Linux Gaming - szukam graczy

Witam wszystkich!

Szukam użytkowników systemu linux, którzy lubią spędzić czas na wspólnym graniu. Wiem, że granie na linuxie jest raczej tematem niszowym - dostępność tytułów jest ograniczona, a występujące po drodze problemy często zniechęcają wiele osób - jednakże mimo to liczę, że znajdę kogoś kto tak jak ja się nie poddał i czerpie przyjemność z tej rozrywki. Tytułów do gry kooperacyjnej, a także multiplayer/online nie ma zbyt wiele ale na pewno coś się znajdzie. Oprócz tego chętnie wymieniłbym doświadczenie z innymi osobami odnośnie grania na linuxie, zawsze jest miło porozmawiać z kimś kto jest lub był w podobnej sytuacji i lepiej zrozumie pewne problemy. Z drugiej strony jeżeli są tutaj osoby, które myślą o graniu na linuxie lub zaczynają swoją przygodę - służę pomocą.
Zapraszam zainteresowane osoby do kontaktu poprzez wiadomość prywatną :).

Pozdrawiam
EdisoN

Nie ma problemu w zrobieniu drugiej partycji z windą aby pograć. Sam na linuxie siedziałem jakiś czas mając drugą partycję z windą, bo zrozumiałem, że nie ma co się ograniczać co do platformy. Na windzie jest o wiele więcej tytułów co przekłada się na większy wybór, więc jest w czym przebierać, szkoda z tego rezygnować. No ale to moje podejście :wink:
Ba nawet mając Maka zrobiłem drugą partycję z windą do gier :smiley:

Będzie ciężko znaleźć kogoś , ja sam planuję na laptopie jako główny system postawić manjaro ,tylko że do grania buduje skrzynkę na windzie aby bez problemowo grać w różne tytuły . Fakt sytuacje ratuje steam , gdzie jest trochę gier działających pod dystrybucje linuxa , lecz póki co niektórych poważniejszych tytułów brak . A ty używasz linuxa ze względu na darmowość czy z zamiłowania ?

Nie chciałbym zostać źle zrozumiany - absolutnie nie miałem zamiaru narzekać na brak czy mocno ograniczoną ilość gier na linuxie i szukać pomocy w rozwiązaniu tego problemu :). Osobiście mam dual boota (mint/win10), a także osx’a i dwie konsole - także nie mam problemu z dostępnością gier. Chciałem tylko sprawdzić czy ktoś może korzysta i gra na linuxie, aby móc porozmawiać o doświadczeniach i razem spróbować rozwiązać niektóre problemy, a ostatecznie wspólnie zagrać. Z linuxa korzystam przede wszystkim z chęci poznania innego systemu, ciekawości, sympatii, a także lepszego obeznania z bashem. Dodatkowo muszę przyznać, że jestem raczej casualowym graczem, który nie ma potrzeby ogrywania najnowszych tytułów aaa. Traktuję granie na linuxie bardziej jako wyzwanie i przygodę, a tak naprawdę po prostu sprawia mi to przyjemność ;).
Nie chciałbym tutaj za bardzo się rozpisywać ale powiem tylko, że aktualnie możliwość grania na linuxie ma się lepiej niż kiedykolwiek (jak na ten os :wink: ). Mamy wiele miejsc, gdzie możemy nabyć gry pod linuxa: steam, gog, humble store, feralinteractive. Valve pracuję nad narzędziem Proton (opartym na Wine) i w ramach SteamPlay umożliwia uruchomienie niektórych gier z windowsa. Jest także Vulkan API, które bardzo dobrze działa na linuxie (jest kilka tytułów, które wykorzystują to API). Jest także platforma Lutris, która po kilku dodatkowych krokach umożliwia uruchomienie kolejnych gier z windowsa. To oczywiście jest kropla w morzu w porównaniu do windowsa ale jest to znaczący krok dla linuxa. Podam jeszcze taki przykład - moja biblioteka steam na windowsie to 212 tytułów, a Linux+SteamPlay to 104 - oczywiście większość to indyki lub starsze tytuły ale jest kilka nowszych gier ( w tym kilka aaa). Może nie jest to dużo ale na pewno nie można powiedzieć, że nie ma w co grać :).