O NIE! Ktoś ukradł mój złoty hełm z diamentowym wykończeniem!

O NIE!! Ktoś ukradł mój złoty hełm z diamentowym wykończeniem!

No ale... o co chodzi? O cyberzłodzei oczywiście. Każdy, kto choć raz miał styczność z grami przez sieć, wie że są oni plagą tychże gier. Wszyscy którzy ich nie spotkali, łatwo mogą wydedukować że mam na myśli osoby kradnące przedmioty, wirtualną walutę, czy nawet całe konta ofiar.

Nie pisze o tym bez żadnej przyczyny. Otóż, niedawno w Olsztynie pewnemu 27 letniemu chłopakowi, w pewnej grze, skradziono itemy, ten zrozpaczony pobiegł na policję i wyjaśnił całą sprawę. 16 lipca jego postać była w pełni wyposażona. Gdy ponownie się zalogował dzień później, okazało się, że jego bohater stracił ekwipunek, w tym: magiczną bransoletkę, naszyjnik, buty, tarczę i hełm. Straty te wyceniono na ok. 900 zł. 900 zł, które chłopak wydał realnie na to, żeby jego postać była potężna. 17-latek dostrzegł swoje przedmioty ubrane przez postać brata znajomej, gdy ten bił się z potworami. Żeby było ciekawiej, jeśli złodziej zostanie złapany, grozi mu nawet do 3 lat więzienia. (Temat ten wzbudził również zainteresowanie mediów. [1])

To oczywiście nie jedyny przypadek, a przydkład, i niestety, jest ich coraz więcej. Po krótce opiszę najczęstsze sposoby postępowania cyberzłodziei.

1) Na GM'a - Polega on na tym że ktoś wysyła maila/ wiadomość prywatną in-game z prośbą o podanie hasła i loginu, podszywając się pod GM'a, ze względu na jakieś usterki w systemie/ inny idiotyczny powód.

2) Na przyjaciela - Polega na tym, że ktoś prosi cię o przysługę, argumentując to dłuższą znajomością w grze. Coś jak: ,,pożycz mi to, bardzo tego teraz potrzebuje... Jesteśmy przecież kmumplami, na pewno oddam."

3) Na uczciwego sprzedawcę - W niektorych grach są przedmioty, które zwyczajnie nie mogą być sprzedane/ wymienione za inne, więc np. trzeba je komuś wysłać, a to prowadzi do tego że trzeba przeprowadzić dwie akcje, ktoś wysyła coś tobie, a potem ty jemu i tu, gdy ty wyślesz tej osobie, zdarza się sytuacja, ze potem już nic nie odsyła, przesyła ten item na inne konto i już więcej na starym nie gra.

4) Na hakera - Gdy ktoś włamie ci się do komputera. Dobrych hakerów, owszem, jest wielu, ale raczej mało prawdopodobne, że za cel ataku weźmie akurat ciebie. Bardzo rzadko można ich spotkać w mmo, jednak istnieją...

Konsekwencje przyłapania na takich kradzieżach są oczywiste, wyrzucenie (ban) z gry i oczywiście oddanie skradzionej własności poszkodowanemu. (niekoniecznie w tej kolejności)

Jak sobie z tym wszystkim radzić? Nic prostszego. Dobry firewall i nieufność w stosunku do osób w sieci. nie podawajcie swoich haseł, nie oddawajcie nikomu itemów, a wszystko będzie dobrze. Oczywiście, jeśli jesteście już zżyci z kimś i myślicie, że go poznaliście, możecie spróbować.

Tyle z mojej strony. Życzę wam jeszcze tylko, żebyście nie stali się ofiarami tego typu przestępstw, a jeśli to wy stoicie za nimi, żeby spotkała was kara. ;)

[1]Takie buty

Widać nudzi ci sie , ten(poradnik?) nikomu sie nie przyda , nubki i tak nie przeczytaja a wyjadacze znaja nawet lepsze metody(jeśli grales kiedys w L2 , spytaj ziomkow o plusowanie przy studni , dziala tez w innych mmo).Na koniec dodam ze zapomniałeś o scammer akcji:)

Cóż, ja dla odmiany uważam ten proceder za bardzo pozytywny. Jak ktoś jest tak dużym debilem żeby dać komuś swoje hasła to moim zdaniem ma po prostu za swoje. Ba, raz da i się na tym przejedzie to więcej tego nie zrobi. Straci jakiś głupi przedmiot w grze (no w jego chorej głowie nie będzie on zapewne "głupi") ale będzie to dla niego przestrogą na przyszłość (i nie chodzi tylko o gry - a może przede wszystkim nie o gry), to jest świetna szkoła życia. A jak to go nie nauczy - cóż, jest po prostu ofiarą losu i nic się na to nie poradzi. Może to trochę spartański tok myślenia ale dla mnie po prostu ciemnotę trzeba tępić i tyle.

Właściwie to chciałem przede wszystkim opowiedzieć o tym incydencie ze skradzionymi przedmiotami chłopaka z Olsztyna, tekst napisał mi się przy okazji, newsów jeszcze nie mogę dodawać, więc przyszło mi do głowy powiedzenie o tym w jakiś sposób tutaj ;) Spędziłem przy tym góra 10 min, więc nieistotne że się nie przyda, Jakoś mnie to rusza, ale dzięki za opinię.

Moim zdaniem przyda się gdyż jest wiele osób które zaczynają w mmorpg,ale nie wiedzą co ich czeka. :rolleyes:

To on miał w końcu 17 czy 27 lat bo raz piszesz tak raz tak?

Jak dla mnie bardzo przydatne. Sam gdy zaczynałem grać w mmo, to nie natychmiast wiedziałem co i jak tam się odbywa. Dla kogoś, kto pierwszy raz obcuje z mmo, porady jak znalazł.

Chłopak gra w Metka2.... Nawet w TVN w Faktach było... Juz nie gram w MMO to nie mam problemów z tym xD Można jeszcze polecić zmianę hasła do konta co jakis czas.

Fajnie się czyta nawet lubie takie "Poradniki"

Nowym może się przydać, mi na nic się zda. Jestem weteranem internetowych gier więc wiem jak postępują tacy oszuści ;)

pamiętam w tibi na rooku był taki motyw, żeby w depo wyrzucić wszystkie rzeczy na lade i żeby sklonować przytrzymać CTRL i trzymająć pisać CLONE. CTRL + L to logout :D

pamiętam w tibi na rooku był taki motyw, żeby w depo wyrzucić wszystkie rzeczy na lade i żeby sklonować przytrzymać CTRL i trzymająć pisać CLONE. CTRL + L to logout

To cały czas jest, ale nikt się nie nabiera.

Albo motym "Dam itemki za zaufanie"

Ludzie, prosze...

Artykuł calkiem ciekawy.

Moze to troche glupie,ale w necie mam dwoch znajomych ktorym polecilem swoje ID i PW, jeden Polak i jeden Vietnamczyk,juz bardziej boje sie kolegom z reala uzyczyc mego ID/PW. Trzeba wiedziec,do ktorych ludzi mozna miec zaufanie,bo niektorzy to znajomi to pogadania o grze i pierdolach,niektorzy to cos wiecej.

Bardzo przydatne informacje dla ludzi którzy dopiero co zaczynają przygodę z MMORPG

Stop! Cyberzłodziejstwu! I tak o tym wiedziałem zapodam wam jedną rozmowę starą ale fajną i uczącą, żeby nie kraść w wirtualu : http://www.milanos.pl/vid-8767-Okradziony-Tibijczyk.html Na następny dzień koleś już miał swoje całe EQ.

Większość to przez głupotę, gorzej z keyloggerami, tylko że tu jest kolejny feler, bo 90% ludzi którzy łapią keyloggery to sciagają haxy/boty etc

O NIE!! Ktoś ukradł mój złoty hełm z diamentowym wykończeniem!

No ale... o co chodzi? O cyberzłodzei oczywiście. Każdy, kto choć raz miał styczność z grami przez sieć, wie że są oni plagą tychże gier. Wszyscy którzy ich nie spotkali, łatwo mogą wydedukować że mam na myśli osoby kradnące przedmioty, wirtualną walutę, czy nawet całe konta ofiar.

Nie pisze o tym bez żadnej przyczyny. Otóż, niedawno w Olsztynie pewnemu 27 letniemu chłopakowi, w pewnej grze, skradziono itemy, ten zrozpaczony pobiegł na policję i wyjaśnił całą sprawę. 16 lipca jego postać była w pełni wyposażona. Gdy ponownie się zalogował dzień później, okazało się, że jego bohater stracił ekwipunek, w tym: magiczną bransoletkę, naszyjnik, buty, tarczę i hełm. Straty te wyceniono na ok. 900 zł. 900 zł, które chłopak wydał realnie na to, żeby jego postać była potężna. 17-latek dostrzegł swoje przedmioty ubrane przez postać brata znajomej, gdy ten bił się z potworami. Żeby było ciekawiej, jeśli złodziej zostanie złapany, grozi mu nawet do 3 lat więzienia. (Temat ten wzbudził również zainteresowanie mediów. [1])

To oczywiście nie jedyny przypadek, a przydkład, i niestety, jest ich coraz więcej. Po krótce opiszę najczęstsze sposoby postępowania cyberzłodziei.

1) Na GM'a - Polega on na tym że ktoś wysyła maila/ wiadomość prywatną in-game z prośbą o podanie hasła i loginu, podszywając się pod GM'a, ze względu na jakieś usterki w systemie/ inny idiotyczny powód.

2) Na przyjaciela - Polega na tym, że ktoś prosi cię o przysługę, argumentując to dłuższą znajomością w grze. Coś jak: ,,pożycz mi to, bardzo tego teraz potrzebuje... Jesteśmy przecież kmumplami, na pewno oddam."

3) Na uczciwego sprzedawcę - W niektorych grach są przedmioty, które zwyczajnie nie mogą być sprzedane/ wymienione za inne, więc np. trzeba je komuś wysłać, a to prowadzi do tego że trzeba przeprowadzić dwie akcje, ktoś wysyła coś tobie, a potem ty jemu i tu, gdy ty wyślesz tej osobie, zdarza się sytuacja, ze potem już nic nie odsyła, przesyła ten item na inne konto i już więcej na starym nie gra.

4) Na hakera - Gdy ktoś włamie ci się do komputera. Dobrych hakerów, owszem, jest wielu, ale raczej mało prawdopodobne, że za cel ataku weźmie akurat ciebie. Bardzo rzadko można ich spotkać w mmo, jednak istnieją...

Konsekwencje przyłapania na takich kradzieżach są oczywiste, wyrzucenie (ban) z gry i oczywiście oddanie skradzionej własności poszkodowanemu. (niekoniecznie w tej kolejności)

Jak sobie z tym wszystkim radzić? Nic prostszego. Dobry firewall i nieufność w stosunku do osób w sieci. nie podawajcie swoich haseł, nie oddawajcie nikomu itemów, a wszystko będzie dobrze. Oczywiście, jeśli jesteście już zżyci z kimś i myślicie, że go poznaliście, możecie spróbować.

Tyle z mojej strony. Życzę wam jeszcze tylko, żebyście nie stali się ofiarami tego typu przestępstw, a jeśli to wy stoicie za nimi, żeby spotkała was kara. ;)

[1]Takie buty