Dunegons and dragons online W PEŁNI za darmo

heh nawet mamy swoją stronę… https://www.ddopl.com/ ale trochę już przeterminowana… brak czasu na reaktywację w pełnym wymiarze.

Z tym głównie Polacy to się nie rozpędzaj, mam barba drugie życie na capie na każdym serwerze, więc i na cannith jak to mniej więcej wygląda wiem. Powiedziałbym raczej, że zauważalne ilości polaków są na ghallandzie, cannith i argonessen, ale na żadnym z tych serwerów Polacy nie są jakimś znaczącym odsetkiem populacji. Na Ghal jest jeszcze sporo Niemców, Francuzów, Rosjan, Szwedów i, dla odmiany, Koreańczyków. xD Dodatkowo Ghallanda jest serwerem gdzie są bardzo mocni gracze gildie i dla przykladu niektórzy ludzie przenosili się z innych serwerów tylko po to by dołączyć do gildii Omnipresence. Tak czy inaczej ostateczna decyzja wiadomo, należy do Solokera. :stuck_out_tongue:

Na stronie głównej ostatni news 2012 rok, faktycznie troche przeterminowana. xD

No mi zależy tylko żeby ludzie po angielsku gadali i było ich dużo, Polaków może wogóle nie być :v
To zanim się pobierze to się jeszcze zastanowię i dam znać któremuś z was :ok_hand:t5:

1lajk

Po angielsku to wszędzie się dogadasz. Większość graczy w ddo to dorośli ludzie, część nawet 40+ lat, więc mało kto po angielsku nie potrafi. :stuck_out_tongue:

szkoda że słabe pvp tak bym pograł

Ktoś wie czy są jakieś różnice w serwerach/dodatkach/czymkolwiek między klientem z ich strony a steamowym? Bo w takim Planetside nie dało się zalogować na konto jak odpaliłeś z innego launchera :v

Z tego co wiem nie ma różnicy, ba, są nawet zewnętrzne launchery (taki vault of kundarak dajmy na to), ale sam nigdy nie używałem.

Jako że zrobiło się trochę ciszej, podbijam temat z powodami, dla których warto ddo wypróbować.

 1. Setki możliwości budowy postaci:
  W grze występuje 15 klas które można miksować do 3 tak, aby w sumie liczba poziomów była równa 20. Czyli postać nie musi być np. wojownikiem, a może być hybrydą np. z 11 lvlami barbarzyńcy, 5 kapłana i 4 druida. Dodatkowo 20 ras, każda rasa ma własne drzewko rozwoju dodawane do tych klasowych (czyli każdy gracz może inwestować jednocześnie w drzewka klasy i rasy). Na poziomach epickich (20-30) system dodatkowych drzewek ED. Drzewka te można zmieniać pomiędzy questami, ale ogrom najsilniejszych buildów buduje się z góry pod bonusy z konkretnego ED. Dodatkowo 4 uniwersalne drzewka, do których dostęp ma każda postać, niezależnie od rasy i klasy. Wszystko to daje setki jeśli nie tysiące kombinacji jak można zbudować postać. Oczywiście kto chce może również zrobić zwykłą,“czystą” postać i nie będzie w żaden sposób gorszy.
 2. Design contentu
  W ddo występuje 600 ręcznie projektowanych dungeonów i 40 otwartych map. O ile otwarte mapy są podobne do tego co w każdej grze - zwykłe bicie mobów i znajdźki, to dungeony to prawdziwa kopalnia różnych rzeczy. Od zwykłego bicia mobów, obrony npców, po dungeony tak specyficzne, jak Acute Delirium - quest w którym przenosimy się na plan szaleństwa statkiem zbudowanym z łóżek, by dać się połknąć potworowi i w jego wnętrznościach szukać artefaktu. Questy urozmaicane są tajnymi przejściami, pułapkami, zasadzkami, labiryntami, zagadkami i grami logicznymi (od najprostszych typu powtórzenie sekwencji znaków podanej przez grę, poprzez coś w rodzaju typowych puzzli aż po gry typu mastermind - google kto nie zna ;p). Zdarzyć się może, że otworzona skrzynia z lootem to tak naprawdę nie skrzynia, a mimik który cię zaatakuje, a zamiast walczyć z grupą mobów skorzystać z dyplomacji i przeciągnąć je na swoją stronę. Każdy quest ma 4 poziomy trudności, a ostatni można skalować (od 1 do 10), więc każdy może grać na poziomie trudności jaki mu odpowiada. Exp to nie tylko samo ukończenie dungeona, ale i bonusy za rozbrojone pułapki, ubite moby, znalezione ukryte przejścia, czy nawet ilość zniszczonego otoczenia (beczki, stoły, skrzynie itp.). Questy różnią się długością od dosłownie kilkuminutowych, po bardzo długie, w których zbadanie każdego zakamarka może zająć i godzinę, dwie. Duża część raidów to nie tylko bicie, ale i konieczność skoordynowania działań całej drużyny i podzielenia jej tak, by jednocześnie wykonać kilka czynności.
 3. System walki
  System walki ma już trochę lat i może wydawać się toporny, ale i on ma swoje uroki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: można być nie tylko dpsem, tankiem czy healerem, ale np. zapewnić cc (crowd control, czyli wszystko co przeszkadza mobom atakować - zmuszanie ich czarem do tańca, holdy, obalanie trzęsieniem ziemi czy przeciąganie na stronę graczy czarami typu charm) czy zafascynować potwory muzyką graną przez barda. Czasem bardziej opłacalne może okazać się przekradanie niż zwykła walka, zresztą niektóre questy posiadają kilka możliwości przejścia. Dla przykładu quest Schemes of the Enemy: początkową fazą jest przejścia przez bramę, które można wykonać na kilka sposobów. Najprostszym jest zniszczenie bramy, które wywołuje dość długą i trudną walkę. Drużyna z kimś o wysokiej dyplomacji może przekonać część mobów do walki po jej stronie. Drużyna z łotrzykiem może z kolei przekraść się szybami wentylacyjnymi i otworzyć zamek nie niszcząc bramy. A ktoś z głową na karku może otworzyć bramę wykonująć prostą grę logiczną. A zdarzyć się mogą sytuacje, gdzie przydatne są mniej oczywiste buildy, np. charmer w raidzie Hound of Xoriat, czyli postać wyspecjalizowana summonach i będąca w stanie jak najbardziej je zbuffować.
 4. System reinkarnacji
  Gra nie kończy się na maksymalnym poziomie. Dzięki reinkarnacjom możemy z np. z 30 poziomowego wojownika zrobić kapłana, choć będzie to wymagało zaczęcia od 1 poziomu. Za każde poprzednie życie gracz otrzymuje bonusy, np. za past life barbarzyńcy dodatkowe życie, za past life wizarda - bonus do DC (szansy ze czar wejdzie w mobaa). Oczywiście zdobyte itemy czy złoto zostają z postacią. System ten pozwala na zabicie monotonii i dowolne modyfikowanie postaci, jednocześnie cały czas ją ulepszając. Znudziło się siedzenie na maksymalnym poziomie? Można ponownie pobawić się na niskich poziomach. Znudził się build? Można dowolnie go zmienić, spróbować się w zupełenie innej roli.

Macie może jakiegoś discorda. Mam parę pytań a tak byłoby szybciej.

DDO od dawna łazi mi po głowie…
Jakbyście mieli namiar na discord, byłabym wdzięczna.

Tak samo - jakiś Discord czy coś by się przydał na start, choćby do wyboru serwera i takich pierwszych porad.

Discord był, ale prawdę mówiąc u nas w gildii się nie przyjął - gra ma wbudowany voice chat, więc po czasie większości się odechciało używać dodatkowego. Oczywiście jakby było zainteresowanie zawsze można reaktywować.
Jeśli chodzi o serwer to tak jak mówiłem polecam Ghallandę - raz że jestem tam ja, dwa że to serwer do którego w zamierzchłej przeszłości połączono serwery europejskie, a jeśli chodzi o ogólną liczbę graczy to nie ma jakiejś wielkiej różnicy między serwerami oprócz wayfindera (to miał być serwer tylko niemiecki, teraz trochę ghost town).
Jeśli chodzi o pytania - chętnie odpowiem tutaj, lub możecie stworzyć jakąś losową postać i pogadamy już w grze. Jakby komuś bardzo zależało by najpierw pogadać, walcie śmiało, ruszę leniwą pupkę i ponownie ogarnę discorda. :stuck_out_tongue:

No dobra zaczynam na Ghalandzie, na razie bez wielkiego rozpędu ale jeśli gierka mnie wciągnie to będę się tu odzywać

W razie czego podrzuć nick, poślę zaproszenie do gildii i tam już wygodnie będzie można pogadać

Właśnie został udostępniony kod na wszystkie adventure packi (DDOfreequests) oraz promocja na dwa dodatki (z 2500 punktów na 99). I kod i promocja ważna do końca sierpnia.

Dla tych, którzy przed odpaleniem gry woleliby najpierw pogadać na discordzie, właśnie stworzyłem serwer. Wszystko na szybko, więc jakby coś mi nie pykło dajcie znać.

Siema, też zacząłem całkiem niedawno i chętnie z jakąś większa grupą bym pograł. Wziąłem na pierwszy ogień kleryka, nie wiem czy dobrze czy źle, ale jak spadać to z wysoka. Nick: Deur Exar. Discorda nie mam, ale jak trzeba będzie to żaden problem.

Nie trzeba, sam założyłem tylko dlatego, że byli ludzie, którzy chcieli najpierw pogadać na discordzie. Nick zapisałem i jak tylko trafię na ciebie online to zaproszę do gildii, no chyba, że wolisz podać jakąś godzinę o której będziesz, to wtedy wejdę.

Kolejna część gry zostaje udostępniona dla graczy f2p - hardcore server (dotychczas dostępny tyko dla subskrybentów) - serwer działający na zasadzie 3 miesięcznych sezonów po których wszystkie postaci są usuwane (aczkolwiek można je wcześniej przerzucić na normalne serwery), permadeath i te sprawy. Kolejny sezon prawdopodobnie rozpocznie się w okolicach najbliższej środy.