Witam i pozdrawiam wszystkich.
Pewnie wielu z was nieraz znalazło się w sytuacji, w której oczekiwanie na ulubiony tytuł zdawało się nieskończonością. Developerzy najczęściej wypuszczają gry do testów alfa i beta właściwie tylko po to, by przygotować produkt do wypuszczenia go na rynek, a co za tym idzie pula kluczy jest zazwyczaj bardzo mocno ograniczona. Znam to doskonale. Nieraz podkręcona screenami, zapowiedziami i materiałami video z naszego ukochanego portalu atmosfera udzielała mi się do tego stopnia, że gra, w którą jeszcze nigdy nie grałem, zdawała się być jedynym tytułem, jaki mnie interesował ever. Taka jest rola redaktorów, by tą atmosferę podkręcać, a graczy - by się nam ów atmosfera udzielała. Rola developerów jest taka, by produkt wypuścić na rynek przy jak najmniejszych stratach, a największych zyskach. Rola producentów, mimo iż najmniej widoczna, może nie zawsze jest, ale bynajmniej powinna być zawsze najważniejsza. To oni pracują i powinni ciągle pracować nad ulepszaniem produktu i dostosowywaniem go do naszych potrzeb. Mimo, iż życie to nie Role Play, w tym całym zamieszaniu i podkręconej atmosferze zrodziła się jeszcze jedna rola; "straszliwa, przebiegła i nieuchwytna niczym Józek z bagien. Ta zrodzona z bezładu rola to..." - Handlarze kluczami. (czyli osoby, które rejestrują się do udziału w testach gier, bardzo często na wielu kontach, aby następnie darmowy klucz sprzedać.)
Jak oszukać oszusta, czyli jak nie dać się oszukać.
1. Dla sprzedających
Nie sprzedawaj darmowych kluczy. Pomoże Ci to oszczędzić wielu problemów. Człowiek wystawiający kluczyk na sprzedaż może być całkiem nieświadomy zagrożenia na które się wystawia. W natłoku spraw otaczającej nas rzeczywistości łatwo zapomnieć, że wszystko co nas otacza podlega różnym prawom. Klucze testowe do gier są własnością producentów gry - jej twórców. Jako, że podlegają jedynie wirtualnej grawitacji, dodatkowo są obciążone prawami autorskimi. Zaczyna się od rejestracji w grze i akceptacji EULA. Powierzchownie sprawa wygląda prosto - zakładasz konto, podajesz dane, zaznaczasz ptaszkiem mały kwadracik gdzieś na dole strony, koło takiego linka na który się klika tylko wtedy, gdy stronka nie chce nas puścić dalej. Ten link prowadzi do warunków umowy jaką właśnie zawarłeś z producentem gry zapisując się do bety. Zawsze warto sprawdzać warunki na jakie się godzimy.
* EULA
Dla przykładu EULA Diablo 3 - http://eu.blizzard.com/pl-pl/company/legal/d3_eula.html
Gra, a także znaki towarowe i treści chronione prawem autorskim w Grze oraz powiązane z Grą, stanowią chronioną prawem autorskim własność spółki Blizzard Entertainment i dzięki wysiłkom Blizzard Entertainment zyskały znaczną popularność i uznanie. W razie poważnego naruszenia postanowień niniejszej Umowy, Blizzard Entertainment zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich dostępnych licencjodawcy własności intelektualnej działań prawnych, mających na celu ochronę swoich praw własności. W przypadku kiedy Blizzard Entertainment jest stroną wygrywającą sprawę, Blizzard Entertainment będzie korzystać z wszelkich dostępnych działań prawnych w celu odzyskania strat, poniesionych kosztów procesowych i opłat dla prawników.
NINIEJSZA GRA JEST PRZEKAZYWANA NA LICENCJI, A NIE SPRZEDAWANA. ZARÓWNO GRA, JAK I LICENCJA NADANA W PUNKCIE 1 NIE MOGĄ BYĆ PODLICENCJONOWANE ANI PRZENOSZONE NA INNE OSOBY LUB PODMIOTY, A KAŻDA TAKA CZYNNOŚĆ ZOSTANIE UZNANA ZA NIEWAŻNĄ.
W przypadku Diablo klucz do bety byłby własnością intelektualną firmy Blizzard Entertaiment, tak jak każdy element tej gry. Jak widać po ich EULA nawet wymiana konta z innym użytkownikiem może stać się pretekstem do "zaprzestania świadczenia usługi", czyli mówiąc prościej - BAN.
* PRAWA AUTORSKIE
Prawa autorskie są chronione wieloma międzynarodowymi umowami, ale nie tylko. Każde państwo posiada podobnie sformułowany przepis odnośnie wejścia praw autorskich w życie. Akceptując EULA akceptujesz EULA, a gdy nie to nie. Prawa autorskie obowiązują bez względu na to czy je zaakceptujesz.
Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Rozdział 1 Przedmiot prawa autorskiegoArt. 1. 1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: 1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe); 2) plastyczne; 3) fotograficzne; 4) lutnicze; 5) wzornictwa przemysłowego; 6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne; 7) muzyczne i słowno-muzyczne; 8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne; 9) audiowizualne (w tym filmowe). 21. Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.3. Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.4. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.
Rozdział 2 Podmiot prawa autorskiego Art. 8. 1. Prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.
PRZED INSTALACJĄ PROGRAMU NALEŻY UWAŻNIE ZAPOZNAĆ SIĘ Z UMOWĄ LICENCYJNĄ. PROGRAM JEST PRZEKAZYWANY NA LICENCJI, A NIE SPRZEDAWANY.
* PROKURATOR
Rozdział 14 Odpowiedzialność karna Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
* URZĄD SKARBOWY
Podatek należy zapłacić od każdego sprzedanego przedmiotu, który był w posiadaniu sprzedającego krócej niż 6 miesięcy. Dochód uzyskany z takiej sprzedaży należy wpisać do formularza PIT w rubryce inne dochody i zapłacić podatek. Dla osoby, której roczne dochody nie przekraczają pierwszego progu będzie to 19%.
Stawka ta dotyczy podatku dochodowego. Dodatkowo, gdy udaje Ci się sprzedać kolejne klucze twój sposób na zarobek może zostać uznany przez urząd skarbowy za działalność gospodarczą. W tej kategorii nasze państwo jest bezlitosne, dlatego warto pamiętać, że każda zaległość w urzędzie skarbowym rośnie w stosunku lawinowym z powodu odsetek. http://www.pit.pl/kalkulator_odsetek_2507.php W przypadku błędnego wypełnienia PIT-u, w zależności od całkowitej kwoty nie uwzględnionej w rocznym rozliczeniu podatkowym rachunek, jaki może na ciebie nałożyć Urząd skarbowy może wynosić od kilkuset do kilku milionów złotych. Ogólnie najprostszym sposobem, by dać się zauważyć dla urzędu skarbowego jest wystawianie oferty na portalu aukcyjnym.
* GPS
Jeżeli podajesz fałszywe dane przy rejestracji, sprzedaży, czy nawet przy dokonywaniu przelewów bankowych musisz wiedzieć, że nie musisz ich wcale podawać. Bank też podlega pewnym prawom. Pay-Pal i tym podobne też się do tego zalicza. Zresztą konta na Pay-Pal są powiązane z kontami bankowymi.
Obowiązek udzielania przez bank informacji stanowiących tajemnicę bankową 1. Bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową wyłącznie:1) innym bankom i instytucjom kredytowym w zakresie, w jakim informacje te są niezbędne w związku z wykonywaniem czynności bankowych oraz nabywaniem i zbywaniem wierzytelności,1a) na zasadzie wzajemności innym instytucjom ustawowo upoważnionym do udzielania kredytów o wierzytelnościach oraz o obrotach i stanach rachunków bankowych w zakresie, w jakim informacje te są niezbędne w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych i poręczeń,1b) innym bankom, instytucjom kredytowym lub instytucjom finansowym, w zakresie niezbędnym dla:a) wykonywania obowiązujących je przepisów dotyczących nadzoru skonsolidowanego, w tym w szczególności dla sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, obejmujących także bank, zarządzania ryzykiem dużych zaangażowań,c) stosowania metod statystycznych, o którym mowa w art. 128d stosowanie wspólnych metod statystycznych, ust. 1 i 6,1c) instytucjom, o których mowa w ust. 4, w zakresie niezbędnym dla stosowania metod statystycznych, o którym mowa w art. 128d stosowanie wspólnych metod statystycznych, ust. 1 i 6,2) na żądanie:a) Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie nadzoru sprawowanego na podstawie niniejszej ustawy i ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. Nr 157, poz. 1119), pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie, o którym mowa w art. 139 obowiązki banków oraz oddziałów i przedstawicielstw banków zagranicznych w kraju , ust. 1 pkt 2, oraz osób upoważnionych uchwałą Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie określonym w tym upoważnieniu, sądu lub prokuratora w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe:- przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy zawartej z bankiem,w zakresie informacji dotyczących tej osoby fizycznej,popełnione w związku z działaniem osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej- niemającej osobowości prawnej, w zakresie informacjidotyczących tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej;c) sądu lub prokuratora w związku z wykonaniem wniosku o udzielenie pomocy prawnej, pochodzącego z państwa obcego, które na mocy ratyfikowanej umowy międzynarodowej wiążącej Rzeczpospolitą Polską ma prawo występować o udzielenie informacji objętych tajemnicą bankową,d) sądu w związku z prowadzonym postępowaniem spadkowym lub o podział majątku między małżonkami albo prowadzoną przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy sprawą o alimenty lub o rentę o charakterze alimentacyjnym,e) Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w związku z toczącą się:- sprawą karną lub karną skarbową przeciwko osobie fizycznejbędącej stroną umowy zawartej z bankiem,- sprawą karną lub karną skarbową o przestępstwo popełnione wzakresie działalności osoby prawnej lub jednostki organizacyjnejniemającej osobowości prawnej, która jest posiadaczem rachunku,f) Prezesa Najwyższej Izby Kontroli w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania kontrolnego określonego w ustawie z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz.U. z 2001 r. Nr 85, poz. 937 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271),g) (uchylona),h) Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w zakresie określonym ustawą z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym,i) biegłego rewidenta upoważnionego do badania sprawozdań finansowych banku na podstawie zawartej z bankiem umowy,j) (uchylona),k) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu i ich posiadających pisemne upoważnienie funkcjonariuszy lub żołnierzy w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania sprawdzającego na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych,l) Policji, jeżeli jest to konieczne dla skutecznego zapobieżenia przestępstwom, ich wykrycia albo ustalenia sprawców i uzyskania dowodów, na zasadach i w trybie określonych w art. 20 uprawnienia Policji w zakresie zbierania, przechowywania informacji i zasady ich udostępniania, ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji,ł) komornika sądowego w zakresie niezbędnym do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego, postępowania zabezpieczającego oraz wykonywania innych czynności wynikających z jego ustawowych zadań,m) wydawców instrumentów płatniczych niebędących bankami, w zakresie określonym ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,n) Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w zakresie niezbędnym do realizacji ustawowych zadań określonych w art. 12 zadania Generalnego Inspektora, i art. 14 uprawnienia inspektorów, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2004 r. Nr 25, poz. 219 i Nr 33, poz. 285),o) koordynatora w związku z wykonywaniem przez niego nadzoru uzupełniającego nad konglomeratem finansowym w rozumieniu ustawy o nadzorze uzupełniającym,p) Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w trybie i na zasadach określonych w art. 23 informacje stanowiące tajemnicę bankową ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz.U. Nr 104, poz. 708), q) właściwej władzy nadzorczej, jeżeli jest to niezbędne dla wykonywania przez tę władzę nadzoru skonsolidowanego nad bankiem, przy czym w przypadku właściwej władzy nadzorczej z państwa niebędącego państwem członkowskim – jeżeli Komisja Nadzoru Finansowego zawarła z tą władzą porozumienie, o którym mowa w art. 141f nadzór skonsolidowany, ust. 3,r) Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie określonym ustawą z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291 oraz z 2006 r. Nr 191, poz. 1411 i Nr 245, poz. 1775),s) prokuratora, Policji i innych organów uprawnionych do prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa lub czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia – w zakresie określonym w art. 78 dokumenty przekazywane kupującemu przy sprzedaży pojazdu, ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.).t) organu Służby Celnej na zasadach i w trybie określonych w art. 75 przekazywania organom Służby Celnej informacji przez banki i towarzystwa funduszy inwestycyjnych, ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323),u) podmiotu, o którym mowa w art. 26l uchwała Zarządu Funduszu w sprawie wypłat środków gwarantowanych, ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym w zakresie niezbędnym do zapewnienia prawidłowej realizacji wypłat środków gwarantowanych;v) administracyjnego organu egzekucyjnego oraz centralnego biura łącznikowego, o którym mowa w art. 9 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. poz. 1289), w zakresie wykonywania ich ustawowych zadań;3) Narodowemu Bankowi Polskiemu, w związku z wykonywaniem kontroli oraz zbieraniem danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej, a także innym bankom uprawnionym do pośredniczenia w dokonywaniu przez rezydentów przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju z nierezydentami, w zakresie określonym w ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz.U. Nr 141, poz. 1178).2. Zakres oraz zasady udzielania informacji przez banki organom podatkowym, Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, organom kontroli skarbowej oraz powiernikowi i jego zastępcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz.U. Nr 140, poz. 940, z 1998 r. Nr 107, poz. 669, z 2000 r. Nr 6, poz. 70, Nr 60, poz. 702, z 2001 r. Nr 15, poz. 148 i Nr 39, poz. 459 oraz z 2002 r. Nr 126, poz. 1070), regulują odrębne ustawy.2a. Banki, na pisemne żądanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji dotyczących numerów rachunków bankowych płatników składek oraz przekazywania danych umożliwiających identyfikację posiadaczy tych rachunków.
* PODSUMOWANIE:
- handlując kluczami łamiesz prawo polskie, prawa międzynarodowe, oraz zaliczasz się do grona przestępców skarbowych, narażasz się na bezpłatny urlop w więzieniu, kary finansowe, oraz na pozbawienie się zaświadczenia o niekaralności.
- konto w grze osoby dla której sprzedajesz klucz, oraz Twoje może zostać zbanowane na podstawie EULA.
- handlując kluczami na portalach aukcyjnych narażasz się na bana na danym portalu, oraz na przekazanie Twoich danych prokuraturze.
- oferując klucz na jakimkolwiek portalu, blogu, lub forum narażasz się na bana, oraz na przekazanie Twoich danych prokuraturze.
- handlując kluczami narażasz się na zamrożenie swojego konta Pay-Pal, konta bankowego oraz utratę kart płatniczych.
- na podstawie samego numeru konta w banku, lub na Pay-Pal organy ścigania mają obowiązek zebrać wszystkie Twoje dane w okresie maksymalnie sześciu tygodni, a banki mają obowiązek wszystkie Twoje dane udostępnić.
- nie warto handlować kluczami
2. Dla kupujących
Nie kupujcie darmowych kluczy. Darmowe klucze są, jak sama nazwa wskazuje darmowe. Samo zarejestrowanie się do udziału w beta testach nie gwarantuje Ci dostępu do nich, ale jest dowodem na to, że zgłosiłeś chęć do udziału. Firma wypuszczająca produkt ma w zamiarze udostępnić produkt również nieodpłatnie. W obopólnym interesie leży, żeby klucz ominął ręce kogoś, kto będzie chciał go sprzedać. Interes ów jest chroniony prawami autorskimi - czyli całą serią umów międzynarodowych, oraz wewnątrzpaństwowych. Właściciel gry (producent) ma prawo ustalić zasady na których będzie udostępniał swój produkt. Problem sprzedaży kluczy z roku na rok staje się coraz rozleglejszy co powoduje coraz większe zainteresowanie władz. Producenci gier również podejmują rękawicę rzuconą przez handlarzy najczęściej banując dożywotnio konta osób handlujących kluczami. Większość zawieranych w internecie umów mówi o tym, że prezentów się nie oddaje.
Electronic Arts przestrzega przed zakupem kluczy do gier i kodów zniżkowych umożliwiających pobranie gier w formie cyfrowej na serwisach aukcyjnych i innych serwisach nie będących oficjalnymi kanałami sprzedaży. Serwisy aukcyjne są częstym źródłem kluczy uzyskanych w sposób nielegalny.Electronic Arts rekomenduje dokonywanie zakupów gier w wersji cyfrowej wyłącznie poprzez oficjalne kanały sprzedaży:http://www.store.origin.comhttp://www.gamespace.plhttp://www.store.steampowered.comElectronic Arts zastrzega również prawo zablokowania kluczy, co do których zachodzi podejrzenie że zostały uzyskane w sposób nielegalny.Osoby kupujące klucze do gier poza wyżej wymienionymi oficjalnymi kanałami sprzedaży robią to na własne ryzyko. Jeśli klucz nie został zakupiony poprzez oficjalny kanał sprzedaż i zostanie zablokowany - nie będzie można kontynuować gry i Centrum Pomocy EA nie będzie w stanie udzielić pomocy.
* TEN KLUCZ JEST TWÓJ
- Metoda zalecana przez lekarzy, Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, lub skontaktuj z farmaceutą.
Odpowiadasz na ogłoszenie osoby, która chce sprzedać klucz. Musisz pamiętać, że się śpieszysz. Zazwyczaj ogłoszenia są bezcenne, więc zapytujesz o przedmiot wymiany. Wszak nie chcesz dokonać przestępstwa, a jedynie wymienić się z kolegą. Najczęściej pada odpowiedź:
-
Potrzebuję kasy więc jeśli jesteś w stanie zapłacić to chętnie sprzedam
albo:
kasa
wtedy musisz spytać o cenę, powiedz, że może być wysoka bo zależy ci na czasie. Najprawdopodobniej w odpowiedzi otrzymasz pytanie o to ile waży Twój portfel:
Mam 3 chetnych na ten klucz teraz i tak go nie przesle bo jestem w robocie wyslij oferte jak bedzie najwyzsza wieczorem wysle ci klucz jak puscisz przelew. 20.00.
Podajesz zawyżoną cenę i pytasz czy pasuje. Dostajesz nr konta. Możesz też spytać o dane.
ok, jaki to bank? Podaj koniecznie dane do przelewu, bo bank zwróci kase do mnie i wyjdzie że to ja ciebie oszukałem xd
Jesli bedziesz mnie oczernial podam sprawe na policje. Ok bank pko dane xxxxxxxxxx xx xxx xxx dawaj.szbko bo wpracy jestem
Tutaj następuje najważniejszy moment. Musisz dać wyraźnie do zrozumienia, że jesteś poważnym i zdecydowanym kupcem. Mówisz, że przelewasz, czekasz chwilę i znikasz.
Dobra zdążyłem przelać, czekam na kluczyk na mailu. Nie wiem jak szybko zaksięguje bo nie ustawiłem jaki bank odbiorcą. Musze lecieć.
Najlepiej żebyś odczekał kilka godzin. Później piszesz, że już przesłałeś kasę, a dalej nie dostałeś klucza - jeżeli nie dostałeś. Najpewniej dostaniesz odpowiedź, że prześle klucz jak przelew dojdzie. Wtedy uderzasz:
Widzę że mnie oszukałeś gościu ładnie... Najpierw napisałeś, że od razu prześlesz kluczyk a teraz czytam, że czekasz aż pieniądze dojdą bo powinny być natychmiast, kiedy banki mają czas na realizację przelewów do 7miu dni ROBOCZYCH. Nie zostawiasz mi wyboru....Już składam wniosek do banku o anulowanie przelewu, więc kradzieży nie będzie, nie zarobisz oszuście...Pozdrawiam.
W większości przypadków moja prywatna ankieta wykazała najczęściej odpowiedzi tego typu, których potwierdzenia znalazły się na moim mailu:
Klucz wysłany, oszustem nie jestem!
Jeżeli handlarz nie prześle Ci klucza to prawdopodobnie oznacza, że to zwykły oszust, który nawet nie jest w posiadaniu takiego klucza, a liczy jedynie na zysk z naiwnych frajerów przesyłających kasę przed wysłaniem klucza przez sprzedającego. Masz jego numer konta.
* Jeżeli masz klucz najlepiej aktywować go od razu, lub jeżeli chcesz się zabawić w Robin Hooda oddać go komuś, kto powinien go aktywować od ręki.Ponieważ za klucz nie zapłaciłeś nie doszło do poważnego naruszenia praw autorskich, jednakże wciąż należą one do właściciela gry, czyli do producenta,a więc z nim się kontaktujesz, właściwie tylko po to, żeby się upewnić, jednak ta rozmowa musi się odbyć, żeby uchronić Cię przed banem.
Fragment mojej rozmowy w sprawie beta kluczy do Strife z przedstawicielem S2Games:
S2GAMESEMAIL PRINTYour Question: Beta key trade?Please wait and one of our operators will be with you shortly.You are now chatting with S2GAMES (Support Representative) - Customer Support23:45S2GAMES.:Welcome to S2 Games Customer Service, how are you doing today?23:45Klucznik ***:hello23:45Klucznik :i have question.23:45S2GAMES.:sure23:46Klucznik :one person offeed me beta key for a price. I have not give any money for that, because i know this is agianst law, i have this key. What should i do?23:46Klucznik :offered*23:46Klucznik :sry, i have keybord breaked*23:47Klucznik :Do i can give this key to someone?23:47S2GAMES.:sure you can give it to whomever you wish23:48Klucznik :One person offered beta key for 50 pln, on one of mmo topic blogs.I have answered to him, but when he gave me a key i just didnt gave him any money, do I did right?23:48Klucznik :This isnt against EULA?23:48S2GAMES:yes but you should use it fast23:48S2GAMES.:before it gets sold again23:48Klucznik :i need serious answer, i am writing guid about web trade.23:49Klucznik :this is clever ;]23:49S2GAMES.:yes its against our ToS23:49Klucznik: so what i should do to do all the thing right?23:50S2GAMES.:you can give it away or I can disable it, your choice23:50Klucznik :there is no other way?23:50S2GAMES.:no
Mimo mojej łamanej angielszczyzny nie trudno zrozumieć, że developerzy popierają takie rozwiązanie problemu.