GW 2 - kilka pytan

Siema, szukam mmorpg podobne do Last Chaos (o ile ktos jeszcze ta gre pamieta :D) lub BDO. Dostałem propozycje zagrania w guild wars 2 ale zastanawia mnie pare rzeczy

  • Jak wygląda grindowanie? Jest tak dynamiczne jak w BDO czyt. podbiegam do grupki mobów, robie combo, zabijam od razu 2-5 mobów i lece dalej czy trzeba klikać PPM na JEDNEGO moba, czekać pół minuty i lecieć do kolejnego? :smiley:

  • Ekwipunek i system ulepszania - jakby ktoś mógł to opisać w jednym/dwóch zdaniach to bylbym wdzieczny

  • Jak wyglada expienie w party?

  • Czy można handlować z innymi graczami? (w BDO mozna wystawiać tylko przedmioty u merchanta co jest bez sensu bo nie można pożyczyć eq swojemu ziomkowi etc etc)

  • Raidy - jakie są z tego profity? Czy nie jest przypadkime tak że raidy są raz dziennie o określonej godzinie i jak na nim się nie pojawię to nagle będę kilka dni grania / x siana w plecy?

link >> Szukam MMO podobne do Last Chaos << ^^

Na wstepie - GW2 to nie BDO :]
*Nie trzeba klikac PPM na mobie bo masz zasadniczo 10 skilli podstawowych i ewentualnie dodatkowe “action keys” w tym klawisze od uruchamiania mechanik danej klasy (jak np przejscie w photon forge na holosmith).
Poza tym to czy bedziesz atakowal jednego moba czy kilka na raz zalezy jakie skille uzywasz poniewaz masz i skille z aoe i direct damage. Poza tym model combatu jest zgoła odmienny od tego w bdo.

*ekwipunek: 6 czesci pancerza, 2 setupy broni (sa klasy ktore zasadniczo nie swapuja broni podczas combat mode), plecak i 5 trinketow, a takze eq do walki pod woda. Do broni mozesz wkladac sigile (itemy ktore aktywują dane bufy po swapowaniu na dany setup broni - a w przypadku nie swapujacych klas po uzyciu okreslonych mechanik klasowych) a do armorow runy ktore uaktywniaja kolejne buffy w zaleznosci ile run z jednego rodzaju mamy.
Odmienny model ma tryb PvP poniewaz wchodzac do lobby pvp lub zaczynajac mecz pvp Twoja postac z automatu ma maksowane statystyki (wszyscy maja lvl cap), rzadkosc armora nie ma znaczenia, a to co zmieniasz to amulet ktory definiuje charakter Twojego buildu, sigile na broniach, runy, i rodzaje broni oraz trait line.
Ulepszanie to zasadniczo craft/drop/zakup eq wyzszej klasy (w gw2 masz: biale->niebieskie (fine)-> zielone (masterwork)-> zolte (rare)->pomaranczowe (exotic)->rozowe (ascended) = legendy (pod wzgledem afixow to to samo co ascended roznia sie tym ze mozesz zmienic bezkosztowo na dowolna kombinacje afixow oraz maja kozackie wyglady)

*expienie w party - w gw2 oprocz klasycznego party masz jeszcze system (nazwijmy to umownie) nieformalnego party - polega on na tym ze osoby bedace dosc blisko i/lub wykonujace ten sam event otrzymuja exp tak samo jakby byli w normalnym party. W gw2 kazdy ma loot indywidualny wiec nie ma walki o drop

*w gw2 masz trading post czyli sklep gdzie wystawiasz itemy, a jezeli chcesz pohandlowac z kims zaufanym to mozna poprzez emaila z zaznaczeniem ze sa itemy przypisane do konta/postaci ktorych nie wyslesz/nie sprzedasz

*Profity z raidow sa dosc znaczace poniewaz: otrzymujesz golda i to nie malo, otrzymujesz drop itemow w czestym dropem ascended itemow, otrzymujesz tokeny za ktore mozesz kupowac w “cenie zlomu” itemy ascended czy inne wartosciowe. Podam przyklad zebys mogl sobie wyobrazic co znaczy “w cenie zlomu”. Wyobraz sobie ze ubranie postaci w gw2 w eq klasy ascended to wydatek szacujac na szybko ok 600-700golda plus wymasterowanie minimum 2 dziedzin craftu (od broni i zbroji) adekwatnych do klasy Twojej postaci co kosztuje ok 150-200golda (wydatek jednorazowy) - sa inne drogi pozyskiwania ascended itemow ale nie bedziemy sie tym teraz zajmowac bo szkoda czasu. Poza tym craftowanie ascended itemow czesto jest obarczone “cooldownem” polegajacym ze pewien skladnik do craftu mozemy wycraftowac raz na 24h albo kupic go na trading post we wysokich cenach. A majac tokeny z raidow pelne ubranie postaci wyniesie Cie ok 120 golda i robisz to w minute. Poza tym raidujac odchodzi problem wydawania golda na craft, czesto bronie nie kupujesz juz nawet za itemy bo masz z dropu z raidow (statystyki na nich mozna zmieniac dowolnie tania receptura) itd itd. Jak niektorzy maja problem zeby uciulac w gw2 200-500 golda to np ja bez farmy nie schodze nizej niz 1500 - 2000 golda (to tak zebys wyobrazil sobie proporcje).
Nie raidy nie sa o okreslonych godzinach, mozesz je robic kiedy tylko chcesz. Jedynie zeby nie farmic tokenow jak szalony masz ograniczenie ich dropu na tydzien (reset jest zawsze w poniedzialki).

2lajki
  • Cos pomiedzy standardowym MMO, a BDO. Jeśli chodzi o system walki i generalnie poruszania się, to jest to jedna z większych zalet GW2. Wiele osób pozostało przy tej grze głównie z jego powodu. Jest bardzo dynamicznie i do tego jest sporo opcji manewrowania postacią. A czym lepiej się gra, tym więcej można z tego wyciągnąć. Da się np. łączyć dodge + skok. Wtedy postać robi salto w powietrzu. Można np. łączyć niektóre skille ze skokiem itd.

  • Rozwijanie postaci pod względem eq w tej grze praktycznie nie istnieje. Dość szybko zdobywa się najlepsze rzeczy i potem już nie ma się lepszych statystyk. Dużo graczy po zdaniu sobie sprawy z tego faktu, prędko odbija się od GW2. Bo nie mają co dalej robić. W tej grze bardziej gra się dla ćwiczenia swoich umiejętności - starania się być coraz lepszym. Niż dla eq. A jakieś 90% populacji GW2 gra w to w casualowy sposob - wchodząc raz na jakiś czas, by zrobić story, odkryć mapkę itp.

  • Sensownymi itemami nie da się handlować. Są przypisane do konta.

  • Z raidami jest tak, że warto zrobić bossy dla nagród, a potem już nie ma sensu do nich wracać. Nowe raidy przeważnie pojawiały się raz w roku ( z ~3 bossami w środku). Ale obecnie minął już ponad rok, a nowego wingu dalej nie ma i nie zanosi się by w kolejnych miesiącach miał się w ogóle pojawić. GW2 to nie raidowe mmorpg.

  1. W GW2 Grindujesz w grupie lub solo robiąc runy na fractalach. Nie występuje tutaj grind solo od moba do moba lecz grind aktywności tak zwanych meta eventów. Po więcej informacji oraz community farmiące zapraszam https://fast.farming-community.eu/

  2. Ekwipunek robisz nie ulepszasz, najwyższy grade ewkipunku to Legendary

  3. Expienie w party nie obniża expa, co więcej nie mueisz być w party żeby dostać ten sam loot czy itemy. Party głównie służy do dawania sobie boonów czy segregacji i podziału na role.

  4. Tak można Handlować z innymi graczami poprzez mailing aby uniknąć TAXu na markecie, lecz w GW2 market jest “wolny” tzn możesz wystawić sobie przedmiot za absurdalną cenę.

  5. Rajdy możesz zrobić kiedy chcesz, resetują się co tydzień. Masz kilka tzw “wingów” jeden wing składa się np z 3 bossów do ubicia z róznymi mechanikami. Profit? cały run da Ci 200-300 Golda jak zrobisz wszystkie wingi. Do tego masz jeszcze “Strike” misje które są mini Rajdami gdzie masz tylko bossa.

A i nie dołączaj do Polskich gildii pod żadnym pozorem a zwłaszcza do Aiwe. Żyją w swoim zamkniętym ekosystemie i odstraszają innych graczy od tej gry. Pozdrawiam.

Link do artykułu odpowiadające na Twoje pytania:


Tam też jest wersja na Youtube jak nie lubisz czytać :slight_smile:

Za dużo nie grałem w GW2, ale system walki zdecydowanie nie jest tak dynamiczny jak w BDO (BDO to grindownik mobów polegający na hurtowym zabijaniu całych grup, w GW2 takich sytuacji nie ma)
Po pierwsze, skille mają spore cooldowny więc większością z nich nie możesz spamować.
Po drugie, walki są przejrzyste - nie skaczesz jak poparzony na polu walki. I nie, nie czekasz pół minuty aż przeciwnik zginie (chodzi o zwykłe moby).

Napisz sobie guild wars 2 2020 czy opłaca się grać to raz dwa gra jest za darmo pobierz sprawdź zobacz czy ci się spodoba darmowej wersji masz całe story z podstawki.

Skille nie mają żadnego dużego CD. A zwłaszcza na raidach/fraktalach gdzie masz Alac (przyśpiesza odnawianie się skilli) permanentnie.

1lajk

czyli wystarczy zeby pograc miesiac czasu w gw2 ogarniasz full sprzet i dalej niema co robic oprocz pvp? bo kogo interesuje zbieranie grzybkow czy lowienie ryb? to juz chyba lepiej pograc w albiona ^^

Xd Jezeli bedziesz ogarnial gre tj j.polski to w rok story nie skonczysz.
“Miesiac czasu” - to tzw pleonazm
Reszte doczytaj np tu skoro nadal nie wiesz o co chodzi: https://obcyjezykpolski.pl/wystarczy-mi-na-to-tydzien-nie-tydzien-czasu/
Co do gw2 - w miesiac to moze ogarniesz imo pelne story czyli vanila->lws2->hot->lws3->pof-lws4->saga
Bardziej szczegolowo
*Personal story: 8 rozdzialow a w nich 49 podrozdzialow
*lws2: 8 rozdzialow a w nich 32 podrozdzialy
*dodatek hot: 16 rozdzialow zamkniete w 4 aktach plus prolog
*lws 3: 6 rozdzialow a w nich 36 podrozdzialow
*dodatek pof: 13 rozdzialow zamknietych w 3 aktach plus prolog
*lws 4: 6 rozdzialow a w nich 31 podrozdzialow
*saga: 4 rozdzialy+ prolog a w nich 26 podrozdzialow na dzien dzisiejszy bo saga nadal trwa

Do tego: 8 dungeonow a w kazdym z nich 1 story mode i 3 sciezki exploracji (z wyjatkiem ostatniego dungeona)

Do tego fraktale skalowane od 1 do 100 a w nich 21 roznych map fraktali z kilkoma drogami przejscia

Raidy 7 skrzydel a wnich 21 bossow + 4 eventy dodatkowe (typu eskorta itd)

Strike missions 7 bossow w tym jeden (FS) poprzedzony eskorta

Dalej rozwoj minimum 1-2 specjalizacji craftu czyli ok 80g za jedna

Ringi z fraktal tokenow/ spvp
Amulet z wvw/spvp
Plecak - chyba mapa lws BFF
Bronie - chyba pozostanie craft bo niby mozna za np marki ale to troche potrwa
Armor - i tu sie zaczyna fajnie bo niby mozesz z spvp/fraktalitd ale zanim wyfarmisz skrzynie/mark na pelen set to zajmie to grube miesiace bo masz chyba 3 skrzynie na sezon a jeden element kosztuje o 2-4 markow :] Marki mozna pocraftowac oczywiscie
Sa znacznie szybsze metody ale wymagaja sporego portfela, zaplecza, przygotowania i tego czego nie masz a mianowicie znajomosc gry :]
Takze powodzenia

@Majki83
Że też chce Ci się odpowiadać takim gościom i prostować ich kłamstwa…
Ale z drugiej strony, to dobrze że bronisz fajnej gry - bo ludzie którzy jej nie znają, mogliby jeszcze uwierzyć takiemu. Choć trudno mi sobie wyobrazić że tak zwana “kumata” osoba zaufa wypowiedziom, napisanym w takim stylu jak tego Genrationkilla.

:thinking:
PvP eq…
Osobiście zdobycie eq ascended PvP wraz z 3 broniami zajęło mi jeden sezon aren rankingowych pod warunkiem, że się do tego przysiądzie. Marki i tak taniej wychodzą niż craft eq. Po za tym takie eq ma wszystkie zestawy statystyk, co prawda, wybiera się tylko jeden zestaw ale to i tak nadal tańsza opcja- przynajmniej dla mnie. Ponadto eq z WvW/Raid/PvP można podbić do legendy.

Kiedy to robiles bo obecnie jest lock 3 marki (jak dobrze pamietam) na sezon pvp.
Zrodlo;
https://wiki.guildwars2.com/wiki/Box_of_Grandmaster_Marks

Tak ze 2 lata temu locka nie bylo i gear asc na pvp robilo sie chwile teraz jest lock

Luty 2020
Zgadza się z markami ale jeszcze craft do tego doszedł.
Więc jakoś się udało. Gold dawała mi skrzynia bizantyjska - jedna dziennie. Itemy craftowe do marków robiłam i kupywałam ale i tak taniej mnie to wyszło niż polowanie na odpowiednie insygnie z różnych lws, których nie posiadałam. W sumie więcej golda zarobiłam niż wydałam.

A ja sobie przedłużam przyjemność z gry. Nawet chodzę na piechotę wszędzie, mimo że chyba już mógłbym mieć mounta.

Zresztą, napisałem w innym wątku, że nie podoba mi się iż mounty w GW2 poruszają się z prędkością 300km na godzinę i nóg w tej grze już nikt nie używa, nawet w walce, gracze pomiędzy przeciwnikami przemieszczają się mountami, akurat to dla mnie jest wada GW2. No ale nikt i nic nie jest idealne :wink:

Czyli lacznie 29 markow z czego ze skrzyn byly 3 a tym samym 26 markow do craftowania ale to nie wszystko bo musialas miec chociaz jeden (aczkolwiek mogly byc i dwa zapewne ze wzgledu na bronie a czasami nawet i trzy ale to juz kwestia buildu - w wyjatkowych sytuacjach 2-1 bronie ale to nieliczne buildy np na engi na rifle czy elek jakis build) craft na 500 poziomie. Szybka kalkulacja w goldzie to ok 340 golda na marki plus ecto plus ok 15-20 golda na wykup broni od vendora pvp czyli mamy na szybko ok 350/360 golda za bronie i armor pozostaje plecak i trinkety i wymaxowanie 1-2 dziedzin craftu.
Po co polowac na insignie jak to sie tez craftuje i w sumie po co bo skoro mialas eq od mistforged i bronie i treinkety tez od vendorow pvp to tam maja wszytskie staty. Robiac jedna skrzynie dziennie nie wiem czy starczylo by Ascended shards of glory ktore jest potrzebne do wykupu eq z pvp. A skad byl plecak ?
I jak tak sie do kupy zliczy to wszytsko to wyjdzie w goldzie dosc zblizone kosztowo do tego co podeslalem no i czas… sezon trwa praktycznie 2 miesiace. Takze droga ukierunkowania sie stricte na asc eq i ciupanie przez praktycznie 2 miesiace tylko spvp zeby powtarzac ost skrzynie (no bo jej sie nie powtorzy w godzinke) … nie oceniam kazdy robi to co lubi .
Co wiecej moja wypowiedz odnosila sie do odp @GenerationKill jakoby zdobedzie end gear w miesiac … nawet jezeli zalozy ten gear to co teraz? Przeciez na raidy go nie wezma a na fraktalach (i raidach przede wszystkim) bedzie padal co chwila i go kickna.
Ludzie maja dosc bledne zalozenie ze w gw2 podobnie jak w wielu innych tytulach end game gear careuje Ci dupe i wrecz otwiera wszystkie furtki w grze. Nic bardziej mylnego bo asc gear ma cos ok 15% (moze nawet mniej nie chce mi sie liczyc) lepsze statystyki niz exotic. A ide o zaklad ze doswiadczony gracz wykreci lepsze cyfry w exo niz swiezy w asc. Stety w gw2 zeby grac end game (grac wydajnie) musisz znac w miare combat system a tego w miesiac sie nie nauczysz zaczynajac od zera. Najlepiej to wiedza Ci co graja pvp i np natrafili na kogos ogarniajacego temat kto majac np 20% hp potrafi zjechac kogos swiezo po respawnie…jak? skoro oboje maja wymaksowane postacie.
Ale mniejsza. Na rynku jest tyle tytulow ze nikt nie jest skazany na gw2.