenshot_20210728-154332_Chrome~2
Screenshot_20210728-154407_Chrome

No i teraz ja sobie wykupiłem Boost w Booster Community i miałem swoją Legendarkę już po pierwszym tygodniu + w kolejnych już tylko ją sobie ulepszałem i waliłem wszystkich na pizde na Arenach, dzięki czemu szybciej wbijałem CR a co za tym idzie szybciej mogłem kupić “End Game’owy” Set od Vendora PvP. To pewnie nie jest dla ciebie w ogóle P2W prawda? :slightly_smiling_face:

Temat wyczyszczony, prywatne porachunki załatwiajcie sobie na prywatnych wiadomościach.

Czlowieku co Ty gadasz za herezje

Idąć Twoim tokiem głupiego rozumowania to WSZYSTKIE gry MMORPG są P2W, tak samo P2W są TESO, GW2, FF XIV, LOLe, Doty, CSy, Apexy czy Fortnajty bo wszędzie są takie boosty za REAL kase
I zrozum człowieku, to nie WOW jest P2W, to gracze sami wystawiają SWOJE oferty za kasę że kogoś zboostują
Aż dziw że siedzisz i udzielasz się na stronie MMORPG gdzie all gry są P2W i masz ból zadka, powinieneś zabrać się za sapera czy ajkieś typowo gry singleplayer beż zadnych mikropłatności
Co za gosć

P2W troszkę wyewoluowało ostatnio, kiedyś P2W były boostery, teraz są nimi różnorodnej maści battlepassy, subskrybuje itd…
Nie oszukujemy się ale coś takiego jak gra F2P nie istnieje ponieważ musieli by usunąć cała walutę za RL pieniądze, a jak wiemy w każdej grze jest taka waluta .

Przypominam, że dyskusja nie dotyczy zjawiska P2W jako takiego - jeśli już chcecie o nim dyskutować, to w odniesieniu do WoWa, ewentualnie konkurujących gier. Bo zrobi się tu taki sam śmietnik jak wczoraj. Od siebie dodam jedynie, że nie uważam boosterów samych w sobie za P2W. Wykupienie wyboostowanej postaci ma sens, kiedy umiemy grać daną klasą, ale nie chcemy marnować wielu godzin na jej wylevelowanie.

Wracając jednak do WoWa - nie wiem, czy gdybym w niego grała, chciałabym dłużej wspierać taką markę. Widać wyraźnie, że obecne działania PR-owe Blizzarda to próba ugaszenia pożaru pod własnym tyłkiem i oczywiście nagle w magiczny sposób korporacja zaczęła zwracać uwagę na doniesienia, o których wiedziała od dawna. Żałosne.

Ale w wow-e możesz oficjalnie kupic gold za tokeny i oficjalnie możesz zapłacic tym goldem za np gladiatora, czy full mythic rajd clear, czy za keystone mastera. W innych grach boosty takie sa banowalne jak sie zlapie sprawce :stuck_out_tongue: w WoW-ie blizzard z tego hajs ma. Jesli gra w ktorej zakladasz nowe konto oficjalnie w sklepie kupujesz pare milionow golda via tokeny i ubierasz postac za ten gold w endgame itemy nie jest p2w, to ja juz nie wiem co nim ma byc :stuck_out_tongue: