Rozwijanie kanału o grach

Cześć, zawsze chciałem nagrywać filmiki na youtube o grach - ciekawostki jakieś, popularne gry itp. Kilka dni temu stworzyłem swój pierwszy kanał i wrzuciłem na niego mój pierwszy filmik “top 10 najpopularniejszych gier na steam” wiem, że teraz ciężko jest się wybić na yt, wiec chce tworzyć coś wartościowego i stwierdziłem, że bez pomocy ludzi z zewnątrz na początku będę popełniał błędy, które mogą spowolnić mój rozwój lub też będę się wstydził za swoje filmiki w przyszłości. :frowning:

Stworzyłem ten post, aby spytać się was co mogę zmienić w swoich filmikach, czego nie robić, a co robić, co waszym zdaniem powinno się znaleźć na filmiku itp. taka luźna dyskusja. :slight_smile:

To jest mój pierwszy filmik: https://www.youtube.com/watch?v=mr-NbTam0AU&t

Ten temat będzie przeze mnie prowadzony wraz z nowymi filmikami będę mówił co zmieniłem, nad czym się skupiłem, czy zaainwestowałem w reklame itp.

Pozdrawiam! :slight_smile:

3lajki

Ludzie z tego portalu to gorsze raki niż na Barusie…tylko wrzuciłeś filmik już 5 łapek w dół…heheh widzę, że żal dupie im ściska, ale nie przejmuj się.

Mi się ogólnie materiał podobał. Tylko mógłbyś więcej też o tych grach powiedzieć np. “to gra z gatunku mmorpg itd.” czaisz? ^^
Ode mnie leci subek, dzwoneczek i czekam na więcej. Powodzenia i nie zrażaj się i nie zniechęcaj po pierwszych porażkach. Zawistni zawsze się znajdą przerabiałem to samo kiedy pod pierwszymi swoimi filmikami miałem 35 łapek w dół na 12 w górę.

1lajk

Muzyka znacznie ciszej, do tego Ty głośniej i pewniej :slight_smile:

2lajki

Tak btw @Slevin przygotowujesz się na 6.2? ^^

1lajk

Myślę że intra i przejścia są przereklamowane znajdziesz takie u 90% niżowych youtuberów i w dodatku ta muzyka która niby jest spoko bo jest rytmiczna ale jak się ją słucha ten 3,4 raz to zaczyna nieźle dawać po uszach. No i warto by było abyś mówił troszeczkę żywiej :smiley: żebyś nie czytał tylko pierwszych zdań z Wikipedii (statystyk steam itp.) ale i też dodał coś od siebie co sądzisz na temat danej gry itp ( tak jak w tym przypadku żebyś podał przykład dlaczego ty uważasz że gra zdobyła taką popularność ). :slight_smile:. Broń boże nie uważaj tego za hejt tylko jako moją opinie lub konstruktywną krytykę. Trzymam kciuki w dalszym tworzeniu materiałów.

1lajk

Już niedługo - max 3 tygodnie pojawi się nowy filmik. Wiele błędów postaram się poprawić - w sumie sami zobaczycie.

3 tygodnie to raczej długo :slight_smile: co sprawia że potrzebujesz tyle czasu?

1lajk

Ja wiem, że początki itd., ale ani temat nie jest jakiś specjalny, ani wykonanie.

Jeśli zaczynasz od topek czy ciekawostek, do tego opierając się na “najpopularniejszych”, to automatycznie strzelasz sobie w stopę, bo teraz jest tego tyle, że jeśli taki materiał nie ma czegoś specjalnego w sobie lub prowadzony jest “na sucho” (same wycinki informacji bez żadnej narracji, osobowości prowadzącego), to nie ma szans na przebicie się.

Merytoryka - gdybym nie znał tych gier, z twojego filmu też bym się niczego o nich nie dowiedział. Podajesz tylko cyfry, które tak naprawdę nikogo nie obchodzą. Ważne, żebyś tego typu materiały robił jak mini recenzje, rekomendacje bądź lekką publicystykę - cokolwiek, by zachęcić widza do spojrzenia na te tytuły, by coś więcej o nich powiedzieć, choćby takie podstawy jak gatunek czy czym dana gra się charakteryzuje. I może to tylko ja, ale jak już robisz materiał, który ma na celu informowanie widza, to nie mów GTA i PUBG tylko podaj pełne nazwy tych gier.

Technikalia - intro jest niepotrzebne. Te przejścia również. Wszystko to wybija z rytmu i nie pasuje do reszty materiału. Sama twoja narracja też jest taka sobie - w stosunku do dźwięków intra i przejść, głos jest za cicho. Nie mówisz płynnie, co przyjdzie z czasem, ale próbuj - czytaj sobie coś na głos czy coś. I mów pewniej, donośniej i mniej jednostajnie, bo jednostajny ton wypowiedzi usypia (akcentuj, zmieniaj tempo wypowiedzi itd.). Możesz jeszcze pokombinować z odszumianiem w Audacity, bo słychać szumy w tle.

Generalnie słabo, że zrobiłeś film, który można zastąpić spojrzeniem w zakładkę Statystyk Steama - nie żartuję, nie podajesz nic ponad to, co się tam znajduje. Na przyszły raz polecam spróbować czegoś innego, może innego formatu + wzięcie pod uwagę kilku pozostałych uwag z wyżej.

2lajki

Dziękuje za komentarz pracuje nad czymś innym teraz mam nadzieje, że kolejny filmik przypadnie CI do gustu.

Kolejny przykład słomianego zapału :slight_smile: “Będę to, będę tamto” jeden film i po karierze.

Nie jest to w żaden sposób uszczypliwy komentarz, ale prawdę mowiąc w aktualnych czasach jest przesyt wszystkiego. Nie obraź się, życzę ci jak najlepiej (sam kiedyś probowałem swoich sił na YouTube) ale taki kontent, jaki ty chcesz robić po prostu się nie sprawdzi. Kanałów w tematyce gamingu jest masa, każdy woli odpalić przysłowiowe IGN (nie znam gamingowych kanałow, bo nie oglądam takiego czegoś - przykład najpopularniejszego tego typu kanału) i obejrzeć coś sprawdzonego oraz wysokiej jakości. Taką jakość oraz rzetelność da się wypracować, ale problem polega na tym, że bardzo trudno jest przyciągnać uwagę do czegoś, co było wałkowane miliony razy w każdym języku świata. Jeżeli na prawdę chcesz robić coś ciekawego, co dość, że przyciągnie nowych widzów, jak ich przy tobie zostawi, to musisz robić coś innowacyjnego - bądz lepiej, niż popularne kanały. Na początek poleciłbym pisania scenariusza do swojego filmu, a później ćwiczenie go przed nagraniem. Taki tekst musi być dobrze napisany, a jeszcze lepiej wyczytany - tak jak koledzy wyżej pisali, dużo energii musisz w to włożyć, żeby widz, która to ogląda czuł, że rzeczywiście interesuje cie ten temat (jak i jego) i mówisz z zapaleniem. Kolejnym ważnym aspektem jest montaż takiego filmu. W dzisiejszych czasach jest masa tutoriali jak montować filmy, jakich programów używać itd. Na początek poleciłbym ci Sony Vegas, bo jest najłatwiejszy w obsłudze jeżeli chodzi o topke programów do montowania, z czasem możesz się przesiąść na Adobe Premiere Pro. Oczywiście najlepszym sposobem na poznania schematu montażu jest oglądanie filmów o podobnej tematyce co twoja - nie zgapianie 1:1, a umiejętne uczenie się i w pewnym stopniu naśladowanie taktyk montażu. I ostatnie oraz najważniejsze, jeszcze raz - content.

Podstawowa wada całego filmiku to marazm ktory wprowadzileś swoją tonacją. Przed każdym filmikiem powienienes stanąć przed lustrem potrenowac to co chcesz powiedziec tak, aby kazda Twoja wypowiedz była w stanie przekazac jakieś własne odczucia. Wiele osob sni o tym zeby miec najlepszy kanal na yt lub byc lepszym komentatorem niz izak za starych dobrych lat, ale nie kazdy ma do tego predyspozycje. Oczywiscie da sie to wypracowac. Musisz po prostu spedzic troszke czasu nad tym i napewno bedzie lepiej.

Ej archeolodzy, ale to było 4 lata temu, koleś równie dobrze może już nie żyć XD

2lajki