Pytania o Final Fantasy 14

Chcę spróbować swoich sił w FF XIV, dlatego mam raczej podstawowe pytania.
Na jakim serwerze gra najwięcej polskich graczy?
Czy muszę od razu kupować wszystkie dodatki, żeby cieszyć całą zawartością gry?
Czy jest przyjazna casualowi, co ma z 4 godzinki dziennie na granie?
Czy muszę robić wszystkie questy z tymi pobocznymi?

obejrzyj sobie speedrunerów to szybko będziesz expił

Jeśli chodzi o określenie “najwięcej polaków” to ogólnie ciężko stwierdzić. Polacy są ale często w międzynarodowych gildiach chociaż zdarzają się mniejsze polskie społeczności.
Mogę polecić serwer Chaos Moogle.
Jeśli nie jesteś pewien czy gra Ci się spodoba to uruchamiasz sobie Free Trial który daje Ci całą zawartość Podstawki + 2 dodatków (lev cap na 70) i możesz na nim grać bez ograniczeń czasowych i dostępu do oferowanego przez te dodatki zawartości. A więc potestujesz sobie dungi / triale / rajdy / craft / poznasz duży kawał fabuły / będziesz mieć dostęp do aktywności i daily z tych dodatków.
4h dziennie to nie casual xD ogólnie i dobrze Ci się będzie grać nawet i 2h dziennie :wink:
Nie nie musisz robić Questów pobocznych (większość osób z tego co rozmawiałem z graczami nie robi ich w ogóle póki nie przejdą głównego wątku), robisz Questy z main story które są konkretnie oznaczon oraz Questy z gwiazdką bo te np odblokowują Ci nowe skile klasowe / dostęp do dungów, triali albo rajdów lub pozwalają robić wyzwania z lokacji.
Pamiętaj tylko, że to jest gra w której nie możesz zrobić speedruna do max lev i grać end game :wink: to gra która wymaga od Ciebie ukończenia main story z podstawki aby mieć dostęp do mapy z pierwszego dodatku, następnie musisz ukończyć główny wątek dodatku aby mieć dostęp do mapy, zadań i aktywności z drugiego dodatki itd.
Sama fabuła zaczyna się rozkręcać niestety dopiero później w podstawce i dodatkach, początki są jednak dość wolne.
Z innych rzeczy to np możesz mieć na 1 postaci odblokowane wszystkie klasy więc nie ma potrzeby robienia altów, expić możesz dps`em a jak masz wyexpioną klasę tanka / heala to możesz jednym kliknięciem zmienić klasę i cały gear na tanka / heala i iść na dungeona / triala :wink:

1lajk

Tak też zrobiłem, sprawdzam sobie free trial czy w ogóle mi gra podejdzie.
Chociaż pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, kreator postaci rozbudowany, muzyka to miód na uszy, bardzo odpreżajaca.
Faktycznie rozgrywka wydaje się być mozolna, ale póki co nie odczuwam tego, wręcz przeciwnie po ciężkim dniu pracy wydaje się dobrym rozwiązaniem do odpoczynku i relaksu. Nie odczuwam tego, co przy Black Desercie, że trzeba pędzić, żeby tylko zrobić.
Co do altów, to nigdy nie byłem ich zwolennikiem, więc też mi się podoba system jobów.
Co prawda póki co gram archerem, ale tylko dla testu, a finalnie zastanawiam się nad samuraiem albo ninją ewentualnie dark knight.

Archer jest dobry na początek bo wszystkie jego skile można używać będąc w ruchu więc nie czujesz tej statyczności na początek :wink: to też była moja pierwsza klasa jaką wybrałem :smiley:
Free Trial jest spoko bo możesz na spokojnie zrobić progres starego kontentu i jak wbijesz sobie już fabułę na Stormblood na max i będziesz przed Shadowbringers to też możesz sobie wbić wszystkie klasy postaci i profesje crafterskie na ten 70 lev i wtedy na spokojnie kupić complete edition i grać dalej.

1lajk

Tak się wkręciłem, że zakupiłem complete edition, ale bez Endwalker. To kupię przy następnej wypłacie, ale abonament mam opłacony aż do marca.
Wchodzą kolejne pytania.
Czy jak gram gladiatorem i jak zrobię paladyna, to będę miał 1 poziom?
I czy dostep do dark knight będę miał dopiero w dodatku, tak? Czy jak to jest?
Nie wiem czy się opłaca skoro i tak finalnie będzie dark knight.
Jak dołączyć do jakiejś gildii?

To zanim kupisz Endwalkera to poczekaj na dodatek co ma być w 2024 i kupując tamten dodatek będziesz mieć od razu Endwalkera dodanego, taka opcja ma chyba kosztować 25$ jak pamiętam.
Jeśli chodzi o zmiany profesji to nie, robiąc zadanie na paladyna zmienisz gladiatora na lev 30 (jeśli dobrze pamiętam) na paladyna na lev 30 dodając nowe skile.
Jeśli chodzi o Dark Knighta to możesz go odblokować dopiero mając dostęp do dodatku Heavensward i automatycznie jeśli pamiętam startuje on na 50 lev (musiałbym zerknąć na postaci na której jest po odblokowaniu).
Do gildi dołączasz poprzez otrzymanie od niej zaproszenia, znaleźć gildie można np pisząc na czacie ogólnym / newbie albo do osoby która jest w gildi. Również robiąc inspect jakiejś osoby i po kliknięciu w nazwę jego gildii (free company) otwieramy jej opis i można złożyć aplikację.
Spis gildii masz również na stronie:
Free Companies | FINAL FANTASY XIV, The Lodestone
na której masz info na co jest nastawiona gildia / jej krótki opis / serwer na którym działają i np odnośnik do osoby rekrutującej / serwera discord.
Możesz również popatrzeć na polskiego FB FF 14 bo też się ogłaszają ludzie.
Jeśli chodzi o serwer Chaos Moogle to ja siedzę w PL gildii Moonlight Sanctuary Moonlight Sanctuary | FINAL FANTASY XIV, The Lodestone mała gildia ale z fajną atmosferą.

Edit:
Dark Knight jest na 30 lev z tego co widzę po odblokowaniu klasy, Gunbreaker jest na 60 na start.

Każda z klas podstawowych, czyli tych którymi zaczynasz ma “ewolucje” na 30 poziomie. Nie ma żadnych resetów, po prostu klasa rozszerza się o nowe skille, stare dalej zostają, poziom zostaje no i lore postaci się zmienia.

Dark Knight, tak jak i inne klasy z Heavensward odblokowujesz jakoś w okolicach wejścia do Ishgardu w wątku fabularnym, a klasę startujesz z 30 lvlem. Kolejne klasy z następnych dodatków działają trochę inaczej bo wystarczy, że spełniasz warunek poziomu (no i masz kupiony dodatek), czyli jeżeli jakaś klasa odblokowuje się na 60 poziomie to od razu startujesz nią z 60 poziomu.

Do tego czasu już dawno będę miał kupionego Endwalkera. :stuck_out_tongue:
Zanim zrobię podstawkę, to minie sporo czasu, więc nie mam co się spieszyć z dark knightem. Do tego czasu będę biegał jako paladyn. :slight_smile:
Przypomniało mi się, jak się zdobywa armor set? Czy na razie nie zawracać sobie z tym głowy, bo mam dopiero 25lvl?

Biegaj w tym co dostaniesz z questów, bądź co wydropisz na dungeonie. Pierwszy prawie cały set klasowy dostaniesz z questów klasowych na 45 lvl, później kolejny set na 50lvl. I od 50lvl masz coś takiego, że ze “starych” dodatków możesz kupować endgameowe sety.

Dokładniej wyglada to tak, że masz specjalny rodzaj waluty “Allagan Tomestone of Poetics”, gdzieś to znajdziesz w UI, zakładka “Currency” coś takiego (Ctrl+C). Tą walutę zdobywasz głównie z dziennych ruletek (daily roulettes). Jak już masz tą walutę to masz vendorów sprzedających te sety. I tak od 50lvl co 10 lvli. Pierwszy vendor jest w lokacji Mor Dhona. Jak będziesz kupował sety z najwyższym item lvlem, to na takim secie można spokojnie biegać aż do następnego dodaku, dopiero w okolicach końcówki dodatków możesz poczuć problemy, ale dalej będziesz na bieżąco jakiś gear z questów dostawał, albo z dungeonów które musisz robić w ramach main scenario.

Możesz też się ratować kupując gear z marketboardów, jest sporo taniego sprzętu na lvle “przejściowe”. Niektórzy po prostu expią crafterów na jakiś przedmiotach, które później sprzedają za bezcen.

Tak jak Kszys napisał, cały ekwipunek do end game i tak będziesz mieć z main story, masz oczywiście z daily ruletek Allagan Tomestone of Poetics i z niego możesz kupować niebieskie itemki dla swojej klasy na od 50 lev i później co 10 poziomów, wymogiem dostępu do przedmiotów jest ukończenie fabuły z danego dodatku.

Hej, wróciłem z kolejnymi pytaniami. :stuck_out_tongue:
Zmieniłem joba z 50lvl paladin na samuraja i mam nabity 58lvl, ale robiąc duty roulette nic nie dostaję. To normalne czy robię coś nie tak? Poziom się nabija, a ja z armorem i bronią stoję w miejscu, a widziałem ludzi z niebieskimi itemami z mniejszym levelem.
Problem w tym też…chyba, że z 58 levelem dopiero mam main scenario na 41lvl.
Trochę pospieszyłem się z levelem czy to bez znaczenia?

Zależy co robisz na tych ruletkach, ale jak masz main scenario na 41 to chyba masz leveling (opiszę dalej co się dzieję) i guildhests które nic nie dają po za expem i kasą. Ogólnie ruletki same w sobie polegają na tym, że grasz losowy dungeon/trial/raid itp. więc jak robisz ruletkę i wylosuje Ci dungeon na 20 poziom, a Ty masz 58, to i tak będą leciały itemy na poziom 20. Nie ma sensu lvlować postaci ponad main scenario, bo masz poblokowany content w tym itemy. Część dungeonów odblokujesz w main scenario, ale część będzie ukryta pod niebieskimi questami. https://ffxiv.consolegameswiki.com/wiki/Content_Unlock tutaj masz link do takich questów pobocznych, które odblokowują content. Aktualnie dla samuraja nie znajdziesz chyba nic lepszego niż to co masz, czyli ten gear klasowy na 50 poziom.

Aha…teraz rozumiem, a to mam dopiero leveling. Nie robiłem tego celowo, po prostu level sam szybko wskakiwał. :stuck_out_tongue:
Staram się robić wszystkie questy z krzyżykiem, oprócz tych na zmianę joba, bo póki co nie planuję zmieniać. Chociaż ninja bardziej mnie kusi niż samurai. :smiley:

Tak, to norma, że szybciej leci lvl niż questy z main scenario, teraz możliwe, że jeszcze przyśpieszyli exp, więc tym bardziej przebijasz, ale niestety, większość ograniczona jest przez progres main scenario, więc nie zostało nic jak tylko pchać fabułę do przodu i się nie przejmować.

Ninja jest bardzo przyjemny, jego mechanika polega głównie na Jutsu, działa to trochę jak w Naruto, mamy 3 znaki/pieczęcie, gdzie każda kombinacja np. 1>2>3, 2>3>1 tworzy Ci innego skilla, można powiedzieć że to taka bardziej hybryda melee i range, bo te skille są dystansowe. Niestety dopóki nie odblokujesz tych pieczęci, gameplay Ninji jest bardzo nudny, czyli do jakiegoś 50 poziomu jest nieprzyjemny. Samuraj polega na jego Sen, więc są do siebie dosyć podobne, ale nabijanie ich odbywa się zupełnie inaczej. Nie wiem jak aktualnie ale samuraj zawsze miał największy dps z melee klas.