Dobre książki do nauki Programowania

Witam, ostatnio zainteresowałem się informatyką, a tak szczególniej programowaniem. Jest to dokładnie to, co chciałbym robić w '' niedalekiej przyszłości '' oraz czerpać z tego korzyści materialne jak i sadysfakcję. Swoją naukę pragnę rozpocząć głownie z książek. Obskoczyłem większość księgarni w okolicy oraz czytałem różne posty, ale nie mogłem jednoznacznie dojść do jakiejś poważniejszej decyzji.

Mój dylemat polega na tym, że po pierwsze : Nie mam pojęcia od jakiego języka mam zacząć swoją przygode z programowaniem. Zastanawiałem się głownie nad C++ lub C# ( tylko te jezyki wchodzą w grę, nie jakieś Pascale, które oczywiście pomagają zrozumieć dużo rzeczy, ale czy przyda mi się to i będe z tego języka korzystał ? Raczej nie. ). Tutaj mam kilka pytań dla szanownych forumowiczów :

1. Od którego języka lepiej zacząć ? -- Liczę tutaj na waszą jednoznaczną opinię.Czytając różne posty zdania były podzielone i nie mogłem jako tako dojść do tego, jak będzie lepiej, a wiadomo że akurat książki o tematyce programowania tanie nie są - stąd własnie moje pytanie.

2.Jakie książki polecacie na początek zarówno do C++ jak i C# ? -- Tutaj również moje poszukiwania nie zakończyły się jednoznaczną odpowiedzią. Rozważam kupno między innymi :
C++:

I. Jerzy Grębosz - Symfonia C++ Standard - jedni polecają, jedni nie... a tak jak mowiłem, na wszystkie książki mnie nie stać.

II. Bruce Eckel - Thinking in C++ -- dość stara pozycja, dlatego nie wiem czy warto kupić, tym bardziej że technologia idzie do przodu.

C#:

I. Jennifer Greene - C# Rusz Głową -- Świetna pozycja, opisowo wszystko napisane, ale czy warto ?

II. Andrew Troelsen - Język C# 2010 i platforma .NET 4 -- Tą książką jestem najbardziej zainteresowany, ale podobno nie jest dla początkujących - jeśli można prosić, to chciałbym żeby jakaś osoba się do tego odniosła.

Reszta to książki napisane w języku angielskim. Oczywiście nie mam nic przeciwko, ale na początek wolałbym coś po polsku, z racji na to, że jestem początkujący.

PS : Interesują mnie wyłącznie książki tradycyjne, nie jakieś E-Booki.

Z góry dziękuję za chęć przeczytania tego tematu i odpowiedzi oraz wszelką pomoc :]

Pozdrawiam, Maltherion. :D

Ja bym nie polecił książek po prostu szkoda kasy, wszystko co potrzebne możesz znaleźć na youtube. Informacje też tam są, wystarczy poszukać.

Jak wiążesz przyszłość z programowaniem, weź sobie szkołę Policealną o kierunku Technik Informatyk. Więcej wiedzy niż na studiach, u mnie w szkole było można też zrobić kurs na sieci komputerowe + dodatkowe certyfikaty. Jeśli będziesz w tym dobry, po SP znajdziesz szybciej pracę niż po studiach.

To prawda, większość informacji jest w internecie, ale ja jednak wole książki, przyjemniej mi się jakoś uczy, czyta i tak dalej :]

Pozatym ja wszystkie powyżej opisane książki mam powiedzmy '' zamówione '' na jutro. I tutaj własnie jest moj dylemat, bo nie wiem co wziąć / jaki wybór będzie najlepszy :/

http://c-sharp.ue.katowice.pl Na tej stronie masz do ściągnięcia w PDF-ie za darmo wg. mnie bardzo dobry podręcznik do C#. A co do informacji w internecie to kursów jest dużo, ale ja zawsze miałem takiego pecha, że trafiałem na kursy pisane przez ludzi, którzy przez pierwsze lekcje tłumaczyli po kolei, a potem od razu przeskakiwali na terminologię, której wcześniej w ogóle nie tłumaczyli.

Na górze kolega podał link do Youtuba Mirosława Zelenty bardzo fajnie tłumaczy C++, osobiście również się uczę z jego poradników bo lepiej tłumaczy od mojego nauczyciela (Technik informatyk) również są tam zawarte inne ciekawe materiały takie jak html php itp :)

Dziękuje za pomoc, wasze posty okazały się bardzo przydatne, jednakże mimo wszystko zdania są bardzo podzielone... Piszę w tym momencie z około 20 osobami, jedni twierdzą, że C++ jest bardziej przydatne, C# mniej i na odwrót. Nie mogę się zdecydować po prostu w jakim kierunku podjąć dalsze działania. Osobiście to bardziej przekonuje mnie C#, ale nie potrafię się zdecydować :/ --- Filmiki i poradniki są ok, ale wolałbym na start książkę przeczytać i potem uzupełniać informacje :]

Powiem tak, c# to głównie wydawanie na windowsa, c++ jest nieco bardziej uniwersalne i na pewno jak nauczysz się c++ to łatwo będzie ci przejść na inne języki obiektowe, c# jest dość specyficzny jeżeli chodzi o budowę jak i działanie. Co do nauki języka to zdecydowanie odradzam Grębosza przy pierwszym zetknięciu bo on jest dość specyficzny i do mnie np. nie trafiła spora część jego przykładów, polecam rozpoczęcie nauki od kursu na cpp0x.pl a dopiero później można przeczytać Grębosza.

Ja polecam zacząć szukać po youtube. Dla mnie Video Poradniki zawsze lepsze od suchej lektory z której prawie nie da się nic wynieść.

Pan Mirosław Zelent którego poradniki osobiście widziałem wszystkie zrobił serie dla C++ jest ona najlepsza dla mnie.

http://miroslawzelent.pl/kategoria/kurs-c-plus-plus-od-podstaw/

Nie żebym reklamował tutaj ale zobaczcie sami i oceńcie. Ma też kursy obiektowe.

Osobiście polecam też szukać angielskich kursów, których jest bardzo dużo, a da się je bardzo prosto zrozumieć bo są mówione bardzo prostym angielskim.

C++ jest językiem podstawowym. Jak dla mnie... Warto poznać go jako pierwszy bo łatwiej później się uczyć Javy i innych podobnych języków. Wiele funkcji jest bardzo podobnych, np instrukcje warunkowe lub pętle.

Jeśli C++ to Symfonia C++ Grębosza. Lepszej nie znajdziesz.

Bardzo dużo ofert jest na programowanie i jeśli ciebie to kręci, to naprawdę polecam. Niestety aktualnie w programie Technika informatyka nie ma programowania jako takiego (jest tworzenie stron WWW). Dużo ofert pracy jest na Javę, ale C++ jest cały czas w modzie. Z tych bardziej skryptowych i webowych języków polecam PHP i JavaScript - też bardzo pożądane.

Sieci - zdania są podzielone. Np. nasz facet od zawodowych mówił, że lepiej nie brać sieci, bo nie ma za bardzo po tym pracy. Zresztą zależy od preferencji. Sieci to ogromny dzia i składają się na to różne elementy. Najlepiej tu zdobywać certyfikaty cisco, bo są cenione (innych nie znam). Latanie z kabelkami, routing i switching (o zgrozo), administracja serwerami (to bym jeszcze przeżył) jest po prostu nie dla mnie, choć lubię systemy jako takie (administracja desktopowym Windowsem czy Linuksem, to dla mnie żadna filozofia)

A studia są głównie po to żeby zwiększyć szansę na znalezienie pracy, ale nie zapewnią ci jej. Najczęściej połowa odpada na pierwszym roku przez matematykę, która i tak się niezbyt w pracy informatyka przydaje (chodzi o algebrę, nie o samą matematykę, bo podstawy matmy znać trzeba).

Jestem na studiach, i chcę ten czas spożytkować na doszkolenie w programowaniu, zdobyciu certyfikatów i zdobyciu doświadczenia na praktykach (nie tylko tych obowiązkowych).

To jest tylko moja skromna opinia i nikt nie musi się ze mną zgadzać - nie mam zamiaru brać udziału w kłótni na miliard stron.

Kiedy ja się uczyłem programować w c++ to korzystałem z tego poradnika http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial/ polecam

Jeśli angielski nie jest dla Ciebie przeszkodą, możesz załatwić sobie książkę napisaną przez twórcę C++ http://www.amazon.com/dp/0321992784/?tag=stackoverfl08-20

Ja spędziłem trochę czasu w Python'ie i C#, chociaż w tym drugim dużo mniej. Teraz postanowiłem rozpocząć swoją przygodę z C++, ze względu na ilość bibliotek i wiele, wiele innych.
Ta książka wydaje się mieć dosłownie wszystko, co potrzebne osobie zaczynającej swoją przygodę z C++. Jako, że wcześniej nie miałeś styczności z programowaniem, zrozumienie C++ będzie dla Ciebie cięższe niż zrozumienie C#, który jest łatwiejszym językiem. Jeśli Twój wybór padnie na C++, nie zniechęcaj się :)

Jeśli angielski nie jest dla Ciebie przeszkodą, możesz załatwić sobie książkę napisaną przez twórcę C++ http://www.amazon.com/dp/0321992784/?tag=stackoverfl08-20

To prawda, angielski nie jest dla mnie przeszkodą, tylko wydaje mi się, że po prostu nie zrozumiem pewnych rzeczy, tym bardziej że nawet po polsku wielu pojęć związanych z programowaniem nie znam.

Pozatym ile ta książka by kosztowała tak mniej więcej ? ( Ile warto za nią dać ) I czy jest wersja po polsku

Jeszcze zapomnieli na marginesie o java. Też jest ważna, w sumie jako programista powinieneś znać 3 co najmniej. Nie skupiaj się na jednym, ucz się po kolei każdego. W przyszłości na pewno odniesiesz sukces.

Nie gadajcie głupot o Symfonii. Ta książka była dobra kiedyś. Teraz mamy już c++ 14 za pasem i nie używa się praktyk stosowanych w symfonii. Ba, niektóre są obecnie błędem. Polecam C++ Primer Plus. Jest spolszczona - C++ Szkoła programowania wydanie VI.

1. Od którego języka lepiej zacząć? Moim zdaniem od C. Następnie C++.

2. Jakie książki polecacie na początek? Ja nauczyłem się programowania bez książek, wykorzystując poradniki (video, czy też normalne, pisane - bez różnicy). Gdybym musiał wybierać książkę, wybrałbym "Thinking in...".

PS. Zna ktoś jakąś dobrą książkę do Javy obiektówki?

Ja osobiście też zacząłem uczyć się programowania. Zacząłem od języka C++, bo jest bardziej uniwersalny i znając go łatwiej uczyć się innych języków. Też lubię coś poczytać, więc kupiłem Symfonie C++ standard (ISO) (wydanie trzecie, rozszerzone) dwutomowe Jerzego Grębosza. Styl w jakim książka jest pisana mi osobiście przypadł do gustu. Fajnie jest wszystko tłumaczone, ćwiczenia na koniec każdego rozdziału. Od siebie polecam. Najpierw sprawdź sobie książkę na necie - nie każdemu podoba się jak p. Grębosz pisze.

Witam, ostatnio zainteresowałem się informatyką, a tak szczególniej programowaniem. Jest to dokładnie to, co chciałbym robić w '' niedalekiej przyszłości '' oraz czerpać z tego korzyści materialne jak i sadysfakcję. Swoją naukę pragnę rozpocząć głownie z książek. Obskoczyłem większość księgarni w okolicy oraz czytałem różne posty, ale nie mogłem jednoznacznie dojść do jakiejś poważniejszej decyzji.

Mój dylemat polega na tym, że po pierwsze : Nie mam pojęcia od jakiego języka mam zacząć swoją przygode z programowaniem. Zastanawiałem się głownie nad C++ lub C# ( tylko te jezyki wchodzą w grę, nie jakieś Pascale, które oczywiście pomagają zrozumieć dużo rzeczy, ale czy przyda mi się to i będe z tego języka korzystał ? Raczej nie. ). Tutaj mam kilka pytań dla szanownych forumowiczów :

1. Od którego języka lepiej zacząć ? -- Liczę tutaj na waszą jednoznaczną opinię.Czytając różne posty zdania były podzielone i nie mogłem jako tako dojść do tego, jak będzie lepiej, a wiadomo że akurat książki o tematyce programowania tanie nie są - stąd własnie moje pytanie.

2.Jakie książki polecacie na początek zarówno do C++ jak i C# ? -- Tutaj również moje poszukiwania nie zakończyły się jednoznaczną odpowiedzią. Rozważam kupno między innymi :
C++:

I. Jerzy Grębosz - Symfonia C++ Standard - jedni polecają, jedni nie... a tak jak mowiłem, na wszystkie książki mnie nie stać.

II. Bruce Eckel - Thinking in C++ -- dość stara pozycja, dlatego nie wiem czy warto kupić, tym bardziej że technologia idzie do przodu.

C#:

I. Jennifer Greene - C# Rusz Głową -- Świetna pozycja, opisowo wszystko napisane, ale czy warto ?

II. Andrew Troelsen - Język C# 2010 i platforma .NET 4 -- Tą książką jestem najbardziej zainteresowany, ale podobno nie jest dla początkujących - jeśli można prosić, to chciałbym żeby jakaś osoba się do tego odniosła.

Reszta to książki napisane w języku angielskim. Oczywiście nie mam nic przeciwko, ale na początek wolałbym coś po polsku, z racji na to, że jestem początkujący.

PS : Interesują mnie wyłącznie książki tradycyjne, nie jakieś E-Booki.

Z góry dziękuję za chęć przeczytania tego tematu i odpowiedzi oraz wszelką pomoc :]

Pozdrawiam, Maltherion. :D