Final Fantasy Online - garstka pytań

Siema,

chciałbym spróbować na poważniej, przebrnąć przez questy początkowe i wbić jakiś “konkretniejszy” poziom. Nasuwa mi się jednak trochę pytań za nim zacznę a przeglądając forum nie znalazłem lub są już niekatulane.

1a. Na jakim serwerze jest najwięcej polskich ekip? Nie mam problemu z graniem z obcokrajowcami, ale gildie wolałbym mieć w swoim języku.
1b. Jest cross server?
2. Klasy postaci… niby jest ich tyle, a na trialu mniej, robi się ponoć jakieś Q, ale trochę się w tym gubię. Interesuje mnie ninja lub dragonn[?], z tego co na szybko doczytałem ninje robi się z rouga a go nie mam dostępnego. Inne klasy wymagają dodatku, czy przejścia jakieś fabuły?
3. Obiło mi się o uszy, że klasy można zmieniać wedle upodobania to prawda? Jeśli tak jak ten proces wygląda.
4. PVP niby jest, ale ponoć nie za bardzo ambitne. Są jakieś nagrody, jest sens na nie chodzić, czy to bardziej taki wrzucony na siłę content aby to PVP gracze nie narzekali, że nie ma?

1a. Chaos -> Moogle, ale jest server/world centre travel, także zmieniać serwery można bez problemu już
2b. Większość instancjonowanych aktywności jest cross-server, np. dungeony, rajdy, pvp, mahjong
3. odblokowujesz klasę w gildii i dostajesz broń, gratulacje odblokowałeś klasę, by ją zmienić na inną po prostu zakładasz broń danej klasy
4. pvp jest, są nagrody np. do “adventurer plate” (taki co przedstawia twój profil) są ramki, fajne cosmetic armory to glamoury/transmoga, jeśli chodzi o same mechaniki…
gra na 100% nie jest stworzona z myślą o nim, ale klasy są faktycznie zaadaptowane z myślą by spełniały swoje role, niestety netcode leży, możesz odpalić spell, który daje barierę na kilka sekund i redukuje obrażenia o 90% (niektóre spelle przebijają tą barierę), po prostu nie działa, tj. skill który tej bariery normalnie nie omija zadaje ci full dmg czy np. potka która leczy o 15k hp, niby pokaże się, że przed spellem który cię zabił, ale dalej giniesz, trochę funu jest, ale bardziej sezonowe nagrody niż full tryb, takie mecze, żadnego przejmowania terenów jak eso czy albion nie ma, są 5v5 oraz 24v24v24
pytaj śmiało

1lajk

1a. Polskie community jest mocno rozrzucone i zawsze się uważało że najwięcej glidii znajdziesz na Moogle, później Phoenix.
1b. To działa dość dziwnie, bo możesz w każdym momencie podejść do Aetherytu i po prostu przenieść się na inny serwer w data center, albo przenieść do innego data center z menu. Ale serwer nie ma znaczenia jeśli robisz instancjonowany content - wchodzisz z kimś do party i po prostu lecisz z wyszukiwarki na instancje. To służy po to żeby korzystać z marketu na innym serwerze albo po prostu móc pobiegać z kimś z innego serwera po świecie
2. Na trialu możesz zrobić każdą klasę z podstawki - w tym rogue. Ich gildia jest bodajże w Limsa Lominsa, wbij sobie 10 lvl na jakiejkolwiek klasie, idź odblokować klasę i proszę.
3. Tak, każda klasa ma przypisany rodzaj broni. Wkładasz broń tej klasy = automatycznie przełączasz się na klasę.
4. PVP nie jest głównym nastawieniem ffxiv ale zostało zdecydowanie poprawione w ostatnim dodatku i nie jest wcale takie złe. A nagrody to zależy - to są głównie kosmetyki - jak Ci się podobają to idź się baw w PVP, jeśli masz się męczyć przy graniu to nie ma sensu :slight_smile:

1lajk

1a: Wiem, że na Chaos datacenter: serwer Spriggan jest gildia “Bractwo” która rekrutuje. Poza tym nie kojarzę żadnych ogłaszających się PL gildii;
1b: Na dungeony możesz chodzić cross-serverowo z ludźmi, z innych serwerów w ramach swojego Data Center. Tak samo możesz odwiedzić inny serwer i tam np. uczestniczyć w aktywnościach w otwartym świecie;
2. Zaczynasz jedną z startowych klas gdzie miejsce w którym zaczynasz zależy od klasy jaką wybierzesz. Niektóre klasy “ewoluują” w następną, np. Lancer w Dragoona. Każda z klas ma swoją małą fabułę, która postępuje wraz z levelowaniem;
3. Podczas gry w open-world możesz zmienić klasę na inną w dowolnym momencie o ile nie jesteś w walce. Nie masz możliwości zmiany klasy w trakcie dungeonu/raidu. Zmiana klasy polega na zmianie broni (każda rodzaj broni jest przypisany do innej klasy). Niektóre klasy współdzielą ekwipunek tj. pancerz i biżuterię, a niektóre w ogóle, np. paladyn nie może założyć ekwipunku Dragoona ani Astrologa, ale Dragoon może założyć ten sam ekwipunek poza bronią co Reaper. Tak samo działa to z crafterami, możesz zmienić w dowolnym momencie i rozwijać swoją klasę/swojego craftera niezależnie od innych. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie potrzebujesz mieć 10 altów - każdego dla innej klasy.
Każda z klas leveluje osobno, tj. nie masz “levelu postaci” tylko “level klas” i np. Paladyn na 90lvl daje Ci więcej aktywności niż Dragoon na 30lvl - mam na myśli dungeony i inne. Jak wylevelujesz i ubierzesz obie klasy to możesz jednego dnia pójść na dungeony tankiem, a drugiego DPSem, albo zmieniać klasę co drugi dungeon. Ja osobiście zacząłem jako Lancer, wyexpiłem do max lvl Dragoona (Lancer zmienia się w Dragoona na ~30lvl z tego co pamiętam), następnie na 70lvl mogłem odblokować Reapera, którego też dobiłem do max lvl, a w trakcie expiłem tanka w postaci Paladyna.
4. PvP jest w postaci walk na instajconowanych mapach możesz albo brać udział w walkach gdzie chyba jest 24x24x24 (3 strony przeciwko sobie z taką sama ilością graczy) albo na małych arenkach gdzie jest 5v5 - każda z klas ma swoje osobne skille gdy wchodzi na PvP i prawda jest taka, że możesz sobie wylevelować postać grając tylko na PvP bo Twoje skille z PvP są niezależne od PvE. Nie ma żadnego open world PvP gdzie musisz sie martwić, że ktoś na Ciebie napadnie gdy będziesz robił fabułę. Jednym się takie rozwiązanie podoba, a innym nie. Ja osobiście nie lubię open world PvP (jestem zmęczony po kilku innych grach) więc możliwość walki na uczciwych arenkach jest dla mnie idealna.

1lajk

1a. Do niedawna wśród polskiej społeczności dominował Spriggan, wcześniej był to Moogle, a teraz pojawiają się również nowe ogłoszenia z serwera Sagittarius, to jeżeli chodzi o data center Chaos (między data center nie ma crossplayu). Także też odzwierciedlało będzie to doświadczenie tam tych społeczności. Sam obawiałbym się na Mooglu, że trafię na graczy częściowo wypalonych grą, albo na zamknięte już grupy, w które ciężko może być wejść. Sam poleciłbym Spriggan, bo to taki pewniak.

1b. Tak jak powyżej są “Data Center”, a serwery w danym data center działają na zasadzie cross-serwerów. Część aktywności oczywiście jest zablokowana, przede wszystkim Free Company (gildie), co do marketu, można wystawiać tylko na swoim serwerze, skupować można z innych serwerów, własny domek można mieć tylko na swoim serwerze itd… Jeżeli interesuje Cię raidowanie, to wydaję mi się, że gracze nie zamykają się wyłącznie na swoją gildię, często spotykałem się z mieszanymi staticami. Więc serwer nie powinien być przeszkodą nie do przejścia.

2 Część klas od 1lvl (te będą dostępne na start), część od 30(te również dostępne na trialu)/50/60/70 lvl, zależnie od tego, w którym dodatku wchodziły, te klasy trzeba odblokować przez dojście do pewnych punktów fabularnych. Te klasy od 1lvl, “ewoluują” stąd też ta dezinformacja na temat ninja i dragoona. Ninja to Rogue (sztylety, jest dostępny na free trialu), a Dragoon to Lancer (dzida, również dostępny).

3 Tak jedna postać, wiele klas. Każdą expimy osobno. Zmiana klasy, to zmiana broni, zazwyczaj używa się do tego zapisanego całego setu w panelu postaci, wraz ze zmianą klasy przenoszą się również zapisane na pasku skille. Warto zaznaczyć, że kolejkujemy się na instancje konkretną klasą i nie można jej zmienić w trakcie. Więc podsumowując jedno kliknięcie i jesteśmy inną klasą.

4 Mit, że w tej grze nie ma PVP wyrobił się na przestrzeni lat, w których faktycznie ten aspekt gry był trochę porzucony przez twórców jak i graczy. Teraz PVP na pewno wygląda dużo lepiej niż kiedyś. Powstaje nowy content PVP, umiejętności klas zmieniają się wraz z dodatkami itp… Mimo to dalej granie w tą grę dla samego PVP mija się z celem. Tak jak ktoś wcześniej wspomniał rozwiązania sieciowe jakie zostawano bardzo utrudniają osiągnięcie grywalności kompetytywnej. Nie przeszkadza to jednak, aby dobrze się bawić na PVP, podczas PVP skille się zmieniają, mamy ich mniej i nie musimy się tak bardzo skupiać na rotacjach jak przy PVE co sprawia, że samo PVP ma w sobie więcej akcji, niż statyczne PVE.

Dodatkowo istnieje polski discord, tam na pewno znajdziesz ogrom aktualnych informacji o ffxiv

1lajk