Języki programowania do browserówek Gladiatus, Knights, Smoki nightwood, sfgame

Witam, ostatnio załapałem zajawkę, żeby porobić coś w stylu starych browserówek Gladiatus, Knight.pl, Smoki nightwood. Ostatnio też działam w grafice wektorowej i animacjach a z tego co wiem, to Shakes & Fidget jest zrobiony we flashu, więc może coś bardziej w tym kierunku. Zacząłem niedawno php, tera szykuje się na mysql i jaki język wybrać? Ten sfgame wygląda dosyć solidnie jako całość.
Jaki język/języki teraz?

W dzisiejszych czasach to chyba głównie HTML5 + JS, jeżeli coś w stylu S&F.
https://html5gameengine.com/

Póki co działam standardowo w html, css, php, js z odzielna i tera chce coś powoli kleić.
I mam pytanie, czy dobrze rozumiem ich połączenie (czy tak się da w ogóle). Ogólnie przekazywanie zmiennych z JS do bazy danych i vice versa.
Logując się, przekazuje za pomocą php dane z bazy danych do obiektu JS (var character etc).
Dodatkowo wyświetlam informację o postaci (tutaj prosto z bazy danych), nazwa, doświadczenie, złoto.
Używam funkcji wyprawa, która daje losową ilość złota i doświadczenia i zmienia (aktualizuje) właściwości (dodaje złoto, doświadczenie) obiektu character i wysyła zaktualizowane wartości za pomocą php do bazy danych.