Komputer po prostu piszczy

Możesz jak podepniesz go pod 24V albo do gniazka w ścianie :)

A poważnie ? Nie. A kombinowanie nie ma sensu.

I tak na marginesie, to nie jest tylko wina wiatraczka, ale całego zestawu, czyli razem z radiatorem.

@kolega od SpeedFana

Wiatrak procesora, który się przegrzewa działa na pełnej mocy. O ile już wcześniej nie działał na full, bo nie każdy jest regulowany (zależy od płyty i modelu samego wiatraka).

Tak to jest oryginalny wiatraczek, który nie nadaje się absolutnie do niczego. Jeśli byś używał kompa do prac biurowych to ok, ale do gier absolutnie nie. Kup jakiś prawdziwy i od razu kup dobrą pastę termoprzewodzącą, bo kto wie co Ci tam nałożyli.Nie polece Ci nic, bo nie siedzę w temacie od kilku lat i nie wiem jakie radiatory czy pasty są teraz na topie.

Ja posiadam intel 3570k na boxowym chłodzeniu, czyli taki sam jaki dołączył na zdjęciu GorkyFactory i temperatura w grach nie przekracza 60 stopni. Dobra pasta i odpowiednie nałożenie daje bardzo dużo. Tą intelowska pastę co dają od nowości to można o d*pę roztrzaskać. Sam radiator jest słabej jakości, ale jakiś tragiczny nie jest, więc bez przesady. Jak takie temperatury osiągasz to wina złego nałożenia pasty, albo słaba jej jakość, ewentualnie wina procesora.

Używam pasty ZALMAN zm-stg2 jak ktoś chciał by wiedzieć

Jeśli między Twoim kllocu a jego prockiem jest ponad 20 st.C różnicy, to ja się zastanawiam, czy u Gorkiego w ogóle ktoś nałożył pastę :)

Sama wymiana pasty może pomóc. Pomiędzy oryginalną a taką dobrą pastą może być nawet do 10 stopni C różnicy na dobrze chłodzonym procku.

Co nie zmienia faktu, że wymiana radiatora też obniży temperaturę. Ale oczywiście pasta, nawet byle jaka, mus być nałożona prawidłowo.

Kllocu dobrze radzi zacznij od wymiany (albo pierw od poprawnego nałożenia, o ile jest źle) pasty, bo to znacznie tańsza inwestycja, niż nowy radiator, a jeśli temperatura wciąż będzie za wysoka, to pomyśl o jego zmianie.

U mnie na moim i5-3470 na stockowym chłodzeniu z pastą arctic mx2 temperaturki w grach oscylują w okolicy 60 C.

Także tak jak koledzy wyżej polecam wymienić pastę. Cholera wie czym oni ci to nasmarowali? Może radiator jest niedociśnięty?

Nowe fakty.

  • Jakimś cudem nie działał mi wiatraczek. Przepiąłem więc coś co oznaczone było FAN1 i przypięte do wiatraczka, na FAN2. Działało. Po paru godzinach znowu nic i przepięcie z powrotem poskutkowało ponownym działaniem wiatraka. Magia.
  • Zdjąłem obudowę.
  • Jak sprawdzić czy pasta termoprzewodząca w ogóle jest. (Przy montowaniu bawiłem się tą częścią, gdzie powinna być i się nie przykleiłem. Więc chyba brak wcale)
  • Jak bezpiecznie, z propozycją VanMetala, docisnąć radiator. Chociaż wątpię żeby to było to.

W planach - wymiana/montaż pasty. Jak na razie spadło z 10stopni, ale nadal zbyt mało. Watch Dogs chce mi zarżnąć tego kompa.

Kup pastę termoprzewodzącą, zdejmij chłodzenie, wyczyść dokładnie resztki starej pasty z chłodzenia i procka, na procek nałóż nową pastę termoprzewodzącą wielkości ziarna grochu, załóż cooler.

Mój kuzyn miał to samo tylko że on odpiął chłodzenie przy czyszczeniu komputera.

Jak sprawdzić czy pasta termoprzewodząca w ogóle jest

To musisz zdjąć radiator ( wiatrak ). Wedy zobaczysz jak pasta się rozprowadziła

Jakimś cudem nie działał mi wiatraczek. Przepiąłem więc coś co oznaczone było FAN1 i przypięte do wiatraczka, na FAN2. Działało. Po paru godzinach znowu nic i przepięcie z powrotem poskutkowało ponownym działaniem wiatraka. Magia.

Wiatrak od procka powinieneś podpiąć do CPU_FAN. Zazwyczaj tak to jest opisane na MOBO. Resztę wiatraków podłączasz do FAN_1, FAN_2 itp.

(Przy montowaniu bawiłem się tą częścią, gdzie powinna być i się nie przykleiłem. Więc chyba brak wcale)

Jak nie masz pasty na procku to się ciesz, że go nie spaliłeś :D :D

Jak nie masz pasty na procku to się ciesz, że go nie spaliłeś :D

Nom dobrze że ma intela i że ustawili mu ostrzeganie o zbyt wysokiej temperaturze.

Nowe info! Komputer piszczy, gdy jest na temperaturze 40ciu stopni. Siedziałem na forum. Co wy na to? To nie temperatura. Mało tego, prowadziłem pół dzisiejszego dnia obserwacje podczas grania w Watch Dogs. Gra jak żadna inna zarzynała proca. Sprawdzałem temperatury co dziesięć sekund i czyściłem maksymalną temperaturę. Ciekawe zjawiska.

  • Za każdym razem czyściłem min/maks temperatury.
  • Nawet przy największym burdelu na ekranie, po zminimalizowaniu gry procesor od razu robił się chłodniejszy o trzydzieści stopni.
  • Najwyższa temperatura 87stopni.

Może wina leży po stronie BIOSa, źle rozczytującego temperaturę? Nie wierzę aby z parzącego wrzątku proc robił się letni w ciągu paru sekund. To nie temperatura.

Wiatrak od procka powinieneś podpiąć do CPU_FAN. Zazwyczaj tak to jest opisane na MOBO. Resztę wiatraków podłączasz do FAN_1, FAN_2 itp.

Podpiąłem pod FAN2. Co ciekwe, to bez większego znaczenia. Po ponownej nieaktywności komputera, wiatraczek ani drgnął. Przepiąłem do jedynki - działa. Cuda i dziwy. Ale to motywacja aby kupić drugi, który wywoła w środku istny huragan.

No to musi być to zasilacz, innej opcji nie ma. Albo mało prawdopodobne (porty usb uszkodzone na płycie głównej).

może masz ustawioną za małą minimalną temperaturę alarmu ? Ja tak miałem jak mi czujka temperatury na karę graficzną spadłą.

GorkyFactory poszukaj na płycie głównej CPU_FAN i tam podłącz wentylator od chłodzenia CPU tak jak radził kllocu.

Napisz jaki masz zasilacz (dokładna marka i model).

Sprawdź jaki masz bios w komputerze i zerknij na to:

http://forum.pcformat.pl/Sygnaly-dzwiekowe-wydawane-przez-BIOS-komputera-FAQ-t

Może pomoże.

@edit

Wejdź jeszcze w bios i znajdź czy masz ustawiony komunikat ostrzegający o zbyt wysokiej temperaturze.

Powinna być taka opcja w zakładce PC Health Status.

@edit2

Jak nie będziesz miał PC Health Status to poszukaj w system status.

Wybacz ale nie miałem nigdy do czynienia z uefi bios tak więc nie mogę więcej pomóc.

Masz mysze w obudowie, znany problem.

Zlokalizuj źródło piszczenia. Opisz piszczenie ( czy jest to ciągłe, czy serie krótkich bądź długich i ilość pisków w serii )

@edit

Podpiąłem pod FAN2. Co ciekwe, to bez większego znaczenia. Po ponownej nieaktywności komputera, wiatraczek ani drgnął. Przepiąłem do jedynki - działa. Cuda i dziwy.

Wszystko ma znaczenie, nie bez powodu producent podpisał w które miejsce masz wpiąć wentylator dla cpu, w który wentylator stacjonarny w budzie. Jak podpinasz prawidłowo to wentylator od cpu dostosowuje prędkość do temperatury procesora. Im większa temperatura tym wiatrak szybciej chodzi lepiej chłodzi. Natomiast wiatraki w budzie chodzą z tą samą prędkością cały czas, dopóki nie zmienisz tego w biosie lub jakimś programem. Nie dostosują ci się nawet jak komputer stanie w ogniu

Taka o różnica między CPU_fan a FAN1

I dziwie się jeszcze czemu nikt nie upomniał się o specyfikacje twojego PC.

Tak więc SPECYFIKACJE poproszę

Wiatrak pod CPU_FAN, bo wg temperatury procesora ustawia się ilość obrotów wiatraka. Nie może być pod żadne inne gniazdo. Sprawdź czy nie masz ustawionego "sygnału alarmu" gdy nie działa ci inny FAN np system fan. A że go nie masz zapewne wcale to bios może widzieć to jako uszkodzony wiatrak i piszczy i bedzie piszczeć dopóki nie wyłączysz tej opcji lub nie podłączysz wiatraka:)

Mi zaczyna tak śmiesznie piszczeć przez chwilę po włączeniu Tibii. Nie wiem o co w tym chodzi, ale chodzi normalnie przy innych grach, a jak włączę Tibię to zaczyna trochę piszczeć :D I to tylko ekran logowania, bo jak się zaloguję to już przestaje piszczeć :D To jest taki dźwięk jakby zostawić taką starszą ładowarkę do telefonu na cały dzień w gniazdku. Po jakimś czasie zaczyna tak śmiesznie piszczeć.

Wy ciągle o procesorze, a może jest zły obieg temperatury w obudowie. Niektóre są źle zbudowane, a to ma też znaczenie jak komp chodzi. Ja bym wyciągał po kolei wszystkie części, sprawdzał jak komp reaguje. A jak nie masz pomysłu zanieś do jakiegoś serwisu na diagnozę. Nie lekceważ jednak objawu.

To ja prosze o eksperta i sensowną propozycję w granicach 100zł. Gdyby to było potrzebne, mój sprzęcior jest tu.http://www.morele.net/inventory/info/GMbfC7/ps. nie mogę jakoś tego wiatraka pobudzić do wydajniejszej pracy?

@kllocu

Specyfikacja komputera jest podana w linku powyżej.

@DeimonD

Ja na moim AMDku Phenomie II który ma 125TDP na boxowym chłodzeniu nie osiągałem takich temperatur, a do tego miałem jakąś iBox'ową obudowę za max 50zł. Takie temperatury przy Intelu... coś musi być nieteges z chłodzeniem. W dodatku on nie ma byle jakiej obudowy bo ta jest całkiem niezła:

http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-m30-pure-black-spc104-647844/

Dlatego na obecną chwilę wszyscy piszą aby GorkyFactory przepiął wentylator od chłodzenia procesora z FAN1 do CPU_FAN.

Dlatego na obecną chwilę wszyscy piszą aby GorkyFactory przepiął wentylator od chłodzenia procesora z FAN1 do CPU_FAN.

Z obudową jest fail. Podałem nie tą. Ta moja nieco się różni. Podałem stare zamówienie, by pokazać flaki mojego sprzętu. Obudowę jednak zmieniłem w końcowym zamówieniu. To jest archiwalne.

http://www.morele.net/obudowa-i-box-lynx-703ld-bez-zasil-prescot-332846/

Urzekły mnie te światełka na froncie, które również informują mnie o temperaturach i godzinie, które wiatraki działają. Mam nawet pokrętełko od głośności(nie wiem tylko po co, bo to wymaga bym się schylił)

CPU_FAN nie mam. Mam jedynkę, bądź dwójkę. I to kabelki wypływające z obudowy, które też wprawiają w ruch ten wiatraczek. Jest jak należy.

Gdyby to była kwestia chłodzenia, komputer nie zacząłby piszczeć(i przestał po zresetowaniu) podczas... w sumie luzu. Siedziałem na forum. A i wątpię aby proc po osiągnięciu prawie 90ciu stopni nagle spadał do sześćdziesiątki.

Aha, właśnie. Ostatnio otrzymuję od komputera również inne piknięcia. Trzy krótkie. To o ile dobrze pamiętam oznacza brak pamięci w bankach pamięci. Możliwe że komputerkowi się coś kiełbasi?

Jeżeli kupowałeś komputer w morele.net i masz nadal gwarancję to oddaj do nich.

Myślę że wentylator od procesora powinien być podłączony tu:

http://speedy.sh/MCkN9/100-8359.JPG

lecz nie jestem pewien bo nie widzę co tam jest napisane.

Więcej ci nie pomogę niestety. Bym musiał mieć komputer w domu i pogrzebać w biosie, być może aktualizacja biosu mogła by pomóc.

Masz pamięci włożone do slotów o tych samych kolorach?

Co do obudowy to ja nigdy nie byłem zwolennikiem zbyt dużej ilości bajerów i nie bierz tego do siebie ale ta obudowa jest bardziej piekarnikiem z jednym wentylatorem z tyłu przy takim sprzęcie jaki masz w środku.