Haikido vs Taekwondo

Jaka sztuke walki wedlug was lepiej cwiczyc?

Prosilbym o plusy i minusy kazdej z nich. Dziekuje.

Polecam pójść na jakąś stronę sportową albo coś. Np sfd.pl. Albo po prostu wpisać w google aikido czy taekwondo.

Ogólnie, w co celujesz na trening? Skuteczność w walce np na ulicy? Czy dla siebie tak po prostu?

Taekwondo da ci szybsze efekty treningu. Aikido musisz trochę potrenować zanim coś zrobisz.

Ja osobiście bym wybrał tkd

haikido to chyba wyspa, więc zakładam że chodziło ci o aikido.

Plusy są takie że oderwiesz się od kompa. A lepszą będzie ta którą lepiej się pozna ;D

Trenowałem taekwondo, jak najbardziej polecam. Przyda się w starciach na ulicy, uczy kontroli nad własnym ciałem i przede wszystkim myślenia.

Nie wiem co to Haikido ;) ale moge powiedzieć, coś o aikido.. No więc, Aikido to sztuka walki polegająca na dźwigniach i rzutach czyli w bardzo wielkim skrócie umiejętność samoobrony i walki w zwarciu z grubasami. TKD są dwie odmiany ITF który łączy ataki przy pomocy rąk i nóg oraz WTF który skupia się praktycznie tylko na nogach. W TKD nacisk stawia się na ogólną kondycje, siłę i rozciągliwość ciała. Bardzo duża część treningów to praca nad sobą, oczywiste jest że bez dość mocnego przygotowania nie jesteśmy wykonać zbyt wielu kopnięć itp. Co do technik, wszystko zależy od trenera niestety. Są tacy którzy skupiają się tylko na sportowym aspekcie tkd, ale możesz też trafić na dobrego trenera który będzie was uczył całego tkd czyli od wysokich kopnięć, przez walki wręcz a na dźwigniach i samoobronie na ulicy kończąc. Sam trenowałem tkd itf, miałem dobrego trenera więc polecam. Przy systematycznym treningu efekty są na prawdę zaskakujące. Z Aikido nie miałem zbyt wiele do czynienia, także nie jestem wstanie dokładnie opisać jak tam jest.

Jaka sztuke walki wedlug was lepiej cwiczyc?Prosilbym o plusy i minusy kazdej z nich. Dziekuje.

Jedno z popularnych pytań. Analogicznie mógłbyś spytać, co zacząć ćwiczyć futbol czy futbol amerykański? Takie pytanie jest identycznie nie do rozwiązania. Dlaczego? Ja Ci zaproponuje futbol amerykański, kolega niżej powie, że nożna lepsza i powstanie tylko kłótnia. Na takie pytania nie ma odpowiedzi. Przynajmniej nie uzyskasz odpowiedzi, która Cię w pełni usatysfakcjonuje, bo to TY powinieneś wiedzieć co Ci przyniesie więcej radości. Zresztą sam wysiłek Ci takie coś zagwarantuje.

Co do sztuk walki, to nie ma najlepszej. Ludzie się spierają, prowadzą wojny, niektórzy udowadniają sobie takie coś na ulicy. Musisz zrozumieć, że sztuki walki z reguły nie są projektowane tak, że będą Ci w stanie pomóc w samoobronie, za dużo w nich udziwnień, niepotrzebnych ruchów, ustawionych sytuacji. Wyjątkiem są wydania sportowe ale w nich też spodziewasz się po przeciwniku pewnych zachowań. Walka uliczna to chaos, nie wiesz czego się po drugiej osobie spodziewać. Może ma nóż, butelkę kwasu, cholera wie co jeszcze. W moim odczuciu trenowanie sztuk walki jest nawet samo w sobie niebezpieczne. Ludzie nabywają zgubnej pewności siebie i czasami może wystąpić pomyłeczka jak delikwent przykozaczy i będzie chciał powalczyć przeciwko dwóm osobom (nie mówiąc o większej ilości).

To takie moje spostrzeżenia jako osoby, która trenowała karate oraz judo, coś tam wiem ale jeśli doszłoby do starcia na ulicy, to walczyłbym, tylko gdyby nie było możliwości ucieczki.

Jeśli jednak nie chodzi Ci o samoobronę, a o kształtowanie ruchu, to po prostu obejrzyj sobie parę filmków na YT i wybierz, to o co Ci się najbardziej podoba.

Jak lubisz filmy z Stevenem Seagalem wybierz Aikido jeśli z Chuckiem Norissem wybierz Taekwondo. Jak lubiłeś Hwoaranga z Tekkena to wybierz kopy. A jak Nina i Anna wybierz Aikido. :D Ja osobiście wybrałbym aikido o wiele bardziej przydatniejsze i uniwersalne a na ulicy na kopnięcia na pewno się nie nastawiaj jak ktoś wcześniej napisał. Wybierz Aikido chodź wiadomo jak wyyyy suniesz jakiemuś panu low kicka na mazak to efektownie będzie ale czy to efektywny sposób to bym powątpiewał :)

Jest koreańska sztuka walki po nazwą "Hapkido" może o to ci chodziło : )

Pójdzie szybki i krótki hate, przepraszam z góry.

Kopnięcia na ulicy nie działają...XD

Totalne kłamstwo. Kopnięcia na ulicy się sprawdzają, co więcej, są naprawdę efektywne.
Wracając do tematu. Jako osoba trenująca już dość długo, subiektywnie uważam że aikido jest sztuką walki cudów. Duża część technik rzucanych jest praktycznie niemożliwa do wykonania w normalnej walce a trening ciała (przynajmniej ja się spotkałem z takimi przypadkami) jest ograniczony do minimum.

Taekwondo trenowałem przez chwile, ale jako że w pewnym stopniu jest podobne do kyokushinu, który miałem przyjemność trenować trochę czasu, to polecam tkd. Jestem wielkim fanem kopnięć, są niesamowicie silne i bardzo skuteczne. W odróżnieniu od aikido, tutaj treningi ciała istnieją i na nich buduje się podstawy. Jedynym minusem jaki może ma tkd są techniki uderzane (co tez oczywiście może zależeć od trenera, bądź szkoły), na które nie kładzie się tak nacisku jak w innych sztukach walki.

Nie wiem też czy zamiast hakido może chodziło ci o hapkido.

Hapkido jest połączeniem kopnięć z tkd i rzutów (tu akurat są sprzeczności o ich pochodzenie). Nigdy nie trenowałem, ale jeśli naprawdę jest to takie połączenie, może być nawet ciekawą perspektywą.


Jeśli chciałbyś jednak trenować sztuki rzucane to polecam judo, skuteczne, owiane tradycja i szacunkiem.

Tak więc, Taekwondo > Aikido

Jeśli chcesz być po prostu ulicznym zabijaką i typem o którym się nie mówi, a sama myśl powoduje ból ------------> idź na krav mage, tylko ostrożnie bo ostre debile tam chodzą :P

Przepraszam za blad w sztuce walki, w hiszpanii na hapkido sie mowi haikido, my fail.

Chyba sie wybiore na taekwondo, troszke bardziej mnie przekonuje, dziekuje wszystkim za opinie.

Info z wikipedii:

Hapkido i taekwondo

Podstawowe techniki uderzeń w obu sztukach walki pochodzą z karate i taekkyon. Również wiele założeń filozoficznych w obu sztukach walki pokrywa się. Jednakże hapkido jest bardziej miękkie i wyrafinowane od taekwondo(gdyż techniki chwytów oraz uników wymagają większej precyzji i zręczności) i posiada więcej technik okrężnych. Trening hapkido kładzie duży nacisk na skuteczność w samoobronie, dlatego nie praktykuje się form, a wyłącznie ćwiczenia z partnerem. Zawodnicy taekwondo często praktykują hapkido jako uzupełnienie swoich umiejętności.

Co do taekwondo, w Polsce głównie można znaleźć dwa odłamy ITF i WTF. Jeżeli zależy ci bardziej na samoobronie i ulicznej walce proponuje wybór ITF, jeżeli na walce sportowej wybierz WTF.

Jaka sztuke walki wedlug was lepiej cwiczyc?

Prosilbym o plusy i minusy kazdej z nich. Dziekuje.