Nowy Internet, jakiego dostawcę wybrać ?

Cześć, nadszedł czas na zakup nowego internetu.
Przyszedłem z pytaniem jakiego dostawcę wybrać.
Zastanawiam się nad Orange (po kablu) lub plus (radiowy).
Ktoś posiada któryś z wymienionych i może się wypowiedzieć lub polecić.

(dodam, że nie mam dostępu do UPC ani do światłowodów)

Mam oba te internety (Orange nie bezpośrednio bo po prostu wykupili firmę lokalną, która miała światłowody)

Generalnie radiówka to słaby pomysł jeśli zależy ci na stabilnym i szybkim internecie - bo nawet po LTE nie zawsze osiąga się maksymalne, wypisane w umowie prędkości. Ja na LTE wyciągam masz 23 mb/s, więc no - do przeglądania stron da radę ale do ściągania czegoś nie bardzo. A należy pamiętać, że LTE nie ma zasięgu globalnego, a tam gdzie go nie ma jest H+ czy jakieś inne literki, które dają max 6 mb/s.

Ja generalnie z Plusa radiowego będę rezygnować, bo jest drogi jak diabli (50 zł za 10 GB), a nie używam go bo mam pakiet 45 GB na moim tablecie.

Co do Orange to z nim jest tak, że jest fajnie póki nie będzie awarii - całkiem niedawno była tak wielka awaria, że niektórym nie działał internet nawet kilka dni. Trzeba też pamiętać, że Orange, po wykupieniu Neostrady, ma monopol na infrastruktura internetu w Polsce. Co za tym idzie - nie ważne jakiego dostawce wybierzesz (poza światłowodami) to tak naprawdę jest to pośrednik Orange, bo korzystają z ich infrastruktury. I idąc tym tokiem rozumowania - jeśli Orange ma awarie, to twój dostawca też będzie mieć. A oni awarie mają całkiem często (też zależy od rejonu kraju gdzie mieszkasz) bo kompletnie nie inwestują w rozbudowę sieci, grunt to kasować haj$ i fajrant.

1lajk

Ogolnie zabawa polega bardziej na tym ze musialbys sie w okoli twojego zamieszkania popytac sie czy ktos ma z tych firm internet i jak chodzi…bo ja np u siebie w okolicy moge smialo doradzic Orange po kablu ale juz plus nie bo sprawdzalem i mi go czasami rwalo

1lajk

Rozumiem, że mieszkasz w domu jednorodzinnym i nie masz dostępu do innych dostawców, jacy są na przykład w budynkach mieszkalnych?

Tak, dostępny jest plus, tmoblie, orange tak naprawdę.

Popytaj sąsiadów gdzie mają i jak działa. Jakoś usług u różnych dostawców to ruletka i ktoś kto będzie Ci polecał dostawcę X bo u niego działa może wpakować Cię na minę bo akurat dostawca X w Twojej okolicy ma starą sieć i net się sypie jak domki z kart :stuck_out_tongue:
Więc poczytaj co jest dostępne i popytaj w okolicy co ludzie mają bo może się okazać, że radiówka która da Ci ok 20 Mb/s będzie dużo lepsza niż szybszy net po kablu z większą prędkością.
A i takie gadanie, że mając 15-20 Mb/s nadaje się tylko do przeglądania stron to takie trochę gadanie kogoś kto nie wie o czym mówi :stuck_out_tongue: w necie od operatorów komórkowych jedyny problem to zwykle ograniczenia transferów

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.