Najlepszy program do tworzenia na początek

Hej, od dawna interesuje się grafiką komputerową ale zawsze moje zdolności ograniczały się do edycji rzeczy. W końcu pomyślałem sobie że chce zacząć tworzyć sam, trzy dni temu kupiłem tablet graficzny i próbowałem uczyć się w "paint tool sai". Ale zastanawiam się czy był to najlepszy wybór dla początkującego do nauki rysowania i ogólnie tworzenia. Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat ;)

Przy samym rysowaniu program nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Jeśli chcesz zając się grafiką użytkową + rysunkami to photoshop (darmowy trial, lub sam wiesz co).

Sai daje duże możliwości, ale trochę trudno się w niego wgryźć. Photoshop paradoksalnie może być łatwiejszy do rozpoczęcia przygody z rysowaniem chociażby z tego względu, że łatwo ogarnąć co gdzie jest - w końcu wiele programów wzoruje się na jego wyglądzie (fotoszop WoWem wśród programów graficznych? :D ).

Ostatnio odkryłam program Krita - jest dostępny za darmo i stanowi coś pomiędzy Saiem a photoshopem. Zdarzają mu się błędy i zawiechy, ale jest warty przetestowania.

A tak naprawdę to bardziej niż na programie skup się na rysunku odręcznym - wielu ludzi błędnie postrzega grafikę na zasadzie klikniesz jakąś opcję i masz gotowy obrazek. Jeśli chcesz zacząć rysować od początku to skup się na podstawowych zagadnieniach dot. światłocienia, budowania brył czy kompozycji.

Życzę wytrwałości i jeśli mogę coś doradzić/wytłumaczyć to chętnie pomogę ;)

Za to nie polecam Gimpa, bo od którejś wersji bardzo się popsuł i ma problemy u mnie z tabletem.

Ciekawym programem jest ArtRage, który imituje zachowania prawdziwych narzędzi malarskich (z tak dobrym mieszaniem farb jeszcze nie miałam do czynienia). Jest uboższy od Paintera, ale o wiele bardziej przejrzysty, choć sam wygląd może sprawiać wrażenie bardziej zabawki dla dzieci, niż poważnego programu do grafiki. Ale pozory mylą ;)

Nie ma chyba jednego programu, który byłby "od wszystkiego". Często twórcy malują w Painterze lub Saiu a tekstury, detale, kolory poprawiają już w Photoshopie.

Paint Tool Sai jest bardzo dobry i ciągle go używam, brakuje w nim niektórych funkcji edycji oraz pędzle w fotoshopie pozwalają na więcej możliwości, jednak jeśli dopiero zaczynasz to nie masz co szukać nic innego tylko brać się do roboty

Wydaje mi się że mogę zostać przy saiu. Zastanawiam się tylko czy ludzie w tych wszystkich speedartach w saiu rysują te idealne kreski jakimiś sposobami czy mają tak niesamowicie wyrobione ruchy.

Swoją drogą mega dziękuje za odpowiedzi ^^

Sai ma stabilizator, jeśli o to Ci chodzi. Dzięki temu linie wydają się iść płynnie i nie są tak poszarpane jak np w Photoshopie CS5. Opcja ta działa podobnie jak tryb precyzji w tabletach Wacoma, ale nie jesteś ograniczony do maleńkiego kadru.

PS, Pokażesz jakieś swoje prace?

No niestety nie mam się jeszcze czym pochwalić. Póki co robię wszystko co mogę żeby opanować podstawy rysunku. Wszelkie rady mile widziane :D

Hej, od dawna interesuje się grafiką komputerową ale zawsze moje zdolności ograniczały się do edycji rzeczy. W końcu pomyślałem sobie że chce zacząć tworzyć sam, trzy dni temu kupiłem tablet graficzny i próbowałem uczyć się w "paint tool sai". Ale zastanawiam się czy był to najlepszy wybór dla początkującego do nauki rysowania i ogólnie tworzenia. Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat ;)

Ten program MyPaint jest naprawdę cool! prosty, ale obsługuje warstwy, sporo wbudowanych pędzli i nacisk (tablety graficzne).

programy do rysowania który powinien Cie zadowolić: https://www.storexppen.eu/articles/12-najlepsze-darmowy-programy-do-rysowania-i-malowania.html

A ja polecę od siebie Clip Studio Paint, program podobny do Photoshop’a. Tak jak wcześniej koleżanka pisała, wiele programów wzoruje się na ww. Wspomniane Sai i Krita, wzorują się mocno na PS, tak śmiem stwierdzić że CSP ma jednak trochę te oryginalności wobec PS.
W miarę szybko i łatwo da się nauczyć co gdzie jest, no i oczywiście można pod własne preferencje wszystko ustawić.
Jak mnie pamięć nie myli to masz 30 dni na wypróbowanie pełnej wersji z wszystkimi opcjami.
Nie wiem jak teraz z cenami ale ja kupowałem chyba za 100 zł i jest to lifetime license ( raz kupisz i masz na zawsze).
Minusem na pewno jest to, że więcej osób korzysta z PS’a, co równocześnie zmniejsza ilość poradników w których ukazywany jest CSP (mała różnica, bo wiele opcji jest takich samych) no i fakt, że niektóre custom brushe (pędzle) mogą nie współgrać między sobą (ktoś udostępnia swoje pędzle/szczotki itp. na PS’a, niby na CSP też da się używać ale mogę być różnice… :confused:)
Mam nadzieję, że pomogłem :slight_smile: