Potencjalnie nowy gracz - pytania

Czesc, chciałbym zapytac jak gra sie ma, czy duzo ludzi w nia gra, czy sa polskie klany, z ktorymi moge spokojnie lvlowac, raidowac czy robic instancje o ile sa w tej grze ? Na jakim serverze znajde najwiecej polakow i najwazniejsze, o co chodzi z klasami, bo slyszalem ze kazdy moze byc kazdym, w zaleznosci od jakichs “jobow” czy cos takiego, moze mi to ktos wytlumaczyc ? Ogolnie jestem w miare hardcorowym graczem i szukam tytulu ktory mnie przyciagnie na dluuuuuzej a FF14 na taki mi wyglada :slight_smile: Z gory dzieki wszystkim za pomoc.
Niestety ale nowy gracz przewaznie jest przytlaczany przez caly content na raz i chcialbym przynajmniej przed startem dowiedziec sie podstaw :slight_smile:

robisz jedną postać i masz podział na joby czyli klasy ich jest sporo i levelujesz każdą na swoim koncie jednym i nie musisz robić pierdyliard altów

czyli np jesteś łucznikiem zmieniasz broń na lance i jesteś lancerem już tzn zmienia się klasa, każda klasa ma swój level czyli mozesz miec np łucznika na 50 levelu a lancera na 20 poziomie

bardzo fajny system

Aha rozumiem, czyli tak naprawde jobow nie musze robic, jezeli chce grac tylko mainem tak ? A co do reszty pytan ? :smiley:
Ogolnie wszystkie klasy sa przydatne czy niektore bardzo odstawaja ? Chetnie pogral bym magiem/summonerem :slight_smile:

ja tam duzo w to nie grałem kupiłem stormblooda dobiłem jakoś 35 level i mi się znudziło a gra sie marnuje xD raida nie robiłem tylko jeden dungeon ale strasznie duzo czekałem zeby mi ludzi dobrało i nie podobał mi się jakoś z mechaniki

gildie jakies są na Zodiark

Aha dzieki, moze poczekam na wypowiedz jakiegos aktywnego gracza :slight_smile:

Generalnie wszystkie klasy są użyteczne, standardowo jest podział na tank, healer i dps, z czego dps jest phys melee, phys ranged i magical ranged.

Instancje masz dungeony, triale i raidy. Dungeony to raczej niczego nie trzeba wyjaśniać :smiley:, triale polegają tylko na walce z bossem, no i raidy czyli najdłuższe instancje, których przebieg jest podobny do dungeonów. Na instancje masz 3 rodzaje grup: light party, full party i full raid. Light party to większość dungeonów i trialów, składa się z 4 osób - 1 tank, 1 healer i 2 dpsów, full party - 8 osób - 2 tanki, 2 healerów, 4 dpsów, no i full raid 24 osoby - 3 tanków, 6 healerów i 15 dpsów. Rzecz jasna trzeba pamiąteć o nauczeniu się danych instancji, tak jak do 50 to nie ma właściwie znaczenia, tak na takiej Ultimie bez znajomości ataków i tego co robić w danej fazie może się skończyć śmiercią całego party. I tak na marginesie, jak się gra dpsem to wiadomo, że będzie się długo czekać.

Jobów nie musisz robić, możesz grać tylko jedną klasą, którą sobie wybierzesz, ale uważam, że warto mieć chociaż po 1 klasie z każdej roli.

Co do serwera z polskimi FC się nie wypowiem, ja gram na Omedze i jestem w anglojęzycznym FC.

Od siebie polecam się zainteresować craftingiem, który uważam za najlepszy jaki kiedykolwiek widziałem. Tak w skrócie mówiąc: używa się skilli z paska, by np. podwyższyć szansę na otrzymanie HQ przedmiotu posiadającego ciut zwiększone statystyki.

@edit Zapomniałem dodać, że Duty Finder jest cross serwerowy

No rozumiem i wiadomo ze jako DPS czeka sie najdluzej na instancje… Tylko tu pytanie czy w klanie nie odbije sie od muru jako tank tak jak w wowie ? Tam kazdy klan ma swoich main tankow i koniec kropka, nie przebijesz sie chocbys chcial. Ogolnie to tankami gralem kilkanascie lat, ale WoW nauczyl mnie tego, ze zaczynajac grac w starego MMO raczej nie dostaniesz sie do tankowania :stuck_out_tongue:

Szczerze mówiąc nie wiem, bo takie hardkorowe granie i hardkorowe klany mnie nie interesują, ale chyba zawsze powinno się znaleźć miejsce.

Mnie również jak narazie za bardzo nie interesują takie hardcorowe klany ale tutaj na forum były kiedyś tematy o grupach utworzonych do progresowania najtrudniejszego contentu gry ale czy one jeszcze istnieją nie mam pojęcia. Jak znasz dobrze angielski i nie boisz się nim posługiwać zawsze możesz poszukać sobie takiej angielskojęzycznej grupy nawet na innym serwerze na którym osiądziesz. Co chwila na forum gry czytam o takich grupach, które dobieraja sobie graczy.
Wśród polskiej społeczności z tego co słyszałam i czytałam popularny jest serwer Moogle gdzie masz jedno duże polskie FC Mirai. Na Omedze, Phoenixie, Lichu też grają Polacy i pewnie gdzieś jeszcze się znajdą Ja natomiast gram ze znajomymi na Zodiarku w polskiej gildii Krucjata Moogli. Jest juz nas tam ponad 20 osób na różnym poziomie zaawansowania więc zawsze znajdzie się ktoś do pomocy aby coś wytłumaczyć, pomóc i doradzić. Są osoby poznawające gre, średniozaawansowani i osoby które chciałyby robić coś więcej. Populacja graczy na serwerze również jest duża i nawet wcześnie
rano czy tez późno w nocy mija się kogoś kto coś robi. Jeśli byłbyś zainteresowany zapraszam do kontaktu z naszym liderem w grze grającym pod nickiem Przytul Kotka (tutaj na forum MatKan86) lub z Arazlamem Durai, Leeną Shiroi, Bad Boyem.:slight_smile: