przy kazupie serwera dedykowanego sprzedawca instaluje rozumiem serwer wow tbc np ?
Nie. Dostajesz czysty server (najczęściej z przeinstalowanym Debianem). Twoim zadaniem jest zainstalowanie odpowiednich sterowników, programów oraz ich konfiguracja.
Następnie wybierasz emulator na którym chcesz stawiać serwer wowa, wgrywasz odpowiednie pliki -> konfigurujesz i (najczęściej) kompilujesz. Podstawy języka C i C++ wymagane.
Chiałbym jeszcze sie dowiedzieć jak pisane sa skrypt , jak to w ogóle wygląda
To już zależy od emulatora. Najczęściej takie skrypty opierają się na bazie danych. Dlatego podstawy MySQL, FirebirdSQL są wymagane.
czy fixowanie bugów na prwade jest takie trudny jak słyszałem ..
Jak ogarniasz podstawy programowania to nie. Jest po prostu uciążliwe. Nie wiem jak jest teraz, ale na starszych emulatorach naprawienie danej lokacji, zawsze kończyło się ponownym rozstawianiem npc na niej. Tak samo z Questami. Naprawienie jednego, najczęściej kasowało pamięć o drugim etc. Ale tutaj ci nie odpowiem dokładnie, bo od ponad 4lat się w to nie bawiłem. Wiem, że na forum hellground był kiedyś dział "szkółka devsów" gdzie opisywano i nauczano podstaw skryptowania takiego servera.
Tu masz ładnie pokazane instalowanie i wstępną konfigurację najpopularniejszego Emu pod TBC: http://archive.trinitycore.info/How-to:Linux
Przy okazji temat gdzie rekrutują devsów: http://forum.hellground.net/topic/38331-hellground-rekrutacja-na-developera/ (tiny core opiera się przede wszystkim na MySQL)