Projekt Oldschoolowy Grind mmo-rpg HELP

@Thyrael

Wiesz prawdopodobnie pomysł jakiś to ma tutaj każdy użytkownik forum. W końcu jesteśmy graczami i każdy zawsze chciałby coś poprawić coś dodać w swoim ulubionym mmorpg. Ja ogólnie mam pomysł uważam, że @guru powinien sypnąć hajsem, uruchomić kontakty i stwórzmy mmorpg spod szyldu mmorpg.org ^^

Jakby Guru miałbyć moim sponsorem i mówić mi o next genach itp to bym nie chciał :D

@Thyrael

Wiesz prawdopodobnie pomysł jakiś to ma tutaj każdy użytkownik forum. W końcu jesteśmy graczami i każdy zawsze chciałbym coś poprawić coś dodać w swoim ulubionym mmorpg. Ja ogólnie mam pomysł uważam, że @guru powinien sypnąć hajsem, uruchomić kontakty i stwórzmy mmorpg spod szyldu mmorpg.org ^^

@guru? bóg cie nie kocha? pod szyldem mmorpg.org? boga nie masz w sercu? Guru hajsem, kontaktami? Gdzie ty się urodziłeś?

i panie Thyrael. radzę nie pisać 2 wpisów swoich jeden pod drugim bo to nie zgodne z regulaminem ale to taki off top byś nie dostał punktów karnych ;)

Na samym programowaniu itd się nie znam, ale jakbyś potrzebował udźwiękowienia kiedyś to się skontaktuj ^^

a ma pan oryginalny kupiony za swój Hajs program do tego ;) ? i jaki :D

Ja mogę się zająć stroną artystyczną/graficzną projektu. Loga/Intra/ trochę concept art'ów itp. niby nic, ale zawsze coś :)

Ja tam nie wiem może jestem za stary albo szalony ale czasami pomysły rodzą wielkie rzeczy a ludzie z góry zakładają że coś jest niemożliwe kiedyś ludzie nie mieli pieniędzy wpadli na pomysł i stawali się milionerami...
Do tego zauważyć trzeba że to jest amatorski projekt do którego nie trzeba najmować ludzi z milionami budżetu jak i wielkim doświadczeniem wystarczy garstka ludzi chcąca coś stworzyć dawka cierpliwości zrozumienia i team jako team sam się stworzy a jak daj Bóg pomysł wypali to można myśleć o ambitniejszych rzeczach... 
A czy praktyka to nie najlepsza nauka ?
Ja kiedyś nic zrobić nie umiałem dopieszczanie światów itp... 
Nadal to jeszcze nie jest ten poziom który bym chciałby był ale jakiś jest... A tego się uczyłem sam praktykując więc nie kasujcie gościa tylko dlatego bo nie ma doświadczenia...
Jak mam 28 lat tak nie zauważyłem żeby coś było niemożliwe 

Wiara w ludzi odzyskana^^

Dawno nie rysowałem choć za dzieciaka miałem talent do tego. Spróbuje z koncept artami to raz. A dwa skorzystam z ww wideo-poradników.

Zawsze mogę zając się pisaniem tekstów do questów :P

A tak na serio, potrzebujemy:

- grafików, animatorów

- programistów

- dzwiękowca

- kogo jeszcze i w jakiej ilości?

Oczywiście mówimy tutaj o skromnej wersji pre-alfa dajmy na to. Wpierw podstawka, by można dać ją przetestować graczom.

Jeżeli chodzi o Unity3d to mogę coś zdziałać w kwestii programowania

Programista C# (Unity), JavaScript (użycie HTML5 jako platformę, tzw. canvas), Python (na tym MMORPGa dobrego nie postawisz ale do innych rzeczy się przyda), Java (wiele zastosowań), Visual C# (launcher do klienta itp.).

Możesz mnie dopisać do teamu, będę śledził temat, kontakt najlepszy to na email lach@includespark.eu.

Miło czytać, że tylu chętnych już sie znalazło. Później jak temat troche przycichnie, odezwę się na PM do zainteresowanych :)

Odezwij się na pm po grafikę 3d/animacje. Robię projekcik z kumplem, ale może w międzyczasie coś skrobnę. :)

Odezwij się na pm po grafikę 3d/animacje. Robię projekcik z kumplem, ale może w międzyczasie coś skrobnę. 

Odezwe się.

PS.

Dzięki admini za Hype na głównej :wub:

@guru? bóg cie nie kocha? pod szyldem mmorpg.org? boga nie masz w sercu? Guru hajsem, kontaktami? Gdzie ty się urodziłeś?

 

i panie Thyrael. radzę nie pisać 2 wpisów swoich jeden pod drugim bo to nie zgodne z regulaminem ale to taki off top byś nie dostał punktów karnych 

 

a ma pan oryginalny kupiony za swój  program do tego  ?  i jaki 

Zajmuję się tym profesjonalnie, więc chyba logiczne. Reaper w wersji przecenionej (jako, że moje zarobki nie przekraczają 20000 dolców rocznie), Kontakt Player (darmowy), do tego darmowo dołączone niektóre VST do Reapera (są dobre w przeciwieństwie do innych DAW), biblioteki do Kontakt - Cinematic Studio Strings, Cinematic Studio Piano, Native Instruments Symphonic Brass, Heavyocity Damage, Impact Soundworks Shreddage 2 IBZ, Impact Soundworks Shreddage Bass 2 (fingered), Impact Soundworks Juggernaut, Steven Slate Drums 4 (to akurat VST) i Amplitube 4. Z reguły wystarcza. Nie każdy jest Polakiem Cebulakiem :]

Chętnie pomogę jak będę miał czas, concept art :), mam sprzęt cintiq i jak kies inne bajery :P , pracuje w branży jakiś czas, jak co to pw, problemem będzie tylko czas :P

Jako że za parę miesięcy mam obronę, studiuję informatykę (gry), i interesuje się tematem mmorpg mogę parę zdań od siebie dodać.

Od wielu lat marzyłem o swoim mmorpgu, nie tylko ja ale wiele ludzi. Miałem dużo prób na pisanie własnego mmorpga ale szybko się poddawałem. Problem jest w pisaniu serwera który obsłuży masową liczbę osób. Ostatnio w ferie zimowe, przez 2 tygodnie siedziałem po kilka godzin dziennie i pisałem klient serwer do systemu logowania. W 2 tygodnie udało mi się doprowadzić "aplikacje" do komunikacji, cieszyłem się do momentu kiedy spróbowałem podłączyć więcej niż jednego klienta którzy wysyłają więcej niż jeden pakiet jednocześnie. I od tego momentu było tylko gorzej, coraz więcej bugów. Być może tak słabo to szło bo byłem jedyny programista, ale przez te 2 tygodnie, chyba 5 razy od nowa pisałem serwer bo za każdym razem coś nie działało dobrze i trzeba było zupełnie to przepisać od zera. Tak więc programowanie programowaniem, ale networking to już inna bajka - bez tego nie ruszysz i nie nauczysz się w weekend.

Jeżeli projekt miałby wypalić to od siebie dodam że nie szedł bym z nic innego poza Unity albo Unreal Engine 4. No chyba ze własny silnik na DX albo OpenGL. Networking? Tylko i wyłącznie Raw Sockety wg mnie, nie bawić się w żadne networkingi Unity itp. Generalnie najlepiej MMO robić na Unreal Engine 4, tylko że wtedy networking piszesz w C++ co trochę boli. Trochę gorsza opcja ale o wiele łatwiejsza to Unity bo networking w C# jest latwiejszy.

Generalnie jestem w Łódzkim ( w trakcie roku akademickiego), byłbym zainteresowanym tym projektem jeżeli byłaby grupa ludzi który wiedzą co robić. Mam sporo doświadczenia w tworzeniu gier jako student. Stworzyłem sporo gier single / coop, i miałem nieudane próby tworzenia mmo. Tworzyłem gry w różnych zespołach, z różnymi ludźmi. Pracowałem, rozmawiałem i mam kontakt z ludźmi z branży (włącznie z największymi polskimi studiami gamedev) i wiem że projekt może się udać tylko z zgranym zespole.

Mógłbym tak pisać w nieskończoność, generalnie wszystko jest możliwe. Nawet stworzenie MMORPG samemu. Także nie ma co się poddawać, ale też trzeba pamiętać że pomysł nie jest nic warty i nikt tak po prostu tej gry za Ciebie nie zrobi jeżeli nie udowodnisz czym ta gra ma się wyróżniać od innych już istniejących.

Dobrymi chęciami piekło wybrukowane.

Facet mamy 2017 a ty chcesz robić izomeryczną gre 2d bo rozróżniasz 2d od 2.5d?

Zacznijmy od tego czy masz przynajmniej 1-2mil zl na start ?? bo widzisz w ilu ludzi i przez jaki okres chcesz robić tą gre ? nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ilu tysięcy-milionów (zależy od skali projektu) modeli potrzebujesz. No ale nie masz a więc:

Wariant 2 po taniości:
A wiec zacznijmy od tego że samemu mało co zrobisz nawet siedząc i robiąc od rana do wieczora dzień za dniem. Potrzebujesz ekipy 5-10 osób (no chyba że chciałbyś zrobić tibie to i samemu coś tam ulepisz)
Ale ok znalazłeś ekipe 10 ludzi którzy coś liznęli w temacie gier, a więc 1-2 od progamowania w tym jeden wybitny od sieci bo to mmo (tylko 1-2 ? tak bo maja czas 98% czasu w projekcie leci na modele no chyba że chcesz zmniejszyć nakład pracy i zlecisz część zewnętrznym firmą oczywiście za darmo nikt nic nie zrobi), 1 od animacji, reszta modelowanie i texturowanie modeli, textury chcesz robić ze zdjęc ? czy kupujesz i z gotowych tworzysz obiekty a może wszystkie modele maja być pomalowanie zaczynając od czystek kartki. No i cała ekipa pracuje za free (bo na pensje nie masz 30-40tyś miesięcznie minimum) hmm ? sami się utrzymują i wszyscy mogą spokojnie poświęcić 1-1,5 roku życia na przygotowanie wczesnego projeku. Oczywiście jest to czas bez większych zastojów czyli wszyscy pracują z zapałem dzień za dniem nie ma większych problemów a ty świetnie zarządzasz praca i rozkładem zadań. W końcu masz przecież kompletny projekt gry z założeniami do spełnienia a większość problemów rozwiązałeś w projekcie znając doskonale silnik na którym będziesz pracować lub jesteś niesamowitym programistą albo takiego masz i sam stworzysz silnik (jeden to za mało taki ue4 jest przez wiele lat rozwijany przez sporą ekipe do tego co dziś mamy no ale takiego nie potrzebujesz jedziesz tylko w jednym kierunku nie potrzebujesz sryliona możliwości 1-5 ludzi starczy jaki czas nie wiem)
Nie chce mi się w sumie dalej rozpisywać przed jakimi problemami staniesz bo to powinieneś samemu wiedzieć skoro chcesz tworzyć własną gre no ale coś jeszcze klepne dla rozjaśnienia:
To ma być mmo tak ? a więc jakie zabezpieczenia wprowadzasz i gdzie na serwie czy u klienta lepiej na serwie ale to i większe koszta generuje o wiele większe, w końcu sporo obliczeń serwery muszą wykonać. Obliczenia walki miedzy graczem a mobami gdzie są wykonywane ? Mapa oczywiście open world a jak od razu wskakujemy do najgłębszego jeziora, gracze synchronizują się miedzy sobą ? to kosztowne dla nich czy gracz server-gracz to kosztowne dla ciebie w końcu serwery nie są za darmo.
Od początku tworzysz obiekty z lod1,2,3 ? czy potem je będziesz przerabiać ? (3x ten sam obiekt od najlepszej jakości do najgorszej, mmmmm automat nie radzi sobie ze wszystkim i optymalnie jest robić większość obiektów ręcznie)

Dobra dalej mi się już nie chce.

Stwórz kompletny projekt w danym silinku z założeniami, rozwiązaniem i przemyśleniem większości problemów jakie będzie trzeba rozwiązać. No bo chyba nie myślisz ze ktokolwiek wezmie na poważnie twoje chęci zrobienia jakiejś tam gry po twoim posciku.

Po za tym panie Tyrael lat 30 coś ci sie pomerdało jesteś w złym miejscu to nie forum o projektowaniu gier proponuje wejść na strone Ue4 i tamtejsze forum przeczytanie paruset tematów i coś tam już będziesz wiedział. Pod warunkiem że ci sie chce wysilić i poczytać.

Samo to że wyskakujesz tu i z czymś takim dyskwalifikuje cie na start pwodzenia ^^

Dobrymi chęciami piekło wybrukowane.

 

Facet mamy 2017 a ty chcesz robić izomeryczną gre 2d bo rozróżniasz 2d od 2.5d? 

 

Zacznijmy od tego czy masz przynajmniej 1-2mil zl na start ?? bo widzisz w ilu ludzi i przez jaki okres chcesz robić tą gre ? nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ilu tysięcy-milionów (zależy od skali projektu) modeli potrzebujesz. No ale nie masz a więc:

 

Wariant 2 po taniości:
A wiec zacznijmy od tego że samemu mało co zrobisz nawet siedząc i robiąc od rana do wieczora dzień za dniem. Potrzebujesz ekipy 5-10 osób (no chyba że chciałbyś zrobić tibie to i samemu coś tam ulepisz)
Ale ok znalazłeś ekipe 10 ludzi którzy coś liznęli w temacie gier, a więc 1-2 od progamowania w tym jeden wybitny od sieci bo to mmo (tylko 1-2 ? tak bo maja czas 98% czasu w projekcie leci na modele no chyba że chcesz zmniejszyć nakład pracy i zlecisz część zewnętrznym firmą oczywiście za darmo nikt nic nie zrobi), 1 od animacji, reszta modelowanie i texturowanie modeli, textury chcesz robić ze zdjęc ? czy kupujesz i z gotowych tworzysz obiekty a może wszystkie modele maja być pomalowanie zaczynając od czystek kartki. No i cała ekipa pracuje za free (bo na pensje nie masz 30-40tyś miesięcznie minimum)  hmm ? sami się utrzymują i wszyscy mogą spokojnie poświęcić 1-1,5 roku życia na przygotowanie wczesnego projeku. Oczywiście jest to czas bez większych zastojów czyli wszyscy pracują z zapałem dzień za dniem nie ma większych problemów a ty świetnie zarządzasz praca i rozkładem zadań. W końcu masz przecież kompletny projekt gry z założeniami do spełnienia a większość problemów rozwiązałeś w projekcie znając doskonale silnik na którym będziesz pracować  lub jesteś niesamowitym programistą albo takiego masz i sam stworzysz silnik (jeden to za mało taki ue4 jest przez wiele lat rozwijany przez sporą ekipe do tego co dziś mamy no ale takiego nie potrzebujesz jedziesz tylko w jednym kierunku nie potrzebujesz sryliona możliwości 1-5 ludzi starczy jaki czas nie wiem)
Nie chce mi się w sumie dalej rozpisywać przed jakimi problemami staniesz bo to powinieneś samemu wiedzieć skoro chcesz tworzyć własną gre no ale coś jeszcze klepne dla rozjaśnienia:
To ma być mmo tak ? a więc jakie zabezpieczenia wprowadzasz i gdzie na serwie czy u klienta lepiej na serwie ale to i większe koszta generuje o wiele większe, w końcu sporo obliczeń serwery muszą wykonać. Obliczenia walki miedzy graczem a mobami gdzie są wykonywane ? Mapa oczywiście open world a jak od razu wskakujemy do najgłębszego jeziora, gracze synchronizują się miedzy sobą ? to kosztowne dla nich czy gracz server-gracz to kosztowne dla ciebie w końcu serwery nie są za darmo.
Od początku tworzysz obiekty z lod1,2,3 ? czy potem je będziesz przerabiać ? (3x ten sam obiekt od najlepszej jakości do najgorszej, mmmmm automat nie radzi sobie ze wszystkim i optymalnie jest robić większość obiektów ręcznie)

 

Dobra dalej mi się już nie chce.

 

Stwórz kompletny projekt w danym silinku z założeniami,  rozwiązaniem i przemyśleniem większości problemów jakie będzie trzeba rozwiązać. No bo chyba nie myślisz ze ktokolwiek wezmie na poważnie twoje chęci zrobienia jakiejś tam gry po twoim posciku.

 

Po za tym panie Tyrael lat 30 coś ci sie pomerdało jesteś w złym miejscu to nie forum o projektowaniu gier proponuje wejść na strone Ue4 i tamtejsze forum przeczytanie paruset tematów i coś tam już będziesz wiedział.  Pod warunkiem że ci sie chce wysilić i poczytać.

 

Samo to że wyskakujesz tu i z czymś takim dyskwalifikuje cie na start pwodzenia ^^

To mi już ojciec mówił, więc spoko :P

Drugi raz mniej boli.

PS

Ostatnimi czasy sporo czytałem tematów w których ludzie pytali o oldschoolowe mmo-rpgi całkiem przypadkiem jak mój pomysł nad których czaszkuję od jakiegoś czasu.

Ostatnimi czasy sporo czytałem tematów w których ludzie pytali o oldschoolowe mmo-rpgi całkiem przypadkiem jak mój pomysł nad których czaszkuję od jakiegoś czasu.

To polecam zacząć od GDD jak już ktoś wcześniej wspominał.

No przykro mi, ale kolega @diabel1 jak i cała reszta realistów, ma tu dość dużo racji. Gry robione od podstaw nawet przez wieloosobowe studia nie raz tworzone są przed długie lata ciągłej, nieprzerwanej, i nie oszukujmy się, opłacanej pracy. To nie te czasy, że spotkasz się z 3 osobami, skrobniesz pare modeli, zrobisz coś na modłę classic runescape'a albo pierwszej tibii i nagle bum, zainteresowanie, gazety, sponsorzy, i piniondze. To nie książka, gdzie przelewasz na papier mniej albo bardziej składne zdania i składasz to w jakiś tam scenariusz. Ja codziennie wstaje z nowym pomysłem na uniwersum, a we łbie mam milion pomysłów jak można by urozmaicić gry w które gram tak, aby były bardziej interesujące. Myślisz, że jesteśmy jedyni? Że ludzie pracujący nad MMO które znamy tak nie mają? Tu nie chodzi o ich brak wyobraźni a ogrom siły roboczej, czasu i pieniędzy które trzeba włożyć, aby zrealizować choć jeden z takich pomysłów. Napisać, stworzyć modele i cholera wie co tam jeszcze. Masz pomysł, fajno. Teraz jeszcze tysiące godzin pracy, i nie oszukujmy się ale nie Twojej, tylko ludzi którzy znają się na grafice, animacji, kodzeniu, komponowaniu, stawianiu serwerów, bla bla bla. Jeśli już znajdziesz kogoś, kto 'coś tam na boku skrobnie w wolnym czasie', to może i skrobnie. Ale tak gry nie zrobisz nawet i do sześćdziesiątki.

Pomysł szlachetny. Ale pomysł miał niejeden, i niejeden na pomyśle musiał zakończyć, bo nie zrozumiał jak wielkiego wkładu to wymaga. Może poświęć te kilka lat na naukę kodzenia, albo zabawy w grafikę, czegokolwiek, co mogłoby w jakiś sposób się do stworzenia gry przydać i wtedy z jakimś konkretnym zapleczem umiejętności możesz śmiało próbować. Bo póki co, to straszne rwanie się z motyką na słońce.

Tak czy owak, powodzenia :)

Według mnie jak sugerujesz się starszymi tytułami to dobrze wiesz że ich fenomen polega na fabule,intrygujących wątkach ciekawych postaciach a nie wykonaniu "mechanicznym" .Słowami "mam ciekawy pomysł " nie zachęcisz zbytnio do włączenia się do projektu amatorów a co dopiero kogoś z "talentem" . Nie masz zaplecza finansowego więc musisz włączyć w projekt ludzi z powiedzmy pasji żeby spodobała im się idea bo na początku kasy nie będzie. Jaki pomysł na fabułę? Wielki zły który chce zgładzić świat i grupa śmiałków ( gracze) mają to powstrzymać raczej się nie przebije. Brakuje mi tu takich informacji . "Mógłbym zająć się pisaniem questów" Już powinieneś mieć przygotowaną jakąś próbkę żeby pokazać ,że masz pazur do Tego . Ktoś zainwestuje czas a Ty np. napiszesz w queście coś w stylu "Ty człowieku jestem mega wróżbitą z za siedmiu mórz pomogę Ci w walce tylko pozbieraj dla mnie 45 tys marchewek i 200 tysiecy żołędzi"

Nie odbieraj to jako hejt chcę Ci wprowadzić trochę racjonalizmu do pomysłu . Ludzie mało rzeczy robią charytatywnie a jak robią to muszą bardzo personalizować się z daną czynnością i nie ważne czy to własnie programowanie gry,tworzenie grafiki , opieka nad psami w schroniskach . Jak człowiek spersonalizuje się z ideą i jej sensem wtedy się podłączy.

W twoim projekcie na to co napisałeś teraz tego nie ma, nie widać twojego zaangażowania w projekt(np. rospisane nawet w notatniku zarysu postaci,miast,świata,walki,sposobu lvl-oania, )

Pozdrawiam

Grafikiem,programistom,pisarzem nie jestem ale on-line siedzę podobnie od 15 lat więc służę pomocą.

P.S Widzisz moje zaoferowanie pomocy podobnie wygląda do wrażenia jakie odniosłem po przeczytaniu twojego posta

Powodzenia. Pomimo krytycznych słów w głębi serca 3mam kciuki bo a nóż widelec Ci się uda.

Na początek proponuję stworzyć Game Design Document (GDD). Wtedy jak już będziesz mieć coś takiego gotowego, możesz wtedy ewentualnie zainteresować potencjalnych członków zespołu. GDD to jest podstawa tworzenia gier komputerowych, od tego się zaczyna. Oczywiście część rzeczy zmieni się 10 razy w ciągu developmentu, ale masz jakąś podstawkę i ramy, których będziesz się trzymać w trakcie produkcji. No i przede wszystkim, będziesz miał coś fizycznego co możesz pokazać i zainteresować tematem, kilka punktów wymienionych w pierwszym poście nic mi nie mówi o Twojej grze.

Mniej więcej dobrze pokazuje cóż to takiego jest. Na tym Twoja robota i wkład się nie kończy. Po stworzeniu GDD możesz zacząć pracę nad scenariuszem gry, rozpisać questy itd., jeżeli nie umiesz programować, tworzyć grafiki itd., to zajmij się projektowaniem swojej gry, ale tak na poważnie, wtedy i ludzie będą poważnie traktować Twój pomysł. Zatrudnić i zapłacić ludziom nie jest trudno, ale zapalić ich zapał pomysłem na grę, żeby pokochali ten pomysł i żeby kochali to co tworzą i robili to z pasją, tak powstają najlepsze produkcje.

EDIT: I także popieram to co Pan niżej napisał. Sam na razie próbuję ogarnąć jakąś małą mobilną gierkę na UE, ucząc się przy okazji API c++, Blueprintów i innych rzeczy związanych z silnikiem. Co prawda ja zawodowo zajmuje się tworzeniem softu, więc pewnie mam trochę łatwiej od strony skryptowania, ale to tylko mała część silnika i tego jak się te gry tworzy :D. No i przede wszystkim cierpliwość, bo tego w 1 dzień się nie nauczysz, ale warto spróbować.

Chyba co było do napisania zostało juz napisane, dodam jednak cos od siebie po przeczytaniu posta "skwarek89" Na razie odpuść MMO i to w dodatku z open world bo polegniesz na mechanice sieciowej a to najistotniejszy element w mmo bo kto chce grac z botami duplikantami i całą masą syfu który musisz zablokować a programistą nie jesteś i dobrego nie znajdziesz a jak znajdziesz to 15-20tys na miesiac minimum.

Chcesz zrobić gre nie ma problemu ściągnij Ue4 wpisz sobie na Yt ue4 tutorial i poświęć na powtarzanie projektów 2miesiace a potem cofnij sie zbierz paru ludzi i zrób małą gre w 2d singleplayer z i sprzedawaj ja na Steam za 2-3euro Ale pomysł musisz mieć coś co cie bedzie wyróżniać albo coś co sie po prostu dobrze sprzeda.

Ja wiem że teraz hasło wszystko możesz wystarczy tylko upór jest modne no ale kurcze wstań jutro skocz na księżyc i przynieś kamyk możesz ? Nie od razu kraków zbudowano. Jeśli ci sie powiedzie z małym projektem grą którą będzie można przejść w 5-7h to po pierwsze nie będziesz gołodupcem gadając z kimkolwiek będziesz miał podparcie.

Sensowny projekt mmo= lata pracy gigantyczne pieniądze + wiedza doświadczenie albo po prostu jeszcze wiecej pieniedzy

Mała gra single = od paru miesęcy do roku + jesli faktycznie sie do tego nadajesz zdobędziesz budżet na coś większego