Książki filozoficzne

Witam,

polecacie jakieś książki filozoficzne? Macie jakieś swoje ulubione? Ulubionych autorów? Głównie zależy mi na tematyce poruszającą sens życia.

Harry potter i kamień filozoficzny.

Dzięki, nie słyszałem o tej książce nigdy wcześniej, na pewno przeczytam.

Sto kluczy Zen, dość specyficzna, bo trochę zahacza o religię(Buddyzm), ale jest to ciekawa propozycja.
Jeżeli chcesz filozofię w czystej postaci to Kant(miłował się w ucieraniu musztardy), Platon, Hegel i inni.

Rozmyślania Marka Aureliusza,Esej Russella,Myśli Black Pascal,Nicolo Machiavelli Książę,Platon Państwo jak i zarówno Arystoteles Polityka.

Wartę przeczytania : )

Z pozycji bardziej współczesnych polecam Winę i wybaczenie Mizińskiej, przeczytałem kilka lat temu lecz wracam do tej książki systematycznie co jakiś czas i za każdym razem odbieram ją trochę inaczej. Autorka świetnie ilustruje relacje pomiędzy etyką, religią oraz filozofią. Tytuł ten jest skierowany do osób dojrzałych emocjonalnie, które potrafią dokonać samodzielnej interpretacji prezentowanych treści.

122329-300-300-0-a-0-2577e27d3b0d5ce7aa7

Mizińska Jadwiga, Wina i wybaczenie, Wydawnictwo Adam Marszałek, Warszawa 2007

Opis książki (źródło: strona internetowa wydawnictwa)

Raz jeszcze przypomnimy słowa Tomasza Manna: wina rodzi ducha. Są one tak ogólne, iż nie precyzują, w kim ów duch się rodzi: w winowajcy czy w pokrzywdzonym. W świetle Levinasowskiej wizji etycznej jest to właściwie drugorzędna sprawa. Nieistotne, czy proces odkupieńczy rozpocznie się od jednego, czy od drugiego końca nici, jaką spojeni są ze sobą ludzie [...]. Najważniejsze, aby te nici splatały się ze sobą w sieć - w tę samą sieć, w którą jest też uwikłany sam Nieskończony. Najważniejsze jest, aby z "intrygi" związanej na początku przez Boga klarowało się Dobro. Nie jest ono od razu dane w czystej postaci, w swej esencji. Tym bardziej, że i Nieskończony nie jest esencją, lecz - relacją
Wszystko, co się jawi złem: cierpieniem, winą, krzywdą, jest niby paliwo do rozpłomieniania ogniska miłości. W jego ogniu, zażegniętym w ludzkich sercach, owo zło ulega swoistej utylizacji i recyklingowi - przemienia się w Dobro. [...] staje się stymulatorem rozwoju duchowego, czyli człowieczeństwa. [...]

Slight Edge

Witam,

polecacie jakieś książki filozoficzne? Macie jakieś swoje ulubione? Ulubionych autorów? Głównie zależy mi na tematyce poruszającą sens życia.