Lord of the Rings Online - czy warto?

Odczuwam zmęczenie materiału i chyba czas poszukać nowych wyzwań. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie LOTRO i zastanawiam się, czy warto rozpoczynać przygodę. Interesują mnie przede wszystkim następujące kwestie:

  1. Jak wygląda sprawa z populacją? Jest szansa na znalezienie fajnej gildii, która przyjmie pod swoje skrzydła świeżaka (niekoniecznie polskiej, choć ciekawi mnie, czy jakieś polskie są)?
  2. Jak jest z systemem płatności? Wiem, że LOTRO jest teraz f2p, ale z tego, co mi się wydaje, to raczej freemium. W jaki sposób można odblokować dodatkową zawartość?
  3. Jaki content oferuje gra? Czy jest co robić poza standardowym questowaniem, dungeonami czy craftingiem?
  4. I najważniejsze pytanie do grających: czy warto? Jak się bawicie przy tej grze?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Nie warto. Rozejść się.

Zacząłem grać rok temu jak weszła promocja z dostępem do contentu. Przegrałem kilkaset godzin w tej grze.

  1. Populacja - jest w porządku, oczywiście jest mniej graczy niż było podczas promocji, jednak gra jest jak najbardziej żywa i aktywna. Community bardzo pomocne, dużo różnych gildii które pomogą w levelowaniu, grze itp. Sam jestem w zagranicznej gildii i muszę przyznać jest naprawdę bardzo przyjazna atmosfera - będziesz mieć pomoc od początku. Jakieś polskie gildie są (mówię z perspektywy serwera Evernight).
  2. Płatność - w ramach f2p otrzymujesz podstawową zawartość jaka była na początku gry - jest to i tak kilkadziesiąt godzin gry. Wszelkie dodatki są płatne - jednak LOTRO Points (walutę premium) możesz zdobywać w grze za robienie określonych rzeczy, jak też i dostajesz jak masz abonament. Więc przy odrobinie samozaparcia i robienia altów możesz spokojnie samodzielnie odblokować wszelkie dodatki bez wydawania kasy (są na youtube poradniki)
  3. Dungi,Raidy,Crafting,Gathering,Skirmish (takie szybkie instancje z czystą walką), PVP gdzie możesz robić za moba, tysiące questów - jest to klasyczne MMORPG, głównym źródłem XP i progressu są questy i PVE, jednak zarówno gathering jak i crafting są normalnie opłacalne i potrzebne w grze. Ponadto bardzo satysfakcjonująca jest eksploracja śródziemia (dla fanów LOTR)
  4. Według mnie warto, jeżeli nie szukasz w grach łatwej drogi na szczyt, jesteś gotów na klasyczną rozgrywkę, gdzie levelowanie trwa długo, walka składa się z wielu skilli i wiedzy jak je łączyć. Klimat Władcy Pierścieni jest wszechobecny i jeżeli nie odstrasza cię grafika (która trochę się zestarzała ale jest naprawdę ok) oraz relatywnie wysoki poziom trudności walki zwłaszcza na początku to polecam.
    Najlepiej sprawdzić samemu czy ci odpowiada styl gry, natomiast gra z czasem rozwija skrzydła i naprawdę jest warta uwagi.

gierka zacna, trzeba przyznać… ale to co pan wyżej napisał to dobry żart z tą populacją ponieważ to jest pół martwa gra, tam gra już tylko to samo community od dawna bo żal im się rozstać z gierka, nie za bardzo jest sens zaczynać bo nawet nie miałbyś z kim się utożsamić, pograć, troszku strata czasu.

Bzdury piszesz, nie grałeś ale jak zwykle na temat każdej gry wiesz wszystko najlepiej.
Fakt że porównując populacje do np. Wow,BDO,ESO czy innych topowych gier to wypada słabo ale daleko tej grze do nazwania jej pół martwą. Jedynie w mid-game widać braki graczy.
A i jak dla mnie bardzo ważnym plusem tej gry jest to że Community tej gry jest dojrzałe i bardzo pomocne i nie znajdziesz tam żadnych przedstawicieli ‘‘gimbazy’’ albo innych patoli.

Tak jak koledzy wyżej napisali - klasyczny MMORP tj. proces levelowania jest bardzo dlugi, polegający głównie na questowaniu.
Zanim dojdziesz do endgamu minie dobre kilkadziesiąt a nawet bardziej prawdopodobne, że ponad sto godzin. To jest też cecha tej gry, podobnie jak w WoW Classic, proces levelowania, kiedy to odkrywasz świat i wykonujesz zadania, jest główną siłą LOTRO.
Od siebie dodam, że gra jest warta uwagi, wcale nie gra tak mało ludzi a content jest regularnie dodawany. Mnie trochę odrzuca combat, który jest dosyć drewniany, i po szacie graficznej też widać, że lata już nie te - pod tym względem słabo się zestarzał w porównaniu do innych MMORPG.

ale przecież LOTRO jest pół martwe…

@hehenek, to może napiszesz, dlaczego jest pół martwe? Tylko na konkretnych liczbach?

https://steamcharts.com/app/212500
https://mmo-population.com/r/lotro
https://www.lotro.com/forum

Niektóre gry przeglądarkowe mają większą populacje jak LOTRO, to jest fajna gra ale pół martwa.

Pierwszy link pokazuje steam - gdzie głównym źródłem graczy jest ich klient…
Drugim linkiem chyba chciałeś udowodnić że jest ok mając Daily na poziomie 96 tysięcy graczy.
Oczywiście nie są to poziomuy jak ESO,GW2,WoW… jednak zwróć uwagę na specyfikę gry i na jej wiek. W ciągu roku gry naprawdę nie miałem większych problemów ze znalezieniem grupy na instancje, czy też ogólnie do gry. Inna sprawa to jednak wolę mieć 90k takich ludzi jacy grają niż 1m community na poziomie albiona (bez obrazy dla tego tytułu)

1lajk
  1. Populacja jak na grę z takim stażem jest dość spora. Miasta nie pękają w szwach a na szlaku Żądło kogoś spotkasz, ale tak właśnie to powinno wyglądać. Świat jest wielki i gdzieś Ci gracze zawsze się pochowają. Ale jest gildia i te kilka osób wystarczy, żeby się czegoś dowiedzieć albo pogadać.
  2. Jeśli chodzi o płatność, to już wiele zostało napisane. Na 20lvlu kupiłem vipa bo denerwowało mnie parę rzeczy. Teraz jest wygodniej. Ale nie oszukujemy się, lepiej zapłacić za dobry produkt niż grać w darmowego crapa to potem wyda więcej niż za płatną produkcję.
    Za 3 msce Vipa wyszło mi 114zł. 500LP co miesiąc wystarczy na to i owo w sklepie.
  3. Na temat contentu się nie wypowiem bo jestem na początku wędrówki.
  4. Ale polecam spróbować. Najpierw za darmo, a jak się spodoba to kupić vipa choćby na miesiąc a potem zobaczyć co dalej.
    Super klimat, pomocne community, dla fanów Tolkiena pozycja obowiązkowa.
    Polecam gildię Szara Przystań.