Mitologie, legendy, religie

Hej, szukam książek lub stron na których mógłbym się zapoznać z wierzeniami ludzi na całym świecie. (Jakoś tak mnie wzięło.) Mam za sobą oczywiście te podstawowe, "szkolne", ale oczekuję czegoś więcej. Chciałbym żeby to były zbiory mitów, podań lub legend albo coś zbliżonego do formy naukowej. Głównie chciałbym zapoznać się z mitologią słowiańską, germańską (NIBELUNGI!!!) i skandynawską, ale każde inne propozycje też chętnie przyjmę. :)

Jak ktoś mi zaproponuje zagrać w Loki'ego, to obiecuje że Cię znajdę i zagryzę. -_-

Polecam japonska mitologie. Np Izanagi/Izanami jak i Orochi

Polecam japonska mitologie. Np Izanagi/Izanami jak i Orochi

A jestes w stanie podac jakiś tytuł książki na ktorym moglbym się oprzeć, czy po prostu wyszukać losowych informacji u wujka? :)

Po co w lokiego, lepiej w smite. Jeśli chodzi o grecką to wygoogluj "mitologia parandowskiego".

Z nordyckiej na wstęp "Mity skandynawskie" R. L. Greena.

Potem może być "Kalevala" Lonnrota.

Polecam np to: Jak ze Słowian zrobiono Germanów

http://krysztalowywszechswiat.blogspot.de/2015/04/jak-ze-sowian-zrobiono-germanow.html

1lajk

Co do wierzeń słowiańskich polecam książkę Jerzego Strzelczyka "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian". Napisana jest ona w formie leksykonu, znajdziesz w niej głównie informacje o legendarnych władcach słowiańskich, świętych i ważnych dla Słowian miejscach, bóstwach i istotach z podań ludowych, jednak samych podań nie jest zbyt dużo. Książka ta jest niestety słabo dostępna, aczkolwiek od czasu do czasu pojawia się na allegro i szybko znika.

Ciekawy jest też zbiór Lucjana Siemieńskiego "Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie", pod warunkiem że nie przeszkadza ci mocno archaiczny język.

Poza tym polecam tak jak kolega wyżej fiński poemat "Kalevala".

A czy ktoś zna coś o celtach? Możliwe, że część germańska w pewnym stopniu zawiera się w wierzeniach Celtów, ale to nadal coś odbiegającego od siebie. :)

Nie rozumiem twojej wypowiedzi... O celtach maż najwięcej przez panującą chorą fascynacje w ich kierunku, więc google da ci wszystko.

Podałem ci wyżej fajny link, podoba ci się coś takiego?

Nie rozumiem twojej wypowiedzi... O celtach maż najwięcej przez panującą chorą fascynacje w ich kierunku, więc google da ci wszystko.Podałem ci wyżej fajny link, podoba ci się coś takiego?

Przeczytałem, poszukałem więcej i jest ok, po prostu pytam, bo może ktoś miał styczność z czymś konkretnym i mógłby polecić coś co uznał za wystarczająco dobre.

Artur Szrejter - Mitologia Germańska.

Roger Lanceln Green - Mity skandynawskie.

Jacqueline Simpson, Loren Auerbach Wikingowie i Germanie: Sagi ludów północy.

Andrzej Niwiński -Mity i symbole religijne starożytnego Egiptu.

Liliana Olchowik-Adamowska - Indianie Ameryki Północnej

Leszek Paweł Słupecki - Mitologia Skandynawska w epoce Wikingów

Maciej Popko - Magia i wróżbiarstwo u Hetytów

Praca zbiorowa - Mitologie Świata. Słowianie.

Kuczyński A. - Wśród buszu i czarowników - antologia polskich relacji o ludach Afryki

Stanisław Jakubowski - Bogowie Słowian

Janusz Krzyżowski - Bajki buddyjskie.

Jan Parandowski - Mitologia.

Miranda Jane Green - Mity Celtyckie

Jerzy Gąsowski - Mitologia Celtów.

Pierwsze kilka z "półki", mitologie łatwiej się poznaje mając podstawy z historii danego obszaru, bo wpływy kulturowe, najazdy czy wymiana handlowa mają ogromny wpływ na jej kształtowanie się (czy to dotyczy basenu morza śródziemnego, bliskiego wschodu czy nawet słowiańskiej).

Hej, szukam książek lub stron na których mógłbym się zapoznać z wierzeniami ludzi na całym świecie. (Jakoś tak mnie wzięło.) Mam za sobą oczywiście te podstawowe, "szkolne", ale oczekuję czegoś więcej. Chciałbym żeby to były zbiory mitów, podań lub legend albo coś zbliżonego do formy naukowej. Głównie chciałbym zapoznać się z mitologią słowiańską, germańską (NIBELUNGI!!!) i skandynawską, ale każde inne propozycje też chętnie przyjmę. :)

Jak ktoś mi zaproponuje zagrać w Loki'ego, to obiecuje że Cię znajdę i zagryzę. -_-