Powrót do Guild Wars 2 czy lepiej coś innego?

Cześć gracze!
Ostatnimi czasy w naszym ukochanym gatunku jest mega słaba sytuacja jeżeli chodzi o nowe produkcje i nie ma na co czekać.
Kilka moich ukochanych gierek nie nadaje się już dla mnie, ze względu na brak czasu lub społeczność, która przejęła kontrolę nad grą (Knight Online). Więc szukam gierki do pykania sobie w wolnych chwilach (przeważnie do 3 dni w tygodniu po kilka godzin), zależy mi też na fajnym klimacie gry i polskiej społeczności. Od jakiegoś czasu kusi mnie powrót do GW 2, ale musiałbym dokupić oba dodatki (zasadnicze pytanie czy warto i jak sytuacja z polską społecznością i gildiami), drugim kuszącym kąskiem jest Tera Online, ale tak długo nie grałem, że nie wiem jak to wygląda w tym momencie, oprócz tego że wychodzi server classic. WoW odpada, zabiera zbyt dużo czasu żeby mocno progressować i z każdym kolejnym dodatkiem bardziej mnie odrzuca niż przyciąga.
Głównymi cechami, które mnie interesują w grach to:

  • fajne PvP
  • przyjemne expienie (w party i solo oraz questy i dungi)
  • możliwość explorowania świata solo bez obawy, że gdzieś nie dam sobie rady na odpowiednim poziomie
  • fajnie gdyby było coś typu lochy do eksploracji i progressowania
  • ciekawy end game
  • fajna społeczność
  • możliwe widoczny progress przy niezbyt wielkim nakładzie czasu
  • brak futurystycznego świata lub pomieszanego tak jak w Final Fantasy
  • totalny azjatycki klimat jak w przypadku Blade & Soul również odpada
  • trochę RPG z prawdziwego zdarzenia
  • system craftingu (nie wymagam żeby był jakiś mega rozbudowany - nigdy nie przykuwałem do tego zbyt dużej uwagi)
    Mam wrażenie, że podałem proporcje na idealnego MMORPGa, który pewnie nie istnieje :smiley:
    Podam gry w które mi się spodobały i grałem dosyć długo i te, które nie przypadły mi do gustu:
    Spoko gry:
  1. GW2 (myślę nad powrotem)
  2. Tera Online / Tera Classic (myślę nad powrotem)
  3. Knight Online (spłeczność turecka przejęła grę całkowicie, mocne p2w)
  4. WoW (pochłania zbyt wiele czasu)
  5. Tibia (ok, ale chcę czegoś innego)
  6. RuneScape (jak wyżej)
  7. PoE (dobra gierka, jednak wolę widok z 3 osoby)
  8. BDO (przyjemnie się gra, ale nie mam zamiaru expić bez końca)
  9. ESO (mimo wielu prób, troszkę wieje nudą)
  10. Aion (moim zdaniem po prostu przeciętna gierka)
  11. Neverwinter Online (podobało mi się, ale nie wiem jak sytuacja w tym momencie wygląda w grze)
  12. MU Online (fajny klimat, wróciłem do gry po jakimś czasie, ale to już nie to samo)

Gry, które na bank odpadają:

  1. Blade & Soul (nie moje klimaty)
  2. Gry podobne do B&S
  3. Bless Online (next-gen jak z koziej dupy trąba)
    Trochę jeszcze tego było, ale nazw nawet nie pamiętam.
    Czekam na propozycje :smiley:

Od siebie oczywiscie polecam gw2
Jezeki znasz gre tylko sprzed dodatkow to praktycznie masz przed soba nowa gre bo dodatki daja
Elitarne specjalizacje ktpre zmieniaja mechanicznie kazda klase (na kazda klase 2 elitki plus build core i od groma wariacji).
Guild hall czyli twierdza gildyjna ktora sie rozwija.
Mastery system g po wbiciu lvl cap na 80 poziomie wbijasz lvl mastery dzieki ktoremu rozwijasz umiejetnosci uniwersalne dla konta… Nadmienie ze zalicza sie tu tez rozwoj skilli dla mountow czy szybowanie itd
Miunty jedyne w swoim rodzaju
Gliding czyli szybowanie
Fractale - swoiste dungeony jest ich lacznie 100 poziomow
Dungeony pewnie znasz maja wersje story i minimum 3 sciezki eksploracji (wyjatek arach)
Raidy - 6 skrzydel jeden z najbardziej wymagajacych contentow
Legendarne bronie wymagajace kolekcji (1 gen legendarek) sporo farmy i sporo golda
Legendarne zbroje rewelacyjnie animowane
Poza tym masa story contentu dzieki dodatkom i living world season (mamy obesnie koncowke lws4)
Meta eventy na szzeroka skale - w hot i w pof sa bardzo duze meta eventy ktore gromadza po kilkadziesiat graczy jednoczesenie i czesto wymagajace dobrej koordynacji w dzialaniach tych grup. Przedsmak mozna zobaczyc juz na mapie silverwastes jednak rozmach jaki jest w dodatkach to inna liga.
Postac revenanta czyli ciezkozbrojny wojownik wykorzystujacy moce mgiel (przyzywanie legendarnych wojownikow czy przynieranie roznych postaw).
Craft - jest i jest uzyteczny non stop - jezeli ktos np nie raiduje jest czesto zrodlem pozyskiwania gearu (chyba ze ktos czeka na drop ale ten ma niskie ratio).
Nowe piekne graficznie i architektonicznie mapy - dodane w dodatkach ale i od lws3 do dzis dodawane wraz z nowymi epizodami
Na mapie z lws4 (domain of kourna) dodano cos naksztalt instancji typu home mozliwe ze bedzie to rozwijane ale czas pokaze.
Na koniec gw2 to gra szanujaca gracza jego czas i jego wklad - dzieki temu itemy nie traca swojej waznosci(end gameowy gear) a gra w end game bazuje na skillu gracza bo combat system dzieki elastycznosci pozwala kreowanie wlasnego stylu gry na kazdym buildzie.
I na koniec samo story - o ile we vanilli story jest nie az tak ciekawe o tyle im blizej hot tym robi sie coraz ciekawiej. Obecnie arena net chyba znalazlo sposob prowadzenia story aby na dlugo zapadal w pamieci ale i szarpal emocje. Ostatni epizod lws pokazal ze arena net umie szokowac i jest zdolna podejmowac smiale ruchy w tym kierunku za co nalezy sie uklon w ich strone.
I absolutnie na koniec - sciezka dzwiekowa- rewelacja - polecam posluchac np na yt podklady muzyczne jakie sa na raidach (moi faworyci to vale guardian, sabeta, mathias, xera, quadim).
Gra oferuje znacznie wiecej aktywnosci jednak te sa jednymi z najistotniejszych wg mnie.
Polecam

1lajk

A ja od siebie dodam co nie co na temat eksploracji w gw2. W chyba żadnej innej grze nie czułem się tak nagradzany za samą eksplorację. Ba, w innych grach najczesciej nie bylo co eksplorować bo mapy proste, pustawe, zrobione bez polotu, czy też pełno niewidzialnych ścian (pod górkę nie podejdzie… ale 5 metrów dalej pod bardziej stromą skarpę już tak). Tutaj natomiast masz pełno punktów na mapach które wskazują co ciekawsze miejsca. I o ile niektóre są łatwe do odkrycia, tak przy niektórych idzie się trochę nagłowić “jak tam dojść”. Zwykłe mapy są jeszcze względnie proste, prawdziwa zabawa się zaczyna na dodatkach - mounty, glidery, specjalne skille/perki… Do wielu punktów potrzeba znakomitego wykorzystania tychże możliwości.

A najlepsze jest to że człowiek wiele rzeczy odkrywa przypadkiem. Sednem całej gry jest to że grasz dla frajdy, a nie tylko po to by być przed kimś. Ile to razy robiłem questy czy eventy, aż nagle coś mnie odciąga na bok. Co? A np to w filmiku poniżej :smiley:. I najlepiej - nie mialem o tym zielonego pojęcia, na miejsce natrafiłem przypadkiem, a skakałem dalej na zasadzie “ciekawe dokąd ten portal prowadzi…” :stuck_out_tongue:

2lajki

“przyjemnie się gra, ale nie mam zamiaru expić bez końca”

  1. Przy Tibii jakoś CI to nie przeszkadza.
  2. BDO Ma lvl cappa w postaci sztucznie zawyżanego exp require do następnych lvl powyżej danego lvl.

Przede wszystkim zapomnij o starszych mmo, bo widze, że jesteś typem osoby wolącej end game z task grindem i daily questami.

GW2 jest idealne dla Casuali, którzy chcą sobie od czasu do czasu popykać więc jak najbardziej to chyba będzie najlepszy wybór.

Sprobuj Neverwinter z tego co slyszalem znowu wyszlo na prosta ale nie wroci do swietnosci zza czasow gdy wyszlo. Aczkolwiek osobiscie zachecam do eso, znajdz gildie i graj z nimi wtedy jest naprawde warto ciagle sie logowac.

1lajk

GW2 dla casuali. To już widzę jak carrujesz solo mecze z tymi patosami z silvera.

1lajk

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :smiley:
Rzeczywiście GW2 był moim faworytem, a wy to tylko utwierdziliście.
Teraz zasadnicze pytanie. Który serwer oferuje duży wybór fajnych polskich gildii, które doradzą i które są aktywne, szczególnie na komunikatorach głosowych? :slight_smile:

Żaden bo wybór serwera jest nieistotny (tylko na wvw) natomiast jeżeli się bardzo upierasz to gildii jest kilka ja widziałem: Fury, Aiwe,VH,PL i kilka pomniejszych polskich piszących na mapkach od czasu do czasu.
Nie polecam Aiwe - spora ilość osób ich nie lubi przez “specyficznego lidera” tak przynajmniej mi wiele osób pisze.
A najprościej wejść na lfg i napisz ,że szukasz gildii + twoje wymagania ponieważ większość gildii ma swój contect ( raidy , dungi ,bounty etc.).
A serwer ważny jest tylko na wvw i jeżeli ten tryb chcesz to znajdź wpierw gildie która w tym siedzi (chociaż klucz API i jazda na ts’a twojego serwera - i gildii nie potrzebujesz na ten tryb w moim odczuciu).

Dzięki za info, jeszcze jedna kwestia. Widzę, że są dwa typy regionu w dodatkach EUROPA i GLOBAL, podstawkę mam na EU, HoT znalazłem na EU ale Path of Fire już nie, są same wersje GLOBAL. Czy to jest jakaś różnica?

Um szczerze to nie rozumiem pytania. Chcesz kupić dodatki do GW 2 czy zmienić serwer? W przypadku serwerów są tylko USA albo Europa.

Za czasów jak grałem były do wyboru serwery w grze na regionie EU, nie mam pojęcia jak jest teraz, dlatego pytam. Może źle nazwałem, nie serwery, a światy.

Ty wybierasz lokalizację (USA lub Europa) a następnie dowolny serwer i w dowolnym momencie za opłatą 500 gemów możesz przenieść się na inny sewer/świat (nawet między USA a Europą).Chyba, że kupiłeś dodatki to wtedy przysługuje ci jeden darmowy transfer.
(Świat to inaczej serwer bo piszę to może troszkę zawile).

Jezeli bedziessz szukal gildi to proponuje znalezc na facebooku zamknieta grupe guild wars 2 polska i tam zapytac. Co do serwerow to tj napisano ale jezeli bedziesz gral wvw to na blacktide jest najwiecej krajan.
I na koniec na marginesie zakup dodatkow nie daje dostepu do full contentu gry. W grze sa dlc w postacinLiving World Season. Obecnie trwa sezon 4 i te dlc sa za free dla kazdego kto sie loguje do gry w momencie trwania danego epizodu z okreslonego sezonu. Jezeli nie to mozna je wykupic za gemy. Gemy natomiast za prawdziwe pieniadze lub wymiane goldu w grze. Chronologia wydarzen wyglada tak vanilla - >lws2->hot->lws3g>pof->lws4

1lajk

O dziękuje za chronologię ,dzięki temu już nie muszę się pytać na oficjalnym forum, gram już z 2 lata a story wciąż nie ruszyłem poza kluczykami na 10 lvlu gdyż za dużo do roboty jest na late :slight_smile:
A co do WvW pamiętaj (chyba) każdy serwer ma swój ts i jak chcesz chodzić w zergu z commanderem to klucz API i ts3 warto mieć (po prostu łatwiej i przyjemniej uczestniczyć w takiej zabawie ,a nie latać za wszystkimi i nie wiadomo co robić).

FF XIV od siebie polecam, wszystko w tej grze jest przyjemne tylko potrzeba trochę chęci :slight_smile: no i abonament musisz przemyslec czy Ci to pasuje, expienie na story jest bardzo przyjemne pomiedzy story masz Fate ktore pojawiaja Ci sie na mapie co jakis czas, jedne ciekawsze 2 mniej, spora ilosc dungeonow, wieloklasowosc na jednej postaci, i wiele wiele wiele innych wspanialych rzeczy gw2 jakos mi do gustu nie przypada po za walkami pvp tak na dluzsza mete w FF XIV tez jest przyjemne pvp ale raidy i dunegony to cos cudownego ! :smiley:

1lajk

Ja proponuję poczekać do 22 lutego na Anthem.

ale Anthem nie ma za dużo wspólnego z MMO mówiąc szczerze, dla mnie shooter-mmo nigdy nie będą tym samym co MMORPG nie ma co porównywać nawet

1lajk

Nie będę się sprzeczał, ale skoro ludzie wypowiadają się o Warframe jako mmo, to równie dobrze mozna podciągnąć Anthem pod tą kategorię.

To jak ludzie sie wypowiadaja nie swiadczy czym gra jest a sa;

Bo gdyby sluchac ludzi to poe tez by bylo mmo bo guru tak napisal/zasugerowal w jakis plebiscytach.

Dlatego napisałem, ze sprzeczać się nie będę, nie mniej Anthem mogę polecić, bo właśnie sobie pykam i gra dosyć przyjemna.
Jednakze dopiero 10 wbiłem, a mam wrażenie, ze gra jest powtarzalna…
Nie grałem w Warframe i nie wiem jak to tam wygląda, ale moze w pewnym momencie pojawić się “zmęczenie materiałem”, dlatego tez polecam spróbować pierwszy miesiąc na origin premium, jeśli nie chcecie na start pakować grubszej kasy na kluczyk, a potem strzelać z p… ze gra się wam znudziła (po miesiącu grania).
A co do guru, skończ juz, bo temat jest nie smaczny, tez nie mam zamiaru więcej spinać się, o to co on napisał, co jest prawdą, a co nie, pardon jeśli w pewnym momencie gdzieś cię uraziłem, czasem kazdy ma swoje odchyły od normy.