eSport

Nikt nie wymienil WoW'a jako gre esportowa co mnie troche zdziwilo ^^. Gram w niego na bardzo podobnym komputerze do twojego i na lagi ani piksele nie narzekam :).

Jak bardzo lubię WoWa, tak bardzo nienawidzę Blizzarda za zrujnowanie go arenami, kosztem pve które było sercem WoWa. Blizzek de facto na siłę zrobił z WoWa esport (a i tak jest mierny, w porównaniu z innymi tytułami). Natomiast nie jest tak bardzo popularny jak np. SC2, Dota 2 czy też LoL. Są gry, które nadają się bardziej lub mniej pod esport. Osobiście wkur*** mnie obecne podejście twórców gier, którzy na siłę wymyślają esportowe gierki, które okazują się w większości crapem i na dodatek nie da się w nie normalnie pograć.

http://www.twitch.tv/vooblyofficial

Czy ja dobrze widzę, jakiś turniej o 30 tysięcy baksów w Age of Empires 2 ? http://www.twitch.tv/vooblyofficial

Nie no łał, żeby fanbase tak doceniał "swój" klasyk i robił eventy z taką nagrodą :) Kasa pochodzi od jakiegoś sponsora/organizatora cupa/ligi z Chin (SY?) i widocznie są zapaleńcy co będą chcieli zgarnąć część tej puli.

Nie wiem jaka jest rozpiska czy ogólnie tabela. Rozpiski itp. http://www.aoczone.net/viewtopic.php?f=864&t=99986

Pierwszy raz mam styczność ze społecznością i e-sportem związanym z AoE 2. Cóż, fajnie jest obejrzeć jakiś 'poważniejszy' mecz w innego RTSa niż Starcraft 2. Zatem oglądamy kozaków w średniowieczne bitwy.

A niedawno wspominałem w temacie o 'Epoce Imperiów' :)

EDIT

aha i do tego potyczki drużynowe 3v3 (?) Brazylia Vs Chiny.

AoEII cały czas ma swoją scene esportową (wystarczy wejść na voobly, a dzięki AoEII HD gra przeżywa drugą młodość) czasami wczesnym rankiem na twitchu można oglądać AoE I i epickie potyczki wietnamczyków czy chińczyków

Zna ktoś może jeszcze jakieś gry sieciowe, które mają aktywną scenę E-Sportową ? Chodzi mi o tytuły mało znane i nie widziane 'na głównej scenie' (esl.tv) tak jak właśnie Age Of Empires.

Podejrzewam, że DotA od IceFroga jeszcze tam coś organizuje. Legenda nigdy nie padnie. Poza tym Quake 3 arena i pewnie Unreal Turnament, która została wybita przez Quake Live jeżeli mówimy o tegpo typu oFPSach (o może CoD 2 ?). WC3:TFT ostatnio widzę jakieś streamy gdzie gra się tradycyjne mapy (ale przeważają umsy), a także SC:BW też ma swoje streamy z setkami widzów. Nie piszę o CS 1.6, bo wiadomo, że tam dalej wrze, chociaż nie tak jak dawniej.

No i leci teraz jakiś Cup z Street Fightera 2, emocje sięgają zenitu: http://www.twitch.tv/fishplaystreetfighter Nagroda musi być smakowita. (można obstawiać wynik ! bot na kanale przyjmuje zakłady :) )

Jeżeli znacie jakieś ligi takich gier, to piszcie. Może właśnie wasza dawna miłość gdzieś tam żyje w sieci i ma swoją grupę fanów, którzy jeszcze walczą o tytuł najgodniejszego 'jej' względów. Piszcie cokolwiek macie, tytuły, linki do lig małych czy większych. Nawet stare turnieje sprzed roku, dwóch- cokolwiek. (piszcie PW najlepiej, albo tutaj post bez spamu)

Dzięki z góry za wszelkie info i linki ;)

Chodzi Ci o tytuły gier?

No to na pewno Painkiller, kiedyś mega popularna gra esportowa, teraz już przygasła ale nadal grywalna i jakieś turnieje tam są.

Również CS 2d, ostatnio były jakieś mistrzostwa.

Stare fify i pes-y.

Bijatyki, ostatnio największą kasę płacili za wygraną w grze BlazeBlue: Calamity Trigger.

Bardzo dużo starszych cod'ów, SWAT 4.

I chyba jedna z dziwniejszych gier, acz bardzo fajnych: OSU! (polak był MŚ :))

Najbardziej polecam tą ostatnią, jednak trzeba się do niej przekonać.

@up Polak był pierwszy w rankingu (WhiteWolf) a Polska reprezentacja na mistrzostwach była wysoko, ale nie pamiętam dokładnie czy podium było czy nie

Call of Duty 2 i 4 ciągle żyją ;)

A z bijatyk to Super Smash Bros

POj5AMS.gif

A w Soldata są jeszcze jakieś turniej z tego roku ? Coś tam google wyświetla (żadne konkrety) ale np. na twitch.tv jeszcze nie widziałem tego tytułu.

EDIT

Prawie zapomniałem o Wormsach (te z rzutem z boku, nie te marne wersje 3D). Miały możliwość gry po sieci i faktycznie można było tam nieźle popisać się umiejętnościami.

Mój znajomy pocina w Soldata i na polskiej scenie są ze 4 drużyny ;_; trzeba by było u niemców szukać. No i fakt na twitchu nie streamują ^_^

Myśle, że ten filmik jest dobrym przykładem na to, że E-Sport w Polsce kwitnie szybciej niż jeszcze parę lat temu (na razie jako kibice głównie, chociaż graczy/teamy też mamy dobre o czym dalej). Zasługa głównie LoLa i jego popularności u nas, także CS:GO i teamowi Virtus.pro, także w WoT pokazywali się ładnie Evil Panda Squad. Nie jesteśmy słabi na scenie E-sportowej, a z miesiąca na miesiąc stajemy się coraz mocniejsi.

Poza tym pokazuje także wagę E-Sportu na świecie. Przecież już niedalko nam, Europejczyk do Korei już nie mówiąc o Stanach. To tylko kwestia czasu imo.

https://www.youtube.com/watch?v=vucKMKTuPJk

W Blood Bowla PCtowego są turnieje z tego co wiem. Scena w miarę aktywna.

Ogólnie fpsy, rtsy, moba, sportówki, mordobicia, karcianki...

mniej lub bardziej popularne:

Counter Strike - Cała seria

Quake Live, Q3:CPMA itp.

Unreale

Starcraft 1 i 2

Dota 2/LoL/HoN

Smite

CoD2 i 4 (kiedyś)

Street Fighter IV AE (Ultra)

FiFa/PES

Warcraft III kiedys

Może Heartstone albo Magicka jeszcze.

PS. WoW i esport -> rotfl

Witam, mógłby mi ktoś tutaj sporządzić listę gier, które należą do kategorii eSport? Oraz napisać, która gra jest w miarę nowa, mój komputer nie jest za dobry, uciągnie to jakąś taką grę? Sprzęt: AMD Athlon II X2 250 Processor, 2,0GB RAM, ATI Radeon HD 4200.

Z góry dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam.