Gothic 2 / Dzieje Kolonii

Witam community gry Gothic!
Będąc jeszcze małym smarkiem, często wspominam grania na komputerze starszego kuzyna. Miał on wiele ciekawych gier, lecz jedna jaka zapadła mi w pamięć, to Gothic 1. Pamiętam, że zawsze po szkole leciałem do domu mojej cioci i gdy nie było kuzyna w domu, odpalałem właśnie tą grę. Wspominam ciepło, jak ta gra dawała mi wiele frajdy oraz sprawiała, że czas płynął szybciej. Gdy już trochę dorosłem, sam kupiłem sobie Gothica 2. Zarówno Gothica 1 jak i Gothica 2 ograłem wiele razy, czasem instalując jakieś modyfikacje. Zawsze się jednak zastanawiałem, co gdyby była możliwość grania w gothica z przyjaciółmi online?

Ta myśl wielokrotnie mi przeszła przez głowę, lecz nigdy nie starałem się zgłębić tematu. Było tak do bodajże 2021, gdy pewien znajomy powiedział mi, że jest możliwość grania w Gothica z innymi ludźmi. Szczerze, bardzo mnie tym zaciekawił. Wtedy odkryłem coś takiego jak Gothic 2 Online, w skrócie G2O. Pamiętam pierwszy serwer, zwany HK3. Klimat, jaki tam panował oraz styl odgrywania na nim osób sprawił, że się lekko uzależniłem. Gdy miałem wolne od studiów, potrafiłem siedzieć 6-8 godzin dziennie, grając ze swoją ekipą. Później grałem na Asylum 5 i tak dalej…

Nie przyszedłem tu jednak opowiadać o swojej historii lub o moich doświadczeniach z Gothiciem. Przychodzę dzisiaj z inicjatywą zaprezentowania wam nowego serwera RP na Gothicu 2 Online, zwanego Dzieje Kolonii!

Projekt ten jest tworzony przez graczy, którzy grali na różnych serwerach RP w Gothicu, lecz i poza (Przykładowo FiveM, MTA czy Project Zomboid). Swoje doświadczenia bazujemy na wielu grach oraz latach spędzonych na odgrywaniu wymyślonych postaci. Jest to nasz pierwszy serwer, który tworzymy jako gracze dla graczy.

Każdy z administratorów w naszym zespole ma pewną wizję na temat Górniczej Doliny, co często prowadzi do konfliktu interesów. Zawsze jednak dochodzimy do pewnego konsensusu i pracujemy ze sobą dalej. Nie będę chwalił czy obiecywać złotych gór, bo to nie jest mój zamysł. Chcę rzucić czytelnikom realne spojrzenie na nasz projekt.

Nasz zespół składa się wielu techników, którzy będą nadzorować serwer oraz łatać błędy. Posiadamy także wielu GameMasterów, którzy starają się wymyślić eventy dla graczy. Nasi młodsi GameMasterzy są szkoleni pod okiem odpowiednich osób, aby w przyszłości mogli sami tworzyć rozrywkę dla graczy. Mamy także kilku supportów, których zadaniem będzie odpowiadanie na wnioski graczy poprzez discord oraz kontrolę zgłoszeń podczas gry.

Niektórzy mogą sobie pomyśleć, że to co tutaj piszę to wielki pic na wodę. Oczywiście rozumiem to podejście. Jednak zachęcam do zajrzenia do nas na serwer chociażby ze względu na nowe mechaniki.

Na naszym serwerze pojawi się nowa metoda tworzenia przedmiotów, podobna do tej jaka występuje na grze Minecraft. Mając sześć pustych pól, gracze mogą tworzyć liczne receptury na przykładowo bronie, pancerz lub nawet potrawy. Dodatkowo, nie ma jednej opcji tworzenia przedmiotu. Oznacza to, że można dać mniej lub więcej danego materiału, co będzie przekładać się na tańszy lub mocniejszy przedmiot końcowy.

Kolejną nową mechaniką na naszym serwerze jest pasek wytrzymałości podczas walki. Z doświadczenia wiem, jak długi i żmudne potrafią być walki w gothicu. Widziałem wiele filmików z serwera do walk (Kyrmir) czy bodajże nawet na serwerach RP w Gothicu. Aby przyspieszyć oraz zrobić DM’y bardziej dynamiczne, wprowadziliśmy pasek wytrzymałości na dolnym ekranie. Każdy atak, unik czy blok będzie zużywać odpowiednią ilość wytrzymałości. Jeżeli ktoś nie będzie kontrolował swojej wytrzymałości, to bloki lub uniki nie będą działać.

Następną nową mechaniką jest Free Aim. Przez wspomagane celowanie z kuszy lub łuku, często można było obrać sojusznika za cel, co powodowało problemy przy większych walkach. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie Free Aim. Dajemy graczom swobodną kontrolę celowania, dzięki czemu nie będzie już problem z namierzeniem przeciwnika.

Ostatnią nowinką jaką się u nas pojawi, jest Voice Chat(VC). W przeszłości mieliśmy w planach udostępnić VC dla graczy naszego serwera. Jednak po problemach z konfiguracją VC oraz możliwością występowania Trollingu, postanowiliśmy go dodać do asortymentu GameMasterów. Teraz podczas jakiegoś eventu, administracja będzie mogła wcielić się w rolę Narratora jak z gier typu Baldur’s Gate 3. Zabieg ten przyspiesza zarówno eventy (czekanie na ściany tekstu od GM’a) oraz wdraża nowy powiew świeżości.

Podsumowując wszystko co napisałem powyżej, chciałbym zachęcić graczy i wielbicieli uniwersum Gothic do zajrzenia na nasz serwer. Będzie nam miło, jeżeli zajrzycie na nasz serwer nawet z samej ciekawości. Nasz discord to https://discord.gg/j4rZHG4Yqy
W razie jakichkolwiek pytań, można zgłaszać się do mnie w wiadomościach prywatnych na discordzie:

Discord : Baran_Boshy

Pozdrawiam!

W skrócie, zachęcamy do zajrzenia na nasz serwer - Dzieje Kolonii na platformie Gothic 2 Online. Pojawią się tam nowe mechaniki lub nowinki, które nie miały miejsca na poprzednich serwerach do gry RolePlay. Jest to serwer tworzony od graczy dla graczy. Zachęcam do zajrzenia na nasz discord po więcej informacji!