Król MMO

Tak, World of Warcraft ma tylko (a może aż) 2 prawie 3 razy więcej aktywnych graczy niż Final Fantasy ale to są dane z ostatnich dwóch tygodni a obecnie w WoWie jest etap przed prepatchem i przed dodatkiem, tzw. Martwy czas w którym jest średnio kilka razy mniej aktywnych graczy niż zwykle więc nie wyszły ci porównania ilościowe graczy :slight_smile: Oczywiście mówimy tutaj o bez Chin, tylko nasz świat.

Ps. Ciągle idziesz w strone “najpopularniejszy” i “ulubiony” nie bierzesz pod uwagi tego wszystkiego jednocześnie, tzw. wyniku, sumy tego wszystkiego, bo to właśnie suma tego wszystkiego składa się na całą tą dyskusje.

PS2. Dodawanie do tej listy dyskusynej Black Desert to śmiech na sali bo wiadomo że to crap który rozdawany jest co miesiąc za darmo, niektórzy mają po 100 kont, w shopach milion keyów, totalnie nie ta liga gry, bardzo zły ruch z twojej strony, to jak dodanie do porównań Kremu z dyni z restauracji magdy gesler i zupy z krewetek mistrza pierre nowej zupki Vifon ostry kurczak :joy:

No właśnie bo to czy fabuła jest dobra lub nie, zależy od tego czy nam podejdzie i się spodoba, dlatego ogólnie ciężko jednoznacznie określić MMO z najlepszą fabułą. Chyba, że według naszych osobistych kryteriów. Dla Ciebie jest to FFXIV, dla mnie WoW, dla kogoś innego może być TSO czy GW2.

WoW miał ponad 100 milionów 5-6 lat temu tak jakby coś… porównywałem podobne okresy czasu bo od nieudanej premiery FFXIV też minęło około 10 lat. Chyba nie nazwałbym tego semi-F2P, ale jak tam chcesz ;p

Oczywiście, że nie uznałbym BDO za nowego króla, bo nie spełnia reszty wymagań o których pisałem wcześniej… Bliżej już tego miana było FFXIV i gdyby skreślić WoWa z listy to myślę, że właśnie FFXIV dostałoby ten przydomek.

@Hardy1, dlatego wspomniałam, że opinia fanów jest tylko jednym z kryteriów, które można wziąć pod uwagę.

Moim zdaniem w przypadku FFXIV nie powinno się brać pod uwagę okresu sprzed Realm Reborn, bo wtedy leży też reszta kryteriów.

I widzisz, sam napisałeś, że nie uznałbyś BDO za króla. Sądzę więc, że w tym momencie możemy przestać używać argumentu “No ale WoW jest najlepszy, no bo ma 100 milionów zarejestrowanych kont”, tylko skupić się na innych kryteriach.

Nigdzie nie napisałem, że “WoW jest najlepszy, no bo ma 100 milionów zarejestrowanych kont”, tylko wyjaśniłem dlaczego otrzymał przydomek króla i jakie według mnie kryteria trzeba spełnić aby otrzymać ten tytuł. Jeżeli natomiast rozpatruje się tytuł króla jako subiektywne pojęcie najlepszej gry, to tak jak już ktoś napisał każdy ma swojego króla i można tu tak wtedy dyskutować w nieskończoność ;p

1lajk

Jak dla mnie nie ma już czegoś takiego jak “król mmmo”. WoW “królowł” w gatunku jak wchodził na rynek. W tamtym okresie był bezkonkurencyjny - wprowadził masę nowości i stał się prekursorem dla innych twórców gier. Obecnie zestawiając populację WoW’a z innym tytułem dalej wygląda to świetnie i w takim zestawieniu jest bezkonkurencyjny, lecz zestawiając grę z ogólną liczbą graczy mmo wyjdzie, że zdecydowana większość gra w inne tytuły. Moim zdaniem na miano “króla mmo” zasługiwałaby gra, która przyciągnęła by do siebie większość ludzi grających w ten gatunek. Na chwilę obecną takiej gry nie ma i nie zapowiada się by w najbliższym czasie taka gra powstała.
Mianowanie jakiejś gry tytułem “króla” jest wyłącznie odczuciem subiektywnym.

Może i tak. Żegnaj królu! Witaj republiko! Każdy dobry tytuł coś uciuła tych użytkowników, a kolejny król który zdominuje rynek to ten legendarny next-gen, o którym mówią już z 10 lat a nikt go jeszcze nie widział ;p