Matura ustna - materiały i wskazówki

Witajcie, chciałbym aby ktoś mi doradził z czego mogę skorzystać do mojego tematu maturalnego, mianowicie:

"Odyseusz jako bohater literacki, przedstaw różne ujęcia archetypowej postaci."

Skorzystam oczywiście z Odyseji - Homera oraz z Przygód Odyseusza - Jana Parandowskiego, lecz to troszke mało. Polonista doradził mi, że to wcale nie musi być Odyseusz jako główny bohater, może to być postać utożsamiana z nim, może jakiś wiersz?

Masz jakiś pomysł ? pomóż, z góry wielkie DZIĘKUJĘ :)

pogoogluj sobie archetyp tułacza / wędrówki, przykladowe ksiazki:

1) Biblia Tysiąclecia, Warszawa 1987, (tu: Księga Wyjścia)
2) Goethe W., Faust, Warszawa 1962
3) Homer, Odyseja, Warszawa 1997
4) Mickiewicz A., Żegluga, [w:] Sonety krymskie, Wrocław 1967
5) Słowacki J., Kordian, Kraków 2006
6) Verne J., W osiemdziesiąt dni dookoła świata, Kraków 2004

Nie musisz sięgać do samej literatury. Pamiętam leciała kiedyś taka bajka "Ulyssess", chyba tak się pisze. Tak czy siak to imię to rzymski odpowiednik Odyseusza. To było przeniesienie Odysei w świat sci-fi. Może też by się nadało jako takie urozmaicenie, że do popkultury to też się przedostało.

Moja rada na ustną maturę z polskiego: korzystać z takich książek które nie są lekturami i są mało popularne...

Osobista rada. Na ustną bierz tematy freestyle'owe, które nie przerabialiście na lekcjach.

Ja wziąłem "zapożyczenia językowe, omów problem i zasadność... coś tam" i pytania od komisji były takie, na które sam odpowiedziałem w swojej pracy (po prostu nie mieli o co pytać, albo zdołali wymyślić pytania). Efekt? 85%.

Z bibliografii dałem źródła... z CD-Action, czasopism młodzieżowych, portali, gier itp:)

A wiem, że z takich lektur mogą Cię nieźle przemaglować.

Ja akurat na maturze nie miałem, żadnej książki :)

Temat miałem , język użytkowników intenetu, więc wrzuciłem kilka cytatów z basha, jakiś artykuł z neewsweeka, kilka blogów, i temat zrobiony :)

Ja miałem "Skandale i prowokacje literackie" i pani z biblioteki mi takie książki znalazła że lałem wode komisji a oni nawet o tym nie wiedzieli, nazmyślałem co się dało i zdane bez problemu...A jak masz lektury to mogą cię bardzo łatwo zagiąć jak będą chcieli oczywiście...

ja ci mogę doradzić tylko jedna rzecz jeśli masz jeszcze możliwość zmień temat bo masz bardzo łatwy temat do zawalenia...przypomina mi on bardzo temat znajomego który pisał o motywach śmierci i powiem tak ze tak go przemaglowali z bibliografii ze aż strach....ja za to temacik miałem lajtowy "Świat fantasy i realistyczny w romantyzmie" gdzie o realnym miałem 4 zdania a o fantasy pozostałą cześć pracy czyli 99%" :]

jeszcze dodatkowo nie skupiaj się tylko na literaturze...bierz jakieś filmy np" The Odyssey" czy "Ulisses", obrazy to tez dobrze punktuje pod czas egzaminu bo komisja widzi ze nie tylko książki czytasz :]

Brałem pod uwagę film, lecz polonista mnie oświecił że ma to być "Odyseusz jako bohater literacki" więc wszelkie ekranizacje i obrazy odpadają, musi to być literatura. Dzięki wszystkim za pomysły, czuję się pewniejszy siebie :)

Moja rada na ustną maturę z polskiego: korzystać z takich książek które nie są lekturami i są mało popularne...
Osobista rada. Na ustną bierz tematy freestyle'owe, które nie przerabialiście na lekcjach. Ja wziąłem "zapożyczenia językowe, omów problem i zasadność... coś tam" i pytania od komisji były takie, na które sam odpowiedziałem w swojej pracy (po prostu nie mieli o co pytać, albo zdołali wymyślić pytania). Efekt? 85%.Z bibliografii dałem źródła... z CD-Action, czasopism młodzieżowych, portali, gier itp:)A wiem, że z takich lektur mogą Cię nieźle przemaglować.

To są bardzo dobre rady. Sam wybrałem "motyw snu", w literaturze miałem takie rodzynki że w nieskończoność mogłem im przedstawiać istne fantasmagorie. Sam ich już nawet nie pamiętam. Oczywiście 100% bo jak to mogło się inaczej skończyć skoro to ja prowadziłem komisje za łapska.

W ogóle mam wrażenie ze oni oczekują odrobiny kreatywności niż jakiś ekstremalnych umiejętności pisania pracy własnej.

ja ci mogę doradzić tylko jedna rzecz jeśli masz jeszcze możliwość zmień temat bo masz bardzo łatwy temat do zawalenia...przypomina mi on bardzo temat znajomego który pisał o motywach śmierci i powiem tak ze tak go przemaglowali z bibliografii ze aż strach....ja za to temacik miałem lajtowy "Świat fantasy i realistyczny w romantyzmie" gdzie o realnym miałem 4 zdania a o fantasy pozostałą cześć pracy czyli 99%" :]jeszcze dodatkowo nie skupiaj się tylko na literaturze...bierz jakieś filmy np" The Odyssey" czy "Ulisses", obrazy to tez dobrze punktuje pod czas egzaminu bo komisja widzi ze nie tylko książki czytasz :]

Dokładnie stary, nie dawaj im powodów żeby zaczepili cie na jakiś haczyk jak wędkarz dżdżownice. Unikaj tych popularnych lektur bo oni przerabiają je parę razy w roku.

A co powiecie o temacie "Język mediów i jego wpływ na odbiorcę. Omów zagadnienie posługując się przykładami różnego rodzaju mediów".

Jakieś wskazówki? :D

Musisz przeanalizować różne media: tv, gazety, radio i w jaki sposób komunikują się z odbiorcą. Na przykład zauważ, że tabloidy jak Fakt czy Super Express wartościują już od początku artykułów: Brutalny atak, niesmaczny obraz, jak oni mogli to zrobić? Gazeta mówi jak czytelnik ma o danej sprawie myśleć. Nie pozostawia mu miejsca do refleksji.

Witajcie, chciałbym aby ktoś mi doradził z czego mogę skorzystać do mojego tematu maturalnego, mianowicie:

"Odyseusz jako bohater literacki, przedstaw różne ujęcia archetypowej postaci."

Skorzystam oczywiście z Odyseji - Homera oraz z Przygód Odyseusza - Jana Parandowskiego, lecz to troszke mało. Polonista doradził mi, że to wcale nie musi być Odyseusz jako główny bohater, może to być postać utożsamiana z nim, może jakiś wiersz?

Masz jakiś pomysł ? pomóż, z góry wielkie DZIĘKUJĘ :)