Portal, design forum, i brak odzewu - rzeczowa krytyka

Portal mmorpg.org obserwuje od dłuższego czasu - głównie z racji braku tematycznej alternatywy. Natomiast bardzo nie podoba mi się pewna tendencja, jaka tutaj panuje - i pretensje o to mam głównie do administracji.

Przejdźmy najpierw do rzeczy, która bezpośrednio dotyczy forum - rozumiem, że sprawa ucichła, ale niestety problem nadal występuje. Design jest przeraźliwie nieintuicyjny. O ile na komputerze idzie go jakoś przeboleć, po dłuższym przyzwyczajaniu się (ale nadal ociera się to o katastrofę), o tyle na smartfonie… ,łojezu, co za kretyn to projektował.’’
Idea połączenia portalu z forum jak najbardziej zasługująca na uznanie. Ale głosy krytyki podnosiły się niejednokrotnie, i do dziś nie ma w związku z tym żadnej pożądanej reakcji. I właśnie… brak reakcji i odzewu to główny problem całego zespołu mmorpg.org, i właśnie o tym traktuje ten temat.
Minimalizm w designie to dobra rzecz - tylko że nie należy mylić minimalizmu ze spartaczoną robotą.

Najważniejszym problemem jest tutejszy brak szacunku i reakcji na uwagi użytkowników. Niestety panuje tutaj bardzo podobna tendencja co na filmwebie, że ludzie mają jakieś uwagi, które spotykają się z totalnym brakiem reakcji. Właściciel portalu to nadal dla większości czytelników jakaś mistyczna postać która pociąga gdzieś tam w tle za sznurki.
Brakuje mi tutaj odzewu - wyobraźcie sobie, że Guru nadal pisałby swoje newsy, a portal wyglądałby jak wyglądał dzisiaj, ale z tą różnicą, że przynajmniej komentarze spotykałyby się z jakąś reakcją.

Dlaczego Guru w newsie o AoC pisze że ludzie na tym portalu umiarkowanie optymistycznie przyjęli wiadomość o wydawcy, skoro komentarze wskazują na coś innego? Dlaczego, kiedy ktoś wskaże błąd ortograficzny czy stylistyczny, to nie zostanie on do usranej śmierci nawet poprawiony? Przecież błędów nie musi poprawiac nawet sam Guru. Do korekty można wyznaczyć kogoś innego.

Odpowiedź jest prosta: Nikt tych komentarzy albo nie czyta, albo wyraźnie nie widzi potrzeby odpowiadania na nie. Można wypisać hektolitry merytorycznego i wartościowego komentarza, nie będącego hejtem czy atakiem w kierunku kogokolwiek, a odzewu brak.
Sama idea wdania się w dyskusje, mniej, lub bardziej merytoryczną z kadrą portalu/forum - poczucia, że nasza opinia w jakikolwiek sposób współtworzy tą społeczność, moderacje forum, i redakcje portalu - zmieniłaby postrzeganie tej strony o 180 stopni. Bo to jest niestety poważny problem - kiedy administracja i redakcja swoje, użytkownicy swoje.

Sami zauważcie, użytkownicy chwalą sobie PetrfiXa - i wynika to z bardzo prostego faktu - PetrfiX utrzymuje jakiś kontakt ze społecznością. Zareaguje, kiedy ktoś wytknie błąd, pochwali się ciętością języka, gdy ktoś go bezpodstawnie skrytykuje. Generalnie - po prostu JEST - robi coś więcej, niż napisanie paru zdań dla samego siebie. Nie dziwię się więc, że czytelnicy mają o nim bardzo pozytywne zdanie.

Przejdźmy może do mniej palącej kwestii, ale mogącej być naturalnym następstwem powyższego:

To, że to portal łączący w sobie elementy wybitnego trollingu przez redaktora trolla, z łagodzącą niesmak sporą ilością wartościowych wiadomości, wie już każdy. Newsy są napisane po bandzie, pełne merytorycznych i stylistycznych błędów, posypane szczyptą przeraźliwej wręcz ignorancji. Ale za to są to newsy które nie pojawiają się nigdzie indziej, a realnie mogące zainteresować fanów gatunku.

Nie to jest natomiast największym problemem. Nauczyłem się traktować ten temat z przymrużeniem oka, większość użytkowników chyba też - bo wiemy, że Guru pisać absolutnie nie umie, wiedzę o gatunku też ma szczątkową - ale wytykanie mu błędów, śmianie się z newsów, i kontrowersji jakie wywołują, i czytanie komentarzy innych sprawia, że portal zebrał w okół siebie ludzi - którzy lubią potrollować czy po prostu poprawić sobie humor :slight_smile:
To jest taka specyficzna przyjemność, którą porównuje do oglądania choćby Klocucha. Z tym że tutaj jest jedna różnica: nie do końca wiadomo, czy jest to intencjonalny trolling - ponieważ jego zabawność opiera się na tym, że jest bardzo nieudolne i ktoś przypadkowy może po prostu pomyśleć, że Guru jest kompletnym imbecylem, a nie trollem.

Ludzie zarabiają na prostytucji, za nagrywanie swoich patologicznych rodzin na youtubie, to czemu mają nie zarabiać na swoim ułomnym pisarstwie? :smiley:

Czy mogę mieć jakiekolwiek pretensje do Guru? Nie. Gdybym to ja zarabiał siedząc w domu, nie mając żadnych ambicji i zdolności, pisząc przy tym głupoty po kilka godzin dziennie - to bym to robił. Fajna, luźna robota.
Było to zresztą przedmiotem - mnóstwa tematów, ale całkowicie bagatelizowanych - moderator kasował albo zamykał tematy, bo… traktowały o prowokacyjnych newsach Guru. Poważnie. Tutaj dochodziło do tak absurdalnych rzeczy - gdzie Guru zaczął stopniowo stawać się tematem tabu. A to bo forum to nie portal, a portal to nie forum.
Tylko proszę, jasna moderacjo wyjaśnić w takim razie, gdzie mamy wypisywać swoje zażalenia wiedząc, że zostaną one przeczytane i skomentowane przez administrację portalu? Wiemy wszyscy, że Guru forum czyta, reszta redakcji też. Jeśli ktoś chce ponarzekać - forum to idealne miejsce. Cenzurowanie tego jest po prostu nie na miejscu.

Nawet jeśli nic się nie zmieni. A ja nawet nie oczekuje że coś się w tej kwestii zmieni, Guru prowadzi bloga od lat, i podejrzewam, że będzie prowadził dalej. Apelowanie o wywalenie go na zbity pysk nic nie da. Taka specyfika portalu. Ja to zaakceptowałem, ale nie każdy musi.

Jeśli ktoś chce się pożalić, napisać co mu na serduchu - to z jakiej racji moderacja forum na to nie zezwala? Dlaczego z newsów robi się temat tabu? Będąc czytelnikiem portalu zdanie takiej osoby powinno być rozpatrzone, w końcu to dla nich newsy są pisane. Tak? No bo chyba nie dla samego onanizującego się do portalu kółka tutejszych redaktorów i administracji?
No niestety tak to tutaj wygląda, Guru nawet nie czyta komentarzy - i podejrzewam, że na zdrowie mu to wychodzi, bo ludzie widząc co z czym się je prześcigają się w konkursie pod tytułem ,kto bardziej mu dosra’’, a pozostali gdzieś trzymają się w tle, dając temu cyrkowi na kółkach dalej funkcjonować.

Konkluzja jest taka: że brakuje tutaj kontaktu na linii kadra portalu–>czytelnicy. Ubolewam, ponieważ moim zdaniem bez takiej relacji portal w pewnym momencie ucierpi, czytelnicy którzy wchodzą tu dla gównoburz wydorośleją, paradoks jest taki - że tacy czytelnicy to główni stali czytelnicy portalu.
A droga administracjo, musicie pamiętać o jednej kwestii, brak stałych czytelników i użytkowników to kwestia czasu. A bez tego ciężko o zdrowe prosperowanie portalu.

Można trzymać Guru. A i owszem. Skoro naprawdę ktoś jest zdania - że to on napędza wyświetlenia, to proszę bardzo. Jeśli ktoś chce czytać Guru - super, że ma taką możliwość.
Ale portal powinien też ewoluować w różnych kierunkach by usatysfakcjonować też inną grupę odbiorców - tą, która szuka merytorycznej treści, czy po prostu tą która chciałaby się zaangażować w rozwój tutejszej społeczności.
A niestety dojrzała i długotrwała społeczność dla ślepej i głuchej administracji i redakcji nie istnieje. Bo nie ma się co oszukiwać, mmorpg.org to w wielu kręgach już pośmiewisko. Podanie linku do portalu na jakiejkolwiek grupie czy to facebookowej, czy forum, kończy się albo banem albo wyśmianiem. Ludzie po prostu wyrobili sobie negatywną opinię o tutejszej zawartości. A naprawdę spotkałem trzykrotnie sytuacje, w której ktoś wyśmiewał jakiegoś gościa za odnośnik do portalu, przy akompaniamencie licznych poklasków. Dlaczego nikt nic z tym nie robi?

Przydałoby się zadbać trochę o wizerunek portalu, bo negatywny PR ciągnie się za wami od długiego okresu :wink:

Tyle ode mnie.

5lajków

:joy::smile::rofl::grin: nice one.

Mnie przede wszystkim brakuje newsów jakie Guru pisał jeszcze jakiś rok, dwa temu - jak tylko się coś ciekawego działo na rynku to od razu o tym wiedzieliśmy i mogliśmy natychmiast reagować. Czy to start nowej gry, nowego serwera, a przede wszystkim - giveaweye.
To tak odemnie z rzeczowej krytyki :wink: Guru się rozleniwił.

Co mam powiedzieć… Zgłaszałem wszystkie błędy, które zauważyłem - coś zostało naprawione, coś zostało olane. Osobiście uważam, że stary silnik forum był lepszy i bardziej czytelny, ale z tym JA nic nie mogę zrobić.

Brak kontaktu z administracją? Główną przyczyną pewnie jest to, że nawet administracja nie chce korzystać z forum w obecnym jego stanie.

Nikt tutaj nikomu nie zakazuje żalenia się na Guru, czy na kogokolwiek, ale niech to będzie konstruktywną krytyką, a nie wyzywaniem. Myślę, że od lat każdy sobie zdaje sprawę jak wyglądają jego newsy, gdyby właścicielowi aż tak przeszkadzały, to by go dawno wyrzucił.

Ja również wolałbym moderować aktywne i fajne forum niż stronę w wersji beta z martwą bazą użytkowników. Pytanie co można z tym zrobić. Reputacja portalu idzie od lat w dół i wydaje mi się, że nie ma możliwości poprawy.
@Miracle1 To nie kwestia designu, to kwestia braku uporzadkowania, bugów i złej kolorystyki. Zobacz sobie to forum na tym samym silniku. https://forum.dobreprogramy.pl

To wina chmarusa,forum to eksperyment na rzecz frankensteina a portal dopóki przynosi hajs z wyświetleń to się go nie rusza ani nie zmienia, nie ważne jakie szambo tam jest, dopóki przynosi zyski takie zostanie.

Portal zawsze szanse ma. Przynajmniej z mojej perspektywy. Gdybym je wykluczył, to by mnie tutaj nie było. Uważam tylko, że potrzebny tutaj jest ktoś, kto zacznie realnie zwracać uwagę na problemy i dbać o relacje z czytelnikami. Guru to osobna kwestia, jak nie chcą go zmienić, to trudno - ale można wykorzystać inne do metody polepszenia jakości portalu. Ot, choćby znalezienie osoby odpowiedzialnej za korektę.

@Ksarou sprawdziłem odnośnik. Wygląda to lepiej. :wink:

@Kirei - tylko wypada czasem myśleć perspektywicznie, zyski są, ale opieranie się na kontrowersji jest krótkotrwałą metodą.
Zwłaszcza kiedy MMORPG jako gatunek staje się powoli niszowy - warto w tej sytuacji pomyśleć o ugruntowaniu pozycji portalu jeśli naprawdę administracja nastawia się na dalszy, wieloletni zarobek. :wink:

W takim razie i moja kolej na wypowiedzenie się, jako administratora forum. Największym problemem jest to, że w zasadzie forum nie zarabia i nigdy nie zarabiało. W każdym razie… Idea połączenia forum z portalem była piękna - był to mój pomysł, który Chmarusowi się spodobał. Chodzi przede wszystkim spójność w języku programowania, w jakim napisany są portal i forum. Łatwo było o brakujacą od zawsze integrację kont. Niestety w momencie przenoszenia forum na nowy silnik, wszystko się posypało. Niestety Chmarus przyjął teorię, że w sumie skoro baza została przerzucona na nowy silnik i wszystko względnie “działa”, to nie ma co czekać. To był w zasadzie największy błąd - okazało się, że dużo rzeczy nie działało, począwszy od uprawnień dla mnie, różnych funkcji, ogromne problemy z kontami użytkowników, którzy zwyczajnie nie mogli się zalogować. Ja do tej pory nic nie mogę zrobić, jeśli ktoś mi zgłasza, że ma problem z kontem - nie mam dostępu do portalu, na którym teraz dzieje się wszystko z Waszymi kontami. Do tej pory w wielu miejscach potrafi sypnąć errorem. Ja nad tym wszystkim siedzę ogólnie sam - to ja robiłem design. Próbowałem dostosować wygląd jak najbardziej do portalu, a czy wyszło? No, tutaj opinie mogą być różne. Brakuje czasu przez moją pracę na pełny etat. Czuwam tylko, żeby forum działało, a wszelkie błędy raportuję Chmarusowi. W przyszłym tygodniu możliwe, że będę miał chwilę oddechu od pracy i zaplanowałem usiąść nad forum. Niestety ja wciąż tylko mogę zająć się forum od strony wizualnej - nie mam dostępu do plików forumowych, co byłoby bardzo dla mnie przydatne. Chatboxa na przykład nie ma, bo okazał się bardzo zbugowany jako zewnętrzny plugin. Na dniach założę temat, w którym poproszę społeczność, która jeszcze na tym forum została, aby współpracowałą ze mną nad nowym wyglądem.

1lajk

@Aeth To daj znać jak zaczną się te zmiany :slight_smile: albo chociaż jak pojawi się ten zapowiedziany temat.

Ile kosztuje roczne utrzymanie dobrego silnika forum a nie takiego syfu jaki jest teraz?

To może byłoby warto stworzyć nowe forum oparte na sensownej kompozycji i funkcjach, gdzie administracja faktycznie utrzymywałaby kontakt z czytelnikami?

Oczywiście, że warto, tylko tak jak Aeth napisał - forum nie przynosi zysków, więc nikt nie chce w nie inwestować. :confused:

Ksarou ile kosztuje roczne utrzymanie porządnego forum?

A skąd mam wiedzieć, do mnie takie informacje nie dochodzą.

To sa grosze, kwestia zmiany linku ( chyba dalej tak jest ), a moderator i tak Ci prawdy nie powie xD
myslisz, ze stworzenie wlasnej strony i forum to sa jakies duze koszta ? za czteropaka zaplacisz wiecej ( chyba ze na prawde jestes nie ogarniety i masz stycznosc z kompem od " wczoraj " ), administratorzy zarabiaja na takich ludziach jak ja i ty ktorzy sie wypowiadaja/klikaja w reklamy i inne odnosniki. Nie znasz sie na reklamie - nic nie zarobisz. Trzeba kombinowac i nie koniecznie postepowac tak jakby kazdy chcial, ale kasa jest. Wiadomo jak chcesz cos konkretniejszego na poczatek to placisz pare k programistom i na rzeczy typu reklamy.

Dla mnie zmiana silnika forum ogólnie była słabym pomysłem i pisałam to zaraz na początku, no ale jak zwykle po co słuchać wróżbitki (tak, zajmuje się tym), a potem ludzie mają pretensje do przeznaczenia xD

Wiem, że głównym celem zmiany silnika było połączenie forum z kontami z portalu i wiem, że były całkiem spore plany monetyzacji tego forum (miały być m. in. reklamy po jego bokach). Jak widać jednak chyba komuś skończył się do tego zapał i mu wystarczy ten wysyp reklam na samym portalu :wink:

Szczerze to już wolałam jak konta na forum i portalu były osobne, ale żeby to forum jakoś funkcjonowało. Aktywność tutaj spadła drastycznie (wcześniej też nie była powalająca, ale była). Teraz nawet chętnych na grę w Wilkołaki nie można znaleźć, a na poprzednim forum zwykle była full obsada. To już coś znaczy.

Dokladnie, za duzo zmian, sam w pewnym momencie powiedzialem sobie “wtf ?” to raczej nie wypali, trzeba konkretnieszego odswiezenia wedlug mnie, nie zebym sie czepial bo forum i tak ma swoja spolecznosc ( dosc duza ) ktora zerka dzien w dzien co tutaj sie dzieje i cos tam napisze. Ludzie raczej srednio patrza na wieksze zmiany, chyba, ze cos na prawde im sie spodoba ( osobiscie u mnie bylo z tym srednio, ale kazdy ma inny gust ).

Jeśli istnieje jakiś szablon z forum gdzie na naszych kontach wbija się przykładowo levele i zdobywa achievementy za aktywność to jestem w stanie zostać oficjalnym sponsorem takiego forum i je opłacać

taki skrypt mozna latwo wgrac jak masz dostep do " wszystkiego ", ale tutaj potrzeba wiekszych zmian ( na korzysc wszystkich ) pisze to aby zmotywowac “moderacje”. Zrobic jakas ankiete ( na poczatek dla tych ktorzy tu sa i czego tak na prawde oczekuja ) ITP.

Główny problem z jakimkolwiek silnikiem jest w przeniesieniu całej bazy danych i żeby wszystko funkcjonowało dobrze. Ten silnik na samym początku się rozkraczył ( po przeniesieniu bazy).
@TBT2 i nie “moderator i tak Ci prawdy nie powie xD” Gdybym znał informacje tego typu, to musielibyśmy mieć dobry kontakt z właścicielem. A gdyby tak było to forum nie byłoby w takim stanie w jakim jest teraz. :slight_smile:

Pracuję jako bazodanowiec zawodowo i Ksarou tutaj się nie myli, dobra i prawidłowa migracja funkcjonującej bazy danych, oraz jej integracja z nowym środowiskiem, czy choćby zwykły update do nowej wersji, nastręcza zawsze problemów, często gęsto takich, których w życiu byś się nie spodziewał. A jeśli nowe oprogramowanie jest postawione na innej technologii niż poprzednie, to tym bardziej utrudnia sprawę i ją komplikuje. Wymaga to nakładów pracy, doświadczenia i testowania. Tutaj jak widzę po wpisie Aetha zabrakło co najmniej tego ostatniego. Niemniej akurat to mnie nie dziwi, bo w praktyce często tak bywa. Potem ktoś wraca z produkcji, z żalem “ale to nie działa”. Oczywiście, że nie działa, jak nie było stestowane, albo testowane na szybko i po łebkach. Programista wszystkiego sam nie wykryje, szczególnie z ograniczonym czasem na develop + deploy + testy.

Może pora przesiąść się na enjin - przynajmniej jest przejrzysty :stuck_out_tongue: