Matura ustna z polskiego

Seria "Jeźdźcy Smoków" książka " W pogoni za Smokiem" Postać "Flar"

Tak, wiem. Ktoś już to wymienił, ale jeśli ktoś czytał to mnie zrozumie... Polecam oczywiście 'Cykl inkwizytorski' J. Piekary - postać Mordimera Maderdina będzie idealnie pasować do tematu. Religijny inkwizytor, który lubi popić czy zabawić się z kobietami. Śmierć i walka z różnymi demonicznymi pomiotami na porządku dziennym :)

Warto również wspomnieć o "Necrosis - Przebudzenie" (krótkie opowiadania, jakbyś potrzebował 'czegoś na szybko') czy "Cyklu o Arivaldzie z Wybrzeża", również J.Piekary. Twórczość tego człowieka jest po prostu genialna.

'Pomnik Cesarzowej Achai" A. Ziemiańskiego - zderzenie dwóch cywilizacji, magii i nauki. Ogrom postaci, które mógłbyś wybrać.

Poza tym, szczerze zazdroszczę tematu... Niestety moja szkoła jest dosyć upośledzona i mimo xxx tematów do wyboru, żaden nie dotyczy bezpośrednio fantastyki...

Jednocześnie współczuje, bo czeka Cię trudny wybór. Ciekawych postaci fantasy jest tyle, że komisja maturalna musiałby mnie chyba wypraszać, jeśli nie byłbym ograniczony wcześniej napisaną bibliografią :)

Na razie czytam "Malowany Człowiek" i powiem, że na razie nic specjalnego ( jestem przy akcji jak Arlen z ojcem jest w domu garbarza). Co raz bardziej jestem ciekaw przygód postaci Mordimera trochę tych części jest i co dziwne nie są wydawane chronologicznie. Jest tam jakiś główny wątek jakaś linia fabularna ?

Wyjdzie mi nawet to na plus, jeżeli przedstawiłbym jakąś postać polskiej fantastyki oprócz Geralta - czy to Mordimera albo Vuko Drakkaina.

Co do Achai mam w domu 1 tomisko, ale na prawdę nic mnie nie uwiodło w niej ba nawet pewne rzeczy mnie denerwowały, kiedyś sięgnę po następne części, ale jeszcze nie teraz.

Ogólnie dziękuję za liczny odzew, jeżeli nie użyję postaci z Waszych propozycji książek do matury to nie myślcie, że post poszedł na marne, bo będę miał listę tytułów do przeczytania po maturze :)

Znając realia matury ustnej to będzie dobry pomysł. Nie przesadź z ilością, braknie Ci czasu, 4 w zupełności wystarczą.
Akurat Achaia ani Malowany Człowiek w gruncie rzeczy ciekawych bohaterów nie ma, płaskie jak papier moim zdaniem. Przygody Mordimera to opowiadania, w każdej ksiązce znajdziesz układ chronologiczny tomów. Zamiast głównej linii mamy tu bardziej przygody z młodości i życia Mordimera (pierwsze tomy chronologiczne), a w póxniejszych (w zasadzie wydanych najpierw, coś jak przy Gwiezdnych Wojnach) ciąg opowiadań z przeplatającymi się postaciami. Pokazana jest pewna zmiana i rozwój bohatera na przestrzeni lat. To faktycznie będzie dobry wybór (choć zazębi się trochę z Wiedźminem w podobieństwach). Sam brałem temat związany z fantastyką na maturze, więc jak coś to możesz pisać na priv w przyszłości

Tak naprawdę Malowany człowiek rozkręca się nieco później, nie zrażaj się początkiem ;)

Zgadzam się z Galedrin, ale fakt faktem nie jest to jakieś arcydzieło.

Co do Inkwizytora Piekary, też dobry tytuł.

Jeszcze sobie przypomniałem o serii R.A. Salvatore i postaci Drizzta Do'Urden, jako charakterystyki jednostki "innej" w społeczeństwie ^^

Chociaż jeżeli planowałbyś przeczytać tę serie, to czuj się ostrzeżony ostatnie tomy, to wg. mnie istna tragedia, dosłownie zmuszałem się żeby je przeczytać (jak już zostało 3 do końca, to chciałem skończyć), ale sam początek czyli Dziedzictwo Mrocznego Elfa (4 tomy) jest bardzo dobry.

Ze wszystkich książek fantasy jakie czytałem, to polscy pisarze Sapkowski/Grzędowicz/Piekara/Wegner (ok, on nie, ale uwielbiam jego serie Opowieści z Meekhańskiego pogranicza) mają bardziej ludzkie postaci w porównaniu do książek zachodnich, oczywiście z pewnymi wyjątkami.

Polecam ci Achaje Andrzej Ziemiański, ale pierwszą trylogie, przez 3 tomy widzisz jak postac sie zmienia, przeistacza, co musi pokonac i kim sie staje, mysle ze jest to dobra postac do takiego zadania, jakie masz wykonac... Dodatkowo książki sa warte same w sobie polecenia :)

p.s Chodzi mi o główną bohaterkę xD

Mam nadzieje ze ci sie spodoba i ja wybierzesz :)

Wszystko zależy jakich postaci szukasz.

Ze swojej strony jako ciekawego bohatera mogę polecić postać z "Legenda" David Gammell, czyli Druss, Władca Topora. Myślę, że w porównaniu do Twoich wyborów jest to zupełnie inna postać. Postać legendarnego wojownika, który najlepsze lata ma już od dawna za sobą. Człowieka doświadczonego, honorowego i odważnego, któremu z drugiej strony ciążą przebyte już lata.

Inkwizytor Glokta z trylogii "Pierwsze Prawo" Joe Abrecrombie (jego postacie mają charakter). Postać nietuzinkowa, "kaleka, który stał się oprawcą". Postać odważnego i doskonałego wojownika, któremu wojna zniszczyła wszystko. W niewoli był torturowany i teraz jest zdeformowanym, zniszczonym człowiekiem. Naprawdę zgorzkniała postać, ale przy tym bardzo ciekawa i złożona.

Seria "Archiwum burzowego światła" (aktualnie dwie księgi, "Droga Królów" oraz "Słowa Światłości", ma całkiem ciekawych bohaterów. Chirurg który został "oskarżony" o dezercje? Skryrobójca który płacze, kiedy zabija? To tylko część bohaterów których jest niemała ilość. Problem może stanowić długość książek, każda ma lekko ponad 1000 stron.

Ale czy teraz przypadkiem nie zmienia się ustna matura i nie piszemy już wypracowania tylko wybieramy pytanie na egzaminie i musimy coś odpowiedzieć?

A co z "Conan Barbarzyńca" autorstwa E . Howarda, to chyba najbardziej charakterystyczna postać fantasy?

Ja co polecam książki Marka Hoddera.Idąc kolejnością to "W dziwnej sprawie skaczącego Jacka" ; "Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowiek" ; "Wyprawa w Góry Księżycowe" .Pomimo że zacząłem czytać dopiero 1 część.Bohater jak najbardziej ciekawy.

Elryk z Melnibone ─ jeśli mnie pamięć nie myli, pierwsza koncepcja antybohatera w fantasy. http://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Moorcock#Saga_o_Elryku

Richard Rahl ─ szlachetność i dobro, prawie bez skazy. http://pl.wikipedia.org/wiki/Richard_Rahl

Gerald z Rivii ─ wszechobecne mniejsze zło. http://pl.wikipedia.org/wiki/Geralt_z_Rivii

Kto powiedział, że trzeba tylko ratować księżniczki. ;)

Wiem już na 100 % , że jedną z postaci którą wybiorę będzie Eddard Stark, następnie Harry/Akkarin. Możliwe, że wśród szczęśliwców znajdzie się nasz rodzimy Geralt, ale tego nie jestem pewien. Wpadło mi do głowy, że ciekawym zestawieniem będzie też jakiś zły charakter. Może spotkaliście się z kimś takim w książkach fantasy? Chodzi mniej więcej o głównego lub 1 z kilku wrogów głównego bohatera coś na zasadzie hmmm... Harry-Voldemort / albo nawet Holmes-Moriarty.

Propozycji jest mnóstwo hehe, ale chwilowo muszę dokończyć malowanego człowieka myślę, że do środy przeczytam obie części i wtedy biorę się za coś innego.

Polecam wziąć bohatera Anioła nocy, Merkuriusza ala Kylara. Myślę że za***iste do opisywania.

Czy ktoś może pomóc ? Otóż do pracy maturalnej muszę napisać bibliografie jak narazie wyglądałoby to tak :

Temat : Przedstaw i porównaj różne typy bohaterów literatury fantasy, analizując wybrane utwory.

I..Literatura podmiotu

1. Canavan Trudi, Wielki Mistrz, Wydawnictwo Galeria Książki, Kraków 2012

2. Piekara Jacek, Sługa Boży, (...)

3. J.R.R. Tolkien, Hobbit,

II Literatura przedmiotu

1.Rękopis znaleziony w smoczej jaskini, Andrzej Sapkowski

2. ????????

Brakuje mi jakieś literatury przedmiotu, którą użyłbym w prezentacji i nic oprócz Sapkowskiego nie znalazłem - mówiąc szczerze nie rozumiem za bardzo idei literatury przedmiotu do mojego tematu. Skoro mam przedstawić i porównać moich bohaterów - to po przeczytaniu powyższych książek ( literatura podmiotu) przecież wiem jaki był np. Bilbo czy Mordimer a porównać ich mogę, bo się od siebie znacznie różnią. To po co mam sięgać i wyszukiwać jakiś nie wiadomo jakich danych ? Prezentacje mógłbym zacząć od zestawienia tabeli z 3 bohaterami i każdego opisywać po kolei, ale chyba wypadałoby napisać coś o samej tematyce książek - fantasy ?

Pan Lodowego Ogrodu

W literaturze przedmiotu wrzuć jakieś streszczenia, opracowania, coś takiego.

Literatura przedmiotu - definicja slownikowa Fantastyki (z jakiegoś fajniejszego słownika, spytaj polonisty), artykuły o fantastyce jako gatunku też mogą być. Generalnie najlepiej pytać polonisty o to

Wojny Świata wynurzonego i postać zabójczyni - Dubhe