Siema,otóż zastanawiam się nad kupnem i graniem z kolegami w systemie DnD, i tu pojawia się problem: Co wybrać ( 4.0,3.5,faerun itp.) . Czy opłaca się, i które podręczniki to te must have? Z góry dzięki za pomoc
D&D -pytanie o papierowe RPG
3.5 na początek musisz mieć księge mistrza podziemii, księge gracza, księge z opisem świata, mile widziana księga bestii. Sorry że nie podaje nazw ale już wieki w d&d nie gram. Kolejne to księgi klasowe( ale z tym sie nie śpieszy), jak lubicie extremalne koksowanie niepokonanych charakterów to w terminie pozniejszym epic level handbook, a reszta w/g uzania:)
Jeśli chodzi o D&D 4.0 to potrzebujesz podręcznik gracza (klik) i księgę potworów (klik) chyba że zamierzasz kserować z nowszych angielskich podręczników statystyki przeciwników. Podręcznik Mistrza podziemi jest nieprzydatny (chyba że masz nadmiar kasy w portfelu ;-)), jeśli chcesz prowadzić 4.0 to musisz też być dobry z angielskiego, ponieważ większość (90%) podręczników nie została wydana niestety po polsku, chyba że nie zamierzacie grać tymi bardziej "odjechanymi" profesjami i rasami (Battlemind, Runmistrz, Wilden).
Jeśli nie chcesz wymyślać własnego świata to polecam KAPITALNY "Forgotten Realms Campaign Guide". (Niestety tylko po ang.)
Jeśli znudziły ci się Wrota Baldura to innym dobrym wyjściem jest "Dark Sun" (również tylko po ang.)
4.0 był (jest?) dość mało popularny w Polsce (Głównie dlatego że wszyscy w kółko krzyczeli "To nie jest D&D! To jest jakieś papierowe, cukierkowe MMO!" zamiast przeczytać podręcznik a nie oceniać po okładce), ale większość graczy się w końcu przekonało i szczerze: wolę go od 3.5.
O 3.5 już nie muszę pisać bo kolega wyżej już wszystko powiedział, jest najbardziej popularny w Polsce.
Wielkie dzięki za info. A co powiecie o Pathfinder?
Pathfinder to praktycznie 3,5 w nowych szatach zrobiony przez ludzi którzy pracowali nad starszymi D&D. Zdobył uznanie na zachodzie i stał się szybko bestsellerem. Z tego co wiem to nie ma polskiej wersji :-(
Podręcznik jest przeładowany informacjami, są tam wszystkie profesje znane z D&D (Od Wojownika aż po Barda) i multum zaklęć, zdolności etc.
Polecam też przeczytanie darmowego "Swords & Wizardry" bazującego na D&D 1.0 by wiedzieć o co biega w tym całym "Di and Di", został niedawno przetłumaczony na PL, można go ściągnąć tutaj
Siema,otóż zastanawiam się nad kupnem i graniem z kolegami w systemie DnD, i tu pojawia się problem: Co wybrać ( 4.0,3.5,faerun itp.) . Czy opłaca się, i które podręczniki to te must have? Z góry dzięki za pomoc