Czy World of Warcraft czeka upadek?

World of Warcraft - najpopularniejsze MMORPG i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek wśród graczy na świecie. Rozbudowane lore, pionierskie mechaniki, książki, filmy, oficjalny coroczny konwent. Wzór do naśladowania dla twórców i niedościgniony rywal wszystkich “pogromców”.

Złośliwi twierdzą, że grze wieszczy się upadek od 2002 roku i coś upaść ona nie może, ale nawet oni muszą przyznać, że w Blizzardzie nie dzieje się dobrze. Znaczny spadek jakości dostarczanego graczom contentu, opóźnienia, ukrywanie ilości aktywnych abonentów, nieumiejętność utrzymania kolejnych stworzonych przez siebie marek (Overatch, HoTS) przy jednoczesnej próbie wyciśnięta wszystkiego, co się da, z hitów sprzed lat (mobilne Diablo, oświeżony Warcraft 3), odejścia pracowników mających w przeszłości wpływ na budowanie renomy marki, oskarżenia o molestowanie i łamanie praw pracowniczych, wieści o samobójstwie jednej z pracownic, a w końcu pozew sądowy wystosowany przez departament stanowy zdają się świadczyć o tym, że legenda sprzed lat to w rzeczywistości kolos na glinianych nogach. Oczywiście niektóre z tych zarzutów można podciągnąć pod osobiste preferencje (w końcu komuś odświeżony Warcraft 3 ma prawo się podobać), ale nie zmienia to faktu, że w ogólnym rozrachunku Blizzard przestał być już wyznacznikiem jakości.

Czy sądzicie, że Blizzard jest jeszcze w stanie się po tym wszystkim podnieść i powrócić na wyżyny dawnej chwały, czy też wszystkie te symptomy są raczej oznaką początku końca i wyłonienia nowego króla gatunku?

nie czeka go żaden upadek, mam nadzieje że rozwiałem wątpliwości a teraz pardon bo gildia czeka, zaraz raid :kissing_smiling_eyes:

2lajki

on już dawno upadł

6lajków

Kurde już kiedyś o tym czytałem :laughing: Nie było to z kilka lat temu ? :rofl:

2lajki

Upadek jest za każdym razem, kiedy jest jakaś afera…

2lajki

Dokładnie. To co widzimy to rezultat wszystkich działań blizzarda (bądź ich braku) z co najmniej 5 lat. Ostatni dobry tytuł wydali w 2016 r. - Overwatch i WoW:Legion były miłym zaskoczeniem, choć duża część graczy powie, że ten stary, dobry Blizz skończył się dużo wcześniej - około 2010 r kiedy to wydali Starcrafta 2 i u schyłku WoW: WotLK a jeszcze przed wydaniem Diablo 3.
W przypadku WoWa widać brak pomysłu na urozmaicenie rozrywki. Do tego ciągłe kopiowanie systemów do grindu, coraz bzdurniejsza fabuła i Item Shop rozrastający się jak grzyby po deszczu. Ludziom się już to przejadło.

https://www.youtube.com/watch?v=EgGqY1g-Ucs

https://www.nasdaq.com/market-activity/stocks/atvi

Jeśli to prawda, to wydarzenia praktycznie nie wpłynęły na wartość akcji?

Nie w ogóle XDDDDD
55555

Prędzej czy później pojawi się nowy król gatunku. To pewne. Gdy to się stanie każdy gracz mmo nie będzie miał co do tego wątpliwości. Bo ta gra wtedy przebije liczby jakie miał WoW w peaku.

Obecne mmo które powstają to cofanie się gatunku, dlatego żadna z tych gier nie jest w stanie dobić do sensownych liczb i ich utrzymać. Wszystkie te gry to mocno okrojone wersje dawnych MMO, albo gorsze wersje single player RPGów, tyle, że online. To nic dziwnego, że tak mało osób w nie gra i się nimi interesuje. No bo po co w nie grać, skoro wszystko co te pseudo MMO mają do zaoferowania, inne gatunki robią po prostu lepiej.

Dopóki nie pojawi się mmo, któe będzie w stanie dostarczyć:

 • Story
 • Ciekawy open world, który rzeczywiście jest otwartym światem a nie jakąś jego namiastką z milionem loading screenów czyhających na każdym kroku.
 • Porządny combat
 • Dobry system rozwoju postaci
 • Raidy
 • Dungi w stylu m+
 • Arenki PvP
 • Open world PvP
 • Battlegroundy lub coś w tym stylu
 • Esport
 • Do tego wiadomo - jakieś rzeczy w stylu housing, guild halle, mounty, bla bla bla

I wszystko to regularnie rozwijać, to WoW będzie się dalej mocno trzymać. Bo to w zasadzie jedyne mmo, które lepiej lub gorzej, ale rozwija te rzeczy. I to aż wstyd dla gatunku, że lata mijają i żadne inne mmo nie jest w stanie tego zrobić. Tylko skupiają się na 1, 2 czy co najwyżej 3 podpunktach, a wszystko inne leży. Dramat.

A co do sytuacji z molestowaniem:
To oczywiście smutne (jeśli wszystko jest prawdą), aczkolwiek ludzie jak to ludzie - będą to przeżywać około 2 tygodni i temat się wypali. Jak to zwykle było. Taka sama drama była wokół Riot. FF14 też miało ten problem. Ubisoft, etc, etc. I kto dziś o tym jeszcze pamięta? Zyje się dalej.

2lajki

Jak coś co miało premierę w 2004 roku mogło by upaść 2002?

1lajk

@Aiwe, czy możesz mi przypomnieć, kiedy FFXIV (a raczej SE) miało podobne problemy do tych, które ma teraz Blizzard?

Do tego ostatnio przy okazji tej dramy w Blizzardzie uaktywnili się też ludzie z innych firm i między innymi pani pracująca nad ARR i pisała, że to samo ma miejsce w SE.

2lajki

Patrząc na Wowa na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, to najgorzej było pod koniec 2018 roku, kiedy WoW trzymał się słabo po nieudanym dodatku i problemami technicznymi związanymi z skróceniem DPS’a.

Mimo tamtych zawirowań, nadal był uważany za króla gier MMO i wciąż przewyższał inne tytuły, że nikt nie był w stanie mu zagrozić.

Dzisiaj jest inaczej. Mamy New Worlda zrzeszającego fanów niewydanych gier.
Mamy Genshin Impact, który wysoko stawia poprzeczkę w kategorii narracji i fabuły.
Mamy Final Fantasy XIV, które bezbłędnie prowadzi się od wielu lat.
Mamy skok technologiczny na urządzeniach mobilnych, gdzie tytuły MMO nagle stają się grywalne (Albion, Runescape, Genshin) Sam sobie w nie pykam, co prawda bez klawiatury to nie to samo, to w drodze do pracy w tramwaju zawsze jakieś dzieciaki jadące do szkoły się gapią przez ramię jak w obraz.
Mamy jebaną pandemię, gdzie każdy by się spodziewałby triumf WoWa, a mamy spadek.

WoW nie upadnie z dnia na dzień, czy nawet w tym roku.
Nawet gdyby przestał się całkowicie rozwijać, spokojnie kolejne 10 lat postoi.

Miejmy nadzieję, że to ochłodzi entuzjazm inwestorów, i zamiast na robieniu pieniędzy ActiBlizz skupi się na robieniu gry.

1lajk

@Aiwe, a przeczytałeś ten artykuł?

Poza tym, serio wierzysz w to, że w azji mają tak super sytuację w tej branży? ^^

Jedyna różnica jest taka, że tam w zasadzie nie są w stanie nic z tym zrobić. Bo nikogo to nie obchodzi.

1lajk

@Aiwe, zadałam Ci pytanie.

https://www.youtube.com/watch?v=kRYh9Zuj9Mg

To juz moge powiedziec - Ze Lost ark ma wszystko co wymieniles :slight_smile: tym barfdziej ze arenki sa skalowane i idealnie nadaja sie do Esportu :slight_smile: